Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kisska
7. jan 2010

vlasta.13 s tym infom z 13:38 nemas pravdu. existuje novy zakon (alebo novela starsieho), kedy matka na RP zacinajuca prevadzkovat zarobkovu cinnost (aj odchod na dalsiu matersku sa povatuje za zarobkovu cinnost napr.) ma narok na 25% zo sumy, ktora by jej bola vyplatena z RP do troch rokov dietata.
Ak jej do tychto troch rokov opat vznikne narok na RP, bude dostavat len 75% povodnej sumy...
To znamena, ze ak ides z rodicovskej dovolenky na matersku(alebo nastupis do prace), dostanes jednorazovo vyplatenu sumu vo vyske 25% RP, ktory by ti vyplacali do troch rokov dietata.
Vecer ak budem mat cas, pohladam linky a uvediem zakony...

vlasta.13
7. jan 2010

kisska....v 13,38 som napisala blbost, zle som pochopila kamaratku, mas pravdu.
Ked sa zena zamestna, dostava prispevok na starost....ak poziada.....podla toho ktoru formu prisp. na starotlivost ma, ci je dieta v skolke alebo u starej mamy - bud dostava 25 percet RP alebo sa jej prepacaju naklady na školku.

Ak sa zena zamestna pri poberani noveho zvyšeneho RP, dostane novy prispevok na lahši navrat do pprace....to je novinka, volaju to ze prispevok na šatnik.
Ale ak sa zase bude chciet vratit naspät na rodic. prispevok, dostane uz len 75 percet RP.

vlasta.13
7. jan 2010

Ak zena nastupi na matersku, a uz ma doma druhe dieta (starsie) a prac. pomer jej trva, moze poziadat o dalšiu formu prispevku na starostlivost....rata sa to od narodenia babätka do 6 tyzdnov, a to sa vyplaca 25 percent z RP...to asi mysliš kisska, ze? Niektorej matke to vychadza 25 percent RP pocas 3 mesiacov a niektorej počas 2 mesiacov.

antonia2077
7. jan 2010

Ahojte som na dobrovoľnom rodičovskom, štát hradí za mňa iba zdravotné a dôchodkové poistenie, chcela by som vedieť či sa mám ísť odhlásiť na sociálnu poisťovňu dôchodkové poistenie ak pracujem na dohodu. Ak môj synček nechodí do škôlky a starám sa oňho sama s manželom a poprípade aj babka. Prosím ťa poraďte mi ak viete

maznacik007
7. jan 2010

vlasta... precitaj si ten novy zakon.. ak zena pobera RP a rozhodne sa ist do prace a dieta ma dajme tomu dva roky a mesiac tak potom jej stat jednorazovo vyplati 25 percnet zo sumy aku by dostala do skoncenia 3 rokov dietata teda 11 mesiacov x cca 165 EUR x 0.25 co je cca 453 EUR... ak by sa zena rozhodla ze sa chce na RD vratit.. a dieta nema este tri roky.. tak bude dostavat RP nie v plnej vyske ale iba 75 percent RP..

to co pises ty to je zasa nieco ine.. to je prispevok na starostlivost a tam ak zena pobera materske vznika aj na neho narok na istu dobu.. presne je to popisane v inej teme

fogpi
7. jan 2010

Pán Mihal mala by som na vás otázku. Pri prvom dieťati mi schválili matersku, pri druhom už nie , medzi deťmi je rozdiel 2 roky a 4 mesiace. Mimochodom moj prac . pomer stále trvá. Potom mi povedali na druhom urade , že mi zle potvrdili papiere, a mala som mať nárok na materské aj pri druhom. A teraz ked som si chcela požiadať o zvýšenie rodičovského mi povedali že nemám nárok na zvýšenie , lebo mi pri druhom neschválili matersku. Moja otázka teda znie ako to teda je mám nárok si žiadať o zvýšenie, a prečo mi pri druhom neschválili matersku, mala som na ňu nárok ? Ďakujem

fogpi
7. jan 2010

... alebo aj niekto iný kto vie poradiť a pomôcť mi sa zorientovať . Ďakujem

vlasta.13
7. jan 2010

Ano maznacik, ved pišem ze len 75 percent RP bude dostavat ked sa zena zase vrati na RP.

maria25
7. jan 2010

ahojte,,,,chcela by som sa spitat ci nevie niekto odpovedat na moju otasku,,,ja som bola na materskej dovolenke 6rokov lebo som ju mala predlzenu.a medzi tim sa mi narodilo druhe dieta a teras neviem a ani nerozumiem tej celej politike okolo tej RD,,ze ci mi patri tich 250eur alebo nič . vie mi niekto otpovedat,,,dakujem

vlasta.13
7. jan 2010

JA velmi dobre chapem co je prispevok na star., sama ho poberam.
A iny druh pris. na starotl. je pri skolke, iny pri starej mame, iny pri materskom.

