Sen o vlastnom bývaní

emma282
19. sep 2013

Caute babeny. hoci sa tu medzi vami pohybujem uz dlhsie, vytvorila som si novy nick, lebo ma zaujimaju vase nestranne nazory. Chceli by sme sa s priatelom osamostatnit, ist do vlastneho byvania, no urcite to poznate sami, ze zakial clovek byva u rodicov, celkom realnu predstavu co to znamena tahat vsetko sam nema. Nasa situacia je takato: byvame s priatelom kazdy u svojich rodicov zatial, mam 28 rokov a chceli by sme nieco vlastne. Mozno sa to niektorej z vas bude zdat neskoro na rozhybanie, no financna situacia nam skor nedovolila uvazovat nad vlastnym. Chcem pocut vas nazor, ci vobec mame uvazovat nad vlastnym byvanim. Nase prijmy su slabe- ja cca 500-520 v cistom. Pracujem na TTP. Priatel cca. 500 -550, z casu na cas 600 (ale to len vynimocne). Zial pracuje pod agenturou , momentalne ho na TTP nikde nezoberu, vsade beru len agenturnikov. Mame nasetrene nejake financne prostriedky cca. 17 tis. Velmi velmi by som si priala maly rodinny domcek, nejaky starsi zrekonstruovany kludne, lebo som clovek co miluje prirodu, zelen a volnost. No uvedomujem si, ze je to skor sen. Priatel nie je zrucny na muzske prace a kedze byva v panelaku, nevie ani poriadne co starostlivost o dom obnasa, proste vyrastol v inom prostredi. Ciste teoreticky myslite ze pri nasich prijmoch mozme vobec uvazovat o dome?? uvazovali sme aj nad bytom, mame vyhladnute dva- oba cca. 20 km od mesta, kde priatel pracuje. 3-izbak povodny stav 2 plastove okna, , cena 36000. Druhy je 4-izbak, plastove okna,novy kotol, cena 52000. Prijala by som uz aj dietatko. Tym padom materska a jeden plat. Uvedomujem si, ze naraz vsetko nejde mat. zaujima ju ma nazory tych, co ziju v podobnej zivotnej situacii ako my, ako vam to vychadza financne? Vas nazor na to ako vyriesit vlastne byvanie? Dakujem za kazdu odpoved a nazor.

awalancha3
19. sep 2013

...no, toto je na 80% matematika... výpočty....V prvom rade chcem povedať, že je to naozaj hrozné, aby sa mlady clovek vo vyspelej krajine potykal s takymito problemami.......Treba prepočítavať....maly starsi.domcek kupis aj lacno, ale potom budes musiet vsetky peniaze vrazat do domu...Budete si musiet zobrat hypoteku, a to je strasne bremeno. A ked ostanes na materskej...vyjde vam to? Tu ti nikto zodpovedne neporadi, proste to musis vypocitat. Podla cien bytov dedukujem, ze urcite nebyvas v blizkosti BA, o to je to pre teba lepsie. este chcem povedat, ze (AJ KED SA TO ASI ZLE POCUVA) ze velmi zalezi ci to kupujete spolu alebo len ty sama, pre pripad rozchodu.....
Rodicia nepomozu?

sorciera24
19. sep 2013

@emma282 a co riesis?....z tych platov (teda este z mensich) som uz davno amla poriesene byvanie....na byt mate a splacat z toho hypo problem nevidim.....no nesla by som hned na dom (hoci tiez po nom tuzim)...ale dolezite je podla mna uz sa ozaj osamostatnit......a byt by ste v pohode zvaldali spalcat (aj ekby prislo dieta)...teda ak mate spon 2 ekonomicke bunky (akoby povedala nasa matikarka 😀 ) ja by som sla najskor do bytu....domcek nemusi byt hned...

alena0305
19. sep 2013

@emma282 ak máte do 35 rokov - výhodný je úver so štátnym príspevkom (nie štátny fond rozvoja bývania - to je len na novostavby.) Toto je hypoterkárny úver (zakladáš nehnuteľnosť) do 50 000 eur a prvých 5 rokov ti štát vracia 3% úrokov. Dnes sú hypotéky úročené cca od 3,7do 5% čiže napr. 3,7%-3%= 0,7% úrok. Musí to byť na kúpu nehnuteľnosti a vek do 35 rokov - popýtaj sa v bankách. Ale tie ceny máte super - ja bývam na pri Žiline a za 3 izbák sme dali 62500 a ešte sme mali aj nejaké prerábky.

