icon

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

avatar
nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 3645 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
  • Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
  • Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.

Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.

Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.

Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.

Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
  • Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.


Sporné názory

  • Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.

Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.

  • Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.

Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.

Otvorené otázky

  • Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
  • Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
  • Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.


Spomenuté značky a firmy

Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia

Spomenuté produkty a metódy

rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum

Miesta a osoby

Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál

avatar
lilo2
16. júl 2010

ahojte,prosim vas poradte mi ,na prve dieta som mala narok na vyssi rod.pr. to sa narodilo v marci2008,cize toho roku mi zanikol,medzitym sa mi narodilo druhe dieta v sep.2009 a na to mi povedali,najskor ze budem mat narok na ten vyssi ked to prve dieta dovrsi dva roky,no zrazu ked som tam bola v marci tohto roku tak mi povedala, ze na to druhe dieta uz budem poberat len ten nizsi 😒 ,udajne ze predtym sa to dalo ,ale teraz uz nie.....ja to vobec nechapem preco trestaju ma za to,ze mam dve deti pocas jednej materskej ☹

avatar
gapa
19. júl 2010

@lilo2
prečo si nepoberala materské? si nemala nárok nan? Ak nie a nasplnaš podmienku 270dní NP, tak je to bohužial tak.

V niektorých prípadoch je vhodnejšie poberať zvýšený RP, aj ked sa narodí dalšie dieťa (už tu boli také prípady), ale ak ti trval prac.pomer, tak ma nenapadá dôvod, prečo by si nepožiadala o materské, ked sa ti narodí do troch rokov staršieho dieťaťa ešte jedno dieťa a v takom prípade by si mala nárok na zvýšený RP aj na druhé dieťa.

u živnostníčok je to už komplikované a veru tam je každá rada drahá. Ak si živnostníčka a si sa odhlásila zo SP, t.j. nie prerušila poistenie v SP, tak nárok na materské zo SP predpokladám si nemala.

avatar
zuziatko
20. júl 2010

Ahojte

chcem sa opýtať na rodičovský príspevok. Materská mi končí 16. augusta. Od 17. by som mala ísť na RD. Dúfam, že budem mať nárok na vyššiu - poberala som materskú, bola a som zamestnaná. Chcem sa opýtať, že keď je v jednom mesiaci aj MD a aj RD, tak výška RD je vyplatená v plnej výške, alebo len nejaká časť ??
Za materskú by som mala 16 x vymeriavací základ + 256E za RD ??

avatar
gapa
20. júl 2010

@zuziatko
áno za august dostaneš RP 256eur + materské za 16kalend.dní t.j. denný VZ x 55% x16

avatar
anib
21. júl 2010

Ahojte, potrebujem sa iba uistit,ci predpokladam spravne, to co som doteraz vedela, ci sa teda nieco nezmenilo. Momentalne poberam RP este do 4/2011 ten zvyseny do 2 rokov veku dietatka, mam pozastavenu zivnosť z dôvodu naroku na tento RP. Planujeme druhe dietatko. Ako sa to teraz berie, ked mam pozastavenu živnosť? Predtym som platila povinne nemoc.aj dôchodk.poistenie, taktiez som bola DNPO, tj.mala som narok na matersku zo zivnosti aj z DNP. Mam este aj nej.dni nem.poistenia /platila som DNP od 2/2008-11/2009/, cize ak by som otehotnela, staci mi nanovo sa prihlasit do toho 6-8tt, teraz nie. Neviem vsak,ci si mam platit z MAX.VZ, alebo len Max.VZ - 319 Eur,co som bola povinne NP, rata sa to, aj ked mam pozast.zivnost a prechadzala by som z 1 materskej do druhej v priebehu 3 rokov? Alebo si mam radsej platit tu max.vysku tych cca 47,70 Eur 😒 ? A este, gapa nevies, ci sa uz nieco nesuska, teda nej.zmeny tykajuce sa materskej, rodic.p.atd, pan Mihal uz asi nestiha pisat nove info. dakujem

avatar
mia1111
2. aug 2010

ahojte. Chcem sa opýtať za sesterku. V júni 2009 sa jej narodilo dieťa, od decembra 2009 je na rodičovskom, od januára požiadala o zvýšený RP, ktorý poberá. Teraz jej ponúkli prácu na dohodu na zástup dovolenky, je to na pár dní (a pár hodín denne) v mesiaci. Chcem sa opýtať, či:
1. môže pracovať tých pár dní na dohodu a nepríde pri tom o zvýšený RP?
2. Ak áno, čo k tomu treba, čo má ísť vybaviť?
3. A ak sa jej naskytne takáto možnosť ešte pár krát do konca roka, môže to zobrať - neohrozí to príjem zvýšeného RP?
4.koľko hodín mesačne, resp.aj za deň môže takto odpracovať...?
Budem vám veľmi, veľmi vďačná za radu, ona sa bola informovať na SP, tam epochodila, povedali jej, že jasné, že nesmie pracovať, ale mám pocit, že niekde som počula, že pracovať pár dní môže... Ak viete niečo viac, napíšte mi prosím...
Je to narýchlo, jej bývalá kolegyňa si narýchlo nahlásila dovolenku a potrebuje to vedieť teda čo najskôr...Veľmi pekne vopred ďakujem...

