Rizikové tehu bez materskej. Mám na niečo nárok pred pôrodom?

31majka12
31. máj 2011

13juna ma doktor vypisuje na matersku,kedze som na rizikovom tak to je 8 tyzdnov pred porodom.
No ja uz teraz viem ze mi ziadna materska nevyjde,ako to potom vlastne bude?
Musim si za to obdobie zaplatit odvody aj ked nebudem mat ziadny prijem?
Viete mi niekto poradit co v takej situacii robit?
musim sa ist registrovat na ÚPsvar?
Budem povdacna za vsetky odpovede...

ked som sa pytala v zdravotnej a na inych uradoch vsade mi povedia, ze na nic nemam narok (dokonca ani na prispevok pri narodeni dietata a ani na priplatok k prispevku ) preto chcem vediet od mamiciek ako to vlastne je

kvetinka211
31. máj 2011

@31majka12 ahoj, podla sucasneho znenia zakonov mas urcite narok na prispevok pri narodeni aj priplatok k nemu (ak mas trvaly pobyt v sr a chodila si na pravidelne prehliadky u gynekologa). Ma sa to menit a neviem ako to bude potom, ale snad by si to este mala stihnut po starom. Ak ti naozaj nevyde materska, dostanes namiesto nej od narodenia dietata rodicovsky prispevok. Momentalne 190e, tiez sa to ma menit, ze ak si nerobila dostanes len 95, ale tiez to mozno este stihnes po starom. O rodicovsky prispevok sa ziada na urade prace, ale zrejme budes potrebovat aj potvrdenie zo soc. poistovne - su tu diskusie o tejto teme, skus si ich najst. Pokial viem, zdravotne odvody by od nastupu na matersku (aj ked budes mat iba RP od zaciatku) mal za teba platit stat. Socialne odvody si asi neplatis, tak to nemusis riesit.

31majka12
autor
31. máj 2011

Do socialky platim od 11februara,a do zdravotnej neplatim,lebo som na PN.
pracovala som od 10.novembra-13.januara,potom som o pracu prisla v skusobnej dobe,v tom case som uz bola tehotna.
A kedze si clovek neplatil hned dobrovolne nemocenske ako ma vyhodili z roboty,ale az neskor zhruba o mesiac,tak mi ziadna materska nevyjde.
Len nerozumiem tej ochrannej dobe ze naco a na koho sa vlastne vztahuje

lenka311
31. máj 2011

Kamoške tak nevyšla materská. Do pôrodu dostávala 80EUR - toto však mala vyrátané z platu, robila na 4hodiny. Po pôrode jej dali 190EUR - to dostaneš aj Ty a spätne jej doplatili to čo už bola na materskej pred pôrodom, teda do tých 190EUR, ale musela počkať až po pôrode. Vybavovala si to na úrade sociálnych vecí a rodiny. Plus pôrodné a bolestné po pôrode - tj. cca 650EUR.
Choď na tú sociálku, ale je možné, že Ti povedia, že až po pôrode a spätne Ti to doplatia... Ako to povedali jej.. Veľa šťastia 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ela2710
31. máj 2011

@lenka311 rodicovsky prispevok 190 eur jej spatna vyplatili? to nie je mozne, rodicovsky je davka, nie je tom prijem ako materska, na matersku ma zena narok uz 6-8 tyzdnov pred porodom, ale rodicovsky prispevok sa dostava len ako davka po porode, teda nic sa nevyplaca spatne...
a dostava sa okolo 830 eur ,,porodne" je rozdelene na dve casti: najskor cca. 150 eur a neskor okolo 680 eur - ale to az ked ma babo 28 dni.
@kvetinka211 kde si pocula o tej zmene RP? pokial viem, ide sa menit, ale nie je podmienka, ze maminka musela pracovat, podmienkou je, ze jeden z rodicov musel pracovat pred porodom, a staci teda jeden aby bol RP 190 eur, ved inak by to bolo riadne nefer pre studentky, ktore si v buducnosti tiez budu odvadzat dane, len maju babo skor, a su predsa rovnako matky ako tie co robili, nie? 😒

