Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

vefi89
14. jan 2010

jordani, v každom okresnom meste by mala existovať bezplatná právna pomoc, pre soc. prípady. informuj sa na úrade práce, kde sa taký nachádza 😉

hasleerka
14. jan 2010

ja sa chcem len spýtať či neviete poradiť ... kamarátka dostala peniaze z dedičstva počas manželstva ...

hasleerka
14. jan 2010

juj odoslalo mi to skôr ... má nárok jej manžel na tie peniaze pri rozvode???

tin007
14. jan 2010

hasleerka nie, nema, dedicstvo nadobuda iba dedic, takyto majetok nejde do bsm

hasleerka
14. jan 2010

tin si si stým istá .. ona má doklad že tie peniaze zdedila, lenže išli na spoločný účet ... nemôže v tom byť nejaká zrada, žeby mu musela z nich nadeliť

tin007
14. jan 2010

hasleerka urcite som si ista, nie som pravnicka, ale ked napises andzi, tak pravnicka je a ona ti to urcite potvrdi. Nech si necha doklad (asi to bude rozhodnutie sudu o dedicstve, resp. osvedcenie potvrdene notarom) a nech tam je jasne vidiet, ze odkial isli peniaze a kam a aka suma

hasleerka
14. jan 2010

dobre tin dakujem ti

andzi
15. jan 2010

hasleerka, áno tin má právdu, peniaze získané z dedičstva nie sú predmetom BSM a je úplne bezpredmetné, že išli na spoločný účet, to je len formalita, je jedno či išli na účet alebo do pančuchy, dôležitá je hodnota dedičstva. Avšak pozor, pokiaľ si manželka za tieto peniaze niečo kúpila, tak vec takto kúpená je len jej. Pokiaľ sa však na kúpu veci použili peniaze z dedičstva + iné peniaze z BSM, tak celá vec je v BSM. Príklad: manželka zdedila 5000,- €. Za tieto peniaze si kúpila vybavenie kuchyne. Všetky tieto veci teda budú len v jej výlučnom vlastníctve, lebo ide o transformáciu celej majetku. Pokiaľ by si však kúpili auto vo výške 10 000,- €, z čoho 5.000,- € budú peniaze z dedičstva a 5.000,- € peniaze z BSM, tak celá vec (auto) bude v BSM.

hasleerka
15. jan 2010

andzi úplne super dík za vysvetlenie ... a len tak pre zaujímavosť sa opýtam kvôli sebe ... ja som zdedila byt, vyplatili som brata a prerobili sme ho, na všetko sme s mm použili hypotéku ... vlastníkom bytu som ja ... čo napr. v takejto situácii ... síce to nepotrebujem ale jeden nikdy nevie a je dobre byť informovaný

hga
15. jan 2010

vlastnikom bytu budes len do rozvodu - potom budes musiet vyplatit manzela - spravidla 1/2 hypo.

alexandra
16. jan 2010

hasleerka vlastnikom bytu budes stale a co by bolo v pripade rozvodu je prilis teoreticke..

andzi
16. jan 2010

hga tu o sebe vyhlasuje, že je právnik, ale pritom je vedľa ako tá jedľa. Byt nadobudnutý dedením je vo vlastníctve toho manžela, ktorý ho nadobudol titulom dedenia. Takže pravdu má alexandra. Byt zhodnotený jeho prerábkou z hypotekárneho úveru je stále ten istý byt, vlastníctvo sa nemení. Po rozvode však v rámci vyporiadania BSM druhý manžel môže požadovať náhradu toho, čo za spoločných prostriedkov vynaložilo na zhodnotenie výlučného majetku druhého manžela, ktorý je výlučným vlastníkom bytu.

hasleerka
16. jan 2010

díky za info len dúfam že to nebudem potrebovať, nerada sa totiž hádam

hga
17. jan 2010

andzi: zapoj logiku a domysli to do konca co si napisala

hga
17. jan 2010

andzi:

hga tu o sebe vyhlasuje, že je právnik, ale pritom je vedľa ako tá jedľa.

UVIDIME

Byt nadobudnutý dedením je vo vlastníctve toho manžela, ktorý ho nadobudol titulom dedenia. Takže pravdu má alexandra. Byt zhodnotený jeho prerábkou z hypotekárneho úveru je stále ten istý byt, vlastníctvo sa nemení.

TVRDIM NIEKDE ZE SA MENI VLASTNICTVO?

Po rozvode však v rámci vyporiadania BSM druhý manžel môže požadovať náhradu toho, čo za spoločných prostriedkov vynaložilo na zhodnotenie výlučného majetku druhého manžela, ktorý je výlučným vlastníkom bytu.

