Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

prsky
3. aug 2010

baby, muz sice nepozna nudzu o pracu, ale sme v dost velkych problemoch, lebo drviva vacsina zadavatelov prace neplati. niektori daju zalohu na material a ked dojde vyuctovanie, tak hraju mrtveho chrobaka. pripadne vymahanie trva roky a to je zatial zivnostnik na lopatkach.

ollako
3. aug 2010

@martinka17 ja viem,ze sa nezilo lahko ani volakedy, ale mala istotu, ze dalsi mesiac neostane uplne bez prijmu, chapes o to mne ide, ja sa trasiem aby som mala na dalsiu splatku, co ked na n nebude, nedostavany dom musim predat dlzoby vyplatit ...pripadne ti pride exekutor dom preda za par supiek a nemas ani prd...stale pisem, keby mam isotu prace a staleho prijmu, neriesim RP,

martinka17
3. aug 2010

@ollako
mne to nemusíš písať, 😀 som slobodná maminka, pri odchode na materskú mi dali vedieť, že sa nemám kam vrátiť a vôbec ma to netankujem. Peniaze boli, sú a aj budú, ale zdravie a šťastie dieťaťa je len jedno. Mne o trasení sa nemusíš písať, aj keď ja som by som si nebrala horibilný úver, aby som mohla dobre spať. Ja mám stavebné, stačí mi môj 2 izbák a som spokojná 😀 A tá istota práce bola, len mzda, tá bola dosť o ničom a ceny potravín síce boli nízke, ostatné ale bolo drahé, tak sa to akosi vyrovná. Ja som mala možnosť porovnať úroveň života v socíku a na západe počas 3 týždňov, to bolo neporovnateľne odlišné žitie 😲 😉

ollako
3. aug 2010

@martinka17 my mame tiez stavebko, a nie hypoteku, do hypteky sme sa bali ist, muz je nastastie velmi sikovny a vsetko na dobe robi sam 😉

martinka17
3. aug 2010

@ollako
ja som tiež šikovná, veľa si spravím sama, sama som si dokonca prerobila chodbu, len mi ocino položil dlažbu, to mi ešte nejde veľmi dobre 😉 Ale ináč ovládam všetko, stierky, sieťky, maľovka, vysprávky 😀

ollako
3. aug 2010

na dome som chcela, ale aj tak ked nemas na splatku, tak po com idu po tom co sa da spenazit 🙄 ...ale to je normalne a inak to nejde, ale

lalus
3. aug 2010

baby, nečítala som celú vašu debatu, no na viacerých stránkach som narazila na ostré výmeny názorov ohľadom návrhov...tak pridám ten svoj:
zvýšený rodičovský príspevok do dvoch rokov dieťaťa je podľa mňa populistické opatrenie bývalej vlády, ktoré spravila 6 mesiacov pred voľbami...keby to neboli urobili, tak teraz p. Mihála zvelebujeme za to, že nám rodičák dvíha zo 164 na 190 eur 😅

a čo sa týka práce na dohodu, resp. na čiastočný úväzok popri rodičovskej??? choďte na prvých 90 stránok tejto diskusie - je tam plno sťažností na bývalú vládu, že nám túto možnosť vzala a žiadostí o rady, ako zákon platný len od tohto januára (a od začiatku zasypávaný petíciami, nadávkami, sťažnosťami, protestami nás mamičiek) obísť. A teraz keď nám tú možnosť vrátia, tak zas nie je dobre, lebo nás nútia pracovať a nestarať sa o dieťa.....to čo je za hlúposť??? to som nikde v návrhoch nevidela. Kto chce pracovať, bude mať tú možnosť, kto nechce, môže zostať doma a vždy na tom bude lepšie ako v decembri 2009, t.j. pred 8 mesiacmi.

