Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

alusha
28. dec 2009

kacenqa, dobre vediet, ze uz je to do 45dni, bola to riadna hlupost, aj ked mne to vybavil manzel, ani splnomocnenie nechceli 🙂

danciacik
28. dec 2009

Ahojte, viete mi poradiť, vôbec sa v tom nevyznám. Pred nástupom na prvú materskú som vyše roka pracovala. Potom sa narodila dcérka. Keď mala 20-mesiacov narodil sa mi synček. Dokončila som rodičovský s dcérkou do jej troch rokov a prešla som na rodičovský so synom tak mám nárok na zvýšený rodičovský či nie? 😕 Ďakujem za odpovede.

maznacik007
28. dec 2009

Danciacik.. podla toho ako to popisujes tak narok ti nevznika

ale podstatna je otazka.. trva stale tvoj pracovny pomer?

standa82
28. dec 2009

DAniacik, keďže podľa toho čo píšeš, si pri druhom dieťati nepoberala materskú, ale rovno si išla na rodičovský, na zvýšený RP nárok nemáš.

danciacik
28. dec 2009

Nie môj pracovný pomer netrvá. 😒

lamada181
28. dec 2009

ahojte mozem sa opytat ci mam narok na zvysenu na matersku ked som rovno zo skoly isla na matersku s dcerou v roku 2005 a potom som nastupila do prace odrobila som si 270 dni ale potom som otehotnela a isla som na rizikove tehotenstvo a zaroven som sa vratila na rodicovsky ku dcere v roku 2008 sa narodil syn
a som teraz s nim matersku som nepoberala len rodicovsky dakujem a sna dmi budete vediet povedat 😀

gapa
28. dec 2009

lamada,
nerozumiem, prečo si nepoberala s druhým dieťaťom nepoberala materské??? netrval ti prac.pomer k nástupu na MD? alebo si pracovala len na dohodu? alebo si predsalen nebola zamestnaná 270dní???

lamada181
28. dec 2009

pracovala som normalne na zmluvu,ukoncili mi pracovny pomer ako sa dozvedeli zde som tehotna a ked som si ziadala o matersku tak nieco zistili na socialke ze nieco zamestnavatel neplatil ci co to je trochu zlozite

gapa
28. dec 2009

lamada,
tak záleží, čo vlastne teda zamestnávatel nespravil a mal spraviť. Od toho bude závisieť, či budeš mať nárok na zvýšený RP. LEbo ak ta neprihlásil na poistenie v SP a nemáš dva roky pred narodením syna aspon 270kalend.dní NP, tak nárok nebudeš mať. A podla toho, že si nepoberala materské 😨 😨 😨 ?? veru neviem neviem. LEbo je jedno, že zamestnávatel neplatil, to tvoj nárok na materské neovplyvnilo, ale je dôležité (napr. aj v budúcnosti pre dôchodok), či ťa vôbec prihlásil do SP a teda či si bola 270dní poistená v SP.

Ale k nároku na zvýšený RP v tvojom prípade (ked si nepoberala materské) budeš potrebovať potvrdenie zo SP, kolko kalend.dní (aké obdobie) si bola v obdodí dva roky pred pôrodom nem.poistená.

egyptanka
28. dec 2009

Neviete ci niekde na webe najdem ziadost o zvysenie prispevku?

tin007
29. dec 2009

egyptanka pozerala som tusim dva dni dozadu na stranku upsvar, este tam ziadne nove tlacivo, ani info co robit, nemali

cucuska
29. dec 2009

pomoooccc potrebujem pomoc

Od 01.10.09 som nezamestnan ale na MD a poberám RP, za január mi dajú 256 éur, lebo moja Emka ma 2 roky v januáry ale potom len tých okolo 15éeur. to je jedno toto chápem. ale mám ja nárok na ten zvýšený RP aj pri druhom dieťati, keby som šla z MD do MD ???????????? a keby som nešla aj tak mám nárok keď som pre Emkou podmienku splnila a mala som odporacované. Som z toho tatár a na UPSVAR dnes boli zo mňa tiež tatarky a nevedeli mi povedať. Vyzná sa v tom niekto?????????

egyptanka nan´jdš treba isť na úrad a dajú ti niečo podpísať a potom ešte aj na sociálnu poisťovňu kde si mpýtak papier na to že si bola nemocensky poistená tých 270 dní pred nástupom na MD toto viem mám to za sebou

standa82
29. dec 2009

Cucuska, pokiaľ si nezamestnaná a budeš aj keď pôjdeš na druhú materskú a nebudeš mať minim.2 roky dozadu 270 dní, potom nárok na materskú a ani na zvýšený RP mať nebudeš. Ak budeš nezamestnaná, môžeš sa prihlásiť na DNP v SP a budeš mať potom nárok na materskú aj na zvýšený RP. Tiež sú tam podmienky.

