Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kdezee
19. feb 2010

ja len otazocku...kolko dni/tyzdnov trvalo kym vam poslali rozhodnutie o tom ze vam bol/nebol uznany ten matersky prispevok????

vieraj
19. feb 2010

ja som podpisala na mieste vzdanie sa odvolania a povedala mmi, ze posle rozhodnutie obycajne a vlastne som sa vyhla dorucenke a potom pravoplatnosti rozhodnutia. takto to bolo urychlene. do tyzdna som mala rozhodnute...

bubik142
20. feb 2010

Pekny dnik vam prajem 😉 Prosim vas, kto by mi vedel poradit, ci mam narok na rodicovsky prispevok, ked som PN a platim si aj dobrov. nem. poistenie? A ak nemam na to nahodou narok a peniaze dostavam aj Z PN a aj z rod.p., tak co sa mi moze stat? Je za to nejaka pokuta? Vopred vam dakujem, za pomoc 😉

gapa
20. feb 2010

bubik,
odpoved máš v druhej teme kde si sa pýtala.

pepsyna
20. feb 2010

Dobry den 🙂 aj ja by som potrebovala malu radu.takze som zamestnana od 16.11.2009 a termin porodu mam 15.jula(pri nastupe do zamestnania som bola uz tehotna, no este som o tom nevedela 🙂 ) az do porodu som PN, no aj tak tych 270 dni odpracovanych nemam 😖 takze budem dostavat len ten zakladny RP?pretoze pred tym som tak isto nepracovla a ani som si neplatila nemocenske poistenie....velmi sa v tom nevyznam..vopred dakujem za radu.. 😉

gapa
20. feb 2010

pepsyna,
ak si predtým v období cca 7/2008 nebola zamestnaná ani nijako inak nem.poistená, tak bohužial, ako píšeš, budeš mať nárok len na nižší RP od narodenia dieťaťa (za daný kalend.mesiac dostaneš plnú výšku nižšieho RP, aj keby sa narodili dieťa posledného v mesiaci).

Nezabudni si podať prihlášku na dôch.poisteie štátom DO 45DNí OD PôRODU, aj keby ti nekto iný tvrdil, že stačí neskôr (že stačí po vyčerpaní maters.dovolenky) Nárok na materskú dovolenku u zamestnávatela mať budeš, aj ked na poberanie materského nie. Lebo štát automaticky platí za mamičky počas MD ale len v prípade, že poberajú materské, čo na teba nebude platiť. Preto treba do 45dní od pôrodu, aby si bola poistná odo dna pôrodu. Je to dôležité hlavne ak máš II.pilier.

Inak jedna kočka sa tu pýtala, či by nemohla byť PN v období od nástupu na MD, lebo na nemocenské budeš mať nárok, ale na materské nie. A podla info nemocenské možno poberať až do obdobie ukončenia šestonedelia. Som jej aj písala, no neozvala sa. Bola by som na to zvedavá aj ja. Lebo zákon o soc.poistení hovorí o tom, že treba ukončiť PN, ak vznikol nárok na materské, t.j.z toho sa dá usudzovať, že v prípade, že nárok na materksé nevznikol, tak môže PN a poberanie nemocenského pokračovať. 😉

anulka.69
20. feb 2010

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa mi bude nejakým spôsobom počítať dobr. nem. poistenie, ktoré som si začala platiť 05/2007 - 08/2008, kedy som nastúpila do zamestnania. 24.4. nastúpim na MD. Niekde som počula, že sa to ráta za dva roky pozadu ale nie som v tom zbehlá. A viete mi ešte povedať, kde všade po pôrode budem musieť pochodiť ohľadom všetkých papierovačiek? Ďakujem

slniecko26
20. feb 2010

Ahojte kocky! Mohli by ste mi poradiť prosím. Materská mi skončila 24,1,2010 a nastupila som do práce. Môj priateľ by chcel požiadať o rodičovskú dovolenku. Žijeme spolu len nemáme ešte spoločné trvalé bydlisko ja a dcera máme to isté trvalé bydlisko a priateľ má iné. Tak sa chcem spýtať či je potrebné aby mal priateľ rovnaké trvalé bydlisko ako má naša dcera ked bude žiadať o RD. A ako má vlastne o nu požiadať? Má ísť na UPSVaR a oznámiť im, že nastupuje na RD, je k tomu aj nejaké tlačivo? Veľmi pekne dakujem za rady!!!

cumelila
20. feb 2010

Ahojky...dievčence nemate niektora skusenost ked mi vychadza materska z minima 140 eur a urad veci a rodiny by mal doplacat len neviem do akej sumy..či do tej nižsej cca 164e alebo tej vyšiej?dakujem

gapa
20. feb 2010

cumelila,
nemám skúsenosť, no určite do vyššej, lebo splnaš podmienku, že poberáš materské a samozrejme len do 2rokov a až od mesiaca narodenia dieťaťa.