príspevky pri narodení dieťaťa samozrejme chýbať budú, ale neverím, že je to jediné kritérium ktorejkoľvek z vás pri rozhodovaní, či to dieťa mať, či nemať (ako sa v tejto, či iných diskusiách vyjadrili niektoré žienky, že to radšej druhé dieťa ani mať nebudú, lebo si nebudú môcť dovoliť 😨 )

ollako
3. aug 2010

@lalus a ty si mysli, ze keby ostal RP 164 eut, tak tato vlada ho zvys na 190 eur,no neviem, ale asi by to nechali tak a mozno by to este znizili 😀 , lebo by stale hpvprili, ze na to nemaju...
a co sa tyka rozhodovania, ci mat, alebo nemat este dieta, su peniaze bohuzial postatne kriteria, myslim, ze vo vascine pripadov prvorade...mozno, ked sa jedna o prve nie, ale o druhe ano....ja nemozem hovorit za vsetkych, ale teda, podla mojho rozumu, ked hedno dieta mam a nema pracu ani muz, tak to druhe si sakra rozmyslim 🙄

katka888
3. aug 2010

@jenta
ahoj, ako si mohla dostať výpoveď , keď si tehu?
over si, ako je to s tým, ak Ti nemoc poistenie zanikne ešte pred nástupom na materskú

katka888
3. aug 2010

@zade
naše mamy nemali hypotéky na krku, mali štátne jasle, čo my si môžme tak akurát platiť au-pair, alebo súkromné jasle, mali krúžky za mizivý peniaz, na dovolenku a tábory prispievalo ROH, naše mamy mali podmienky v práci, a tu ťa nikto nezamestná, keď povieš, že máš doma pol ročné dieťa.....
nemôžme porovnávať neporovnateľné.

katka888
3. aug 2010

@prsky
odporucam kuknut stranku profesia, zadat si napr. sobrance a kuknut na ponuku prace. za 166 eur by tam ludia sli pracovat na 4 hodky, kedze v takych okresoch neexistuje ponuka pracovnych miest.

suhlasim, ze penazi v ciernej diere zvanej socialna poistovna nie je, chyba predoslych vlad , ale sucasnu sme volili preto, aby nasla riesenie pre obcanov a nie proti nim.

deti by sa mali podporovat, ak kukam vyslovene z pohladu vlady... su to buduci platitelia dani, odvodov, riesil by sa problem aj dochodkov v buducnosti , su to buduci lekari, ucitelia, policajti, zachranari, ktori raz mozu zachranit zivot niekomu z nasho okolia... / pritahnute za vlasy, ja viem... /

preco sa vyplaca vianocny prispevok dochodcom? preco sa nevyplaca vianocny prispevok mladym rodinam? pretoze zovseobecneny pohlad je, ze dochodcovia si daju motat motuze popod nos / opakujem, zovseobecneny pohlad na dochodcov / ale deti nemaju volicske pravo, ked ho budu v 18tke mat, polovica politikov uz nebude ani na svete.

v socke je taky bordel, ze keby tam upratali, nemuselo by sa setrit na rodinach, populisticky povedane - setrit na nasej vlastnej buducnosti.

nnikka
3. aug 2010

fasa tak to si budem moct dovolit dieta ked budem mat 60... dovtedy moyno nieco usetrim v II. pilieri 😀

prsky
3. aug 2010

@katka888 no, ale treba aj porovnat, co si za 166€ v hrubom mozes kupit v BA a okoli a v Sobranciach a okoli 😉 a prave preto, ze na Vychode (a nielen tam) je malo prace, pracuju v BA a okoli aj za cenu, ze rodiny vidia kazdy druhy vikend (ak maju stastie) a su ochotni pracovat aj za mensie platy ako ti, co zivia rodiny tu a maju vyssie naklady (aj napr. na hypoteku).
tiez by som rada dostavala aspon zivotne minimum, ale momentalne by nas kvoli tomu museli zadlzit a to nie je podla mna dobra vizia buducnosti pre moje dieta (jedine, ze vystuduje za lekarku, alebo cokolvek pouzitelne a zdrhne niekam, kde je dana cinnost ohodnotena - ale to potom stat "zbytocne" investoval, lebo sa mu investicia nevrati)
a vo vianocnom prispevku nevidim iny ako populisticky tah, ale funguje ako som minule v buse pocula dialog dvoch dedkov 😉
z nasho pohladu sa vzdy da nieco robit pre prave nasu skupinu, ale keby sme tam sedeli, neviem, ci by to bolo az take jednoznacne a hlavne, ci by sa to v demokratickom systeme dalo len tak jednoducho presadit - a prave preto este netreba robit paniku, lebo Mihalov navrh este nepresiel
a posledna uvaha - nikto nas nenuti deti mat - mozeme byt sebecki a kaslat na nejaku demografiu. kazdy predsa vie, ako to viac-menej bezi v kazdej vlade, tak sme sa pri planovani mali podla toho zariadit.

