Problémy so splácaním úrokov na kreditných kartách

swwan
7. máj 2015

Ahojte,mám jeden veľký problém,ktorý sa už tiahne pár rokov.S manželom sme si zobrali kreditné karty-Triangel a Quatro.Mali sme malé deti,ja na RD a peňazí bolo málo.Manžel ako szco v zime bez roboty a tak sme sa dostali do "začarovaného kruhu".So splátkami sme meškali,potom sa doplatili,znovu sme meškali a tak to išlo,vždy sme sa dohodli po telefóne,na emaily nereagovali.Prišiel nám list,že všetky karty/4/,sú u firmy EOS KSI.S plácať,že budeme im.No problém je v tom,že splácame už 2 roky,mesačne po 200€ a nemáme splatené nič.Ked som sa informovala,kde sú peniaze,čo sme zaplatili,neodpovedali,následne nám prišlo emailom,že žiadajú vyplatiť všetko naraz.Ihned som im volala,pokračujeme v mes. splátkach,no stále platíme a nemáme nič splatené.Odpoved je,že CFH,to je spoločnosť,od ktorých máme karty si stále doratúva úroky.V zmluve nemáme uvedené,koľko % je štandartná splátka,ani úroková.Vie niekto poradiť ako ďalej?
Ďakujem

silvia0201
9. máj 2015

@swwan nie. ja som požiadala tak ako ty o splátkový kalendár. ale ked mi prišli prvotné šeky od tejto firmy skoro som skolabovala. z 30.000sk sa mi nazbieralo 64.000sk z 25.000sk to bolo okolo 50.000 sk. a tú tretiu si už nepamätám. vedela som, že je zle, tak som sa to snažila hneď vyplatiť. tú najväčšiu som mala len na 6 mesiacov. bolo to strašné obdobie. už nikdy VIAC!!!!!

swwan
autor
9. máj 2015

@silvia0201 vtedy boli ešte koruny? Mne neposlali žiadné šeky,dohodla som sa s nimi na 50e splátkach,poslali mi len akýsi splátkový kalendár na papiery,splácam na účet CFH a potom ich firme/EOS/posielam potvrdenie,že som zaplatila.Platím už dva roky,náhodou som sa informovala,že koľko mám ešte zaplatiť a oni mi povedali,ešte vyššiu sumu ako bola pôvodná.Vraj CFH si každý mesiac doučtúva úroky.

silvia0201
9. máj 2015

@swwan ja som to mala ešte v sk. teraz neviem ako to funguje. ale ako som čítala, máš to asi komplikovanejšie ako som to mala ja. ja som najprv od eos firmy dostala šek na jednorázové zaplatenie plnej ceny. telefonicky som s a dohodla na splátkovom kalendári a potom mi ho poslali aj na papieri. splatila som a mám svätý pokoj. pred poslednou splátkou som sa informovala o aktuálnej výške splátky a splatila som to.

annalena
9. máj 2015

@swwan na EOS pozor. kamos im tiez splacal, podobne asi ako vy, splacal tusim 2 roky a vlastne nic nesplacal a dlh sa navysoval. Bola som to potom s nim vybavovat, neboli schopni povedat ani presnu sumu dlhu, stale len priblizne a asi, raz to bolo tolko a o 2 dni o 100 eur menej.
Nakoniec sme si vypytali od nich papier - pisomne s peciatkou, aby nam potvrdili aka je presna zostatkova suma k tomu a tomu datumu, kamos si zohnal peniaze a k tomu datumu to vyplatil naraz. A znova sme si vypytali papier s peciatkou a datumom, ze to bolo vyplatene a nieje nic dlzny.
A dobre urobil, lebo o par mesiacov mu dosla upomienka ze je tam este neuhradenych xy eur 😝

swwan
autor
9. máj 2015

@annalena presne tak to je aj v mojom prípade,až na to,že ked som si pýtala zostatkovú sumu po dvoch rokoch splácania,neodpovedali mi a následne mi poslali emailom,že žiadajú vyplatiť celý dlh naraz,ktorý bol ešte vyšší ako pôvodný.A to som im splatila už 4000€

