Priateľov príspevok do domacnosti

plamienok22
2. apr 2022

Ahojte,
par mesiacov som s priatelom, byt je moj platim hypoteku a ucty, kedze pracoval v zahranici par mesiacov sme fungovali na dialku, nejake 3 tyzdne von a 2 tyzdne tu, teraz to bude mesiac co je na Sk, zrejme tu uz aj ostane, pracu ma, byvame spolu a uvazujem ako to financovat, zatial mi dava peniaze na stravu a drogeriu ked potrebujem....len co do buducna.. vdaka za rady

nikdenikto
2. apr 2022

Pokiaľ to ešte nie je vážny vzťah a neuvažujete o nejakom spoločnom majetku tak si plat hypotéku sama. Pýtaj niečo ako nájom ak chces, ale určite aspoň 1/2 za energie a potraviny. Alebo nakúpi na striedačku ale nie že ty nakúpis plný kôš v Kauflande a on potom pôjde pre 10 rožkov 😊 radšej mu napíš zoznam

mamina0078
2. apr 2022

1/2 z najmu a na stravu+drogériu by som pýtala

lopka1313
2. apr 2022

My to mame tak, ze priatel plati vsetko ohladom byvania (energie, internet, najom, hypo) a ja stravu, drogeriu, domacnost. Ako, je sice pravda, ze jeho peniaze sa zhodnocuju v byvani a moje prezerieme, ale ja uz svoje byvanie mam a aj to jeho beriem ako docasne utocisko. Aj tak v buducnosti budeme musiet oba predat a zaobstarat si nieco normalnejsie (tj, pre rodinu, lebo jeho terajsie je strasne male a moje zas daleko).

sense
2. apr 2022

Hypotéku sama a a ostatné náklady (nájom, elektrika, internet, strava, produkty na čistenie atď) na polovicu

amelie2017
2. apr 2022

Mna zaujala veta, ked potrebujem. To ako ked ty nevyjdes s peniazmi do konca mesiaca, alebo co znamena to potrebujem. Keby si nepotrebovala, tak by byval a jedol zadarmo?
Urcite aspon polku nakladov na energie a vodu a ja by som si bez hanby pytala aj za polovicu toho, co platis do spolocenstva. Hypo nie. Stravu a drogeriu by ste mohli riesit napriklad tak, ze date do obalky obaja dajme tomu 200€ a z toho budete robit nakupy do domacnosti. Ak ostanete, presuniete do dalsieho mesiaca, pojdete za to do kina, na veceru...

denden77
2. apr 2022

hypo sama.. zvysok 50:50 😉

zmrzlinka2021
2. apr 2022

@plamienok22
To zavisi od toho, ci planujete spolu zivot (manzelstvo) alebo vas vztah je len "docasny kym nas to bavi". Ak to druhe, tak energie, stravu napolovicu a hypo ty.
Ak mate vazny vztah a ratate so sebou na cely zivot, tak to mate jedno, podla prijmu, aby ani jeden nemal nula eur na ucte a druhy tisicku. Proste fungovat ako rodina - pozerat sa na peniaze, ako na nieco spolocne.

mony232
2. apr 2022

Ako nechcem sa nikoho dotknut,nech si žije každy ako chce ale nemohla by som bývať v byte partnera/partnerky hoc by som mala všetko platit napoly.A chlap,ktorý je rozumny nikdy na niečo take nepristupi

plamienok22
autor
2. apr 2022

@mony232 nie je slovak a pride mi to ok

andrejka1974
2. apr 2022

@plamienok22 bývate spolu tak všetko spolu žiadne delenie neviem čo je to za nový trend sme spolu moje tvoje peniaze a žiadne naše

plamienok22
autor
2. apr 2022

@amelie2017 ked potrebujem nakup drogerie napriklad

sasa1310
2. apr 2022

@mony232 a to by si chcela bývať zadarmo? Či ako si to myslela

amelie2017
2. apr 2022

Tak moj muz tiez nie je Slovak. Ale ja som za nim odisla zit do zahranicia. Na zaciatok sa mi podarilo zohnat pracu za smiesne peniaze. On byval v podnajme a na to, ze sme zili na Malorke platil uplne smiesny podnajom. Uz pred prichodom mi povedal, ze za byvanie odo mna nebude chciet nic, ze uz aj tak malo zarobim, a on by byvat musel aj tak. Ale my sme prakticky od zaciatku zacali hospodarit spolocne. Proste sme zratali, kolko mame spolu penazi, kolko treba zaplatit a neriesili sme, ze on zarobil 3 krat tolko, co ja. Ale chapem, ze tento model nevyhovujw kazdemu. U nas k tomu prislo tak nejak prirodzene. A to sme dovtedy fungovali len na dialku.

plamienok22
autor
2. apr 2022

@sasa1310zjavne tu doslo k nedorozumeniu

satoshi
2. apr 2022

Na toto je trochu náročná odpoveď, nakoľko vo vzťahu by mala byť taká celková rovnováha, nie len v platení účtov, a ak v nejakom smere jeden ťahá viac, v inom môže zase ten druhý, avšak neviem aký je ten Váš balans. V každom prípade, Mne sa zdá férové platiť náklady (energie, internet, aj hypotéku) pokiaľ obaja pracujú a teda žena nie je na MD pol na pol aj keď je byt písaný iba na jedného z Vás - na Teba. S tým, že jedlo platí každý koľko sám prepapá, zveľaďovanie bytu platí jeho majiteľ, upratujú a varia a robia nákupy obaja. Ak ale len niečo z tohto je inak, napr, iba jeden upratuje/varí, žena je na MD, jeden je dlhodobbo PN, a podobne, tak to mení situáciu, v takom prípade neviem poradiť, pretože my máme viac menej nastavenú rovnováhu vo všetkom. Príde mi zvláštne, ak by som priateľovi platila iba polku energií a internetu, bývala by som tým pádom za 55 € v meste, kde zaplatím 4,5 násobok za bývanie v starom byte s ďalšími 3 ľuďmi v kutici 10m2. A to s tým, že moje príjmy sú o 50% vyššie ako jeho. Takto je to win-win pre oboch. Na druhej strane, ak by mám plat 500 v čistom, on 2500 a platí za svoj byt 800, polovicu by som mu nedávala, ale snažila by som sa vykompenzovať to inde, napríklad by som sa starala o byt ja. Aksa však dá, ideálne ísť na polovicu ako som písala.

mony232
2. apr 2022

@sasa1310 Samozrejme že nie.Proste nešla by som byvat k chlapovi do jeho bytu/domu.

veltraud
3. apr 2022

My sme si dlllho platili prenajom, na polovicu. Potom som ja kupila byt na hypo. Dohodli sme sa, ze on prispieva ako polovicu komercneho najmu (250 e). Potraviny, drogeriu, to moc neriesime, kto kedy co kupil...plus minus sa striedame