Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
@katka888 to je v pohode, aj u mna je vidiet znova tehotensku demenciu obcas 😀 😀 😀
@ninny to su "akoze" vydavky... proste zivnostnik ma moznost nedokladovat vydaje, ktore ma na zabezpecenie prijmu, a len tak si odratat 40% z prijmov... a to su tie pausalne vydavky..... je tam par podmienok, okrem ineho zivnostnik nesmie byt platca dph....
baby neviete mi poradiť. Platí od januára ten zákon, že môžem popri materskej pracovať? Akej práce sa to týka? Dnes som dostala taký návrh od mojej šéfky, že či nechcem nastúpiť od januára na polovičný úväzok. Môj klasický 8 hodinový by mi skrátila na 4 hodinový. Mám aj v takomto prípade nárok na rodičovský príspevok alebo musím dať dieťa do jaslí a požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa?
Tiež by ma zaujímalo, z akého vymeriavacieho základu sa mi potom bude rátať materská, keď by som otehotenela znova. Ďakujem za info.
@adka12 ten zakon este nie je schvaleny, je to len navrh zakona....podla sucasneho zakona pracovat a zaroven poberat RD nemozes a ...zatial mozes len dufat ze ten zakon od 1.1. schvalia 😉 🙂 a potom budes moct pracovat ako len chces 😉
@minitrouble a kedy je schvaľovanie na programe? Lebo dosť sa o tom hovorí......
čiže ak to neschvália, budem musieť dať dieťa do jaslí alebo k babke ak si urobí živnosť a budem mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa? A ako je to s tou živnosťou? Tam sú teraz tiež nejaké zmeny, nie?
@adka12 to ti uz neviem povedat - skus to adresovat na pana mihala, mozno ti bude vediet povedat v akom stave je zakon a kedy pojde do vlady 😉 ...predpokladam ze je momentalne na pripomienkovom konani na ministerstvach ..ale nerobim s tym cize neviem 😉 🙂
co sa tyka zivnosti ti tiez neviem poradit - ja som klasika zamestnanec 🙂
no a pokial je minimalne mzda 307,70€ a babka bude dostavat len 300€, tak ani druhy rok nemusi platit do SP. pokial nedosiahne 12nasobok min. mzdy, neplati odvody. 🙂 🙂
@kaktusik007 ahoj, mas s tym skusenost? ziadne uctovnictvo, iba vystavena fa kazdy mes. na 300€, odvod do ZP raz do roka podat danove priznanie a zaplatit dan? nic ine by ta moja svokra nemusela pri pauš. vyd.40% robit? diky za info
@vieraj vsetko zavisi od zakona o dani z prijmu.... teraz tam k 01.01.2011 bude novela, v akej vyske pausalne ponechaju netusim, chceli ich uplne zrusit, ale nakoniec ich myslim nechali... lenze to je vsetko aj tak iba navrh zakona, dolezite je, v akej podobe prejde parlamentom - tam vacsinu zakonov totalne zmrvia, ze ano... 😠 no a potom este ho musi ten jeden skaredy ujo, co si hovori prezident, podpisat, a ak ho vrati, tak parlament musi opat schvalit..... tazko povedat, ako to bude, pockaj si do noveho roka 😉
aktualne ale to plati tak, ze ucto viest je myslim povinna, jednoduche je fakt ze jednoduche - vlastne je povinna evidovat prijmy ako take.... no a ano, staci vystavit fa, platit si zp, potom spravit danove priznanie, zaskrtnut ze uplatnuje vydavky % prijmov, a je to...... ale to plati teraz, podla aktualneho zakona o dani z prijmov 🙂
ahojte baby, tym ze mi konci PP na dobu urcitu, meni sa nieco? nepridem o rodic.prispevok?
ja si myslim ze nie, ale pre istotu sa pytam
pripadne to mam nahlasit na socialnu poist. alebo urad prace?
dakujem za odpoved.
@jajka78 a nie len to, este ti koncia aj rozne poistenia, ono sice teraz poistena nie si, avsak ak si na dobu neurcitu tak doba na md a rd sa zapocitava tak, akoby za teba to poistne bolo platene... nemocenske a poistenie v nezamestnanosti...
takze doporucujem sa minimalne informovat o dobrovolnom poisteni v nezamestnanosti a to si zacat platit, pretoze je viac ako pravdepodobne, ze po skonceni rd budes nezamestnana, a takto mat narok na podporu nebudes!!! tak si to plat, ono je to par korun v porovnani s tym, kolko dostanes potom 😉 ale vsetko je to o cislach... a tie si neuviedla 😉
@kaktusik007, ja si platim DNP od 23.8.2010, z maxima, chceli by sme do konca roka este babo.
A mam si teda zacat platiti od 15.10.2010 (14.10.2010 mi konci PP) aj to DvNP? staci z minima? alebo je lepsie maximum?ked sa nahodou nezadari ani ked maly dovrsi 3 roky aby som mala podporu...
a ked budem mat obe poistenia aj DNP, DvNP bude sa mi to zaratavat akokeby trval PP?
@vieraj, z robotou je tu bieda, pozeram uz vyse 1/2 roka a nic
@jajka78 ale teraz je to tak, ze matky si nemuseli platit DPvN a maju podporu po 3-oj rocnej materskej. mopja kamoska ma tak 1050€ podporu pol roka. a zaplatila z max par dni po materskej.
