Predčasné splátky hypotéky
Baby, každá banka poskytuje možnosť raz ročne splatiť mimoriadnu splátku z hypotéky? Zaujíma ma hlavne primabanka, keďže tam mám aj účet.
Stručné zhrnutie
- Banky vo všeobecnosti umožňujú predčasné (mimoriadne) splátky hypotéky; často je to limitované jednou mimoriadnou splátkou ročne a banky môžu mať percentuálne limity voči zostatku úveru.
- V niektorých bankách je možné vložiť častejšie mimoriadné splátky cez internetbanking alebo smartbanking; v uvedených príkladoch SLSP a ČSOB to bolo popísané ako možnosť mesačne posielať dodatočné čiastky.
- Klient pri mimoriadnej splátke zvyčajne volí buď zníženie mesačnej splátky, alebo skrátenie doby splácania; výhodnosť závisí od výšky úrokovej sadzby, inflácie a individuálnej stratégie.
Najčastejšie otázky
Q: Koľkokrát ročne môžem vykonať mimoriadnu splátku hypotéky?
A: Vo väčšine prípadov banky povoľujú jednu mimoriadnu splátku ročne; niektoré banky majú však flexibilnejšie možnosti mesačných mimoriadnych platieb cez internetbanking alebo smartbanking.
Q: Aké percento zo zostatku môžem jednorazovo splatiť mimoriadnou splátkou?
A: V diskusii bol uvedený príklad SLSP s limitom 20 % zo zostatku ako maximálna ročná mimoriadna splátka; konkrétne percento sa líši podľa zmluvy s bankou.
Q: Môžem pri mimoriadnej splátke znížiť mesačnú splátku alebo skrátiť dobu splácania?
A: Áno, klient si môže zvoliť zníženie mesačnej splátky alebo skrátenie doby splácania; amortizačnú tabuľku a prepočet zmeny splátky alebo doby poskytne banka na pobočke alebo cez internetbanking.
Q: Ako banky komunikujú presnú sumu pri úplnom predčasnom vyplatení hypotéky?
A: Pre úplné vyplatenie treba požiadať banku o výpočet zostávajúcej sumy; banka potom pošle písomný výpočet alebo list so sumou na vyplatenie a amortizačnú tabuľku, ktorú je možné žiadať aj na pobočke zadarmo.
Q: Umožňuje Prima banka bežné nové hypotekárne úvery a aké sú jej LTV pravidlá?
A: Podľa uvedených informácií je Prima banka orientovaná predovšetkým na refinancovanie a nové úvery schvaľuje zriedka; v jednom príspevku bolo spomenuté LTV max. 70 % pre žiadateľku ako samostatného dlžníka.
Q: Ako fungujú mesačné mimoriadne splátky v ČSOB cez smartbanking?
A: Jedna skúsenosť uviedla, že cez ČSOB smartbanking je možné posielať mesačné mimoriadky a pri zostatku 63,5 tis. € systém umožňoval mimoriadky v rozmedzí približne 50–953 € (a v minulosti až 2 000 €); konkrétne limity závisia od banky a zostávajúceho zostatku.
Závery z diskusie
Zhoda
- Banky spravidla umožňujú predčasné (mimoriadne) splátky a klient môže zvoliť zníženie mesačnej splátky alebo skrátenie doby splácania.
- Pre úplné doplatenie je potrebné požiadať banku o presný výpočet zostávajúcej sumy a amortizačnú tabuľku.
Sporné názory
- Jedna možnosť: pri nízkych úrokových sadzbách a inflácii je podľa niektorých zmysluplnejšie znižovať mesačnú splátku.
- Proti tomu stojí názor: rýchle skrátenie doby splácania je vhodné, ak je prioritou čím skôr zbaviť sa dlhu.
Otvorené otázky
- Aké presné percentuálne limity alebo poplatky za mimoriadnu splátku platia v konkrétnych bankách pre rôzne zmluvy a fixácie úrokov?
- Ako sa menia povolené sumy mesačných mimoriadnych platieb podľa zostávajúceho zostatku a interných pravidiel banky?
Spomenuté značky a firmy
Slovenská sporiteľňa, Prima banka, ČSOB
Spomenuté produkty a metódy
mimoriadna splátka, predčasné vyplatenie hypotéky, zníženie mesačnej splátky, skrátenie doby splácania, amortizačná tabuľka, internetbanking (IB), smartbanking, LTV, refinancovanie
Miesta a osoby
žiadne
Prosím ťa a je tá mimoriadna splátka nejako ohraničená nejakou maximálnou výškou? Či môžeš dať aj 5 tisíc?
A kebyže vezmem hypo a povedzme po roku dám 5000 eur, tak potom sa určí, či ďalší rok chcem nižšie splátky alebo znížiť obdobie splácania?
Takže da sa to stiahnut z pôvodných napr 20 rokov splácania, že keď človek dáva mimoriadne splátky, môže to splatiť aj za desať rokov? Správne tomu rozumiem?
Ďakujem ti.
