Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
@martinka17 ja viem,ze sa nezilo lahko ani volakedy, ale mala istotu, ze dalsi mesiac neostane uplne bez prijmu, chapes o to mne ide, ja sa trasiem aby som mala na dalsiu splatku, co ked na n nebude, nedostavany dom musim predat dlzoby vyplatit ...pripadne ti pride exekutor dom preda za par supiek a nemas ani prd...stale pisem, keby mam isotu prace a staleho prijmu, neriesim RP,
@ollako
mne to nemusíš písať, 😀 som slobodná maminka, pri odchode na materskú mi dali vedieť, že sa nemám kam vrátiť a vôbec ma to netankujem. Peniaze boli, sú a aj budú, ale zdravie a šťastie dieťaťa je len jedno. Mne o trasení sa nemusíš písať, aj keď ja som by som si nebrala horibilný úver, aby som mohla dobre spať. Ja mám stavebné, stačí mi môj 2 izbák a som spokojná 😀 A tá istota práce bola, len mzda, tá bola dosť o ničom a ceny potravín síce boli nízke, ostatné ale bolo drahé, tak sa to akosi vyrovná. Ja som mala možnosť porovnať úroveň života v socíku a na západe počas 3 týždňov, to bolo neporovnateľne odlišné žitie 😲 😉
@martinka17 my mame tiez stavebko, a nie hypoteku, do hypteky sme sa bali ist, muz je nastastie velmi sikovny a vsetko na dobe robi sam 😉
@ollako
ja som tiež šikovná, veľa si spravím sama, sama som si dokonca prerobila chodbu, len mi ocino položil dlažbu, to mi ešte nejde veľmi dobre 😉 Ale ináč ovládam všetko, stierky, sieťky, maľovka, vysprávky 😀
na dome som chcela, ale aj tak ked nemas na splatku, tak po com idu po tom co sa da spenazit 🙄 ...ale to je normalne a inak to nejde, ale
baby, nečítala som celú vašu debatu, no na viacerých stránkach som narazila na ostré výmeny názorov ohľadom návrhov...tak pridám ten svoj:
zvýšený rodičovský príspevok do dvoch rokov dieťaťa je podľa mňa populistické opatrenie bývalej vlády, ktoré spravila 6 mesiacov pred voľbami...keby to neboli urobili, tak teraz p. Mihála zvelebujeme za to, že nám rodičák dvíha zo 164 na 190 eur 😅
a čo sa týka práce na dohodu, resp. na čiastočný úväzok popri rodičovskej??? choďte na prvých 90 stránok tejto diskusie - je tam plno sťažností na bývalú vládu, že nám túto možnosť vzala a žiadostí o rady, ako zákon platný len od tohto januára (a od začiatku zasypávaný petíciami, nadávkami, sťažnosťami, protestami nás mamičiek) obísť. A teraz keď nám tú možnosť vrátia, tak zas nie je dobre, lebo nás nútia pracovať a nestarať sa o dieťa.....to čo je za hlúposť??? to som nikde v návrhoch nevidela. Kto chce pracovať, bude mať tú možnosť, kto nechce, môže zostať doma a vždy na tom bude lepšie ako v decembri 2009, t.j. pred 8 mesiacmi.
príspevky pri narodení dieťaťa samozrejme chýbať budú, ale neverím, že je to jediné kritérium ktorejkoľvek z vás pri rozhodovaní, či to dieťa mať, či nemať (ako sa v tejto, či iných diskusiách vyjadrili niektoré žienky, že to radšej druhé dieťa ani mať nebudú, lebo si nebudú môcť dovoliť 😨 )
@lalus a ty si mysli, ze keby ostal RP 164 eut, tak tato vlada ho zvys na 190 eur,no neviem, ale asi by to nechali tak a mozno by to este znizili 😀 , lebo by stale hpvprili, ze na to nemaju...
a co sa tyka rozhodovania, ci mat, alebo nemat este dieta, su peniaze bohuzial postatne kriteria, myslim, ze vo vascine pripadov prvorade...mozno, ked sa jedna o prve nie, ale o druhe ano....ja nemozem hovorit za vsetkych, ale teda, podla mojho rozumu, ked hedno dieta mam a nema pracu ani muz, tak to druhe si sakra rozmyslim 🙄
@zade
naše mamy nemali hypotéky na krku, mali štátne jasle, čo my si môžme tak akurát platiť au-pair, alebo súkromné jasle, mali krúžky za mizivý peniaz, na dovolenku a tábory prispievalo ROH, naše mamy mali podmienky v práci, a tu ťa nikto nezamestná, keď povieš, že máš doma pol ročné dieťa.....
nemôžme porovnávať neporovnateľné.
