Rodičovský a šetrenie

10. dec 2021

Ahojte. Ako je to možné že sa stále nájdu ženy čo každý mesiac píšu " prišiel už rodičak" mám na účte 2 €. Ako je to možné že sa vám nedarí ušetriť tak aby ste mali aspoň tak peňazí že vám to vydá do ďalšieho? Nehovorím že my sme nejakí bohatí , tiež som na RD a priateľ je na Invalidnom ale nikdy sa nestane že nemáme peniažky do ďalšieho rodičáku. Keď ušetríme aj 50 € mesačne aj to je niečo.

luci_ba
10. dec 2021

Pridavam sa, tiež ma to zaujima. Ja som to ale počúvala od kolegov, že ako im ostane 10eur na týždeň, a to boli slobodni, bezdetni, dokonca niektori byvali u rodičov 🤔 to už mi vážne hlava nebrala. Hlavne najnovší iphone, veď prečo nie

sona96
10. dec 2021

Nie každý vie hospodáriť a vidieť rozdiel medzi tým čo chcem a tým čo potrebujem. A potom je tu skupina ľudí, čo spláca hlúposti z minulosti. Dlhy na sociálnom a zdravotnom, exekúcie, dlhy na výživnom, spotrebaky na zbytočnosti atď. Vďaka Bohu to nie je náš prípad, ale človek sa do takej situácie dostanete prekvapivo ľahko, obzvlášť ak videl podobný model doma.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
10. dec 2021

paušál 30, internet+TV 25, oblečenie zo sashe namiesto z tesca a pod. ono sa to nazbiera...

jaroe
10. dec 2021

Je tam určite viac dôvodov: naozaj nízky príjem domácnosti, manžel dotyčnej sa neprepol do režimu "spoločne peniaze" no a posledny, možno aj najčastejší je finančná negramotnosť. Od mojej mamy si chodila pravidelne požičiavať suseda pred výplatou, každý jeden mesiac. Vždy vrátila, ale nebola schopná naučiť sa hospodáriť. Naši mali rovnaký príjem ak nie nižší ako dotyčná rodina a nežili sme v nedostatku, skôr naopak. Takže niekto to proste nevie.

petamich
10. dec 2021

@cocolino234 ja presne tak isto, videla som tento model doma a prave preto som si povedala, ze ja takto zit nechcem - povolene precerpania, kreditky, exekucie, pred davkami nebolo na chleba 🤷‍♀️ a mozno preto mam prve dieta v 35 - ked som financne zabezpecena okrem ineho a nemusim kazdy mesiac pisat, ci uz nabehla materska a rozculovat sa, ze niekomu ano a mne nie a asi mi nic neuslo, aspon nemam ten pocit ale niekto to moze mat samozrejme inak (obzvlast ten co chcel viac deti), mozno toto je ten model, co mam z domu a rozhodla som sa ho neopakovat, radsej jedno dieta a zabezpecit ho ako styri a nemat co do ust, moja mamina nikdy nepoznala "zakryvam sa iba takou perinou na aku mam" a zial ma to tak aj teraz s novym manzelom a najviac ma stve, ze ona do prace nepojde, lebo nepojde robit za 500E a niekedy nemaju na ucty, nepochopis, nevysvetlis 🤨

jaroe
10. dec 2021

@luci_ba toto som aj ja zažívala, kolegyňa slobodná, žijúca s babkou, nemala vyššie výdavky na bývanie ako ja, aj stravu občas zatiahla babka no a napriek tomu vždy počítala dni do výplaty. Ona si ale chcela užívať tu a teraz - často nové handry, restiky atď...Ja som si užívala tak primerane, aby aj vlk bol syty, aj ovca celá. V 30 tke som potom mohla kúpiť veľké rodinné auto, ona nula úspor. Pre mňa niečo nepredstaviteľné, netvorit rezervu.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
10. dec 2021

