Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
to beruska.. ak si nemala narok na matersku tak nebudes mat narok ani na ten zvyseny
no to ste ma nepotesili.lebo v poistovni mi hovorili ze mam narok na ten zvyseny.
ja tiež tomu velmi dobre nerozumiem...ktore mamičky maju narok a ktore nie?ja som zamestnana od roku 2004 momentalne to budu dva roky čo som na materskej dovolenke a pracovny pomer so mnou nerozviazali takže pravdepodobne mam pravo na zvyšenie rodičovskeho prispevku...dobre som to pochopila?ak mi bude vediet niekto v tomto poradit napište mi prosim spravu
natali,davam link,je to dlheeee,ale velmi zrozumitelne.klikni si na video,bud na materske,alebo rodicak,co ta zaujima
kocky v podstate je to jednoduche ak ste mali narok na materske mate narok na zvyseny RP ak ste nemali narok na materske tak narok mat nebudete
a ano natali v tvojom pripade ak pracovny pomer trva tak ak otehotnies teraz a pojdes z rodicovskej hned na matersku tak budes mat narok na zvyseny RP na dalsie dieta..
beruška,
nárok na zvýšený RP budeš mať.
Tebe nevznikol nárok na materské preto, že ti k nástupu na mD netrvalo nem.poistenie a ani si nebola v ochrennej lehote s ukončeného NP, lebo v čase ukočenia prac.pomeru/nem.poistenia si nebola tehotná.
Ale predpokladám v období 4.11.2007 až 3.11.2009 si bola nem.poistená aspon 270dní, t.j. u teba v období od 4.11.07 do 31.1.2009 predpokladám si bola. V takom prípade splnaš podmienku na zvýšený RP. 😉
to.beruska..
v zakone je napisane ze na zvyseny mas narok bud ak si poberala materske alebo ak si bola najmenej 270 dni nemocensky poistena v obdobi dvoch rokov odo dna narodenia dietata
no pozrela som sa na tie tvoje datumy a vychadza mi ze materske ti nevzniklo z dovodu ze si to nestihla v ochrannej lehote /myslim porod/
takze na teba by sa dala uplatnit ta druha podmienka.. a to je 270 dni v obdobi od 4.11. 2009 az 4.11.2007
takze sa opravujem ak si splnila podmienku 270 dni nemocenkseho poistenia v tom obdobi ako som napisala.. tak ano..
súhlasím s maznáčik,
ale v tvojom prípade beruska, budeš pre UPSVaR potrebovať potvrdenie zo SP o trvaní nem.poistenia v období, čo sme spomínali.
hej aj j aho budem potrebovat... uz som tam volala po novom roku tam mam zajst.. ze mi to daju...
baby tak ste ma trosku ukludnili lebo ja som to aj na jednej stranke nasla bud poberas matersku alebo musi byt tych 270 dni a tie mam.a ked som bola na socialke tak tam mi spominala nieco ze ten prispevok by som mala mat.zatial dakujem
babenky - tie co mate otazky a neviete si dat rada - ako pani Simonka...
ja som dnes rano pisala mailik na socialnu poistovnu k nam do Ziliny, presne som im v maily rozpisala svoj pripad a za chvilku mi prisla odpoved - este doobeda... takze ak nenajdete odpoved na svoju otazku, stoji za to sa opytat priamo tam..
Z vlastnej skusenosti mi vyhovuje mail viac, lebo pri okienku je vzdy vela ludi a navyse tie kocky to tam niekedy zvyknu aj popliest, najma ak sa zastupuju a pod... uz sa mi viackrat stalo 😉
Simona - ak bude zamestnana na zmluvu, zamestnanec za nu odvadza odvody minimalne 270dni za posledne dva roky pred materskou - vznikne jej narok na matersku a tym padom aj na zvyseny RP... inak - ak zaraba menej, mozno by sa jej oplatilo dopredu si platit to doplnkove... aby mala vyssiu matersku, kedze planuje otehotniet az buduci rok 🙂 🙂 🙂
a - este mi napadlo - simonka - odpoved na Vasu otazku tu bola niekolkokrat obmielana... doslova... preto asi p. Mihal nereagoval... a druha vec je, ze skutocne nemoze stihat reagovat jednotlivo na kazdy prispevok...
inak - toto vsetko sa da priamo overit aj v socialnej poistovni, ja ked som sa registrovala, tak mi tam preverili tiez ako mi to vychadza... takze odo mna odporucanie - ked si fakt neviete rady, tak je najlepsie sa opytat tam, kde Vam daju radu priamo od zdroja 🙂
fukylove,ja vam velmi pekne dakujem za ochotu pomoct, 😉 aspon viem ze aj v soc. poistovni sa mozem pitat. tak tam skocim niekedy.este raz dakujem.
fukylove,
súhlasím. Ked je to už na papiery, tak je to predsa iné.