@prsky
odporucam kuknut stranku profesia, zadat si napr. sobrance a kuknut na ponuku prace. za 166 eur by tam ludia sli pracovat na 4 hodky, kedze v takych okresoch neexistuje ponuka pracovnych miest.
suhlasim, ze penazi v ciernej diere zvanej socialna poistovna nie je, chyba predoslych vlad , ale sucasnu sme volili preto, aby nasla riesenie pre obcanov a nie proti nim.
deti by sa mali podporovat, ak kukam vyslovene z pohladu vlady... su to buduci platitelia dani, odvodov, riesil by sa problem aj dochodkov v buducnosti , su to buduci lekari, ucitelia, policajti, zachranari, ktori raz mozu zachranit zivot niekomu z nasho okolia... / pritahnute za vlasy, ja viem... /
preco sa vyplaca vianocny prispevok dochodcom? preco sa nevyplaca vianocny prispevok mladym rodinam? pretoze zovseobecneny pohlad je, ze dochodcovia si daju motat motuze popod nos / opakujem, zovseobecneny pohlad na dochodcov / ale deti nemaju volicske pravo, ked ho budu v 18tke mat, polovica politikov uz nebude ani na svete.
v socke je taky bordel, ze keby tam upratali, nemuselo by sa setrit na rodinach, populisticky povedane - setrit na nasej vlastnej buducnosti.
fasa tak to si budem moct dovolit dieta ked budem mat 60... dovtedy moyno nieco usetrim v II. pilieri 😀
@katka888 no, ale treba aj porovnat, co si za 166€ v hrubom mozes kupit v BA a okoli a v Sobranciach a okoli 😉 a prave preto, ze na Vychode (a nielen tam) je malo prace, pracuju v BA a okoli aj za cenu, ze rodiny vidia kazdy druhy vikend (ak maju stastie) a su ochotni pracovat aj za mensie platy ako ti, co zivia rodiny tu a maju vyssie naklady (aj napr. na hypoteku).
tiez by som rada dostavala aspon zivotne minimum, ale momentalne by nas kvoli tomu museli zadlzit a to nie je podla mna dobra vizia buducnosti pre moje dieta (jedine, ze vystuduje za lekarku, alebo cokolvek pouzitelne a zdrhne niekam, kde je dana cinnost ohodnotena - ale to potom stat "zbytocne" investoval, lebo sa mu investicia nevrati)
a vo vianocnom prispevku nevidim iny ako populisticky tah, ale funguje ako som minule v buse pocula dialog dvoch dedkov 😉
z nasho pohladu sa vzdy da nieco robit pre prave nasu skupinu, ale keby sme tam sedeli, neviem, ci by to bolo az take jednoznacne a hlavne, ci by sa to v demokratickom systeme dalo len tak jednoducho presadit - a prave preto este netreba robit paniku, lebo Mihalov navrh este nepresiel
a posledna uvaha - nikto nas nenuti deti mat - mozeme byt sebecki a kaslat na nejaku demografiu. kazdy predsa vie, ako to viac-menej bezi v kazdej vlade, tak sme sa pri planovani mali podla toho zariadit.
tu je ta spravna tema tak kopirujem:
mna to poriadne nastvalo no dufam ze to este stihnem a nieco dostanem a ked som na materskej, urcite nemienim chodit do prace, ved prace mam doma az moc a babku ani jednu, na vsetko som sama, manzu neratam je cely den v praci, nech setria inde naprklad na ich platoch
@prsky
veď to vravím, ak by taká práca bola v chudobných okresoch, brali by ju bez frflania, ale o tom tu táto téma nie je 😉 .
povedzme si to úprimne, deti máme, pretože je to tak naprogramované, že človek chce mať potomka.
myslím si, že baby skôr narážajú na fakt, že sa zvažuje šetriť tam, kdeby sa naopak mala zvýšiť podpora kvôli súčasnému životnému štýlu / mám namysli život na úver, hypo, neistota v práci, nezamestnanosť, u takých ako ty zdĺhavé vymáhanie pohľadávok... / a kvôli demografickému vývoju v štáte, že sa vláda nezamerá najskôr na iné kategórie, a tým nemyslím dôchodcov, veď väčšina je na tom tiež biedne. zvýšením zamestnanosti a podporou podnikania by sa zvýšil príjem z odvodov, prehodnotenie kritérií za akých sa dotujú asociáli by sa dali ušetriť výdavky, konkrétne tu na fóre nevymyslíme nič, keďzže nevidíme pod pokličku. viem, som múdra lebo spred telky sa najlepšie rozhoduje zápas, ale asi tu všetky píšeme, lebo sa musíme niekde vyventilovať :D a aj keď je to len návrh, keď sa neozveme, možno prejde a vtedy bude neskoro sa tým zaoberať. ale plne súhlasím s tvojou poznámkou, že keď nie je z čoho, nemáme sa zadlžovať este viac. no myslím si, ako väčšina báb, že riešenia majú hľadať inde.
podľa tohto článku : http://ekonomika.sme.sk/c/5490722/mihal-je-v-so... neplánujú už priznaný zvýšený RP znížiť.
@amunet priklánam sa k amunet, pri dieťati nie je veľmi čas na dalsiu prácu, však nech si vyskúša pán kompetentný starať sa o malé dieťa a ešte stíhať aj pracovať....
