Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
Najde sa niekto kto by moje pochopenie potvrdil? Ako je to s dlzkou RD? Ak som to ja dobre pochopila, tak by to malo byt asi tak ze matka dostane na dieta po matreskej rodicovsky prispevok 256 euro do 2 rokov dietata a potom rok bude dostavat ( do 3 rokov dietata)tak ako je to teraz 164.22 euro mesacne ? Dakujem
dobry den vsetkym, poprosim aj ja o radu:
som szco, toho casu poberam rodicovsky prispevok a nemam ziadny prijem zo zivnosti. Od januara koncim poberanie a budem zrejme osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a budem nadalej poistencom statu. V juli porodim druhe babatko a tu ma zaujima, ci budem mat narok na materske a tym padom aj zvyseny rodicovsky prispevok. Na stranke socialnej postovne som sa docitala, ze aj doba prerusenia nemocenskeho poistenia z dovodu poberania rodicovskeho prispevku sa rata do 270 dni potrebnych na vznik naroku na materske. Tak len potrebujem zistit, ci to dobre chapem. Pre doplnenie, pred prvym porodom som pracovala na zivnost 5 rokov, riadne platila odvody a mala narok na materske.
Dakujem vam vsetkym za pripadnu odpoved.
brpt,treba mat zaplatených 270dni nemoc.poistenia pocas 2 rokov pred porodom a to nesplnas
vychadzam z tejto info, ktoru som nasla na socpoist.sk:
Podmienky nároku
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
Do obdobia 270 dní sa započítava:
* obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)
Mám zopár otázok, za ktorých zodpovedanie vopred ďakujem. Teraz som na RD, mám nárok aj na zvýšený RP. Keď dcérka dovŕši 2 roky pôjde do jaslí. V zákone stojí, že potom matka dostane 75% príspevku, ktorý by jej prislúchal do 3.rokov dieťaťa. /Ak to správne chápem./ Dostane ho aj v tom prípade, že bude poberať príspevok pri starostlivosti?
Ak by som nastúpila do práce povedzme na 6 mesiacov a išla potom na druhú materskú, budem mať nárok na materské a potom zvýšené RP? Ak nie, koľko musím odrobiť? Ráta sa to len z toho odrobeného napr. polroka alebo inak?
dobre rano... dostla som otazku od kamozky , ci poberanie RP alebo zvysenie RP po no novom roku nejak naaahodou neoplyvni aj to ze je niekto avon alebo oriflame lady 😖 ? co myslite?
kingstonka, neviem ako je to v oriflame, ale ja som robila avon a tam nebola ziadna dohoda ani prac.zmluva, odmena bola vlastne vo forme zliav na kozmetiku, tak to by podla mna nemalo ovplyvnit RP, nejde o zavislu pracu...
brpt - aj ja som SZCO a myslim si, ze pokial si nezrusila zivnost, iba pozastavila a ju nevykonavas, tak si nemocensky poistena v socialnej poistovni... jedine, v com sa nevyznam je ta starostlivost o dieta do 6r... mozno by bolo rozumnejsie ist sa opytat priamo do socialnej poistovne...
lebo aspon ja som to pochopila tak, ze pokial mi pri prvom babu vznikne narok na matersku, tak mam narok na zvyseny RP a v pripade dalsieho dietatka opat na matersku aj zvyseny RP - a to aj vtedy, ak si pozastavim zivnost a nebudem vykonavat ziadnu ponikatelsku cinnost... lebo v obdobie materskej/rodicovskej sa zaratava automaticky...
ak sa mylim, prosim opravte ma 😉
ahojte
chcem sa vas spytat, kde mam ist aby som dostala zvyseny rodicak? mam ist na urad prace,alebo na socialku? dakujem
Dievčence, RP vypláca UPSVaR odbor soc.vecí, no teraz si pôjdete zbytočne žiadať o zvýšený RP. Tetušky to budú robiť až po 1.1.2010 a odporúčam Vám tam ísť najskôr až v o februári. Oni sami v tom budú mať chaos a za obdobie späť do januára vám rozdiel doplatia, takže sa nemusíte obávať, že by ste o peniažky prišli.
este je skoro 😀
najprv to musi vyjst v zbierke zakonov, na urade musia mat k tomu dake tlacivo a rodicovsky za januar sa vyplaca az vo februari. 😉
standa82 dakujem za odpoved. Velmi si ma potesila. Mne ide teda hlavne o dlzku ci sa nahodou nezmenila na 2 roky. Pravda je, ze toto som sa nikde nedozvedela a ani sami uradnici este nevedia nic. Takze ako si pisala ziadost a ostatne najlepsie riesit v novom roku.