gapa
20. feb 2010

andulka,
ak si odvtedy zamestnaná v tom istom prac.pomere a DNPosoba už nie si, tak sa ti neodzrkadlí na výške materského, to by ti muselo trvať aj teraz a splniť z neho podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom.

gapa
20. feb 2010

slniecko,
neviem.

alex21
20. feb 2010

slniecko on bude musiet poziadat na UPSVR v mieste svojho bydliska a ty mu budes musiet doniest papier zase z UPSVR zo svojho bydliska, ze si on neziadala. U nas to tak bolo akurat, ze naopak. Tiez sme mali kadzy iny trvaly pobyt a muz musel priniest potvrdenie ze on si neziada aby som si mohla ja poziadat.

simona55
21. feb 2010

ahojte je to pravda, ze vraj sa3mesacna s kusobna doba nezapocitava do tych 270dni? mne to je cudne 😕 podla mna aj v skusobnej dobe zamestnavatel platil zamna odvodi nie?tak teraz uz nic nechapem. 😕 😕 😕

gapa
21. feb 2010

simona,
to trošku pletieš jedno z druhým.

Je jedna OCHRANNA DOBA, (napr. doba PN, doba písomne oznámeného tehotenstva s predložením potvrdenia) podla Zákonníka práce, počas ktorej nemôžeš dostať "VYPOVED" od zamestnávatela. Ale inými spôsobmi sa skončiť prac.pomer môže, lebo vývoved nie je to isté ako ukončenie prac.pomeru. Prac. pomer sa môže skončiť napr. dohodou, uplynutím dohodnutej doby, výpovedou zo strany zamestnanca alebo aj v skúšobndej dobe. No a pokial je v skúšobnej dobe, tak sa jej prac.pomer môže skončiť bez ohladu na PN, tehotenstvo, lebo nejde o výpoved a len pred výpovedou zo strany zamestnávatela je chránená, nie pred skončiením PP v skúšobnej dobe.

Dni čo odpracovala v skúšobnej dobe sa samozrejme rátajú do dní nem.poistenia a po skončení nem.poistenia je v tzv. OCHRANNEJ LEHOTE (podla Zákona o sociálnom poistení, nie Zákonníka práce!!! to je rozdiel) a ak by nastúpila na MD v OL a bude mať splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak by mala nárok na materské. Ak 270dní nesplní, tak nárok na materské mať nebude. Od ukončenia prac.pomeru už nie je nem.poistená, t.j. dni sa jej už nerátajú.

simona55
21. feb 2010

ahoj gapa,ano uz to mam jasne ze co ako je, len ze teraz ked som bola za mzdarkou a veducim, tak mi tvrdili ze co ma dcera odpracovanich 3m ze to sa nerata do tych dni,trosku som bola zaskocena a nechcela som sa robit mudrou. v paragrafoch sa neviznam ale zato co uz clovek tu sa nauci a cita tak by sa nestratil.no a ci bude mat narok na matersky a potom na zvys.prispevok uvidime,to len ked bude mat odovzdanu ziadost na socke. velmi pekne ti dakujem za odpoved.

gapa
21. feb 2010

simona,
zober si dátum, kedy má pravdepodobný termín (ale brať sa bude dátum skutočného pôrodu, ale ten teraz nevieš) a napísať si dva roky pred týmto dátumom. Ak napr. je PTP 29.6.2010, tak sa sleduje cca (preto cca, lebo ako som písala, berie sa dátum skutočného pôrodu) cca 29.6.2008 -28.6.2010 a v tomto období si nadrátajte kalendárne dni, kedy bola zametnaná a napr. nečerpala neplat.volno... Ak by jej chýbali dni, tak jedine sa prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie na potrebnú dobu. Potom ale bude materské minimálne, ale bude nárok aj na zvýšený RP. Takže treba si dať prácu s tým rátaním. Ved času máte dosť 😉

simona55
21. feb 2010

rata sa aj vten den ako nastupila? myslim tym ze napr: 13.8.08 do31.3.09 a potom 1.12.10 do18.2.10ako mam ratat august alebo september?

kisska
21. feb 2010

Ahojte dievcata, dam aj sem link, co som nasla na stranke socpoist, pre tie maminy, ktore maju dohodu, boli sa odhlasit z dochodkoveho poistenia, ale o dieta sa staraju same...
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

pepsyna
21. feb 2010

gapa, dakujem pekne za radu 🙂 zrejme sa este budem musiet presne popytat na urade 😖 to bude este zabava s tymi vybavovackami okolo toho 🙂

pepies
22. feb 2010

ahojte,

chcem sa opytat, ci mi neviete poradit - poberam od januara zvyseny rodicovsky prispevok a chcela by som ist do prace na polovicny uvazok, no zistovala som si, ze ked nechcem o ten zvyseny rodicovsky prispevok prist, nesmiem pracovat ani na polovicny ani na dohodu ...