@cocolino234 zial mam to tak isto aj ja, presne viem o com hovoris - moj brat je presne ako pises, len hlada sposob ako zarobit a nerobit atd. ☹️ najviac ma mrzi, ze mamina ma teraz dve relativne male deti a ukazuju im ten isty model a hoc sa to snazim ovplyvnit, tym ze som dalej od nich a predsa len oni su ich rodicia mozem len dufat, ze s tym nalozia ako ja a nie ako moj brat ale zatial to vyzera, ze su to dve uzasne a rozumne deti, tak snad 🤞🏻
zvlastne ako jedna a ta ista vychova moze mat taky diametralne odlisny efekt a darmo mame vysvetlujem, ze tych 500 € su tie, ktore teraz nema, nepomaha, najskor boli deti male, teraz je to asi ciastocne strach ist opat medzi ludi po rokoch doma, ciastocne lenivost, zvyk, ja vlastne ani neviem, smutno mi je z toho ale po x nenavratnych pozickach, som sa nejako naucila obrnit sa a ked tak radsej priamo kupim detom alebo ich niekam vezmeme s muzom, lebo detstvo presne ako nase s bratom - ziadne dovolenky a to teraz nehovorim o mori, ziadne vylety...a pamatam si na ten pocit, ked sme prisli do skoly po prazdninach a vsetci sa chvalili kde boli, ake darceky na Vianoce dostali a u nas proste nebolo za co - a toto pre moje dieta nechcem, keby manzel nebol aky je, mozno by nas drobec bol rozmaznany (lebo moja chora tuzba dat mu co ja som nemala, nesiem si tu traumu v sebe) ale kedze je moje racio, tak snad len bude dieta, ktore rodicia vzali na vylet a nemuseli ratat kazdy cent alebo cakat na socialku

roztlieskavacka
10. dec 2021

@zuzanka.zuzu este by som doplnila gélové nechty na rukách mamičky nesmú chýbať 🙂

matapo
10. dec 2021

...to zavisi od vydavkov na byvanie, kazdy ma ine, kazdy ina hypo,... a tiez aj od nejakeho zivotneho standardu, niekto si dovoli viac, niekto menej, niekto ma drahe konicky, niketo rad cestuje a minie pol vyplaty len na letenky, niekto sa rad naje v kvalitnej restike takze toto sa neda pausalizovat a nema zmysel hladat priciny. Skratka kazdy ma ine podmienky na zivot, ine zaujmy a ine priority a inu vyplatu 🙂 Nie je nic zle na tom ked niekto setri a rovnako nie je nic zle na tom ked si niekto uziva zivot a mina, skratka potrebuje to a tesi ho to, pokial si nepoziciava tak je to uplne ok a nevadi ze vyplata vystaci len tak tak. Kym som deti nemala, zila som len pre cestovanie a pre pracu. Presiel mesiac a ja som z vyplaty neminula nic, zdalo sa mi ze chodi vyplata za vyplatou a nestiham ani minut, dost velku cast som sice minula na dovolenky a cestovanie s priatelom ale vacsina mi ostala. Momentalne som tiez v takom pracovnom kolotoci a uz s troma detmi ze mi ostavaju cele vyplaty a nemam ich kedy minut. Cetovanie obmedzene, obchody obmedzene, skratka nie je ich ani kedy a ani kde minut. mesiac prejde rychlostou blesku a na ucte uz zas dalsia vyplata.

jaskolka
10. dec 2021

Podobne tiež ma to často prekvapí, keď vidím takéto témy.Nepoviem, keby nejaké ozaj náhle výdavky, typu odíde chladnička, alebo niečo podobné, ale aby každý mesiac niekto počítal centy pred dátumom dávok? Neviem to pochopiť..zároveň príspevok nie je náhrada platu, je to len príspevok.
Okrem toho, ako to aj dotyčnej pomôže, keď jej niekto napíše "áno prišiel" alebo "nie, neprišiel" ?
Co pôjde na úrad kričať, že prečo im ste už poslali a mne nie?🙉🙊

tana_m
10. dec 2021

Tak podstatné je aj to aké majú výdavky, u nás napr. hypo a ostatné náklady na byt sú skoro 700 €, pretože byty v Bratislave su neskutočne drahé. A rodičovský príspevok je menej ako 1/3 z môjho pôvodného platu, takže som zvedavá ako mám podľa vás šetriť. Keby sme s tým nepočítali už pred deťmi a nenašetrili si tak peniaze nemám už v polovici mesiaca.

