Príjem/výdaj pri malom dieťati s autizmom

22. máj 2023

Dobrý deň, mamičky čo máte dieťa do 5 rokov, ktorým zistili autizmus. Na čo budem mať nárok? Nejaké finančné príspevky od štátu. Poprípade aké sú vydaje? Chodí sa na nejaké terapie, sedenia alebo niečo také? Je to náročné či finančne či psychicky? Ďakujem

lucinika
22. máj 2023

My máme síce ASP, dcéra na 3 roky, schválili mi predĺženy rodičak. Ak je autizmus ťažší tak od 6 rokov je nárok na opatrovateľský príspevok. Chodíme súkromnej klinickej psychologicke, cena sedenia je cca 90 eur

anjelicek26
22. máj 2023

Skus to prosim trosku rozviest. Ked mu diagnostikovali autizmus az teraz, tak bude do velkej miery funkcny a verbalny, nie? My sme chodili do centra vcasnej intervencie, logopedovi, ergoterapeutovi a bol potom v nultom rocniku a mal asistentku prve dva roky v skole...toto sme potrebovali my a okrem milionu vybavovaciek sme neplatili nic. Kamosky to maju podobne, len to, ze kazde dieta ma uplne ine potreby, niektore potrebuju este specialneho pedagoga ci psychologa ci uplne iny typ skoly (bohuzial obcas plateny). Prispevky sme neriesili, lebo vydavky prakticky s tym neboli spojene ziadne... co sa tyka psychiky, myslis teba ako matky? Cim skor si uvedomis, ze autizmus je "normalna" varianta vnimania sveta, tym ti bude lahsie... kazde s tychto deti je jedinecne a je schopne vo svojej ose robit pokroky... cim intenzivnejsie sa mu budes venovat, tym lepsie... my tie vysledky vidime, skutocne je okrem par "drobnosti" uz na nerozoznanie od beznych deti... ja ho beriem ako ++, je velmi inteligentny, usta sa mu nezavru (bohuzial ani vtedy, kedy by mali), prilis socialny, prilis emotivny, je proste skor na tej strane spektra...jedneho dna bude biolog, chemik, vedec (alebo pastor ;) ) uvidime... cestu si najde...

Ty si musis sama utriedit, aku pomoc tvoje dieta potrebuje. Ak nie je schopne chodit do skolky, poziadaj o predlzeny rodicak. Ak nebude schopne chodit do skoly, tak opatrovatelsky a domskolactvo prip. len niektore dni v skole a ine doma... nam v centre vcasnej intervencie velmi pomohli definovat to, co prave potrebuje. Aj sa to menilo ako rastol.

andrejka1974
22. máj 2023

Máte nárok na kompenzácie,predĺžený rodičovský a popri tom môže byť v škôlke aj celý deň od 6 rokov opatrovateľský môžete chodiť na terapie alebo do špeciálnej škôlky každá terapia sa platí moja chodí do DSS

autor
22. máj 2023

@anjelicek26 tak my to uz riešime vyse roka, minulý rok nám bola zakazana aj škôlka, zatiaľ máme posedenia pravidelne zo psychologom, teraz kontrola na neuro a asi nás pošlú na metabolickú, pred rokom sme mali ist, ale psycholog povedal, ze zatial netreba. Bol diagnostikovaný, ale keďže som zatial doma s mladším dieťaťom sa nejaké bližšie veci neriesili.

kacena4
22. máj 2023

ak si schopna sebarozvoja terapie mozes aj sama zvladat, vsetko zalezi od tvojich schopnosti a narok mas podla zavaznosti postihnutia mas autistov s vysokym IQ aj hlbokym podpriemerom

martinka17
23. máj 2023

Choď na úrad práce a poziadaj o preukaz ZŤP. V rámci žiadosti ti poradia - mali by ste mať nárok na parkovací preukaz, príspevok na ošatenie a príspevok na benzín. Plus skús požiadať o opatrovateľský príspevok. Drvivá väčšina terapii na SK u dobrých odborníkov je platená a je draha, nulte ročníky na SK nájdeš v súkromných školách skús pohľadať. Asistencia pre dieťa a jeho vybavenie je na román... ale miesto MK si nájdi skupinu na FB kde si radia rodičia slovenských detí s autizmom a tam ti poradia. Dokonca presne podľa mesta často vedia napísať. Aj tam vieš ostať anonymná😉