emma282
autor
19. sep 2013

@sorciera24 myslim, ze z dvoch platov by sme to utiahli, myslim byvanie na byte. no v pripade materskej si neviem predstavit ci je realne mozne fungovat z platu 500 eur+ materska a splacat hypo+ ostatne vydavky. navyse priatel pracuje pod agenturou, skoro kazdy tyzden sa u nich prepusta. hypoteku by ani nedostal kedze nema zmluvu na TTP, cize musela by som ju brat ja a teda este skor ako by bola materska. desim sa proste tej neistoty, v jeho pripade neisteho aj ked celkom fajn miesta, ako by sme potom zvladali fungovat

domin85
19. sep 2013

@emma282 Cize v cistom mate tak 1100-1200€ a nasetrene 17000€? Neviem poriadne teraz, nad cim rozmyslas, resp, ci snivas o obrovskom dome na nekonecnom pozemku.. Ked sme brali uver na byt v BA mali sme prijem dokopy asi 900€ a nasetrene 6000€, je pravda ze sme si kvoli tomu nasli "len" dvojgarsonku (po novom su to sice dvojizbaky, ale ja uprednostnujem stare oznacenie, kedze nemam zvlast kuchynu), ale skus pozret ceny bytov v BA a pochopis.
Takze podla mna sa to da poriesit...

hradnapani
19. sep 2013

@emma282 tie platy su celkom ok, nie je to vela, ale vysli by ste z toho. Problem vsak nastane, ked ostanes na materskej. Ja by som to urobila takto: na zaciatok lacny podnajom a co najskor dieta. Ked zacnes po materskej ci rodicovskej pracovat a budete mat dva prijmy, tak kludne aj hypoteka a "vlastne" byvanie.
Ale aj hypo pocas RD/ MD sa da zvladnut (ceny za nehnutelnosti, co si pisala su fakt dobre), ale bude to pravdepodobne vyzadovat bud zvysene pracovne usilie od manzela alebo aj tvoju ciastocnu pracu.
Ale urcite sa co najskor osamostatnite 😉

emma282
autor
19. sep 2013

@awalancha3 ved to, preto ma aj zaujimalo, ako su na tom ine mlade rodiny a ake boli ich zaciatky v byvani a v zvladani platenia vsetkeho mozneho z nie bohvieakakych platov. zvazujem to momentalne zo vsetkych stran. rodicov financne vysavt urcite nechcem, som z viacerych surodencov, a uz to, ze v mojom veku stale byvam v rodicovkskom dome (aj ked viem ze je teraz vela takych mladych, ktori su na tom podobne) je dost. rodicia by boli aj radi keby ostaneme byvat u nich, no ja tuzim po tom, mat vlastny priestor, aj ked s rodicmi mam super vztah. byvanie by sme urcite riesili spolu nie len ja. ten lacnejsi byt, co mame vo vyhlade je dokonca kusok od rodicovkseho domu.

sjuzan77
19. sep 2013

my sme z takychto platov zacali stavat dom. pozemok sme kupili za vlastne, na stavbu a zariadenie sme vzali hypo. postavili sme za 2 roky, medzitym som otehotnela, porodila a teraz uz byvame vo vlastnom. hypoteku bez problemov splacame aj z 1 platu, nic nam nechyba, malej mozem kupit vsetko, co potrebuje - aj navyse. ide aj o priority, napriklad sme kvoli stavbe a mojej materskej na nejaku dobu odlozili dovolenky, sice je to prijemna zalezitost, ale nie nevyhnutna 😉 takze co sa tyka financii, neboj sa, da sa pekne zvladnut aj dom. vo vasom pripade by som skor vyriesila, ci to chce aj tvoj priatel, mat dom nie je len nastahovat sa a byvat, je to aj uprava a udrziavanie okolia, udrzba domu a podobne zalezitosti.