No niekedy aj to treba brať s rezervou. TReba overovať z viacerých zdrojov, ked sa dá. Už sa mi 2x stalo, že aj na otázku mailom nebola 1x úplná odpoved (t.j. nárok bol a oni to tam neuviedli) a jedenkrát tvrdili, že nárok nebude a bol.
Ja si myslím že to vôbec nebudu zvyšovat ak ked tak zase len o 5alebo7eur
toto su len všetko slubi 😀 😎 😝 🤐 🤐 🤐
janazuza no prave tam som citala aj ked mi zamietli matersku tak by som mala mat na to narok lebo mam tych 270 aj viacej dni
caruzo19-dakujem za link na video.....presne som sa z neho dozvedela co potrebujem,kedze som nevedela na com som... 😉 a teraz uz viem ze narok na zvysený RP mam 😉
a ako to bude,ked mam dvojicky?...stale budem poberat len na jedno dieta???....keby som mala dve deti za sebou porodene,tak poberam na obe...to je hnus!!!
diddi, ani na dve deti za sebou by si nepoberala 2x rodicovsky, len keby boli v trojrocnom odstupe... my budeme takisto poberat len jeden ☹
Prosím neviete niekto ako to je s novým Príspevkom rodičovi, ktorým štát jednorazovo prispieva rodičovi na uľahčenie vstupu do práce???? Dostane ho matka, ktorá nastúpi do zamestnania hneď po ukončení MD, ktorá vôbec nebude dostávať RP iba materské, alebo je podmienka najskôr poberať rodičovský príspevok, v tom zákone sa to nejak tak píše
§ 3 ods. 5 zákona č. . 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa:
.
"5) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príspevok rodičovi je rodič, ktorému sa bezprostredne pred uplatnením nároku na príspevok rodičovi vyplácal rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu"
.
Z toho vyplýva, že príspevok rodičovi sa vyplatí len vtedy, ak rodič poberal aspoň 1 mesiac rodičovský príspevok.
chcem sa spýtať, ak by som chcela poberať RP 256 €, tak musím zrušiť okrem Dohody aj sprostredkovateľskú zmluvu v jednej poistovni, i keď teraz neuzatváram zmluvy? Sem-tam mi príde na účet 8-10 € /cca každý druhý mesiac/ .
Prosim o radu - dcerka ma 18 mesiacov, poberam rodic.prispevok. V novembri a decembri 2009 som u svojho zamestnavatela zacala pracovat na dohodu o vykonani prace - z domu (prilezitostne preklady zmluv). Viem, ze ak budem chciet poziadat o zvyseny RP (dcerka bude mat 2 roky v maji 2010), musim dohodu ukoncit. Je vsak mozne nadalej prilezitostne (napr. 2-krat mesacne) pracovat na zaklade Zmluvy o dielo alebo nepomenovanej zmluvy? Musim vtedy tuto zmluvu predkladat na UPSVaR? Vopred dakujem za odpoved.
Chcela by som sa spýtať pána Mihála alebo aj mamičiek, ktoré tomu rozumia.Som na predĺženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa.Schválenej ešte v roku 2008, do konca 2011.Momentálne chodí dieťa občas do škôlky na 3 hod.Riadne to mám nahlásené.Ja nemám žiadnu zárobkovú činnosť.Ale sa chcem spýtať aké mám možnosti,a či tomu správne rozumiem.1.dieťa nebude v škôlke ale doma s babkou a ja môžem pracovať na dohodu? alebo na polovičný úväzok?Ak chcem poberať rodičovský príspevok.2Ak sa zamestnám na plný úväzok,dieťa bude s babkou,mám nárok na...?Ak sa zamestnám na plný úväzok a dieťa dám do škôlky,mám nárok na...?3.Ak sa zamestnám a odídem v skúšobnej dobe,/alebo po roku/ môžem sa vrátiť na predĺženú rodičovskú alebo by som si ten zdravotný stav musela dať posudzovať znova?Som rozvedená, poberám rodičovský a výživné, chcela by som si nejak privyrábať.Okrem toho študujem diaľkovo VŠ,kde nás evidujú ako denných študentov,má to nejaký vplyv na uvedené?Ďakujem.

ajojte!chcem sa spytat ci mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok.viete mi niekto odpovedat.ja som isla 9.1 na pnku.k 30.1 my ale skoncil pracovny pomer.predtym som pracovala styri roky.od toho 9.1 som bola na pnke az do materskej.to jest do 18.9.ale narok na matersku mi zamietli lebo termin sme mali 30.10 a porodili sme az 4.11.tak ideme len na rodicovsky prispevok.tak som chcela vediet ci mam narok na ten zvyseny potom.