🙂 😉 Ahojte babuľky..Potrebovala by som aby mi niekto správne odpovedal na mojich pár otázok,lebo som z toho zúfala trošku.. ☹ Prvá otázočka je,či nebudem mať neaký problem ked som momentálne v 22týždni,a od 13týždna som na PN.Mala som bolesti,ale nemám rizikové tehotenstvo.A ako som sa tu dočítala materská s avyplaca ak splním podmienku 270dni.Rátala som si to,kedže termín mám 14.4.a túto podmienku splním ak sa dieta nenarodi do 10.4 teda skôr.Tak dúfam že nie.Chcem sa teda spýtať či normálne dostanem matreskú?či stým nebudem mať problém ked som na PN,či aj to sa ráta do odpracovanych dní.??Teda či budem mať nárok na materskú normalne už odmarca teda 4týždne predpôrodom??Alebo mi ju daju až ked s adieťa narodí?Ale odľa toho čo tu čítam tak by som ju mala dostať normálne nie?Aj ked je medzi tou podmienkou 270dní a mojim pôrodm rozdiel len 4dni?Ale v podstate to vychádza,nie???Aešte sa chcem spýtať.Niekde som počula alebo čítala že ked sa dieťa dožije 28dní tak ma rodič nárok na neakych 25tisic.Je to tak?čo potom treba urobiť?Kde o to mám požiadať?A kedy tie peniažky vlastne dostanem???????dAKUJEM VEľMI PEKNE VOPRED ZA ODPOVEDE Z KTORýCH SA SNáD NEAKO VYSOMáRIM...pa janka
Ešte nič?Už nedočkavo čakám na neake odpovede...Nevadí,kto si počká,ten sa dočká..A ked sa to týka penazi,tak čo by nie...--))(( 😵
Janicka, nárok na materskú budeš mať pokiaľ splníš 270 dní nemoc.poistenia. Ako ty píšeš, máš to LTT. Ak sa bábo vypíta na svet skôr, materskú ti budú počítať z minim.mzdy. Ak sa narodí po splnení 270 dní, materskú ti budú počítať z tvojho VZ.
Na materskú sa vypisuje 6 - 8 t.t. pred pôrodom. Predpokladám, že teba lekár vypíše tých 8 týždňov,keďže si už teraz na PN.
Na odbore soc.vecí dostaneš tlačivo, ktoré ti vypíše detská lekárka (kde bude chodiť dieťatko), keď sa dožije 28 dní. Toto tlačivo odnesieš na odb.soc.vecí a oni ti potom vyplatia sumu 25000,- Sk.
Gapa ďakujem za odpoveď zo dňa 4.12. 😉
Tak na UPSVaR je ešte asi zbytočné ísť teraz 😒 . Už ste niektorá aj bola? A ak áno, ako ste pochodili? 😉
Pán Mihál, ďakujeme! Idem si to všetko preštudovať.
standa82 dakujem pekne za odpovede 🙂 Ale chcem sa spýtať teda,podľa vypočtov vyzera že splním podmienku ak sa malé nenarodi skôr,tak či dostanem materský prispevok už v marci?teda ked nastupim na matersku v marci mi už budu vyplacať peniaze?A stými peniazmi to vyzerá dosť jednucho iba odnesiem papier a vyplatia mi sumu... 😲
Od kedy nastúpiš na MD, odvtedy budeš poberať aterskú. Gynekológ ti vypíše tlačivo a s tým pôjdeš na SP dáš im ho. Ak si aj zamestnaná, tak gynekológovi povieš, že chceš dve tlačivá, jedno zanesieš ako som spomínala do SP a druhé zamestnávateľovi.
Toto mi dnes odpisali zo socialnej poistovne:
Pokiaľ by ste sa teraz prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie, nárok na materské Vám z tohto poistenia vznikne za predpokladu, že v čase vzniku nároku na materské (spravidla 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) bude Vaše dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 270 dní. Táto podmienka musí byť splnená ku skutočnému dňu pôrodu (nie očakávanému dňu pôrodu určeným lekárom). Pre splnenie tejto podmienky môže byť samostatne zárobkovo činnej osobe započítané aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.
Pre výpočet materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné (okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia) aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 26 týždňov ku dňu nástupu na materské. Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), výška materskej by sa vám vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina platnej minimálnej mzdy a nie z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste si platili dobrovoľné nemocenské poistenie.
Cize ak tomu spravne rozumiem, ma pre mna zmysel si aj teraz zacat platit DNP? Ospravedlnujem sa za dlhy prispevok.
Este pre upresnene, nejde mi o to, aby som mala maximalnu matersku, to asi uz nejde, ale aby som vobec mala narok na nejaku matersku a tym padom aj na vyssi rodicovsky prispevok.
brpt, ak si v posledných 2 rokoch nebola DNP vôbec, tak teraz tú podmienku 270dní do pôrodu určite nestíhaš... čiže je to, podľa mňa, zbytočné 😒
dakujem za odpoved, tak nejak si aj ja myslim, ze je to zbytocne, len z tych formulacii mi to nie vzdy je jasne
Ahojte. Ako to bude keď poberám materské do februara, čo je nižšia suma ako RP po novom. Bude mi UPSaV doplacat zvyšnu čiastku?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som v TPP a syn sa mi narodil 02/08. Keď mal 9 mesiacov z finančích ťažkostí vrátila som sa do zamestnania a poberala som plný rodičovský a zároveň aj plat. Keďže som nastúpila v decembri 2008. Pred mesiacom 17.11.09 som zamesnávateľovi predložila papier že z rodinných dôvodov sa vraciam na poberanie rodičovského príspevku. Syn začal mať totiž neaké problémy. Takže TPP mi neskončil. Miesto mi budu držať až kým dieťa nebude mať 3 roky. V roku 2010 chceme druhé. Budem mať aj ja nárok na zvýšný rodičovský príspevok vo výške min. mzdy na druhé dieťa? Pred nástupom na 1. matersku som odpracovala 3 roky.