emma282
autor
19. sep 2013

@domin85 ale kdeze nic velke nepotrebujem ani nechcem na byvanie, staci mi male skromne a hlavne nase. to co riesim je to, ze chcem ist cim skor aj na matersku, no zaroven aj vlastne byvanie. nasa chyba ze sme na to nesli postupne a neviem ci naraz zvladneme aj zakladanie domacnosti aj matersku. a naviac co ma trapi- velmi neista praca priatela, kedykolvek moze dostat vypoved, aj nemusi. preto si neviem sama sebe dat odpoved na to, ci to risknut a ist do vlastneho byvania, alebo radsej istotu, pocas pripadnej materskej byvat u rodicov a az pri dvoch paltoch zvazovat vlastne byvanie. zas na druhej strane, po xy rokoch na materskej sa mozu ceny nehnutelnosti posunut smerom nahorpreto by mozno nebolo zle zainvestovat uz teraz. neviem co robit,

bajana
19. sep 2013

@emma282 ja by som radila kupu "docasneho" bytu co najlacnejsieho s perspektivou lahkeho predaja (tzn. nie na 1.poschodi, v solidnej stvrti, novsia bytovka,...) a po materskej, ked budu znovu aj 2 prijmy by som sa obzerala po nejakom domceku....ale teraz urcite nie....na novy nemate a stary zhltne velmi vela penazi .... neradila by som podnajom - to su vyhodene peniaze vo vyske, ktora sa moze rovnat vyske splacania pripadneho uveru....a popri materskej by sa na podnajom mohli uspory pekne rozkotulat....

emma282
autor
19. sep 2013

@bajana podobne uvazujem aj ja, ze sice nasporene je, no ak by sme boli pocas materskej aj v rodicovskom dome, uspory by sa isto pomaly zacali minat, byty ktore som sa nam zatial pozdavali z hladiska financnej dostupnosti je jedne v cene 36000 no cca. 22 km od mesta na dedine,3-izbak, je na prvom poschodi, zateplena bytovka, a dedina s dobrou obcianskou vybavenostou, moja rodna dedina.
druhy byt je tiez na dedine, na 3 poschodi bez vytahu, 4-izbak, plastove okna, super je ze ma aj komoru.
nad podnajmom vobec neuvazujeme- nebudem ja nikomu splacat hypo, uz ked, tak svoju vlastnu.
este ma zaujima- volila by si radsej matersku v rodicovskom dome a vacsiu istotu tym padom alebo matersku vo vlastnom byte s hypo a neistou manzelovou pracou?

emma282
autor
19. sep 2013

@bajana cena toho 4-izbaku je 52000

emma282
autor
19. sep 2013

@hradnapani zvysene pracovne usilie priatela by aj bolo ak by mal tu prilezitost, robi co moze, no ale "kriza" snazi sa aj na nadcasy chodit aby viac penazi bolo, no aj to im v praci stopli, tak ako vsade vo fabrikach to zenu v trende cim menej ludi aby urobilo cim najviac roboty. uvazovala by si aj nad moznostou byvat v rodicovskom byte pocas materskej? mame velky rodinny dom, tak miesto by aj bolo, sice mam super vztahy s nasimi, a boli by radi ak by sme tu ostali, no nie je to vlastne. tazka dilema pre mna.

bajana
19. sep 2013

co sa tyka tych bytov, ty asi lepsie posudis, ktory je vyhodnejsi...ale ten 4-izbak mi pride na dedinu dost drahy, zmestite sa aj do 3-izbaku...a co sa tyka rodicovskeho domu, to je opat na tebe a manzelovi/priatelovi....mnohym ludom byvanie u rodicov znicilo vztah, na druhej strane mam 2 kamosky, ktore si prerobili podkrovie u svokrovcov a obe su spokojne - v dome bez hypotek 😉 takze vsetko zavisi od vztahov s rodicmi .... ale kedze je to dom a nie byt, mozno by som o byvani s rodicmi aj uvazovala

@sjuzan77 a stavat dom z takychto prijmov - no klobuk dole, az sa nechce verit, ze ste to zvladli naozaj sami len pomocou hypo z platu 1000EUR len tym, ze ste napr. neboli na dovolenke...