masinka
9. máj 2015

@swwan no ak mas p.a. 22,2 % a dlh 10000, tak polopate povedane toto ak budes splacat po 200 mesacne, tak to nesplatis nikdy - len urok ti totiz rocne navysi tvoj dlh o 2220 EUR a ak davas 200 eur mesacne - t.j. 2400 EUR rocne, tak tym splacas naozaj sotva uroky - ak by to bolo presne tych 10 litrov, tak by si to takymto sposobom splatila cca za 14 rokov, ale kedze pises ze sa tvoj dlh este zvysil, tak zrejme si oni uctuju aj nejake poplatky za vedenie uctu na ktory im platis- co pri poplatku dajme tomu 5 E mesacne x 4 karty x 12 mesiacov rocne robi dalsich 240 EUR. Takze tych 2400 co im das nestaci ani na toto a tvoj dlh sa bude stale zvysovat 😖

ekva
9. máj 2015

@swwan, čo sa týka splácania úverov (vo všeobecnosti), tak mám pocit, že peniaze, ktoré dlžníci posielajú by mali ísť na splácanie istiny a až keď sa splatí celá istina, tak až potom sa splácajú úroky. Pre lepšie pochopenie to znamená, že úroky (z celkového úveru) budú o dosť nižšie (keďže splatíš najprv úver). A tým dňom keď splatíš úver by sa Ti mali "zastaviť" aj úroky (čiže doplatíš už len úroky). A tie úroky by Ti už nemali nikdy rásť, keď máš vyplatenú celú istinu (akurát môžeš platiť ešte rôzne vedľajšie veci ako poštovné - upomienky, výzvy). Tieto splátkové spoločnosti (Quattro, Triangel atď,) veľmi radi robia, že peniaze ktoré im ľudia posielajú vo forme splátok použijú hneď na SPLÁCANIE ÚROKOV a NIE ISTINY. A to je zle!!!!! Tým pádom si v začarovanom kruhu a úver nikdy v živote nesplatíš (pri tej výške 22,2% p.a. - ročný úrok), lebo stíhaš resp. nestíhaš splácať mesačne len úroky. Na Tvojom mieste by som si toto 100% zistila niekde u právnika (že sa musí vyplatiť najprv celá istina a až potom majú spoločnosti nárok tie peniaze čo splácaš použiť na splátky úroku z úveru), či je to tak a ušetrí Ti to veľa peňazí a aj zdravie.

nikawero12
9. máj 2015

@masinka dobre si to vysvetlila, ale myslím si, že aj ked si sa snažila "polopate", tak ťa zakladateľka témy nepochopila 😢, snažila si sa zbytočne......Nechcem ju uraziť, ale ja si myslím, že patrí k ľudom, ktorí nemajú základy finančnej gramotnosti. Ona nevie čo je úroková sadzba p.m a p.a, nevie pochopiť, prečo má teraz na karte väčší dlh, ako mala pôvodne a zrejme žije v domnení, že ked splatila 4000 eur, už jej zostáva splatiť len 6000 🙄 .... A zrejme si neuvedomuje, že ak tento svoj problém nezačne hned riešiť, tak za pár mesiacov jej môže pred dverami zazvoniť exekútor a "vziať" jej strechu nad hlavou 😢

meluela
9. máj 2015

nech zije kiska a jeho quattro a triangel ktory ludi v tazkych zivotnych situaciach privadzal a privadza do neriesitelnych dlhov ... otazka je ci bol dobry anjel cisto politicka predpriprava alebo aj naplast na spinave svedomie ...

rieseniezadlzenia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabrielaslivkova
19. máj 2015

Banka žiadny úver na prefinancovanie neposkytne, nakoľko existuje záznam v úverovom registri (pre nebankové spoločnosti). Takže ak nie je možné vyplatiť to naraz (čo by bolo najideálnejšie), tak aspoň navýšiť mesačnú splátku na maximum. 200 EUR mesačne je pri dlžnej sume a úroku 22,2% + 9% sankčný úrok žalostne málo.

