Refinanc hypotéky počas materskej

majlo1234
2. apr 2024

Ahojte, su tu nejaki ludia z banky? Ja sa moc nevyznam, ale konci mi fix na hypoteke za par mesiacov a vyrubili mi nehorazny urok(ja viem aka je situacia, ale 4,6 % oproti jednemu mi spravi cez 300 eurove navysenie🥲🤯)
Mam dohodnute stretnutie v mojej banke, ale chcela som sa ist zastavit aj do inych ohladom refinancu. Je to vsak vobec realne, kedze som na materskej? Predpokladam, ze v kazdej banke budu skumat moj prijem, a teda ziadna nebude chciet refinancovat. Tak som chcela poprosit o radu tu, ak mate skusenosti, nech sa zbytocne v osmom mesiaci netrepem hore dole😂

petamich
2. apr 2024

matersku ti budu akceptovat iba do vysky rodicovskeho prispevku, kedze je to kratkodoby prijem, bude treba dalsi prijem (neviem ci je manzel/partner v hre) a kedze 4.6% urok je aktualne trhovy standard, neviem, ci sa ti za 0.1-0.2% to oplati riesit 🤷‍♀️ navyse plus znalecky posudok a mozno dalsie poplatky....treba si to asi prepocitat

ked si pozries napr. na stranke financna hitparada aky je aktualne trhovy standard, zistis, ze vsade je to viac ako 4.0%

danielinda
2. apr 2024

Pozri si bonifikaciu hypotek, pre nas to teraz bolo vyhodnejsie ako refinanc.

majlo1234
autor
2. apr 2024

Vdaka za rady
@petamich uz 4 by boli lepsie ako 4,6😇 hypoteka je cisto moja, nehnutelnost nadobudnuta pred svadbou, muzov prijem budu aj tak brat do uvahy?

@danielinda idem to pozriet, ani neviem co to znamena.

majlo1234
autor
2. apr 2024

A este posledna otazka, ak sa nic z mojich planov nevyplati, na kolko rokov zafixovat pri takych horibilnych urokoch? Neplanujem sa vracat do prace, pokial nebudem musiet, takze moja financna situacia sa v priebehu najblizsich troch rokov moc nezmeni asi.

mimina323
2. apr 2024

v prvom rade choď do svojej banky a žiadaj o prehodnotenie úrokovej sadzby. Každá banka sa snaží klientom vychádzať v ústrety a cez retenčné centrum by Ti mohli ponúknuť lepšiu úrokovú sadzbu - tj pod 4%. Ak Ti to upravia, tak sa Ti oplatí zostať , nakoľko od dnes sa zvýšili poplatky aj za kataster z pôvodných 66 na 99 EUR, čiže tieto poplatky a samozrejme aj iné - znalecký posudok, nový účet tiež niečo stoja. Potom je tu ešte aj pomoc od štátu, ale tam treba splniť štátom dané podmienky. Tie nájdeš priamo aj na stránke Tvojej banky (- teda moja ich má zverejnené.)

heln
2. apr 2024

@majlo1234 mne financny poradca povedal, ze pokial trva pracovny pomer tak by pri refinancovani nemal byt problem.

petamich
2. apr 2024

no a toto je druha vec, ze kedze uz mas medzitym manzela, tak v novej banke uz nebudes moct refinancovat (poziadat o refinancny uver bez neho), kedze z titulu BSM atd. je prijem v manzelstve spolocny a o uver uz nevies - aspon tak viem poziadat sama

ja by som to najskor skusila ako pise @mimina323 a to ist do banky a zistit, co sa s tym da robit

a fixacia tazko povedat, do dlhych fixacii by som aktualne nesla - ja by som sla do 3,5 rokov maximalne

majlo1234
autor
2. apr 2024

Super, dakujem pekne za rady 🙂 pojdem vyskusat stastie do banky a hadam sa aspon o trochu podari znizit

petamich
2. apr 2024

podla mna ano 🙂 oni to vedia, ked chcu, drzim paste!

rebeka058
2. apr 2024

@majlo1234 ak by sa ti nepodarilo, kľudne sa mi ozvi a skúsim pomôcť. Pracujem vo financiach 6 rokov tak mám par známych na dobrých miestach v bankách 🙂

katkaseiner
3. apr 2024

@mimina323 pod 4 % jej nikto neda. Mne poslali z mojej banky 4,59% a ked som pytala lepsi, dali 4,49% 🙈 prašť ako uhoď

majlo1234
autor
5. apr 2024

Len pre pobavenie, bola som vcera v banke. Prepocitali mi na novo urok a vysiel im este vyssi😂 pripadne ni ponukli, ze si mozem poistit hypo a daju mi o 0,2 nizsi, kde ale splatka plus mesacna poistka bude v rovnakej hodnote, ako s tym vyssim urokom😂

rebeka058
5. apr 2024

@majlo1234 no presne toto som čakala 😀😀😀 pritom ozaj sú ešte úroky aj 3,9 alebo 4%…jasne, záleží od situácie, ale takmer vždy sa dá, len to je veľakrát o kontaktoch