domin85
19. sep 2013

@emma282 Ale to mozes mat vzdy taketo rizika ☹ Cisto len teoreticky: predstav si ze vsetko odlozite, aby ste nasporili este trochu, budete si isty ze zvysok zvladate zatiahnut aj ked budes na materskej. Zrazu sa ale chces po materskej vratit a nemas kam, lebo krachla firma/zrusili miesto/potrebuju si tam niekoho dosadit... A zrazu ostanes uplne bez prijmu bez vyhliadky kedy sa to spravi...
Podla mna najdite nieco rozumne, dostupne, ale z tych nasporenych penazi si odloz bokom tak, aby ste pol roka dokazali vykryt ak by sa nieco udialo, zvlast ked hovoris ze priatel ma neistu robotu a zvysok investujte do byvania. Za pol roka sa obvykle podari nieco, pripadne je cas pripravit sa na nudzove riesenie ako praca mimo region.
Druha moznost, zariadte rodinku, ak zatial mate kde byt a obchadzajte si nehnutelnosti, robte si prehlad, nech mate jasnu predstavu co chcete a kolko to bude stat a ked ti skonci materska pojdes na istotu 😉
Druha moznost ma len jeden nedostatok: nie vzdy sa dieta dostavi len preto ze "teraz je ten cas pre nas" a moze ti zatial ujst dalsi rok alebo dva..
Samozrejme ale prajem aby ste sa rozhodli spravne a stastnu rodinku v dohladnej dobe 😉

lili_mia
19. sep 2013

@emma282 Jednoznačne byt na hypotéku, na vek do 35rokov sa vzťahuje aj štátne podpora bývania mladých, len to treba v banke pripomenúť. Ber to tak, že ked priateľ nie je manuálne zručný, kto opraví plot, vrzgajúce dvere, osadí poličky, niečo navrta? Zrejme pomocník a za toho sa platí. Plus to upratovanie 🙂 a samozrejme kúrenie.
Túžbu po trávniku, záhradke si neskôr viete splniť samostatnou kúpou záhrady v záhradkarskej osade, štvrti, prípadne kúpou chaty.

hradnapani
19. sep 2013

@emma282 presne to treba brat do uvahy: ake su moznosti trvaleho zamestnania vo vasej oblasti. Lebo ked nie je robota, tak bude nad vami visiet velmi tazky mrak. Ten podnajom som navrhla z vlastnej skusenosti. Kym sme nemali dieta, byvli sme v podnajme (300 eur za dvojizbovy byt). Tiez sme si hovorili, ze naco budeme niekomu plnit vrecka, a ked som cakala dieta, tak sme zobrali hypo a kupili byt. Hypo nam vysla o nieco vyssia ako ten podnajom, ale s podstatnym rozdielom - navysenim o reziu toho bytu... takze celkovo nam byt zhltne mesacne takmer 600 eur a to je uz celkom palka a zataz.
Navyse, teraz mojho muza caka zrejme prepustenie z roboty :( A niekolkokrat som si uz povedala, ze sme mali v tom podnajme vydrzat a vychadzali by sme kralovsky...
TAkze treba si velmi dobre vopred preratat, ake budu realne naklady na byt, ktory zvazujete(co stoji kurenie, elektrina, atd atd),.
A k tvojej otazke,ci zostat doma pocas materskej , teda u vasich... to je velmi tazke odpovedat. Ak mate naozaj vynikajuce vztahy, tak to skuste... vzdy mozete "utiect". Ale podla mojich skusenosti a aj mnohych inych zien (namatkovo si precitaj x tem, ktore su tu zalozene), dokaze byvanie pod jednou strechou zhorsit aj tie najlepsie vztahy... bud si nezapasuju partneri s rodicmi (realny zivot je iny ako nedelne navstevy)alebo sa vela veci moze zmenit prichodom potomka (zasahovanie do rodicovskych kompetencii od starych rodicov. Ale ty by si mala vyhodu , ze by ste boli i tvojich rodicov... Takze summa summarum, vo vasom pripade (kvoli neistej praci partnera) by som skusila bud ten podnajom alebo byvanie u tvojich rodicov... Zaciatky byvaju zlozite.... ale raz ten domcek budete mat 😉