TAKZE NAKONIEC SUHLASIS SAMA S TYM CO SOM NAPISAL?

keby si trochu uvazovala nemusela by si sa tu sama ponizovat pisanim veci ktore su (1) zbytocne (2) nikomu nepomahaju.

kazdemu je jasne ze sa vlastnictvo nemeni. ak bude chciet 1/2 hypotekarneho uveru spat tak jediny sposob (ak nema peniaze na ucte) je predat byt - preto pride o vlastnictvo.

najprv sa trochu zamysli a potom pis, andzi.

janka1874
18. jan 2010

prestente do seba skásať niekto potrebuje poradiť nie čítať ako sa naťahujete na detailoch

andzi
18. jan 2010

No a ty si napísal:

vlastnikom bytu budes len do rozvodu - potom budes musiet vyplatit manzela - spravidla 1/2 hypo

Ach jaj, škoda reči. Kým príspevok odošleš, tak si ho po sebe prečítaj.

janka1874
18. jan 2010

andzi ignoruj ho a hotovo radíš tu dosť ľuďom tak kašli na jedhého čo sa do teba bude navážať

andzi
18. jan 2010

janka, 🙂 🙂 🙂

delphin
18. jan 2010

Prosím, patria do vysporiadania BSM i akcie z kupónovej privatizácie a ich výnosy?

kitti0503
21. jan 2010

prosím poradte mi!
rozviedla som sa vlani v Apríli.v dome zostal ex.Dom máme na hypotéku a požičku som brala ja takže on je len spoludlžník.súhalasí s tým že ma vyplatí,ale!!!!hypotéku sme spoločne platili 4 celé roky čo ale znamená že z toho polovička chodí mne????a ak je to tak a ak ma vyplatí ako je to tam dalej??,dozadu má ešte 16 rokov !To bude dalej hradiť on??a ako si z toho možem strhnúť meno aby ma banka neupozornovala ked nebude vedieť hradiť??,za každú radu dakujem

hasleerka
22. jan 2010

tak vás idem opäť poprosiť o radu ... týka sa to prenájmu mestských bytov kde býva brat so ženou a dvoma deťmi ... švagriná sa chce hrozne rozvádzať nakoľko brat je momentálne nezamestnaný ... vraj bola zisťovať na úrade že po rozvode pridelia byt jej a on sa bude musieť vysťahovať, čo mne sa zdá veľká hlúposť ... a vraj z majetku by ho musela vyplatiť ...

k tomu mám ešte jednu, tiež som brata vyplácala, takže ak som správne pochopila, už v predchádzajúcej rade pre kámošku, tak všetko čo on kúpil za tie peniaze napr. telka, práčka, sedačka , chladnička a bude mať o tom doklad a bude to do tej hodnoty, tak že ona vôbec na to nemá nárok???? ale vadilo by keby to kupoval na splátky???

gabikasz
25. jan 2010

neviete niekto ako je to,existuje neaká premlčacia doba alebo niečo podobné,pred 14 rokmi som sa rozviedla a nemali sme vysporiadaný majetok,máme pozemok a rozostavaný dom,od začiatku ja splacam aj pôžičku aj štátny prispevok som musela vratiť,bývalý mi nedal ani halier.Nakolko on teraz zomrel môžem zaklopať notárke ktorá ma na starosti dedičské s požiadavkou ,aby celý pozemok prešiel aj papierovo v moje vlastníctvo,deti sme nemali ani neskôr on žiadne nemal,po nom dedia rodičia.

hga
25. jan 2010

nie, asi to bude druha skupina dedicov. urcite nedostanes vsetko

alexandra
26. jan 2010

gabikasz po 3 rokoch od pravoplatnosti rozsudku o rozvode su hnutelne veci toho, kto ich uziva a nehnutelne vlastnia rozvedeni manzelia kazdy jednu polovicu.

andzi
26. jan 2010

áno, správne, v druhej skupine dedia rodičia poručiteľa a manžel, manžel však najmenej polovicu dedičstva. Toto však platí len u manžela, nie rozvedeného manžela. Čiže ty už dedičkou nebudeš a ak vaše BSM nebolo vyporiadané, bude to tak ako píše alexandra, čiže nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve, teda na dome aj pozemku máš podiel 1/2 a druhú polovicu zdedia rodičia tvojho ex-manžela.

gabikasz
26. jan 2010

Ďakujem vám za odpoveď,za tie roky som splatila na požičkách cca 150tis SK,celý pozemok nemá taku hodnotu čo v takom prípade

skyle
29. jan 2010

Tak ja mam otazku. Zdedila som po otcovi peniaze. Teda, vsetko sme prepisali na mamku pri dedicskom konani, vsetky vkladne knizky, auto ... No mamka nam cast penazi dala v hotovosti. Chcem sa osetrit do buducnosti, aby som o tieto peniaze neprisla. Manzel je v pohode. No vtipy o svokrach nie su zbytocne. Tieto peniaze by som si chcela dat na vkladnu knizku, ktoru mi este davno otvorila mama. Rozmyslala som, ze tieto peniaze vlozim mamke na ucet a ona nech mi ich prenesie na vkladnu knizku. Hoci prevod na vkladnej knizke nie je asi jasny, no vypis z banky by si mamka mohla nechat. A este ako dlho banka eviduje. Napr. o 20-30 rokov, banka bude vediet urobit vypis, ze peniaze boli prevedene? Co by ste mi poradili? Dakujem

skyle
29. jan 2010

Tieto peniaze by som chcela pouzit pri vystavbe domu.

tin007
29. jan 2010

skyle nech ti mama tie peniaze jednoducho daruje, poziadajte notara o spisanie darovacej zmluvy, alebo si najdite advokata, aby vam taku pripravil, ak to chcete mat vsetko osetrene. takto budes mat dokaz o tom, ze peniazky su iba tvoje a ze je to dar tvojej mamy. nemoze to byt uz dedicstvo po otcovi,lebo podla toho co pises, tak ste sa v dedicskom konani zriekli vasich podielov v prospech mamy, ale ako dar to bude ok.