dr_smajlik
10. dec 2021

Ono sa ľahko súdi. Ale každý človek má svoj príbeh. Dôležité je, ako ten ktorý človek ovláda svoje príjmy vs výdavky. Robím vo finančníctve a stretla som sa s mnohými osudmi. Najhoršie je, že aj keď človek odloží 50e,je to málo. Stačí, že príde nečakaný výdavok a rezerva je fuč. Ja by som každému odporučila prečítať si knihu Najbohatší muž v Babylone a podľa nej aj konať. Len odkladať je málo. Aj keď vždy lepšie ako nič. Sú ale ľudia, čo žijú na hranici chudoby a kedykoľvek dostanú peniaze navyše, majú ich kam dať, lebo vždy niečo treba a naozaj to nemusí byť z rozmaru. Takže ono to ťažko pochopí niekto s minimálnymi výdavkami. Stačí si porovnať vaše príjmy a výdavky s niekym iným. Samozrejme vždy sa to dá riešiť ale väčšine ľudí vyhovuje ich zóna komfortu.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
10. dec 2021

@luci_ba no to áno. Odo mňa si kamarátka už 3 krát požičala dva týždne pred rodičákom, lebo že už nemá ani cent. Potom vždy vráti ale vravím, čo keď sa niečo stane, choroba, lieky, zubar. Človek by mal mať aspoň malú rezervu

21oktober
10. dec 2021

Tak ja mám skúsenosti naopak že časté problémy s financiami nemajú ľudia s nízkymi prijmami alebo priemernými ale naopak tí čo zarobia viac. Ale finančná gramotnosť im je na míle vzdialená. Často tí s malými príjmami vedia podstatne lepšie hospodáriť ako ich protipól .

majlo1234
10. dec 2021

Keby som mala zit iba z rodicaku, tak zaplatim naklady na byvanie a skoncila som. Ale rodicak je prispevok, a tak to aj beriem, mam nasetrene, aby som sa nemusela stresovat.

denisadeny
10. dec 2021

Ja budem na rodičovskej od februára. Nie je to o tom, že som finančne negramotná. Keď dostanem 405€ cca.. Zaplatím 280€ hypotéku, 70€ Orange (mobil +tv+ internet) 20€ moja poistka.. Ostatne mi. Nejakých 35€.. Manžel platí inkaso k bytu, svoj mobil, splátku za auto, výživné bývalej, odvody ako živnostník a bude musieť ťahať komplet domácnosť (stravu, kozmetiku) atď. Nehovoriac, že stále niečo vyskočí. A to ja som dosť šetrná a 3 krát si prepočítam, pred tým než niečo kúpim. Čiže budem rada ak prežijeme, pokiaľ sa nevrátim do práce.

hellwant
12. dec 2021

Veru je veľa takych ľudí, vždy mi prejdu zimomriavky po tele, keď si predstavím, ze by som zene a synovi nemohol nic dopriať a musel si poziciavat tyždeň pred vyplatou na jedlo, ale na cigu a coop vodku by bolo. Potom hneď po vyplate vratis a zas ti to chyba... čertovo kolo...