denaalubos
19. sep 2013

@emma282 moj manzel tie pracoval na sk a mal tiez prijem okolo 550€, coz je na chlapa dost malo, aby uzivil rodinu,zenu na materskej,dieta byt alebo dom 🙂 Tak sme ani nerozmyslali na uverom,coz v tvojom pripade este ked sa bojis o to ze kedy moze byt manzel aj bez prace uz tym duplom :-/ Tak si hladal lepsiu pracu, pol roka aj rok nam to trvalo,nenasiel stale vhodnu pre nas financne dostacujucu. Povedali sme staci, zacal hladat pracu v Rakusku...bali sme sa toho ja s malou na materskej a chlap od nas odisiel,nevediac co nas caka... zvykli sme ked chodil domov raz do tyzdna, s tym ze ma sice tu v at minimalku ale aj to je 2nasobok toho co mal na sk, plus nadcasy a tringelty...
Zacal pozerat byty zatial len do podnajmu,nasli sme a po pol roku sme tu uz spolu v byte. Je pravda ze na Sk za hentakych financnych podmienok je vsetko velmi tazke a teda neviem si predstavot na tvojom mieste ostat na materskej, mat 198e muz 550 a platis uver alebo najom od 300e a vyssie plus vsetky poplatky na byvanie a teraz strava a dieta.... hmmm..tazke...to neviem... moja rada: muz nech hlada PORIADNU A ISTU PRACU teda priatel...nech mas istotu a potom neni o com 🙂 drzim palce

sissika
19. sep 2013

@emma282 najprv materska v rodicovskom dome a pri dvoch platoch hypo a byvanie ... moj nazor

sissika
19. sep 2013

@emma282 este ti rodicia pomozu aj s babatkom

h2
19. sep 2013

@emma282 Ahoj, už som začala písať, keď som si všimla, že presne to, čo som chcela, Ti tu napísala @sissika . Úplne s tým súhlasím, teda, za predpokladu, že máte s rodičmi/svokrovcami dobré vzťahy. Ja som "panelákové dieťa", síce som sa osamostatnila už v 18, mala som tú možnosť, mali sme voľný byt (jednoizbový) po babke. Teraz bývame v rodinnom dome, mám 2-ročného syna, mamu aj svokru mám ďaleko, muž je v kuse v práci, robí aj neskoro do noci, ja už tiež chodím na čiastočný úväzok do práce, synček do jasličiek. Máme hypotéku, ale financie nie sú tým hlavným problémom. Som na všetko sama, muž síce pomáha, koľko môže, ale fakt je málo doma a je obrovský rozdiel upratovať menší bytíček a 5-izbový dom + záhrada... (A to je môj muž z tých zručnejších, rekonštruovali sme si prakticky všetko sami). Ak ste doteraz neboli navyknutí bývať sami, tak určite je veľká výhoda, ak chcete dieťa, ak máš mamu stále k dispozícii. A keď sa vrátiš do práce, začnete riešiť bývanie (ale to už Ti tu oveľa stručnejšie napísala @sissika ) 🙂

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sante81
20. sep 2013

@emma282 reagujem na tvoj príspevok ze si nevies predstavit byt na materskej a splácat uver. dá sa to, ja som doma uz 5 rokov, môj príjem je rodičovsky príspevok na 2 dieta + pridavky 248e, nerátam matersku tych 8 mes čo som mala. mame hypotéku, dost vysoku a postavili sme si dom. do prerábky starsieho rodinného domu by som nesla. radsej novovstavba, vyjide to lacnejsie, aj ked kopec ludí si myslí práveze opak. byvame uz 2 roky, a fungujeme normálne. detom nič nechyba, akurát ze musím premysliet kde čo kupim v akcii, čo sa viac oplatí, čísto len potraviny. na dovolenke sme neboli, nemám značkové oblečenie, ale dá sa to. aj ked sa tesím ked pôjdem do práce a môj príjem bude konečne po 7 rokov po materskej o 80% vačší

mimka11111
20. sep 2013

@emma282 ako tu už bolo spomínané, je to len o prepočítavaní, čo sa vám oplatí a čo nie......mám rodinný dom, žiaľ, zdedila som ho po rodičoch, radšej by to bolo ináč........takže u mňa tá prvá "povinnosť" mať domček odpadá, ´dalšia vec, ked som ho zdedila, ostala som v ňom úplne sama, bez akejkolvek inej finančnej výpomoci, práca bola "istá" - v úvodzovkách preto, že aj napriek všetkému, nevedela som, čo bude s prácou "zajtra"......plat v čistom 600 eur.....fixné náklady domu - elektrika, plyn/ten som asi po pol roku dala odpojiť, pretože na jedinú osobu v dome až príliš velký luxus zaťažujúci rozpočet - jednducho povedané, kúrenie na pevné palivo ma vyšlo lacnejšie /...dalšie nákaldy - telefon, samozrejme strava a nehovorím o tom, že "vždy" sa niečo pokazilo.....nakolko to je domček postavený pred 30timi rokmi, je logické, že potrebuje rekonštrukciu a úprimne, nemám nikde žiadneho "zazobaného" krstného, ktorý by mi vypomohol.........takže som si zobrala úver - 200e/mesiac......v pohode som zvládala a zvládam, teraz sme však už dvaja a domček si stále vylepšujeme..........aj napriek všetkému by som bývanie v dome nemenila s ničím..... 😉

