Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

rubinka
9. apr 2010

Gapa si si istá že treba platiť vždy z aktuálneho vymeriavacieho základu. Ja som sa tak prihlásila 1.6 na max VZ a o mesiac ho zvýšili, ked som sa informovala či si ho mám meniť tak povedali že nie, že mi ostáva ten predošlý, minimálne pol roka že sa nedá meniť.

dosa
9. apr 2010

rubinka - to plati len pre minimum, ze ked sa zvysi, tak ho musis platit aj ty vyssie... neplati to pre maximalny VZ 😉

rubinka
9. apr 2010

Jaj tak dobre vedieť bo teraz platím z minima.

gapa
12. apr 2010

rubinka,
vždy treba platiť "najmenej z aktuálneho MINIMA" (nehovorím o maxime, to mali pravdu). Ale ak by sa niekto napr. prihlásil na DNP od 1.12.2009 z VZ 295,5eur (čo bolo aktuálne minimum vtedy), tak automaticky od 1.1.2010 je pjrihlásený z nového "aktuálneho" minima 319,58eur, z ktorého musí platiť. Medáva žiadnu zmenu VZ, ale má vlastne iný VZ ako má na priháške.

uci
12. apr 2010

ja len jednu poznamocku pre andzi - ved ma stat nemusi zivit, ale nech mi potom nebrani si privyrobit k tomu smiesne nizkemu rodicovskemu (ci uz 164 € alebo 256 € ci kolko to je - tak stale to nedosahuje ani len sumu zivotneho minima - tak akoze to uz je o com???) a nech mi stat nekladie polena pod nohy, ked chcem byt aj s malou doma a pri tom aspon prezivat z mesiaca na mesiac a nie zivorit - teda si privyrobit len nejakych par euro - nie miliony! 😠 a nie ze zrusia vsetky moznosti si privyrabat a clovek tu musi hladat skulinky v zakonoch ako z toho vykocirovat 😠 😠 😠

jago511
14. apr 2010

Ahojte, chcem vas poprosit o radu, precitala som xy clankov o rodicovskom prispevku / materskej a dobrovolnom plateni poistenia.....a mam v tom riadny chaos. Zrejme ako ex blondina potrebujem laicky vysvetlit. Som zamestnana v trvalom pracovnom pomere a planujeme babetko. Kedy sa oplati poistit (pri akej mzde je to uz jedno?), aby som mala narok na vyssiu matersku a aj rodicovsky prispevok. Ake ine podmienky treba splnit? Dakujem.

matakamil
14. apr 2010

min. 270 dni pred porodom. Takze ak planujete babo cim skor. Ty si urcis aku chces mat matersku a v soc. poistovni ti vypocitaju rozdiel z aktualneho vymeriavacieho zakladu a povedia ti kolko si musis z domu doplacat . Najvyssi vymeriavaci zaklad je okolo 1080 euro. Z toho budes dostavat marersku 600euro. Budes platit okolo 4 perc. z tej sumy co ti vyrataju ako rozdiel.

jago511
14. apr 2010

Ahoj, dakujem za odpoved. A ak mam plat vyssi ako 1080€? Oplati sa to aj vtedy? A co sa tyka rodicovskeho, ma na vysku rodicovskeho vplyv vyska platu?

matakamil
14. apr 2010

nie, v tom pripade budes mat najvyssiu moznu matersku 55 perc. z 1080, co je 600 euro. Vyssiu ju mat nebudes, takze dnp ti je nanic. Prajem vela stastia a nech sa to babo podari.

jago511
14. apr 2010

Dakujem. A aj tebe zelam prijemne tehulkovanie. A este otazocka, tyka sa to aj rodicovskeho prispevku?

matakamil
14. apr 2010

Nie som si celkom istá, ale mám pocit, ze ten rodicovsky dostavas z upsvar a plat ho neovplyvnuje. Myslim , ze je to nieco okolo
160 euro, ale over si to este.

lalus
14. apr 2010

jago, rodičák je paušálny, ten neovplyvníš výškou platu. Aktuálne je to 256 eur v Tvojom prípade do dvoch rokov veku dieťaťa, potom 164 eur.

veľa šťastia pri snažení sa, aby to bolo čím skôr 😉

m.a.c.a.
14. apr 2010

no ja som vas citala priebezne, aj uz mam tieto vsetky vybavovacky na socialke zdarne za sebou. len by som sa chcela spytat, rozhodnutie o priznani davky spatne od aprila 2009 mi prislo 15.3.2010 avsak dodnes este peniazky na ucte nie su. Len sa chcem spytat, ci je to v poriadku, alebo si mam telefonicky zistit podrobnosti. ak niektora viete, pls reagujte. dakujem

lalus
14. apr 2010

maca, rodičovský chodí mesiac pozadu...posielajú cca v polovici mesiaca, takže ak budeš mať rodičák do 20. v mesiaci, stále je to OK. Počkaj ešte tak do začiatku budúceho týždňa a ak nepríde do toho dvadsiateho, tak tam zavolaj.
a prečo to vybavuješ spätne teraz za celý minulý rok? som nepochopila

m.a.c.a.
15. apr 2010

lalus vdaka za odpoved, skusim este pockat a potom to budem riesit. no preto to riesim takto, lebo sa zdrziavame uz dlhsi cas v zahranici, takze vzdy ked prideme slovensko, ziadame o doplatenie, nakolko tuna nepracujem, som s detmi doma. no len dufam,ze tento mesiac to poslu, pretoze na ucte mam menej ako je poplatok za vedenie uctu 😀 😒

caly8
15. apr 2010

ahoj baby čo tu tak skvela radíte nám neznalím 🙂

neviem či som v správnej téme ale hľadala som niečo a nenašla tak...