@masinka + sankčný úrok 9% p.a., takže nielen, že dlh stagnuje, ale pri splátke 200 EUR mesačne ešte aj narastá.

masinka
25. máj 2015

@gabrielaslivkova no vidis, to ze este aj pokuta bude, to mi ani nenapadlo, s takymto niecim nastastie osobnu skusenost nemam 😀 to moje bola len taka najoptimistickejsia verzia.....

gabrielaslivkova
25. máj 2015

@masinka hej, hej, žiaľ realita je niekedy veľmi krutá. to som sa naučila pri klientoch, že často ani netušia, o čo pri nesplácaných úveroch ide, čo všetko a ako sa tam spláca.

vivien38
30. máj 2015

Ahojte mozem sa spitat? ja mam podobny pripad ako pani swwan, lenze ja dlzim postovej banke, ale uz mne sa to vydi velmi dlho co platime. v roku 2010 si zobral mamzel pozicku, a nebola poriadne splacana cize 90dni sme vynechali a to koli tomu ze ja som bola na rp a co mazel zarobil islo na hypo a na domacnost . a no a ked som sa uz aj ja dostala popri rd do prace uz bolo neskoro lebo uz to strhavali manzelovy z prace, no to by ani nevadilo lebo mu nestrhli iba 63e ale uz tento rok by sme ju mali mat splatenu v marci ale ked som tam zavolala tak ta pani mi vravela ze mala ciastka sa zaratava a viac ide na percenta. tak som si dala v praci navysit na 100e a este stale sme dlzni 1700e ☹ a brali sme si 2500e viemi niekto poradit kde by som sa mohla obratit a pozistovat si veci lebo mne sa to nepaci ze uz tak dlho splacame tento uver .

gabrielaslivkova
30. máj 2015

@vivien38 90 dní je dosť dlhá doba, aby vám úver zosplatnili. Percentá, ktoré vám ho navyšujú, máte uvedené v zmluve alebo vo všeobecných obchodných podmienkach banky. Tiež by som si overila, či mu to nestrháva zo mzdy exekútor (teda nerozumiem, čo znamená "strhávali manželovi z práce").

vivien38
31. máj 2015

gabrielaslavikova ,my sme si brali ten uver v roku 2010 v marci bol na 6rokov, ale nakolko som bola na RP tak sme to ako sy zanedbali napisem to radsej tak , lebo niekde je to nasa vina,som si toho vedoma. no ale v roku 2011 som im volala a bola stale snimi v kontakte a vravella som ze uz mam pracu a uz sa to bude platit,a proila aby to neposuvali nikam. no ale uz bolo neskoro lebo mzdova uctaren uz oboznamila manzela ze mu budu zrazat 63e no ale to ani nevadi lebo mi sme si sami potom uz navysili na 100e aby sme to mali cim skor dole. a to nema exekutora ale ine zrazky tak to ma na vyplatne paske, no ale ked telefonujem tej spolocnosti a chcem sa spitat akom to je stave a este kolko toho je tak mi povedia taku sumu , ze mi hlava postoji. a to sa mi nepaci. 😒 z 63e mi odchadza na istinu iba 20e a ostatne ide na uroky to je normalne? uz som to chcela riesit medialne ,ale nejak nemam odvahu. 😝 bola som sa v postovej banke spitat ze u nich co ako mame pladby a tam zase mi povedali ze nemame plateny rok 2011 takze tam maju taky bordel, hned som bola za mzdarkou ona mi vytlacila ten kalendar aby som vedela dokazat ze to mame splatene. a oni sa len kukali ze oni potom preco o maju tak. no ja neviem potom co vy tu robite som jej povedala.

nikawero12
31. máj 2015

@vivien38 mzdová učtáreň sama osebe nemôže nikomu zrážať peniaze zo mzdy, môže to urobiť len na niečí príkaz - v prípade tvojho manžela sú len dve osoby, ktoré jej to môžu prikázať a to sú tvoj manžel alebo exekútor. Ak tvoj manžel nedal príkaz na zrážanie 63e, tak to musel byť exekútor a tým pádom vo vašom prípade prebehlo normálne exekučné konanie a vaša pôžička sa navýšila o úroky z omeškania a tiež o exekučné trovy, tak sa potom nečuduj, že ešte toľko máte splatiť!
Ak chceš presne vedieť za čo platíte a prečo máte toľko splatiť, treba sa informovať u tej osoby alebo inštitúcie,ktorá dala príkaz mzdovej učtárni. Takže ti odporúčam aby si išla aj s manželom znovu do učtárne a presne si zistila, že kto dal príkaz na úhradu a potom to riešila s tým človekom a nie vyskakovať na pani pri prepážke v banke, tá nie je tam od toho, aby riešila vaše dlhy.