avatar
lalus
2. aug 2010

@mia111 - povedali jej správne...pracovať nesmie vôbec, lebo príde nielen o zvýšený rodičák, ale o celý.
Je taká ne/legálna možnosť, že môže pracovať pár dní v mesiaci, t.j., že vždy bude mať novú a novú dohodu napr. na 2 týždne v mesiaci....tým síce porušuje podmienku na poberanie rodičáku, ale zároveň platí, že ak má nárok na rodičák aspoň 1 deň v mesiaci, tak ho dostane celý. T.j. ak sú ochotní ju odhlasovať a prihlasovať každý mesiac nanovo, je to riešením. Upozorňujem však, že to tety na UPSVaRe a SP neradi vidia a automaticky predpokladajú, že je to podvod. V apríli tohto roku vydal UPSVaR interné nariadenie pre svojich zamestnancov, aby takéto mamičky, čo sa v jednom kuse prihlasujú a odhlasujú, hlásili na inšpektorát práce. Osobne som to nariadenie videla 😝 neviem, či to tie úradníčky skutočne robia, no treba o tom vedieť.
Na druhej strane sa však zmenila vláda a čo som počula, tak od januára 2011 by sa podmienky pre nás pri práci na dohodu mali znovu meniť, malo by sa dať pracovať za cenu nejakého adekvátneho zníženia rodičáku - ak si dobre pamätám. 😉

avatar
mia1111
2. aug 2010

@lalus - jééééj ďakujem za rýchlu odpoveď. Budem jej to takto interpretovať. Myslím, že ak ju budú chcieť len raz na dajme tomu 2 týždne tento mesiac na zástup dovolenky, tak by to malo byť ok...Nevieš mi ešte povedať, či je to nejako limitované - myslím počet odpracovaných hodín za týždeň?

avatar
lalus
3. aug 2010

@mia1111 hodiny sú limitované typom dohody. Na dohodu o vykonaní práce môže odpracovať 350 hodín ročne (zrátavajú sa hodiny zo všetkých dohôd počas roka pre jedného zamestnávateľa), na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať 10 hodín týždenne. Je jedno, ktorú z tých dohôd uzatvorí, nech si to rozmyslí podľa predpokladaného počtu hodín, či to bude viac nárazové a pod. A ešte - ak tú dohodu bude napokon mať, nech si to nedáva od prvého dňa v mesiaci...nárok na rodičovský príspevok sa posudzuje k prvému v mesiaci, aby s tým nemala opletačky, že jej ho vezmú, lebo napr. 1.9. naň nárok nemala a bude si ho musieť 15.9. (po ukončení dohody) vybavovať nanovo.

avatar
mia1111
3. aug 2010

@lalus - ešte raz vrelá vďaka, veľmi si jej pomohla...takéto rady sú na nezaplatenie, som rada, že som mala to šťastie a natrafila som na tak ochotného človeka, ako si ty. Ďakujem 😵

avatar
andrea999
3. aug 2010
avatar
s_o_n_i_k_e
3. aug 2010

@andrea999 je mi z toho zle :( všetko dobré rušia :( ptom nech sa nečudujú, že sa rodí tak malo detí 😢 och

avatar
standa82
3. aug 2010

Necháme sa prekvapiť, čo bude nové od roku 2011.

avatar
s_o_n_i_k_e
3. aug 2010

to ako naši čakajú 12.1 dvojičky, tak ako teraz ked to čítam budem len dúfať, aby sa narodili ešte v starom roku :(

avatar
jajka78
3. aug 2010

baby a je tu dajaka co pracuje na dohodu a pobera ten rodicak? lebo ja som sa zatial so ziadnou nestretla a zaujimalo by ma to,kedze by som i ja rada pracovala na dohodu, aby tetusky nahodou nemali pindy potom...
a s tym prispevkom pri narodeni... 😝 este nas len budu cakat zmeny aj v oblasti dohod to nebude take ruzove

avatar
00matula
3. aug 2010

ahojte babulky, toto si precitajte http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...

