Materská z UK, odchod z UK, pôrod na Slovensku

mia_66
10. nov 2019

Ahojte, chcela by som sa s vami poradiť, či niekto už riešil situáciu podobnú tej mojej. Pracujem v UK viac ako 7 rokov a momentálne čakáme babatko /som v 14tt, pôrod začiatkom mája/. Buduci rok sa plánujeme s manželom vrátiť na Slovensko už na stálo, koli prírastku o niečo skôr 🙂 V UK mám nárok na materskú od zamestnávatela možem na ňu nastupiť už 11 týždnov pred pôrodom. Čo teda aj urobím a pôjdem skôr, ale je tu možnosť vyplatenia 39 týždnov materskej v jednej sume v prípade výpovede počas materskej - to plánujem aj spraviť, pretože sa chcem riadne nahlásiť na úradoch na SVK, kedže tam chceme ostať a manžel zamestnať.
Moja otázka je, čo potom ked už mám výpoved z UK a budem v 8. mesiaci tehotenstva? Mám sa hlásiť na úrad práce? Na zdravotnú poistovnu sa chcem hned nahlásiť ako budem mať papier o ukončení, ale čo sociálna poistovna? Budem mať nárok na príspevok pri narodení dietaťa, ked sa bábo už narodí na SVK /pravidelné poradne na SVK mám/. A čo napr. rodičovský príspevok, kedy možem o neho zažiadať, keď mi bola vyplatená nejaká materská z UK? Ďakujem za každú radu 🙂

mogaa
10. nov 2019

@mia_66 Pochybujem že v UK ti vyplatia materskú ešte pred porodením dieťaťa....neterka sa teraz vrátila z Írska, ale bola v inej situácii, rodila v Írsku a na Slovensko prišla až po skončení materskej....nárok na rodičovský príspevok mať budeš ale pravdepodobne nie hneď ale až po období za ktoré bol vyplatený materský príspevok...takéto veci sa riešia na špeciálnej matrike v BA a každý prípad je individuálny - všetko si preverujú, je to na dlho...ale ty budeš v uplne inej situácii keďže rodiť budeš už na Slovensku.....

mia_66
autor
10. nov 2019

@mogaa Ahoj, ano moja situácia je iná, ale možem sa spýtať či vybavila ten rodičovský príspevok a za ako dlho? A bude mať tvoja neterka nárok od januára na vyšší rodičovský príspevok ked poberala mateskú v inej krajne EÚ?

mogaa
10. nov 2019

@mia_66 no u nej to bolo plynulé po skončení materskej sa vrátili na Slovensko a rodičovský bude poberať normálne do 3roku dieťaťa....len tvoj prípad je iný....ty pôjdeš na UPSvR a odtiaľ na rodičovský, čiže ten nižší by si mala mať od narodenia až do tretieho roku dieťaťa....alebo teda priznáš jednorazové vyplatenie materskej , v tom prípade by si mala dostávať vyšší rodičovský príspevok ale až od obdobia do kedy je vyplatená tá materská...naozaj neviem ako to funguje v týchto prípadoch, to ti skôr poradia kočky čo čerpajú takto materskú takto napr, z Rakúska.....nárok na vyšší rodičovský príspevok je ak mu predchádzala MD(nikde nie je uvedené že NP muselo by na Slovensku)...rovnako neviem akým spôsobom si potom vybavíš jednorazové vyplatenie materskej z UK keďže už budete na Slovensku....pochybujem že tú materskú by ti vyplatili pred pôrodom

mogaa
10. nov 2019

@mia_66 a ano, neterka bude maž nárok na ten vyšší rodičovský príspevok, lebo dokladala od kedy do kedy bola na MD.

mia_66
autor
10. nov 2019

@mogaa tak to je super že má nárok na vyšší aj ked predtým nepracovala na SVK 🙂 ... čo sa týka toho jednorázového vyplatenia materskej, je tu taká možnosť že tento zamestnávateľ to robí, písala som aj centrálny office kde to potvrdili. Neuvádza sa ako podmienka - porod, iba to že musím mať nárok na materské - pracovať viac ako 1 rok v tejto firme, plus tlačilo od doktora/midwife o termíne pôrodu. Takže uvidíme 🙏 zatiaľ nikto nemá skúsenosť s takýmto prípadom...

mogaa
11. nov 2019

@mia_66 takže ak ti tú materskú vyplatia - budeš potrebovať za aké obdobie je od kedy do kedy.....a to odvzdať na úrade práce po návrate...ono ide o to že ak by si prišla len s výpoveďou - normálne sa po návrate prihlásiš ako nezamestnaná(bez nároku na podporu (lebo z UK budeš mať vyplatenú materskú)a po pôrode dostávaš hned ten rodičovský príspevok(ak nedoložíš že si dostala vyplatenú materskú)tak hneď od narodenia dieťaťa do troch rokov a v tej nižšej čiastke.....ale ak odovzdáš že si dostala materskú - v tom prípade budeš mať nárok na tú vyšší rodičovský, ale až od obdobia kedy ti končí rodičovská....

mia_66
autor
11. nov 2019

@mogaa ďakujem za odpoveď a rady 🙂

mogaa
11. nov 2019

@mia_66 nemáš zač, ono uvidíš ak to začneš po návrate vybavovať....ja si presne nie som istá ako tu budú brať to obdobie vyplatenia materskej....teoreticky nemôžeš byť vedená ani na UPSvR ako nezamestnaná(po návrate) keďže si už oficiálne na MD....podľa mňa to budeš musieť vybavovať v SP na tej špeciálnej matrike - aby ťa zaevidovali že si na MD(bez poberania materskej dávky, ktorú si dostala už vyplatenú z UK....

mogaa
11. nov 2019

@mia_66 nie je to špeciálna matrika ale Osobitná matrika a nie je pod SP ale Ministerstvom vnútra, ale fakt nie som si istá či to budeš musieť riešiť cez nich, lebo dieťa sa narodí na Slovensku

mogaa
11. nov 2019

@mia_66 napísala som ti blbosť bez tú Osobitnú matriku to riešiť nebudeš, už budeš oficiálne na MD, takže si tu musíš vybaviť len SP a ZP

mia_66
autor
11. nov 2019

@mogaa jasne, skúsim im e-mailom napísať moju situaciu, uvidím čo mi odpisu 🙂