marecek1
20. sep 2013

@emma282 môj názor: určite sa nebáť ísť do vlastného bývania, najhoršie, čo môžeš urobiť je, že kvôli strachu z budúcnosti sa nikam s priateľom nepohnete - a zvlášť pokiaľ už plánujete rodinu.
bývanie s rodičmi môže byť fajn - zvlášť pokiaľ máte super vzťahy, ALE - aj tak nastanú situácie, v ktorých sa nezhodnete, na 100 % nefunguje nikto, a potom si možno ty alebo tvoj partner budete búchať hlavu o stenu, prečo ste nešli do vlastného... generačné rozdiely, rozdielne názory na výchovu dieťaťa, - tu ma ešte napadá dosť podstatný faktor - ako by ste mali vlastne poriešené bývanie u rodičov - vlastnú samostatnú bytovú jednotku, alebo by ste sa tlačili v jednej/dvoch izbách bez kuchyne - a potom varili spoločne? lebo aj keď sa tieto skutočnosti môžu javiť teraz ako banality, však to bude super, že mama uvarí, časom vám to možno začne prekážať, prídu zbytočné hádky....

ešte pokiaľ by ste bývanie mali u rodičov poriešené tak, že všetko svoje - myslím kuchyňu, spálňu, detskú, kúpelňu, a najsamlepšie aj osobitný vchod, ak by sa dalo, aby ste mali svoje súkromie, tak to ešte OK, žiadne prepadovky, a zamykania sa v izbe, lebo čo ak nás rodičia pri niečom prekvapia, raňajšia káva, sami dvaja v kuchyni... ale ak sa toto nedá, tak jednoznačne by som riešila ten byt. keď nakukneš do tém na koníku o svokrách, spoločnom bývaní s rodičmi, prevláda názor: "mladí by mali byť sami".

jarmillka
20. sep 2013

My sme byvali najprv v podnajme..s jednym dietatom...tesne pred porodom druheho sme ale zobrali hypo a byt odkúpili.. poviem ti, vychadza to presne tak isto ako ked sme platili podnajom..a našporene sme nemali nič.. Zase nemožeš rozmyšlat tak,že prídeme o robotu,neutiahneme..Utiahnete.. Stále sa to dá nejako riešit..aj ked niekedy len odchodom jedneho do zahraničia..ale ked sa chce,tak sa da.. S rodičmi do nekonečna byvat určite nechceš, a baby ktoré ti tu radili ostat pri rodičoch najprv s dietatom..uf..ja by som nechcela..vieš aké sú vačšinou babky..do všetkeho ohladom babatka sa starajú lebo oni vedia lepšie 🙂 Máš 28..ked ostaneš tehotna + 3 roky na materskej/rodičovskej..keby si otehotnela hned,budeš mat 32..a tak isto nevieš či po rodičovskej budeš moct nastúpit naspat do práce...nikde nemaš istotu...a čo potom? zase rok dva odkladat dokedy sa najde zamestnanie aby ti dali hypo? Ja na vašom mieste zoberiem čím skor dokedy sa dá a ostatne sa porieši..prvy pol rok na materskej si možeš tiež niečo odložit ked budeš kojit,nepotrebuješ na mliečko, len na plienky a par kuskov oblečenia kúpit každy mesiac.. Teda pokial nie si nextikova alebo podobne one 🙂

simca06022011
20. sep 2013

Podla mna ste na tom platovo celkom dobre obaja, su ludia co maju 300x2 a utiahnu deti aj domacnosti, mate aj peknu sumu nasetrenu. Nemate preco vahat, vezmite si hypo, neminte vsetky nasporene peniaze nech mate dobru rezervu. Aj tak vam bude treba este na zariadenie. 3i vam uplne staci, skor by ma trapilo dochadzanie, to si poratajte. za cca 10tis ho v pohode prerobite aj zariadite, a to som mozno aj prestrelila, neviem co tam treba prerabat. Popozeraj sa v okoli kto vam to urobi, aby ste zbytocne nepreplatili, znamy atd. A budete mat pokoj aj ked sa pocas rodicovskej budete musiet trochu uskromnit mozno, ale aj to nikde nie je napisane ze musis byt 3 roky doma... podla mna ste na tom dobre. Hypo vam vyjde v rovnakej vyske ako keby ste boli v podnajme a takto si platite za svoje, aj keby ste ho predali casom, lebo by nevychadzalo o to co do toho vlozite nepridete. Len si neminte vsetko nasporene, hocico sa moze stat, radsej vyjednavajte trochu nizsiu "spoluucast"a potom splacajte rychlejsie.