A tych 453 Eur, co si vypocitala, to je ten novy jednorazovy prispevok na "šatnik", aby sa zena lahsie vratila do prace.

fesi
7. jan 2010

Ja som otehotnela minulý rok počas štúdia na 2 VŠ, takže žiadny príspevok nedostanem ☹ Je to nespravodlivé, aj moje bábinko potrebuje peniažky a tiež sa o neho starám ako ostatné mamičky 😒 Ja som ani nevedela, že nejake nemocenské treba platiť a keď som sa bola na úradoch na to pýtať, povedali mi, že sa to vyplatiť nazad nedá a to som bola len v 3 mesiaci.

standa82
7. jan 2010

MAria, pokiaľ si pri druhom dieťati dostávala materský príspevok (nie rodičovský), máš nárok do dvoch rokov veku dieťaťa na zvýšený RP. Ak si nedostávala materskú, ale od začiatku RP, nemáš nárok na zvýšený RP.

Fesi, to je pravda, že spätne doplatiť sa to nedá. A keď si už bola v treťom mesiaci, to by bolo už neskoro na prihlásenie. Musíš splniť podmienku minim.270 dní nemoc.poistenia, takže poistiť sa ešte pred otehotnením. No, pri prvom dieťati som to ani ja nevedela, teraz už viem a plánujeme druhé. Nie si sama, čo niečo nestihli.

ivkaa1
7. jan 2010

je to fakt super, ono poteší každé euro navyšše...mne povedali, na UPSVR, že mám prísť až po 15-tom januári a najlepšia sranda je na tom, že naša malá ma 1.2. dva rôčky

standa82
7. jan 2010

Ivkaa, to nevadí. Oni ti spňtne rozdiel doplatia. 😉

ivkaa1
7. jan 2010

Bola som tam pred vianocami..prídte po novom roku a zase mám prísť až po 15-tom, ako na gumičke, ale čo človek neurobí pre svoje dieťa. Neviem, podľa čoho schválujú tie zákony, keď riadna MD trvá 3 roky, tak prečo to dávajú len do dvoch rokov? Ale na druhej strane môžem byť rada, že mám toľko koľko mám, aj to niečo 🙂

kocurko1
7. jan 2010

Caute baby, zajtra ma byt v denniku sme priloha k teme.
Apropo, bol niekto alebo volal uz niekto na UP do TT?
Dik

emia
7. jan 2010

fogpy, podľa blogu Jozefamichala, máš nárok na ten zvyšený rodičovský, lebo píšeš, že ti ešte trvá prac.pomer, to znamená, že si nemocenský poistená, a dni 270 sa ti započítavajú, teda mali by ale zisti si na sociálnom, či zamestnávateľ vôbec platil nemocenské. 😠 Ak maš splnených 270 že si nem.poistená, tak normálne požiadaj o zvyšenie. A ak ti odpíšu že nemaš na to nárok, obrať sa na Verejného ochrancu práv www.vop.gov.sk, tam ti poradia ako postupovať.
😉

fogpi
7. jan 2010

emia, pri prvom som dostala aj MD , ale už ako som bola na MD tak zamestnávateľ neplatil za mňa , ale ako viem /teda ak viem správne/ počas trvania MD platí nem. poistenie štát, teda som bola nem.poistená. No v každom prípade mám z toho riadny chaos. A ešte čosi, bola som zamestnaná na pol úväzka, ale myslím že to má vplyv len na výšku MD . Práve som na tom že sa to všetko snažím zistiť priamo na úrade. Takže zajtra večer, alebo najneskôr v pondelok by som mala vedieť ako to so mnou vlastne je. A ďakujem za odpovede, velmi mi pomohli

trombofilka
7. jan 2010

Dobrý večer,
zajtra si sme určite kúpim, ale zatiaľ nám nikto nevedel poradiť, takže sa pýtam vás ak niekto vie, nech nám pomôže. 1.2.nastupujem do práce. Na MD som išla v r.2008, na RD v 2009, malý má 15 mesiacov. Ak by som zostala doma, viem, že na zvýšený RP mám nárok, ale teraz sa pýtam. Ak nastúpim, 25% z ktorého RP dostanem z tých 156 alebo 256 eur k platu? A o akom príspevku na starostlivosť hovoríte ? "Pani" u nás na úrade nie je veľmi "múdra". A tu je ďalšia otázka. Môj muž poberá výsluchový dôchodok, pričom na DIČ robí v poisťovníctve. Chceli by sme, ak sa dá, aby on poberal RP /veď na 100% bude on s dieťaťom, nikto mu nepomôže, keď budem 12 h. v práci/, ale tu nám len povedali. že nemôže, ale nepovedali ako sa zariadiť aby mohol. Ďakujem.