avatar
annie13
3. aug 2010

@jozefmihal
ak vam to schvalia tak vam velka vdaka p. Mihal
http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...
za to ze moju rodinu oberiete o 70-80 eur 😲
hlavne ze ste tu tak nezistne radil

avatar
sana15
3. aug 2010

Anka,ale mnohe ine rodinky,ktore planuju druhe a dalsie dietatko od januara 2011 pridu este ovela viac 🙄 Pravudpovediac teraz som to citala a hned som hladala nejake reakcie na konikovi. Mam silne tusenie,ze cochvilku zrusia aj dobrovolne pripoistenie a teraz neviem ci sa vobec na to davat,alebo je to iba strata penazi 😖

avatar
beaska
3. aug 2010

som velmi nahnevava, preco musi vlada setrit akurat na detoch 😠 😠 😠

avatar
annie13
3. aug 2010

@sana15 ved prave aj to hneva my sme tiez nezavrhli ze bude tretie ale uzivit so 190 eur a ani len kocikovne alebo ako sa tomu ludovo vravelo
mam kopu kamosiek prvorodiciek ktorym to vychadza od januara a nedostanu to je to fakt smutne
hanba
a este aj po materskej prejdu na 190 namiesto 256 to ma byt aka pomoc

joj ale som sa rozculila

avatar
andzi
3. aug 2010

Kočky, nerobte paniku, vidíte aká krehká je koalícia, stačí, ak si Matovič a spol. "dupne" a neprejde im ani jeden zákon. Bodaj by!

avatar
andzi
3. aug 2010

Ešte ma napadá - prečo chcú brať mamičkám? Prečo si nesiahnu na platy a odmeny ministri, poslanci a štátni úradníci? Tých by to až tak nebolelo, ako mamičky, čo ledva výjdu z mesiaca na mesiac. Ale to je zbytočné o tom polemizovať - každé hrable len k sebe hrabú.

avatar
lalia21
3. aug 2010

Vidim že na konikovi je toto velmi horuca diskusia...aj ja som hrooozne sklamana ☹ ☹ mam termin koncom marca...platim si maximum dnp a tiež sa bojim že ešte aj to bude chcieť zrušiť ☹ ☹ modlím sa aby mu nič z tychto nezmyselnych navrhov neprešlo ☹ ☹ je to chore-prečo brať tam kde je už aj tak malo????miesto toho aby pridali tak zrušia a znižia???ved to je vysmech ☹ ☹ a smutne je to že prave na mamičkach toto idu robiť ☹ ☹ ved toto neni snad ani pravda...taka som bola rozčulena.....ach....snad mu to neschvalia ☹ ☹

avatar
manika77
3. aug 2010

je to svinstvo..my sme pri prvom dostali aj to kocikove a teraz mam do decembra 256 eur...nieje to bohvie co..vystaci to tak na plienky, mlieko, a potreby pree maleho...planujeme druhe dieta ale ak to vsetko zrusia tak asi tazko 😔

avatar
salvinka
3. aug 2010

joooj kocky tiez som z toho rozculena!!! 😠 😠 😠
budem sa modlit aby mu to nepreslo... a ja krava sprosta som ho este volila!!

a to ho este odcitujem z jedneho clanku: "Budem robiť všetko pre to, aby sa na rodičovskom príspevku nešetrilo
,"

avatar
salvinka
3. aug 2010

no ak mu to prejde, neviem neviem ci sa odhodlame k surodencom ☹ a to som chcela aspon tri deticky ☹
preboha, keby si to vyskusali oni, zit s takej almuzny!!

avatar
lalia21
3. aug 2010

@salvinka on sa len hral na človeka ktory radí a zaleži mu na blahu mamičiek...a prečo???aby si nahrabal hlasy pre seba...a zda sa že sa mu to podarilo...prečo nerdaí teraz???lebo nas už nepotrebuje!!!už ma čo chcel...a teraz len ruši a znižuje.....je mi z neho zle ☹

avatar
salvinka
3. aug 2010

@lalia21 keby to clovek skor vedel.. aj ked som mala takeho tusaka, ze je presne ako ostatni, predsa len si ziskal moje sympatie skvelymi radami.. mozno som tajne dufala ze nie je taka svina.. och.. tiez mi je zle ked vidim jeho xicht v clankoch 😖

avatar
maznacik007
3. aug 2010

nuz najlepsie ze on sam roky platil iba par EUR/korun ako zdravotne a inak neodvadzal statu nic.. a teraz ide brat aj tieto almuzny....
a ten prispevok... bola by som prezila keby povedal ze sa da na polovicu a polovicu dostane rodic ked dieta zacne skolsku dochadzku.. ale toto je ubohe..

hlavne ze sa tu prezentoval ako ludomil... a este aj ten Odvodovy bonus ze ako kazdemu prida.. a ked som sa ozvala. ze to neni tak moc vyhodne... . tak dobre ze ma nezozrali...

avatar
lalia21
3. aug 2010

@salvinka viem...aj mne bolo z neho nanič ked bol dnes v telke a vravel že jeho prioritou je aby sa rodičovsky prispevok zjednotil....tak načo potom pracujeme alebo si platime DNP ked rodičovsky ma byť rovnaky aj pre tych čo nerobia aj pre tych čo pracuju????všetkych chce hodiť do jedneho vreca a šetriť tam kde je to absolutny nezmysel 😠 😠 😠 toto je velka demotivacia k zakladaniu rodiniek..... ☹ ☹ až je to smiešne ked si spomeniem ako sa tu pretvaroval a radil.....ach.... ☹