kvetinka211
31. máj 2011

@ela2710 ahoj, zachytila som to len v mediach v roznych verziach, neviem ci to uz preslo cez parlament a v akej verzii ... mas pravdu, hovorilo sa tam o oboch rodicoch (ze aspon jeden pracoval v poslednych 4 rokoch), niektori spominali existenciu nemocenskeho poistenia, niektori vynimku pre studentky, dalsia verzia bola, ze staci aj brigada, nemusi byt normalne zamestananie atd. A na konci ze pripravuje sa zmena aj v prispevku pri narodeni ... stale je mozne ze prisli este nejake pozmenujuce navrhy a dopadne to uplne inak ... Ale inak je to dost oblb, ze najprv to znizili na 190 aby zjednotili RP a kratko na to ich znovu rozdelia znizenim 😖

ela2710
31. máj 2011

@kvetinka211 ono je to oblb vsetko, mne sa nepaci, ze aj dan sla hore, pri com je to uz ubohe, taketo vysoke dane a platy na minime 😖 😠 ale s tym nespravime nic 😒

asma
31. máj 2011

ja sm isla 26.07 na PN ku k 31,08 so mnou rozviazali pracovný pomer a kedze som stale bola v ochrannej dobe tak som 26, 01,2011 nastupila na matersku a normalne mi ju vyratali z platu.... to do zdravotnej za teba plati stat len im zanes papier ze poberas PN od socialky tym padom asi to ti daju na socialke a opitaj sa aj na matersku su tam celkom normalne tety aspon v Ba

lenka311
1. jún 2011

@ela2710 Aha, tak som sa zapojila do diskusie o ktorej poriadne neviem. Ona mi to hovorila tesne po tom ako bola si vybaviť materskú a vtedy jej povedali, že po pôrode jej to spätne doplatia a ja už som sa jej nepýtala či to aj urobili... 🙂 🙂 🙂 🙂

ela2710
1. jún 2011

@lenka311 no asi cakala viac 🙂 ale keby to tak bola pravda, dostat doplatenych 380 eur, to by bolo 🙂 zial toto asi nebude nikdy

martincca
1. jún 2011

na materskú skutočne nemáš nárok - mala by si ak by si bola platcom nemocenského aspoň 270 dní za posledné dva roky, takže chýa ti cca 50 dní, s tým už sa nedá nič robiť
ale to že nemáš nárok na nič, nie je pravda
kedže nemáš nárok na dávku materské budeš poberať rodičovský príspevok - 190,10 e, môžeš oň požiadať ihneď po narodení dieťaťa
prídavok na dieťa - 21,25 e
jednorázové dávky po narodení
Príspevok pri narodení dieťaťa je - 151,37 e
príplatok k príspevku (ak sa dieťa dožije 28 dní) - 678,49 e

lenka311
1. jún 2011

Ale veď nemôžu tie baby nechať pred pôrodom úplne len tak.. Mne sa to nezdá. Aspoň životné minimum. Kedysi, to bolo 1050Sk, teraz je to hádam viac..

irriss
1. jún 2011

@lenka311
ach jo..kedysi...
kdysi se Ti take mohlo stat toto:
pred porodem i po porodu dlouho NIC 😉

pred porodem jsem byla studentkou, takze NIC...
po porodu "samozivitelka"....NIC
takze z niceho NIC...
a navic, zivotni minimum bylo 31,--Kcs na 1 den a pri cene 1 jednoho Sunaru za 21,50 Kcs...slo vazne o zivot...
😉

Obcas se najede na stare koleje a NEZAJEM se stane zivotni potvorou, konci vztahy, konci trpelivost, konci nadeje..sundaji se ruzove bryle...nastane nervozita, stesk, vycitky a co je na tom to nejhorsi?
Ze se to stane, kdyz uz nejde "jen" o nas, uz nejsme samy, protoze uz nikdy nebudeme samy(deti)....i kdyz nas Stat opustil-opusti.... 😠

p.s. omlouvam se za vzpominku z Pekla... 😉