angua27
20. sep 2013

@emma282, nečítala som komplet celú diskusiu, tak možno napíšem, čo už napísané bolo. 😉 úplne chápem Tvoje pohnútky a obavy. na jednej strane biologické hodiny tikajú, človek by sa aj rád osamostatnil, na druhej strane neistá budúcnosť. ako už dievčatá písali, treba si všetko spočítať. ale takto z Tvojich informácií by som ja kúpila ten 3-izb. byt, jasko hypotéka vás neminie. ak nebude hypotéka na sumu celého platu Tvojho priateľa, môžeš rozmýšľať aj nad bábom. ak máte super vzťahy s Tvojimi rodičmi a je tam možnosť bývania, skúste si sadnúť s vašimi a opýtať sa ich, či by boli ochotný vám poskytnúť prístrešok, ak by ste si nemohli dovoliť byt. ak áno, tak ak by sa stali všetky najhoršie scenáre, tak ešte vždy môžete byt prenajať, aby zarábal sám na seba a vy bývať u rodičov. alebo ak by priateľ prišiel o prácu, môže na rodičovskej ostať on a vrátiš sa do práce Ty. riešenia existujú. 😉
držím palce, aby ste sa rozhodli čo najlepšie a boli spokojní.

katrinka8
20. sep 2013

Ahoj, ja si tiez myslim, ze byvanie s rodicmi nie je dobry napad - nech su tie vztahy akokolvek dobre teraz. Dovody su opisane uz vyssie 😉 Navyse, asi by ste mali problem s tym, mat u rodicov vsetko samostatne, ci? A investovat do toho, aby ste mali samostatne byvanie u rodicov a potom, kebyze to nebude klapat, by ste odisli - by bolo asi dost zlozite.
Ja by som zvazovala kupu toho 3-izboveho bytu (ten 4-izbovy naozaj zatial asi potrebovat nebudete) a to vidim ako celkom dobre riesenie - aj ako docasne na par rokov. Ja si myslim, ze vlastne byvanie je vzdy len vlastne byvanie. Nad domcekom mozete kludne zacat uvazovat, ked budete mat 2 trvale prijmy - myslim ze hypoteku (kedze navyse mate celkom dobry zaklad - nasetrene) spolu s materskou zvladnete. Navyse, dnes sa da hypoteka (ako uz tu aj bolo spomenute - treba si pozerat tu "hypoteku pre mladych" so statnym "prisevkom") kadejako ponastavovat. Nam doporucil nas poradca 😀 zobrat si hypoteku na co najdlhsiu dobu splacania - cize na 30 rokov - aby splatky boli co najnizsie, ALE s tym, ze vzdy si mame bokom odkaldat realnu sumu, ktoru sme schopni splacat. Vmyslim si sumy, aby to bolo zrozumitelne - mesacna splatka je 100, - €, ale v sucasnosti sme schopni splatit aj 200, - € . Cize 100, - € zaplatim, 100, - € si dam na nejaky setriaci ucet alebo pod. a takto si to budem robit vzdy, ked sa bude dat. Ta suma penazi, ktore si odkladam, moze byt rozna, nemusi byt nic, moze byt aj viac - podla situacie. My mame v zmluve na hypoteku uvedene, ze kazdych vari 5 rokov mozme uver splatit predcasne bez poplatku. Cize raz za tych 5 rokov tam bez poplatku tu nasetrenu sumu vlozis (mozno nieco zdedis, dostanes - jednoducho prides necakane k peniazom), a tym sa Ti nielen skracuje doba splatnosti uveru, ale aj zaplatis menej na urokoch. Je to vlastne kvoli takej poistke toho splacajuceho - mas nastavenu sumu splatky tak, aby si ju bola schopna splacat za kazdych okolnosti (aby si neprisla o zalozenu nehnutelnost) - ci uz v pripade nezamestnanosti (inak to sa da tiez poistit uver proti tomu), choroby, atd. , hoci realne si schopna niekedy splacat aj viac, lebo taketo veci sa v zivote menia, niekedy zase nie si schopna usetrit navyse nic. Ale hypo splacas stale, za kazdych okolnosti. A ked mas navyse, odlozis, nasetris, vlozis, znizis hypoteku... A hypoteku, resp. zalozne pravo si mozete potom preniest aj z bytu na domcek, ked uz budete mat na to podmienky. Dufam, ze som to zrozumitelne napisala 🙂
No, a co sa tyka tej hypteky este, tam treba dat pozor potom aj s vlastnictvom toho bytu napr. My sme tiez takto s mm riesili byt este pred svadbou, ako 2 vlastnici sme boli uvedeni. Ale svadbu sme uz mali naplanovanu. Len kamoska pravnicka nam zas poradila, ze ono takto je to vyhodne v tom, ze keby napr. manzel podnikal a skrachoval, musel by mu exekutor zhabat majetok, tak byt by vlastne takto zhabat nemohol, lebo ja som spoluvlastnik + ani predat by ho nemohol bez mojho suhlasu (iba akoze tu manzelovu 1/2 - co je asi nerealne), cize vlastne byt by nam takto ostal. Dostali sme rodicovsky byt s tym, ze sme vyplatili mojho brata. Ale rodicia prepisali byt na mna a vtedy este priatela. Potom po svadbe sme si zobrali hypoteku uz ako manzelia (tu pre mladych s "pripevkom" od statu) a teraz ju splacame uz spolu Ale vsade sme uvadzani ako 2 vlastnici - lebo vlastne byt uz nepresiel do BSM. Cize pri akejkolvek zmene tykajucej sa byvania, musime podpisovat toto obaja 🙂 Mimochodom hypo splacame uz 3. rok, tiez len s 1 platom a donedavna s 1 rodicovskym, teraz cakame druhe babo, hoci momentalne som v praci, ale len 4 mesiace - cize to bude zase to iste financne ako doteraz. Zvladnut sa to da, a to sme aj dovolenky zvladli, aj vylety, mm pracuje 75km od miesta bydliska, dochadza kazdy den autom, a tiez nemame bratislavske platy). Takze ja by som rozhodne asi sla do vlastneho byvania - vo Vasom pripade toho bytiku, este pred zalozenim rodinky 😉