Mame slsp a ta mimoriadna rocna splatka je max 20 % zo zostatku. Ale mesacne myslim mozes splacat az 3 mesacne splatky. Ano a da sa tym padom znizit splatky alebo skratit dobu splacania,ale to opakujem vyssi prispevok
Ďakujem aj tebe. A tá splátka je bez poplatkov?
Ano, ta splatka je raz do roka,vzdy v obdobi,kedy ma hypoteka vyrocie (my sme brali hypo v marci a tak mame mimoriadnu splatku v marci) a vtedy je to bez poplatku
mimoriadna splatka sa da dat raz rocne, tusim ze do 20% ale neviem to isto. Ak chces vyplatit zvysok celej hypoteky, musis poziadat o vypocet a potom ti pride domov list kolko presne treba este zaplatit, lebo bude treba urobit novy vypocet podla rokov co ostavaju
Prosím vás a ako to funguje, napr mám vlastné prostriedky a idem kúpiť byt, mám povedzme vyhliadnuty, dohodnem sa s realitkou, že ho beriem. Do banky požiadať hypo idem s akými dokladmi? Predpokladám,že sa ruci bytom, ktory kupujem, tak realitka mi dá nejaké ohodnotenie bytu alebo čo? Podotýkam že vlastné zdroje by boli 80% a hypo by som brala 20%.
Prima banka je hlavne refinancna banka, málokedy schvaľuje nové úvery. Ak chcete poradiť napíšte mi.
Da sa to vačsinou je max 20%so zostatku ....co sa tyka prima banky ak ste sama ziafatelka davaju max 70%ltv - a maju ihranicenu aj vysku aku max davaju - ak je to mesto,dedina...kludne mi napiste a viem Vam urobit prepocty
len pre porovnanie, mame csob a mozem dat kazdy mesiac cez smartbanking mimoriadnu splatku. momentalne pri zostatku 63,5 tis ma to pusti v romedzi 50e-953e. boli casy ked som mohla dat aj dvetisic eur, len sa to postupne znizuje. a plus teda tu mimoriadnu do 20% zostatku o ktorej sa tu uz pise, ze treba ist do banky a tam o to poziadat.
@simonah73 prosím ťa a to potom keď je povedzme to výročie,tak ti pošlú nejaký výpis, koľko splátok ti ešte ostáva do splatenia hypo? Resp.zvysna suma hypo?
V prima banke ak das mimoriadnu splatku(k vyrociu podpisu zmluvy)mozes aj viac ako 20% cca do 7-14 dni ti do IB pride ponizenie splatky(ja si nedavam znizovat cas ale splatku) potom na kazdej pobocke vies zadarmo poziadat o amortizacnu tabulku ktora cca do tyzdna pride na IB-vidis tam normalne tabulkovo kolko bude platit mesacne splatku kolko ide z istiny kolko urok a kolko ti bud ostavat k iste u datumu(napr.si pozries o rok k vyrociu kolko ti ostane este)
nie som si toho vedoma, ale ked si otvorim smartbanking v mobile tam presne vidim aky je zostatok uveru, kedy bol uzatvoreny a kedy aj konci a v podstate ak dam mimoriadku tak sa nam skracuje doba splacania, nie vyska splatky.
kvôli inflácii je dobré znižovať splátku a nie čas. Hodnota peňazí stále klesá.
@sasa1310 ale aj teraz keď si také vysoké úroky? Ja sa v Tom teda nevyznám, ale keď znížis čas,rýchlejšie ju splatis,nie? A práveže ak našetris niečo,načo ti to má stáť na účte?
nejde o rýchlejšie splatenie ale o celkové splatenie. Keď budeš teraz splácať vysokú splátku, tak čo získaš? Napr. teraz máš splátku 200 eur. Za 20 rokov bude mať 200 eur hodnotu napr. 70 eur. Tak logicky, čím dlhšie, tým ťa úver bude stáť menej
@sasa1310 no áno, ale napr.ked každý rok našetris povedzme 5000 ktorými si buď znížis čas splácania hypo, a netreba ti ich vraziť inde, rezervu máš,investovať nevieš.... Tak ani vtedy?
závisí aj od výšky hypotéky. Ak máš malú tak je to úplne jedno. My máme vysoké hypotéky, nám sa neoplatí vyplácať, aj keby sme mohli. Máme zafixované nízke úroky. Keby som mala malú hypotéky s trebárs 100eur mesačne splátka, tak je to jedno. Ale pri vyšších splátkach mesačných je to lepšie mať na dlhšie obdobie a mimoriadku dávať na nižšiu mesačnú splátku
@sasa1310 aha,teraz som pochopila. Rádiá,že mimoriadnu splátku dávať,ale neznizovat dobu ale výšku splátky. Áno, vtedy to má logiku.
my nemame problem s vyskou mesacnej splatky, ale snazime sa co najskor hypoteky zbavit, takze my si radsej znizujeme cas.
@simonah73 ja by som to napriek všetkému asi tiež tak robila, nech to má človek čím skôr z krku


každá raz ročne, ale v slsp môžeš dať mesačne 2 splátky navyše, čiže resp. 3 splátky mesačne môžeš splácať každý mesiac cez IB a sama si potom určuješ, či chceš znížiť splátku alebo obdobie splácania a k tomu samozrejme raz ročne ako ostatné banky