Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

emia
4. jan 2010

ahoj fogpy, ak si nepoberala materskú /nie rodičovský/na to najmladšie, alebo si si neplatila DNP tak určite nemašnárok na zvyšený rodičovský. Ja som tiež nemám nárok,lebo som poberala matersku len na to prvé dieťa. 😖

emia
4. jan 2010

baba ak opatruješ mamku, ak si neplatiš DNP, tak nemaš nárok na zvyšenie, ľutujem. 🤐 😒

emia
4. jan 2010

baba ešte niečo, ak si za posledné 2 roky pracovala aspoň 270 dni na zmluvu a bolo platené nemocenské, tak maš nárok na zvyšený rodičovský, ten sa poskytuje do 2 rokov dieťaťa. 🙂 a čo sa týka opatrovania tak by to nemalo vadiť, alebo ovplyvňovať rodičovský príspevok. 🙂

kvietok23
4. jan 2010

vraj dneska v spravach - neviem kde, bolo dane, ze ak chceme mat zvyseny rodicovsky, nesmeli sme pracovat ani v roku 2009 - je to pravda? to mi tvrdia svokrovci - lebo ja mam zmluvu na dohodu a idem ju k 1/2010 zrusit, ale toto sa mi zda blbost.

hankahj
4. jan 2010

to je kravina...

sonne
4. jan 2010

ahojte. Som SZČO, na materskej. V decembri som mala požiadať o RP,ale nevedela som.Nárok na RP však asi nemám,ani na ten nižší, myslím. Keby si mamka založila živnosť a akože sa mi o dieťa starala, dostali by sme príspevok na starostlivosť o dieťa 157,00 ten najvyšší keby si tak fakturovala,alebo ako to je????Ďakujem

fogpi
4. jan 2010

emia , prečo si nepoberala na mladšie? nemala si nárok?

fogpi
4. jan 2010

emia, ja som tiež nepoberala,lebo mi vraj zle potvrdili papiere, prišlo sa nato neskoro. tak teraz sa mám isť na soc.poisťovňu opýtať že čo s tým.

nadhera
4. jan 2010

kvietok, co ma rok 2009 a 2010 spolocne? len bud odhlasena zo SP, aj ja som dnes bola podpisat odhlasku.

gapa
4. jan 2010

kvietok,
možno to len svokrovci zle pochopili. Možno hovorili, že ani podla zákona o RP účinného od 1.1.20099 nemohla mamička pracovať (na prac.pomer), ani tak nemala nárok na RP.

bubinko83
5. jan 2010

baby a do tych 270 dni sa rata aj ked by som bola evidovana na urade prace či nie?

standa82
5. jan 2010

Bubinko, nie. Buď si zamestnaná alebo si platíš DNP.

opica
5. jan 2010

ahojte,
tak som volala dnes na upsvar a povedali mi, ze vraj existuju uz aj tlaciva na ten zvyseny rodicovsky...neviete, ci sa nedaju niekde stiahnut? teda, ja som izh zatial nenasla, vdaka

mata25
5. jan 2010

ako vas tu citam tak zistujem, ze ja som uplne iny pripad. ja som nastupila na rodicovsku dovolenku ked mal maly 7 mesiacov, vtedy sme ho dostali do starostlivosti, takze mi narok na matersku nevznikol kvoli jeho veku, ale predtym som bola zamestnana takze boli za mna zaplatene, aj ked minimalne, odvody. takze logicky mi z toho vychadza, ze zvysenie by sa malo tykat aj nas. mylim sa?
zajtra pojdem za nasimi ochotnymi tetuskami na urad.

emia
5. jan 2010

fogpy, nedostala som matersku na druhe lebo som si nič neplatila a predtým prvým som dala výpoveď v práci, ale aspoň som stihla v ochrannej dobe poberať materskú na to prvé. 🙂

nnikka
5. jan 2010

prosim vas cisto teoreticky ak by som bola zamestnana 6 mesiacov a potom isla na matersku a platila by som si pocas nej dobrovolne nemocenske poistenie mala by som narok na zvyseny rodickovsky prispevok? cisto teoreticky ak to dovtedy nezrusia

anibas
5. jan 2010

nnikka: Je rozdiel materská a rodičovská dovolenka !
Materské dávky sú do 28 týždňa od porodu a rodičovská do 3 r. Počas rodičovskej si môžeš platiť DNP.