amunet
3. aug 2010

tu je ta spravna tema tak kopirujem:

mna to poriadne nastvalo no dufam ze to este stihnem a nieco dostanem a ked som na materskej, urcite nemienim chodit do prace, ved prace mam doma az moc a babku ani jednu, na vsetko som sama, manzu neratam je cely den v praci, nech setria inde naprklad na ich platoch

katka888
3. aug 2010

@prsky
veď to vravím, ak by taká práca bola v chudobných okresoch, brali by ju bez frflania, ale o tom tu táto téma nie je 😉 .

povedzme si to úprimne, deti máme, pretože je to tak naprogramované, že človek chce mať potomka.
myslím si, že baby skôr narážajú na fakt, že sa zvažuje šetriť tam, kdeby sa naopak mala zvýšiť podpora kvôli súčasnému životnému štýlu / mám namysli život na úver, hypo, neistota v práci, nezamestnanosť, u takých ako ty zdĺhavé vymáhanie pohľadávok... / a kvôli demografickému vývoju v štáte, že sa vláda nezamerá najskôr na iné kategórie, a tým nemyslím dôchodcov, veď väčšina je na tom tiež biedne. zvýšením zamestnanosti a podporou podnikania by sa zvýšil príjem z odvodov, prehodnotenie kritérií za akých sa dotujú asociáli by sa dali ušetriť výdavky, konkrétne tu na fóre nevymyslíme nič, keďzže nevidíme pod pokličku. viem, som múdra lebo spred telky sa najlepšie rozhoduje zápas, ale asi tu všetky píšeme, lebo sa musíme niekde vyventilovať :D a aj keď je to len návrh, keď sa neozveme, možno prejde a vtedy bude neskoro sa tým zaoberať. ale plne súhlasím s tvojou poznámkou, že keď nie je z čoho, nemáme sa zadlžovať este viac. no myslím si, ako väčšina báb, že riešenia majú hľadať inde.

katka888
3. aug 2010

podľa tohto článku : http://ekonomika.sme.sk/c/5490722/mihal-je-v-so... neplánujú už priznaný zvýšený RP znížiť.

anib
4. aug 2010

myslim si to,čo katka, tym,ktorym bol priznany vyssi rp vzaty asi nebude

adka12
4. aug 2010

@amunet priklánam sa k amunet, pri dieťati nie je veľmi čas na dalsiu prácu, však nech si vyskúša pán kompetentný starať sa o malé dieťa a ešte stíhať aj pracovať....

@katka888 máš pravdu aj ty, dieťa by som mala tak či tak, vieš ale ked môže štát podporovať cigáňov a stavať im nové byty zadarmo, tak to je trošku silné kafé. a nadpis toho článku ma dvíha zo stoličky... vraj zistil, že nemá... no no comment, pre cigáňov sa nájde vždy, ale my čo si musíme všetko zabezpečiť sami, máme hypotéku na 30 rokov, na nás kto berie ohľad, teraz budú nám uberať aj z toho mála čo máme a ked pôjdem spať do roboty, zase mi budú odvádzať nenormálne dane na takých, ktorým sa robiť nechce a popri tom majú 2 ruky, 2 nohy a sú zdravý tak ako mi ostatní...
Ja sa nespolieham na peniaze od štátu, aj keby mi nedali nič to dieťa mám, ale ide tu o princíp, že tak ako vždy, zase sa ide škrtať na nesprávnom mieste....
a potom, že kto je tu diskriminovaný... no cigáni to určite nie sú!!!

sissik
4. aug 2010

http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplat...
Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.

hlavne ze chodil aj sem na konika a radil, aso si zvysit materske na maximum. normalny hajzel to je 😠 a este aj ponizi almuzny a vraj kocikove zapocita do nich

sissik
4. aug 2010

a dieta mam nie pre ich prispevky. ale presne - ked sa podporuju ludia, ktori do systemu NIC nedavaju, preco by sa nemohli podporit aj ludia, ktori donho davali, davaju momentalne manzelia, davat budu a navyse s 99% pravdepodobnostou aj deti, na ktore sa prispieva. na rozdiel od tych vecne podporovanych, ktore do systemu nedaju zas NIC

pan mihal, zelam vam, aby ste sa nevyspali tak dlho, ako vsetky mamicky na "dovolenke" dokopy 😝 😀

adka12
4. aug 2010

@sissik je to hajzlík, ako všetci z koalície.... sľuby, sľuby, sľuby a blá, blá, blá....
nech dajú jemu 180€ a novorodenca do rodiny ako sa bude zvŕtať a nech ide ešte popri tom aspon na 4 hodinky do roboty, aby sa náhodou NENUDIL....