m.i.r.i
20. sep 2013

je to casta dilema a v podstate sa kazdy inak rozhodne..lebo kazdy ma trosku iny pohlad a ine priority...ja by som napriklad asi isla este inym smerom ak by to bolo mozne..teda ja som napriklad v 28 rokoch odisla s priatelom na 2 roky este do zahranicia a tam sme si zarobili natolko, ze financnu situaciu sme nemuseli riesit...v 30tke sme sa vzali a v 31 som mala dieta...nic mi neuslo....Ja odjakziva neznasam dlhy a splatky..Jasneze ked inak nejde, tak niet o com..Ale ak sa da tomu vyhnut, snazim sa urobit vsetko preto. Takze moja rada napriklad by bola zbalit kufre, aj ty aj priatel, nemate este deti, neriesite ziadne problemy s hypotekou a nicim, je to o to jednoduchsie..A odist este aspon na rok do zahranicia. Tam sa da uskromnit, byvat v jednoizbovom byte, dvom to staci, naucite sa jazyk ( alebo zdkonalite), co je tiez obrovska vyhoda do budnucna pri hladani zamestnania a zarobite si peniazky, takze ked sa vratite domov, budete si moct kupit byvanie (trebars aj ten byt so zaciatku) za vlastne, bez hypotek...Potom sa vam bude uz lepsie dychat, mozete riesit babatko, zvadnete splacat najom iba ( mozno okolo 150 eur) aj z materskej a jedneho platu...Byt staci 3 izbovy, s jednym dietatom uprimne aj 2 izbovy, ak to vidite ako docasne riesenie...taky co potom dobre predate, ked budete po materskej, budete mat peniazky z predaja bytu a 2 prijmy, mozete stavat...
Viem, ze na to tiez treba odvahu, tiez niektore povedia, ze zas rok-dva cakat s dietatkom, ale zalezi tiez na tom, co su priority a ako si ako tak zaistit financnu stabilitu....