emia
7. jan 2010

fogpy, ľutujem ak je to tak ako hovoríš, že zamestnávateľ za teba neplatil, potom naozaj nemaš nárok na zvyšenie rodičovského, pretože to čo platí štát to platí len akože a tie dni sa ti už potom neratajúčo ich má byť 270dni platenia, takže ak si dobrovoľne neplatiš nemocenské maš nárok len na ten zakladný RP. ☹

fogpi
7. jan 2010

emia, ďakujem , konečne viem na čo som . pekný zvyšok večera 😉

kisska
7. jan 2010

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/d55888cb8837...

babulky malo by to byt v tejto tabulke - str. 12 - Prispevok na starostlivost o dieta, v kolonke Vyska davky - druha odrazka:
citujem"- ktorú zabezpečuje iná fyz.osoba (nie na živnosť), ak sa jej nevypláca rodič.prísp. alebo rodič dieťaťa
-vo výške 25 % sumy rodičov. príspevku
Nevypláca sa za mesiac, v ktorom bol vyplatený rodičovský príspevok.
Na žiadosť rodiča sa príspevok vyplatí vo výške preukázaných výdavkov na starostlivosť o dieťa jednorazovo aj za obdobie dlhšie ako jeden mesiac, najviac však za 6 po sebe nasledujúcich mesiacov."koniec citatu.

Akurat teraz som si vsimla to casove obmedzenie "max. 6 po sebe nasledujucich mesiacov". Zajtra idem na UP, tak som zvedava, co mi povedia tam... idem naraz ziadat o zvysenie RP, odovzdavat zaciatok materskej a este aj toto... Budu mat zo mna radost, tak drzte palce 😉

kisska
7. jan 2010

no... hladala som este trosku a nasla som aj toto

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

- konkretne mam teraz na mysli JENORAZOVY PRISPEVOK RODICOVI. POdrobnosti o ktorych pisal aj maznacik a ktore som povodne myslela aj ja najdete v podmienkach naroku... Ale tu sa nenachadza casove obmedzenie "6 mesiacov". Iba v poslednej casti Zanik naroku, ale na to sa spytam zajtra, ako to myslia...

gapa
7. jan 2010

fogpi,
máš rozhodnutie zo SP o tom, že ti nepriznali nárok na materské? Je tam aj možnosť odvolania? dokedy? Ak by si nežiadala o materské, tak sa mi zdá, že sa dá požiadať do 3-och rokov (istá si však nie som), ale ked si požiadala a nedala odvolanie, tak neviem.

By som pohladala to rozhodnutie a predpokladám zamestnávatel dal zlé potvrdenie a on zodpovedá za tie potvrdenia. By som napísala na SP dotaz mailom ale už s presnými údajmi, = datumami, čo bolo v rozhodnutí, kto dal zlé potvrdenie...

gapa
7. jan 2010

kisska,
nerozumiem presne o čo ideš žiadať, ale tých 6mesiacov znamená, že napr. ak by si doteraz nepoberala RP alebo príspevok na starostlivosť o dieťa, ale mala si nárok napr. od začiatku roku 2009, ak môžeš ešte požiadať, ale vzhladom na to, že je 1/2010, tak len za obdobie 6mesiacov naspäť (6mesiacov od konca mesiaca, za ktoré nárok vznikol), t.j. môžeš požiadať za mesiace 7/2009 doteraz (na tlačive pre PnSoD je len 6mesiacov myslím, takže naraz najviac za 6mesiacov, za 1/2010 už musíš zvlášť), ale na príspevok za 6/2009 už nemáš nárok, lebo uplynulo viac ako 6mesiacov od 30.6.2009. A ak by si išla na UPSVaR až 1.2.2010, tak už nemáš nárok ani na príspevok/RP za 7/2009.

dddeni
8. jan 2010

Ahojte, ja som bola dnes na UPSVAR-e a tú žiadosť o zvýšený RP už majú predtlačenú, len tam treba vyplniť v záhlaví svoju adresu, meno dieťaťa, dátum narodenia dieťaťa, dátum a podpis. Môj prípad bol - materská, rodičovská (RP) na prvé dieťa, potom prerušený RP z dôvodu materskej na druhé dieťa a napokon RP na druhé dieťa. Ja mám nárok na zvýšený RP.

eneska
8. jan 2010

Tak ako to vyzerá so zvýšením rodič. príspevku? Má na neho nárok každá matka? A treba o neho požiadať, alebo príde automaticky.Dakujem

baba77
8. jan 2010

ahojte a do kedy sa ma podat?ci my vyplatia aj spetne?

ba80
8. jan 2010

ahojte... podat do konca januara... vyplatia to spatne vo februari...

v petrzalke nemaju vlastne tlaciva, treba napisat ziadost a staci ju poslat postou...

enes, narok ma matka, ktora poberala matersku (bola zamestnana) a teraz nepracuje a len do dvoch rokov dietata...