majkaocka
12. dec 2021

Ono napríklad mne niekedy ostane pár euro na účet poplatim mlieko keď berem väčšie balenie aj plienok keď berem viac poistky poplatit keď mi príde internet škôlka strava a niekedy oblecenie a raz dva fuč mam svoj účet manžel svoj platí paušály úver elektrinu vodu poistku no i tak 🙂

sivana09
12. dec 2021

Vediet setrit je jedna vec. Druha, ze aby bolo z čoho šetriť, treba nejaky prijem, za co sa rodicak neda povazovat

nikyball
19. dec 2021

Väčšina tých žien je negramotných a nevedia hospodáriť. Dokonca nechápu to, že rodicak nie je prijem, ale iba príspevok. Potom to tak vyzerá. Ak žena pracuje, ma rozumného partnera,zabezpečia si byvanie , nemusí riešiť či už pipol alebo nie. Ja by som si nikdy nespravila dieťa, ak by som nemala bývanie alebo prácu. Prípadne s niekým koho poznám mesiac.

heleninamama
19. dec 2021

@nikyball To si pichla do osieho hniezda, takto na plnú hubu tu napísať pravdu. 😂 A hlavne pre mnohé ženy je rodičák ich prvý a nadlho aj posledný "príjem" v živote. Hlavy a ruky majú nefunkčné, tak ich živia aspoň pohlavné orgány. A chcú si zaň dopriať - nákupy v Pepcu, nechty u Číňana, cigaretku a kávičku s podobnou kamarátkou... A to sa potom rýchlo minie a treba písať na MK, či tento mesiac nepríde rodičák nejakou zvláštnou náhodou skôr.

qetka
19. dec 2021

@denisadeny to platis dako vela tomu Orange. My mame 55 Eur - 2x mobil, internet, magio. A to mame najvyssi program plus HBO.

nikyball
19. dec 2021

@heleninamama možno to vyzerá, že si kruto pichnem 🤣 ale keď mne je ľúto tých detí, nenávidím nespravodlivosť a lenivosť. A tu sa to takými len tak hemží. Ešte som zabudla napísať, že bývaním nemyslím nasackovat sa ku svokrovcom. Za nechtami od cinanca si zabudla ďalšie k životu nevyhnutné veci a to tetovanie a malého bytového psa.

lucka114
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucia456
18. mar 2022

@petamich Krásne si to napísala a je naozaj od teba veľmi pekné a zároveň rozumné, že pomáhaš súrodencom, ktrorí teraz nijako neovplyvnia situáciu, v ktorej sú . Ja by som robila to isté, rodičom by som už nepožičala a deťom kúpila, čo naozaj potrebujú a zobrala ich na výlet.

ufatess
18. mar 2022

Hold každý má iné nároky a niekomu proste stačí, ak vyžije z mesiaca do mesiaca. Je iné ísť na nákup a nákup. Proste je to ´ťažko takto hodnotiť prečo to niekomu nevíde a inému áno

kikushaa
18. mar 2022

Tak u mna ide prve dni po rodicaku prec min 100€ (druzina, sk jedalen, mobil) a kazdy mesiac nieco treba, napr teraz gumaky detom a prechodne mladsej. Nakup potravin to ani neurobim poriadny a 20-30€ v cudu 🤷‍♀️ 20€ odkladam na vianoce (ked ma nejaky eshop akciu vtedy vyuzijem a snazim sa nieco kupit k vianociam) ja z toho vpohode vyzijem, muz na tiez prijem. Sme dohodnuti tak ze on sa stara o poistenie auta, benzin, poplatkov za internet a byt, kruzky pre deti.Ja detom kupujem co potrebuju, drogeriu, poplatky za skolu. nakup potravin robime obaja 🤷‍♀️ Ked potrebujem viac penazi (na kadernicku, pripadne si kupit sosovky, lebo aj to treba raz za xy mesiacov a to su plozky ze 50€ len taky fukot) tak si vypytam a posle mi peniaze 🤷‍♀️. Tie vacsie polozky mam rozpisane na dva mesiace dopredu, aby som vedela -+ s tymi vacsimi vydavkami pocitat. Jo a teda mam ten vyssi rd, kedze som pracovala pred materskou.