simca06022011
31. máj 2015

uplne bezna situacia v sr ked prevezme pohladavku niekto 3.ti.... chaos nad chaos a zaplatite to 3x. To ist mala moja sestra aj s tmobilom a my doma s tcomom, cize ani nebankovky to neboli. Chyba komunikacia a JEDINE co pomaha je odkladat doklady a odkladat a chodit otravovat a oveovat zostatky, nech si to sparuju a vzdy si pytat pisomne potvrdenie o uhrade.
K problemu... jedine sa nad to povzniest a vyziadat simradny platko y ( a to nielen o tom kedy a koko kate platit ale ja za co), dozsdovat sa info ako prisli ma tie cifry... alebo najst odbornikov a nechat ich to vyriesit ( poradcovia a pod.)

vivien38
31. máj 2015

nikawero12 ved ja som nokde tu nepisala ze to mzdarka navthla alebo zacala strhavat. ja viem ze to niekto urcil, a ten niekto je vymahacska spolocnost, ved ja si snimi volam stale, len mna sere a stve ze este stale mame tak vysoku sumu. a moj mazel nedostal domou ziadny list alebo nieco podobne, ohladom zrazok,to len do uctarne prisiel list ze tomu a tomu budu zrazat. a ked som sa spitala , ze ci to je exekucia , ze vraj nie ale ze dohoda medzy zamestnavatelom a bankou o zrazkach zo mzdy.

nikawero12
1. jún 2015

@vivien38 presne to som predpokladala, že váš dlh má už insolvenčná / vymáhačská / spoločnosť, takže tvoj manžel už neplatí banke, ale tejto spoločnosti. Ak nemáte presne prehľad prečo je vaša pôžička stále tak vysoká, tak vám odporúčam najať si nejakého finančného poradcu, ktorý by sa vám na tú pôžičku pozrel a hlavne by komunikoval medzi vami a insolvenčnou spoločnosťou, dal vám do poriadku tieto veci tzv. papierovo, a navrhol vám také riešenie, aby ste čím skôr splatili váš dlh.

lubomira1965
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kosaristan
7. okt 2015

napíšte vymáhačom že ak vám nepošľú vyjadrenie kde išli vaše splátky,presne nech rozpíšu...a ak nie napíšte že podáte na ních trestné oznámenie...určite si aj dátum do kedy vám to majú poslať...a zavolajte na číslo 0915407780 - pán Herceg zo združenia na ochranu spotrebiteľa...Brániť sa oplatí !!!!!!

kosaristan
7. okt 2015

0915 407 780 pán Herceg zo združenia na ochranu spotrebiteľa HOOS...

magie27
12. okt 2015

Kočky viem, že mimo témy, ale chcem sa spýtať, ktoré máte kreditnú kartu z Cetelemu za ako dlho vám prišiel PIN kód od dňa čo ste prijali od nich kartu?

kosaristan
24. jan 2016

@swwan Pozrite si v zmluvách mesačnú splátku. Ak nie je v zmluve rozpísaná koľko z tejto mesačnej splátky je istina a koľko je úrok - termíny , počet, výška tak každý takýto úver je bezúročný a bez poplatkov podľa zákona 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a iných úveroch - náležitosti, ktoré musí zmluva obsahovať. A ja mám 2 kreditné karty. Napíšte eos ksi, že ak neprestanú s konaním proti vašej osobe, že podáte na ních trestné oznámenie....ja mám v zmluvách aj malé nečitatelné písmo.

ramzes1980
24. mar 2016

@swwan: Napis sem tieto informacie:
1,aka je to spolocnost
2, ake karty to mas
3, aky limit (kolko mas vycerpane z kariet)
4, kolko mas urok
5, kolko platis
6, ak vies kolko ti zostaa, tak napis tiez

Ak napises tieto cisla, hodim to do excelu a poslem ti splatkovu kalkulacku a budes vediet na com si.
Quatro a Triangel vlastni Andrej KISKA, teda prezident na tom zarobil miliony eur....