môj manžel je na rodičovskej dovolenke ale chcú s kámošom založiť sro-čku ..on tam bude len spoločník ale nebudep oberať žiadnu odmenu ani plat nič... myslíte, že neprídeme o ten rodičovský? poberáme ten zvýšený ....niekde som čítala, že pri poberaní tohto zvýšeného rodič.pris. môže mať príležitostný príjem ktorý sa len zdaňuje...čiže netreba žiadne nahlasovanie na soc.pois. nestretli ste sa s tým...

katka888
15. apr 2010

ahoj caly, kamoska si zo zivnosti robi sro-cku prave preto, aby neprisla o rodicovsky, teraz je tehu... da si ze je konatel ci co bez prijmu

marpado
15. apr 2010

ahojte vedeli by ste mi poradit dokedy sa rata rodicovska presne nastupom na matersku alebo dnom narodenia dietata dakujem

katka888
16. apr 2010

je rozdiel materska a rodicovska.... na matersku ta posiela gynekolog, zvycajne 6 tyzdnov pred predpokl terminom porodu, najskor 8 tyzdnov. od nastupu na matersku , materska trva 28 tyzdnov, a je jedno kedy si porodila, ci skor ako rpedpok datum, alebo neskor,tu to uz nezohrava ulohu. po skonceni materskej, tych 28 tyzdnov si na rodicovskej dovolenke a ta trva do 3 rokov dietata, resp, do 6tich v pripade, ze si to zdrav stav dietata vyzaduje

antuanet
16. apr 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať či neviete ako je to s neplnoletými mamičkami. Aké majú práva a povinnosti a s akými príspevkami od štátu môžu rátať. Ďakujem

katka888
16. apr 2010

p.s. v pripade, ze si slobodna mamicka, sama sa starajuca o dieta, tak materska je dlhsie... alebo ak sa narodi naraz viac deti atd... to su uz specifika

marpado
16. apr 2010

ahoj Katka dakujem za odpoved ja som nastupila na matersku 2.1.2008 a mala sa mi narodila 23.2.2008 takze ak som dobre pochopila rodicak poberam do 23.2.2011 a potom riesim zamestnavatela kedze som stale zamestnana? ak nahodou Pan Boh nezmeni moj stav mam pravdu?

katka888
16. apr 2010

tak nejak... len si pozri temu, je tu niekde ohladom rodicovskej a nezamestnanosti... neviem aky je nazov, ale to najdes, tam baby rozoberaju ze ako sa pripravit, aky by nahodou po RD im dal zamestnavatel vypoved... urcite si to kukni

marpado
16. apr 2010

dakujem za radu uz som studovala tu p.Mihala Janku myslis ze sa to da

rianka7
18. apr 2010

"Dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské!
Ak by trvalo menej, tak ak aj spĺňate podmienku existencie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, materské vám síce priznajú - ale nie vo výške 55% z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili poistné pred nástupom na materskú, ale len 55% zo sumy 295,50 € (suma minimálnej mzdy)." (kopirovane od p. Mihala)

Ahojte,
ak nedodrzim tuto podmienku, budem dostavam nizsiu matersku, tomu chapem, ale zaujima ma, ci podmienka, ze DNP musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, nejako ovplyvni aj vysku rodicovskeho prispevku?
Ak dodrzim podmienku 270 dni, budem dostavat rodicovsky prispevok vo vyske 256 eura?
Citam tie clanky dookola, ale stale si nie som ista ...

gapa
19. apr 2010

rianka,
neovplynví. Na nárok na vyšší RP musíš bud poberať materské na toto dieťa alebo byť aspon 270dní v dvoch rokoch pred pôrodom nem.poistená a to predpoklám splnaš.

mimkao
19. apr 2010

Ahoj Gapa. Potrebujem poradiť. Sestra si platila DNP, teraz je na materskej, takže viem, že si nemusí platiť teraz počas trvania materskej DNP. Chce len vedieť, či sa môže hneď po skončení materskej odhlásiť z DNP, či je tým pádom nezrušia zvýšený rodičovský príspevok. Ďakujem.

marpado
19. apr 2010

ahoj Gapa ja by som sa este chcela spytat kedze od 1.7. sa meni novy VZ na DNP z maxima, musim to ist na socialku zmenit ci mi automaticky poslu nejaky papier a ja budem platit nie 47,7 ale inu sumu?? dakujem za odpoved..

andzi
19. apr 2010

mimkao, nie nezrušia, pretože podmienky nároku už splnila.

mimkao
19. apr 2010

andzi, ďakujem veľmi pekne. 🙂