@kaktusik007
@jajka78 pokiaľ ti TPP končí 14.10 tak sa prihlás na DPvN stačí na jeden deň tz 13.10 DPvN musí začať pred nahlásením na ÚP ak ideš po ukončení TPP tam
@vieraj no áno pokiaľ počas RD a MD trval TPP tak nárok na podporu po MD máš ale ak skončil počas RD resp MD tak nie Ak TPP trval menej ako 2 roky za posledné 3 (pred tým to bolo 3 zo 4)tak nárok na podporu nie je DPvN teda nezamestnaným mamičkám musí trvať aspoň 2 roky pred požiadaním podpory
@vieraj viem o tom ale to ich prepustia, mne konci doba urcita, myslis ze by to islo i mne? ja som rozmyslala zeby som icsla na podporu, prerusila by som rodicovsku, mozno by mi ponukli dajaky rekvaligikacny kurz... len neviem ci by sa to i na mna vztahovalo
@lubica69, vidis, ty si to tusim napisala ze mi musi trvat PP este pocas MD al. RD inak nebudem mat narok na podporu, ci budem? ak sa prihlasim ten den predtym ukoncenim PP, co ziskam a dokedy si mam platiti? maly mal 7.9. 2 roky tak neviem ci mam ostat na RD alebo ist na ten urad
@jajka78 aha čítam Končí ti doba určitá Tz,že za posledné 3 roky si bola aspoň 2 PvN takže ak by si si ešte pred ukončením TPP platila aspoň deň DPvN musí to byť samozrejme ešte pred nahlásením na ÚP vyšla by ti slušná podpora Len neviem ako je to s tým rušením RD ak nemáš malého v škôlke
@jajka78 možno by sa po ukončení PP dal prerušiť RP , vyčerpať podporu a potom sa vrátiť do troch rokov veku dieťaťa znovu na RP, a keby si si pred skončením PP zaplatila pár dní DPvN z maxima, vyšla by max.podpora. Riskla by som to na tvojom mieste, nič tým nestratíš , maximálne získaš, od januára sa určite všetky tieto možnosti zrušia, tak ja by som do toho šla.
ahojte cakam dvojicky a tak si to tu troska studujem.neviete niekto ako je to s rodicovskym prispevkom je to za kazde narodene dietatko alebo len raz ak sa narodia dvojicky?
@mskorova takze keby som si zaplatila napr. od 11-13.9.2010 DvNP, 14.10.mi skonci PP, a od 15.10. by som isla prerusit RD a i na urad prace do 8 dni sa zahlasit?asi do 8 dni treba i na socialku ze mi skoncila RD.
A co keby som isla prerusit RD az koncom decembra, to DvNP od 11-13.9. by som si zaplatila?
ale kde tak uvazujem asi to nepojde lebo treba sa zaregistovat do 8 dni po ukonceni PP,ci?
a to sa da vratit z evidencie spat na RD?
ja zatial uvazujem ako to mam riesit
@lubica69, cize 2 roky som bola poistena za posledne tri roky a zaplatim DvNP...len fakt netusim ci sa to nevztahuje len na vypoved ked sa dostane od zamestnavatela po 3 rokoch RD
@jajka78 Ja si myslím že máš velmi dobrý nápad. Som v podobnom riešení ako ty. som zamestnaná na dobu neurčitú. PP stále trvá. momentálene na RD. Kedy vlastne končí RD? na nasledujúci den po synových narodeninách?alebo ako to je?Teraz má 2roky a 3 mesiace. Tiež rozmýšlam žeby som dobrovolne zrušila RP. a nahlásila sa na UP, ako je to s tým platením dobrovol. pripoist. v nezam. ?
a odstupné z práce? kolko dní dopredu si treba začat platit dpvn?
@lazika1 dokedy ti trvá TPP?Platený RP trvá do dňa keď ti bude mať malý 3 roky
No a kočky ja neviem s tým dobrovolným rušením RP a náhlasenia na ÚP Radšej by som čerpala RP do dovŕšenia 3tieho roku dieťatka a potom šla na ÚP záleží dokedy Vám bude trvať TPP Ak minimálne 2 roky za posledné 3 tak nič nestratíte skôr získate po poberaní RP podporu z ÚP Nezabúdajte,že po dobrovoľnom prerušení RP a nahlásením na ÚP automaticky prerušíte TPP a tým aj výhody s ním spojené Od zaregistrovania na ÚP či už na podporu mať nárok budete alebo nie štát za vás odvádza len nutné poplatky do soc.pois a zdrav.pois
Od 1.1 2011 bude možnosť popri RP aj pracovať
@lubica69 ˇAno súhlasím s tebou o výhodách TPP, ale u mna to nepripadá do úvahy, pretože pri dvoch detoch sa nedá pracovat na 12 hod. prac. smeny, príp. soboty a nedele, takže v mojom prípade by som výpoved pravdepodobne dala o trošku neskor ja.
Len neviem?bude sa ten zákon o výpočte podpory nejako menit?od januára myslím? alebo čo navrhuje vláda ohladom mamičiek? nevyznám sa v tom.

jasne baby, plus tych 40 % ..... asi mi na materskej mokne mozog :D sorac :D