slniecko26
29. dec 2009

Ahojte baby, pán Mihál potrebovala by som poradiť ohľadne RP,
25.1. mi končí materská a musím nastúpiť do práce, tak by som chcela požiadať o Príspevok na starostlivosť o dieťa (čo je 164 eur), tu je môj problém, chcela by som vedieť môj ocino (malej dedko) má živnosť mohol by si doplniť živnosť aby ju mohol strážiť a potom by mi on fakturoval potrebné papiere na UPSVaR? Alebo mi ju môže opatrovať len niekto kto má živnosť len na toto? Teda či je problém, že už má jednu živnosť a mal by aj druhú živnosť?
A ešte by ma zaujímala jedna vec, ak sa môže pracovať na dohodu nesmie to však trvať mesiac (aby bol nárok na RP v plnej výške) koľko sa môže z mesiaca pracovať na dohodu aby som dostala RP v plnej výške?
Vopred Vám dakujem za odpoved!!!

zuzmag
29. dec 2009

Ahojte mozte mi poradiť????
Mam dcerku ktora bude mat teraz 23.januara 3 roky a v aprili 2010 cakame druhe babetko.Od jula 2009 som nastupila do prace ale od novembra som ochorela a nastupila na PN na ktorej som doteraz a asi budem az do materskej t.j.do marca budem mat narok na tuto zvyšenú matersku??? ☹

gapa
29. dec 2009

zuzmag,
ak ti stále trval aj počas RD prac.pomer, tak máš nárok na materské a potom aj na zvýšený rp

beata0803
30. dec 2009

Dobry den! Mala by som otazku...13.januara 2010 sa mi ma narodit druha dcera. Dnes som bola na urade a tam mi povedali, ze budem dostavat ten zvyseny prispevok, teda 256eur. A prispevok pri narodeni dietata 151eur. Z tej sumi som bola uplne sokovana. Ked cakam druhe dieta tak priplatok k prispevku v hodnote 678eur, t.j. tych 20tisic a nieco nedostanem? Druhorodicky na tuto sumu nemaju narok?????
Bola by som velmi vdacna, keby mi to niekto vysvetlil. DAKUJEM!

nadhera
30. dec 2009

prispevok je naozaj 4500sk ale dalsich 20 000 je pridavok k prispevku a na ten nie vsetky maminy maju narok. kedze cakas druhe babo, pockas na 28dni po narodeni a poziadas. 😉

eliska07
30. dec 2009

Dobry vecer,
chcela by som sa opytat ohladom toho zvyseneho rodicovskeho prispevku, ktory ma byt od 1.1.2010. Chcela by som sa spytat, ci je to aktualne od 1.1. alebo este nie. Pocula som nieco o tom, ze prezident ten zakon este nepodpisal, bola som aj na urade, ale tam k tomu este nemali ziadne tlaciva, ani mi nevedeli povedat, kedy budu o tom nieco vediet.
Viete mi niektora poradit ako to teda je?

zuzba
30. dec 2009

k tomu príspevku 20tis. kto má naň nárok?

alusha
30. dec 2009

na priplatok k prispevku je narok po 28dnoch zivota dietata, ziadost musi potvrdit detsky lekar a gynekolog potvrdi, ze si pravidelne od 4. mesiaca chodila na prehliadku...

alusha
30. dec 2009

eliska, zakon je schvaleny, len este treba dat cas pracovnikom na urade, teraz urcite este ziadosti nemaju, ved je na to cas cely januar, prispevok sa vyplaca vo februari za januar...

sasulec
30. dec 2009

ahoj baby,viete mi poradit na ktory presne urad treba ist? viem ze na socialku,ale su 2 socialky??? 😕
Dakujem 🙂

nadhera
30. dec 2009

UPSVaR

sasulec
30. dec 2009

dakujem nadhera.. 😔 😅

nadhera
30. dec 2009

ja sa tam tiez chystam,takze viem. Mam prist po 10tom. dovtedy snad najdem tlacivo na nete a pridem uz s vyplnenym, nech sa nezdrziavam. 😉

lien1
30. dec 2009

Neviete mi poradiť budem mať nárok na zvýšený rodičovský aj v tom prípade že som nebola zamestnaná ale platila som si dobrovolné nemocenské poistenie a momentálne poberám materskú.

nadhera
30. dec 2009

ak poberas matersku, mas to iste. 🙂

lien1
30. dec 2009

Ďakujem 🙂 ja len že som nepracovala a počas RPs prvým synom platila odvody takže mi vznika nárok ani nevieš aká som rada ani si nechcem predstaviť ako by som všetko zvládla s 2detmi z RP toho nižšieho to je kurat na plienky, zaplatenie škôlky a nejaké učty.

nadhera
30. dec 2009

lien, ak poberas matersku - jasny znak, ze mas 270dni nemocensky poistenych, preto budes mat aj zvyseny rp. o nizsom rodicovskom a dvoch detoch viem svoje.... 😒

teraz si si opravila pas? mala si 43tyzden 😀 chrustik je simonko alebo šimonko?