Neviete mi poradit, ci existuje este nejaka ina moznost? 🙂 Skutocne nemozem pracovat ani na dohodu? ☹

Dakujem.

uci
22. feb 2010

pepies: mozes na dohodu, ktora nebude trvat cely mesiac - kuk na str. 85 niekde dole som davala aj link na upsvar kde je odpoved na podobnu otazku priamo na ich stranke

gabima
22. feb 2010

Prosim Vas mam narok na RP pripadne ine,ak raz za cas,napr.raz za 2-4 mesiacov dostanem placu od obce ako clen?Je to par eur asi 10.Dakujem

slniecko26
22. feb 2010

Ahojte neviete mi poradiť prosím, priateľ ide od zajtra na rodičovskú dovolenku s dcerkou, bude mať nárok na RP aj za február? Zajtra je 23.2. do 22.2. bol v pracovnom pomere, od zajtra je na RD bude mať nárok?

lalus
22. feb 2010

slniečko: mal by mať nárok aj za február 😉

pepies: kuk, čo radí uci. A ešte poznámka...prišla by si nielen o zvýšený RP, prišla by si o nárok na RP úúúplne, ak by si pracovala...takže vymysli niečo z tých možností, čo nám zákon dovoľuje

gabima: a na základe čoho tú plácu dostaneš? Máš nejakú zmluvu, alebo menovanie, alebo....

lalus
22. feb 2010

a ešte pikoška: prišlo mi dnes rozhodnutie, že mám nárok na zvýšený RP od 1.1.2010. A ja som si žiadala až vo februári a až od 1.2.2010, lebo v januári som pracovala 😅
a potom, že tento štát nie je štedrý 😀 😀 😀 zaplatili by mi ešte aj to, čo som nežiadala 😀 Hneď som na UPSVaR samozrejme volala, že došlo k omylu a že síce je to len 100 eur navyše, ale ak by sa na to v budúcnosti prišlo, tak by som mala zbytočné opletačky, musela to vracať a ešte sa s nimi hádať aj o penále z neprávom prijatej dávky....a pritom je to ich chyba 😖 Zajtra mi majú zavolať, tak som zvedavá, čo prezistia 😉

gapa
22. feb 2010

slniečko,
ak si za február nepoberala RP ty, tak bude mať nárok on. Obaja nemôžete.

pepies
23. feb 2010

babenky dakujem za rady, ale nejako mam v tom chaos .........

RP budem poberat len do 2 rokov dietata, tznm. ked by som potom chcela pracovat na polovicny alebo na dohodu, tiez nemozem? ☹

a ta kratkodoba dohoda - neviete mi dat prosim nejaky link, kde by som si o tom precitala? prip. ta zmluva o dielo... som nejako mimo ☹
Pochopila som to teda spravne, ze ak by som vyuzila jednu z tychto moznosti, tak o zvyseny rodicovsky nepridem? 😀

Dakujem. 🙂

lalus
23. feb 2010

pepies, prečo budeš poberať RP len do dvoch rokov dieeťaťa? Do dvoch rokov budeš poberať zvýšený a potom základnú sumu 164 eur až do jeho 3 rokov, nie? No a pracovať nemôžeš počas celej doby poberania RP (bez ohľadu na jeho výšku).
aký príjem môžeš mať, je vymenované v blogu p.Mihála, ktorý tu už niekoľkokrát bol nalinkovaný, ale tu Ti skopčím:

Aké príjmy rodič môže mať?

Rodič môže mať príjem oslobodený od dane, resp. príjem ktorý nie je predmetom dane, napr. príjem z podielov na zisku. Problémom teda nie sú podiely na zisku, ktoré získa spoločník s.r.o,. akcionár, člen družstva, štatutár obchodnej spoločnosti (konateľ), alebo aj zamestnanec, ktorý nie je ani spolumajiteľom spoločnosti ani štatutárom spoločnosti.

Rodič môže mať príjem z prenájmu nehnuteľností, zdanený podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Môže mať napríklad príjem z prenájmu bytu, domu, pozemku, poľnohospodárskej pôdy atď.

Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 7 zákona o dani z príjmov, čo sú príjmy z kapitálového majetku.

Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 8 zákona o dani z príjmov – čo sú príjmy príležitostné. Rodič tak môže mať napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.

Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.

mia1111
23. feb 2010

Ahojte.
Chcem sa spýtať za kámošku. V októbri 2007 sa jej narodilo dieťa, od r.2008 poberá rodičovský. Vo firme, kde jej trvá pracovný pomer, by chcela robiť tento rok na dohodu, kým nenastúpi klasicky do zamestnania. Chcem sa teda opýtať:
1. či môže pracovať na dohodu a nepríde pri tom o rodičovský?;
2. ako dlho môže pracovať na dohodu - či celý mesiac, resp. aj niekoľko celých mesiacov po sebe - tak, aby dostávala aj rodičovský?
Na sociálnom jej totiž povedali, že pracovať na dohodu nemôže, že príde o rodičovský, tak je z toho zmätená. Ja som si totiž myslela, že keďže nemá nárok ná zvýšený RP, pracovať na dohodu môže...
Prosím, ak môžete, čím skôr poraďte. Ďakujem