nnikka
5. jan 2010

anibas - jasnacka ja len neviem, ze ako sa zena dopracuje k tomu zvysenemu rodicovskemu prispevku... kolko musi pracovat a platit si to dobrovolne poistenie co tu spominate... lebo na urade prace mi len povedali ze ak budem tehotna tak im to mam oznamit, ale ako citam tak pokial budem nezamestnana a otehotniem tak dostanem len ten zakladny rodicovsky prispevok

skus prosim uviest nejaky priklad nech to pochopim, prosim...

berus222
5. jan 2010

baby, uz ste si boli poziadat o zvyseny rodicovsky? uz sa moze poziadat?

baba77
5. jan 2010

dobre den pomozete?teraz mam podat ziadost??ci len cakt??

anibas
5. jan 2010

nnikka: ak ešte nie si tehotná, tak si plať DNP, stačí základ, potom budeš mať nárok aj na materské dávky aj na zvýšený RP, a ak by si náhodou po 270 dňoch bola PN, tak máš aj PN - ku platenú.
DNP si môžeš aj zvýšiť, len ja už neviem koľko mesiacov pre plánovaným čerpaním je to potrebnú urobiť. Až tak hĺbkovo som to neštudovala.

baba77
5. jan 2010

co ktomu potrebujem??

anibas
5. jan 2010

Zvýšený RP už môžete požiadať, treba zájsť osobne na UPSVR.

anibas
5. jan 2010

baba : u nás v meste toto :
Žiadosti nové nemáme, ale používame staré, len si vypíšeš a doložíš potvrdenie zamestnávateľa, že si uvoľnená na rodičovskú dovolenku (t.j. aby bol doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti). A samozrejme rodný list dieťaťa a potvrdenie sociálnej poisťovne o nároku a výplate materského (toto tlačivo máme my – len treba s ním ísť na soc. poisť. potvrdiť). Priložiť treba aj prefotenú kartičku s číslom účtu, ak chceš výplatu na účet.

hilarion
5. jan 2010

mala by som otazocku? RP poberam od.2008 od maja 2010 by som chcela nastupit do prace ,pani na urade mi povedala ze ak teraz poziadam za 4 mesiace o zvysenyRP nebudem sa moct od maja zamesnat do3 rokov dietata.ako je to vlastne

nnikka
5. jan 2010

anibas dakujem velmi si mi pomohla... 😉

silvia7
5. jan 2010

ahojte, tak teraz som zmätená, ako vás čítam.. pomôžete?
v apríli mám termín pôrodu tehu som od júla, od septembra 2009 som na UPSVAR evidovaná ako nezamestnaná, dovtedy som pracovala a aj platila odvody - osem mesiacov z minimálnej mzdy, to som robila v bare od 1.1.09, predtým som robila 3mesiace inde, kde mi nedal zmluvu, tak som odišla, odvody som doplatila (zdravotku, socialku mi neevidujú ako nedoplatenú) a predtým som robila od 15.12.07 do 1.9.08 v banke, kde som mala hrubú mzdu 17500skk

mám teda nárok na materskú a aj zvýšený RP??? ja som v tom, že áno.. dík..

baba77
5. jan 2010

anibas a co si brala zo sebou,myslim na papiere?

anibas
5. jan 2010

silvia : To už ti povedia na soc. poisťovni, ak áno, tak máš nárok na všetko. Ja sa to nesnažím počítať, pretože od toho sú platení iní ľudia.

baba: ja ešte nič, mna to čaká v marci, ale určite treba potvrdenie soc. poistovne ohľadom materských dávok, potom zamestnávateľa, že nepracujem a niekto vyššie písal, že szčo dokladajú prehlásenie o nepodnikaní.

silvia7
5. jan 2010

😉 hej hej, len tam som volala a tetuška bola neeeesmierne "milá", že ma až vytočila.. tak som sa nikam nedopracovala, lebo ma šla prepájať tam a tam a tam a nikde nikto nezdvíhal potom.. asi budem musieť ísť osobne, len neviem, či čakať až kým ma dr. nevypíše na materskú alebo sa ísť informovať teraz..
ale vďaka 🙂