sissik
4. aug 2010

@adka12 presne tak. a on sa este vyjadri, ze mina 6000 mesacne. kokos, keby som ja alebo muz vedela, kde sa da tolko zarobit, tiez by som to robila, len nech sme za vodou
ale asi zabudol, ake to bolo, ked bol mlady. ako vsetky voly, co telcami boli 😝

adka12
4. aug 2010

@sissik asi tak, a určite si nebral hypotéku na byt 50 000€ na 30 rokov!!!! asi sa zafarbím na čierno a aj mne potom postavia nejaký byt, no nie??? ach, sociálna politika v tomto štáte je otras, sa tu riešia seknundárne problémy namiesto prioritných....

jajka78
4. aug 2010

ako tak citam, ziadna co by robila popri rodicovskom na dohodu tu nie je. ???

katka888
4. aug 2010

@adka12
máš úplnú pravdu, hľadať by mali u neprispôsobivých....

lalia21
4. aug 2010

A ako to vlastne cce s tym DNP????od 1.1.2011 ak mu to prejde tak klepne po prstoc všetkym ktore by takto mali maximalnu matersku??? čo ked žena napr. v decembri 2010 splni narok???to ako nič???čo mi tie peniaze čo som do toho dala vratia???baby ja som taka rozčulena-toto neni človek!!takyto tam nema čo robiť!!!čo nevie čo je to starať sa o dieťa s mizernou materskou...viete mne sa zdalo aj tych 256 e o držku ale on sa nam smeje do tvare ked aj to chce rapidne znižiť a zobrať aj pôrodne...ak mu toto všetko prejde-tato vlada je najhoršia v celej hostorii..hlavne aby sa cigani a ti čo nepracuju alebo neplatia dnp mali dobre-len tym sa polepší..nam nie. 😠 😠

adka12
4. aug 2010

ale baby, však prečo neprilepšiť cigáňom o 30€ každý mesiac, však my pôjdeme do roboty a prilepšíme si viac, nie?
😀 😀 😀
už mi je z tohto štátu do plaču. Ja som volila FICA a nehanbím sa za to, volila by som ho znova a znova. To, že sa zvýšil deficit nič neznamená, mali sme 2 najnižší deficit z EÚ. A keďže bola kríza, tak by som chcela vidieť radičovú ako by udržala aspon vyrovnaný rozpočet. Takáto koalícia tu vládla 8 rokov a čo urobili, rozpredali, rozkradli, prilepšili si riadne a je to...
Tak teraz tí,, čo ste ich volili sa ani nesťažujte, lebo mi je z toho zle....

martinka17
4. aug 2010

@adka12
krásne si to napísala 😀 😀 😀 😀 😀 a ešte k tomu pravdivo, najviac teraz vreštia také, čo ich volili 😝

emmka3
4. aug 2010

baby, k teme RD od 1.1. 2011 som vytvorila temu, tak kto ma chut, kuk
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zrusia-priplatok-k-prispevku-pri-narodeni-dietata/

mamutka
4. aug 2010

@adka12 ako Mihal povedal, chyba 60 mil eur, Fico ich rozdal, takze teraz sa musi pristupovat k takymto opatreniam.....nie je to dost jasne? nuz ale pred volbami mu to dobre padlo, hrat sa na granta a otvarat kadejake ihriska a posielat tam prachy, plus zabezpecit kamaratov. kde tie peniaze zmizli? teraz ked na to vsetci doplatime, tak su zase zli ti co to musia riesit, nie zlodej?
hlavne ze to co ma ist mladym rodinam nadzgal do dochodcov, dal im po tisicke a povedal ze to je trinasty dochodok, nuz ked vam tu pride logicke volit niekoho kto tak velkodusne rozdaval to co sa malo setrit pre buduce generacie, tak tu mame dosledky....
pretoze to co lavica rodavala jej nepatrilo, ani nam! boli to peniaze nasich deti....tie su teraz kdesi v nenavratne a doplatia na to nase deti!