@katka888 máš pravdu aj ty, dieťa by som mala tak či tak, vieš ale ked môže štát podporovať cigáňov a stavať im nové byty zadarmo, tak to je trošku silné kafé. a nadpis toho článku ma dvíha zo stoličky... vraj zistil, že nemá... no no comment, pre cigáňov sa nájde vždy, ale my čo si musíme všetko zabezpečiť sami, máme hypotéku na 30 rokov, na nás kto berie ohľad, teraz budú nám uberať aj z toho mála čo máme a ked pôjdem spať do roboty, zase mi budú odvádzať nenormálne dane na takých, ktorým sa robiť nechce a popri tom majú 2 ruky, 2 nohy a sú zdravý tak ako mi ostatní...
Ja sa nespolieham na peniaze od štátu, aj keby mi nedali nič to dieťa mám, ale ide tu o princíp, že tak ako vždy, zase sa ide škrtať na nesprávnom mieste....
a potom, že kto je tu diskriminovaný... no cigáni to určite nie sú!!!
http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplat...
Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.
hlavne ze chodil aj sem na konika a radil, aso si zvysit materske na maximum. normalny hajzel to je 😠 a este aj ponizi almuzny a vraj kocikove zapocita do nich
a dieta mam nie pre ich prispevky. ale presne - ked sa podporuju ludia, ktori do systemu NIC nedavaju, preco by sa nemohli podporit aj ludia, ktori donho davali, davaju momentalne manzelia, davat budu a navyse s 99% pravdepodobnostou aj deti, na ktore sa prispieva. na rozdiel od tych vecne podporovanych, ktore do systemu nedaju zas NIC
pan mihal, zelam vam, aby ste sa nevyspali tak dlho, ako vsetky mamicky na "dovolenke" dokopy 😝 😀
A ako to vlastne cce s tym DNP????od 1.1.2011 ak mu to prejde tak klepne po prstoc všetkym ktore by takto mali maximalnu matersku??? čo ked žena napr. v decembri 2010 splni narok???to ako nič???čo mi tie peniaze čo som do toho dala vratia???baby ja som taka rozčulena-toto neni človek!!takyto tam nema čo robiť!!!čo nevie čo je to starať sa o dieťa s mizernou materskou...viete mne sa zdalo aj tych 256 e o držku ale on sa nam smeje do tvare ked aj to chce rapidne znižiť a zobrať aj pôrodne...ak mu toto všetko prejde-tato vlada je najhoršia v celej hostorii..hlavne aby sa cigani a ti čo nepracuju alebo neplatia dnp mali dobre-len tym sa polepší..nam nie. 😠 😠
ale baby, však prečo neprilepšiť cigáňom o 30€ každý mesiac, však my pôjdeme do roboty a prilepšíme si viac, nie?
😀 😀 😀
už mi je z tohto štátu do plaču. Ja som volila FICA a nehanbím sa za to, volila by som ho znova a znova. To, že sa zvýšil deficit nič neznamená, mali sme 2 najnižší deficit z EÚ. A keďže bola kríza, tak by som chcela vidieť radičovú ako by udržala aspon vyrovnaný rozpočet. Takáto koalícia tu vládla 8 rokov a čo urobili, rozpredali, rozkradli, prilepšili si riadne a je to...
Tak teraz tí,, čo ste ich volili sa ani nesťažujte, lebo mi je z toho zle....
@adka12
krásne si to napísala 😀 😀 😀 😀 😀 a ešte k tomu pravdivo, najviac teraz vreštia také, čo ich volili 😝
baby, k teme RD od 1.1. 2011 som vytvorila temu, tak kto ma chut, kuk
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zrusia-priplatok-k-prispevku-pri-narodeni-dietata/
@adka12 ako Mihal povedal, chyba 60 mil eur, Fico ich rozdal, takze teraz sa musi pristupovat k takymto opatreniam.....nie je to dost jasne? nuz ale pred volbami mu to dobre padlo, hrat sa na granta a otvarat kadejake ihriska a posielat tam prachy, plus zabezpecit kamaratov. kde tie peniaze zmizli? teraz ked na to vsetci doplatime, tak su zase zli ti co to musia riesit, nie zlodej?
hlavne ze to co ma ist mladym rodinam nadzgal do dochodcov, dal im po tisicke a povedal ze to je trinasty dochodok, nuz ked vam tu pride logicke volit niekoho kto tak velkodusne rozdaval to co sa malo setrit pre buduce generacie, tak tu mame dosledky....
pretoze to co lavica rodavala jej nepatrilo, ani nam! boli to peniaze nasich deti....tie su teraz kdesi v nenavratne a doplatia na to nase deti!

baby, muz sice nepozna nudzu o pracu, ale sme v dost velkych problemoch, lebo drviva vacsina zadavatelov prace neplati. niektori daju zalohu na material a ked dojde vyuctovanie, tak hraju mrtveho chrobaka. pripadne vymahanie trva roky a to je zatial zivnostnik na lopatkach.