Sen o vlastnom bývaní

emma282
19. sep 2013

Caute babeny. hoci sa tu medzi vami pohybujem uz dlhsie, vytvorila som si novy nick, lebo ma zaujimaju vase nestranne nazory. Chceli by sme sa s priatelom osamostatnit, ist do vlastneho byvania, no urcite to poznate sami, ze zakial clovek byva u rodicov, celkom realnu predstavu co to znamena tahat vsetko sam nema. Nasa situacia je takato: byvame s priatelom kazdy u svojich rodicov zatial, mam 28 rokov a chceli by sme nieco vlastne. Mozno sa to niektorej z vas bude zdat neskoro na rozhybanie, no financna situacia nam skor nedovolila uvazovat nad vlastnym. Chcem pocut vas nazor, ci vobec mame uvazovat nad vlastnym byvanim. Nase prijmy su slabe- ja cca 500-520 v cistom. Pracujem na TTP. Priatel cca. 500 -550, z casu na cas 600 (ale to len vynimocne). Zial pracuje pod agenturou , momentalne ho na TTP nikde nezoberu, vsade beru len agenturnikov. Mame nasetrene nejake financne prostriedky cca. 17 tis. Velmi velmi by som si priala maly rodinny domcek, nejaky starsi zrekonstruovany kludne, lebo som clovek co miluje prirodu, zelen a volnost. No uvedomujem si, ze je to skor sen. Priatel nie je zrucny na muzske prace a kedze byva v panelaku, nevie ani poriadne co starostlivost o dom obnasa, proste vyrastol v inom prostredi. Ciste teoreticky myslite ze pri nasich prijmoch mozme vobec uvazovat o dome?? uvazovali sme aj nad bytom, mame vyhladnute dva- oba cca. 20 km od mesta, kde priatel pracuje. 3-izbak povodny stav 2 plastove okna, , cena 36000. Druhy je 4-izbak, plastove okna,novy kotol, cena 52000. Prijala by som uz aj dietatko. Tym padom materska a jeden plat. Uvedomujem si, ze naraz vsetko nejde mat. zaujima ju ma nazory tych, co ziju v podobnej zivotnej situacii ako my, ako vam to vychadza financne? Vas nazor na to ako vyriesit vlastne byvanie? Dakujem za kazdu odpoved a nazor.

maribell
20. sep 2013

do podnajmu by som neisla byt tebou ..zbytocne budet vyhadzovat peniaze ktore radsej mozete davat do hypoteky ... a kedze uz mate nejaky zaklad tak by ste si ani velku hypo brat nemuseli ..my mame tiez stary rodinny dom a vrazame do neho peniaze ale nieje to take strasne ..vobec si nemusis brat hypo na opravu domu ..teda samozrejme ak niesi narocna a nemusis mat vsetko hned .my si robime postupne ..a je to super ..v tvojom pripade by som ale rozmyslala ako kupit byt ci dom ..ci na polovicu s priatelom alebo samostatne..pretoze kedze ste este spolu nebyvali a ani nebyvate tak neviete ci vam to vobec bude fungovat .. viem ze sa to zle pocuva ale zivot v jednom byte/dome je uplne iny 😀 (nechcem ta odradit ale urcite si chvilkami budete liest na nervy a poznam pary ktore to neprezili ☹ )... 🙂

sorciera24
20. sep 2013

@emma282 vyzijete, ekd sme to my dokazali a nielen vyzit, ale nasetrit, ze sme tu hypo este aj predcasne spaltili.....tak plat 500e+materska sa da......neistotu ma akzdy, a nikde nie ej napisane, ze musis byt na rodicovksej 3 roky, resp., ze na nej nemoze byt muz (ak by ostal bez prace) a ty by si sa vratila do rpace.........urcite by som nebyvala s deitaom u rodicov ani u nikoho....rozhodne by som sla do bytu.....ved aj som sla 😀 a v pohode sa to dalo......

fomarik
20. sep 2013

fúha.... splou máte k výplate cez 1000 euro a 1700 našetrené a ty, teda vy váhate, či sa osamostatniť??!! Už dávno by som bývala s mojím vyvoleným a nie u rodičov.

gretocka
20. sep 2013

@emma282 - podla mna su rodiny aj s viacerymi detmi, kde manzel zarobi tolko kolko tvoj (niekde aj menej) a zena je na materskej a ziju.
550-600 Eur ako zarobok zivitela rodiny nie je najviac ale ani najmenej. Pri troche rozumneho hodpodarenia mate realnu sancu zit slusne a dostojne. Hlavne musis realne uvazovat a nenechat sa tlacit spolocnostou a reklamou co vsetko musis mat.
Vies poviem ti, ze ked sme my kupili byt v totalne povodnom stave, zivo som si vedela predstavit ako krasne si ho zariadim. Hold, ked som si presla obchody, v niektorych veciach som musela spravit kompromis kvoli cene. Niektore veci sme si nemohli dovolit este dost dlhy cas po svadbe a za ten cas sme zistili, ze nam niektore veci vlastne ani nechybaju (napr. televizor).
Dnesna doba je kruta v tom, ze zvonku mame silny diktat, co je in, co je "must have", bez coho nebudeme stastni. Ale ludia akosi zabudaju, ze najdolezitejsie na suziti dvoch ludi nie je budovanie nabytku, ale budovanie vztahu.
A co sa tyka deticiek, tam platia tie iste pravidla. Dietatko potrebuje laskavych a vyrovnanych rodicov viac ako postielku s troma vymennymi baldachynmi a kopou inteligentnych hraciek. Moje deti maju "plnu izbu hraciek" a aj tak sa najradsej hraju v kuchyni na zemi s troma dozami, ktore prenasaju v jednom kosiku 🙂
Takze ak sa s priatelom lubite, chodte do toho a spolocne sa teste z postupneho budovania si svojho domova. A ked pride dietatko, riad sa svojim materskym instinktom - ten ti napovie co je pre tvoje babo najlepsie 🙂 Drzim palce.

m.i.r.i
20. sep 2013

@gretocka pekne si to napisala, ale niekedy treba byt aj realistickejsi...ja si tiez myslim, ze zaklad je sudrznost v rodine a urcite nie materialne hodnoty..ale ruku na srdce, prave problemy v rodine nastanu ked zacnu financne problemy, ked otec zivitej strati pracu, ked matka musi zacat pracovat skor ako mala v plane atd atd...a nie je to o tej postielke s baldachynom...ludia ziju rozne - su povahy co proste ziju pre tento den a co bude o rok dva je jedno, ved su aj ini co prezili, tak aj my...ale potom pride nieco neocakavane a cudujeme sa, ze 70% manzelstiev sa rozvedie, ze otcovia rodin to nezvadnu atd atd..a velmi velmi casto ide prave o existencne problemy..a potom su mnohi v Modrom z neba.
Samozrejme, nemozeme nikdy predvidat a zas mysliet kazdy den na to, ze co bude ak sa stane to a toto sa tiez neda..ale vzdy je lepsie si to poriadne vypocitac a neist do neistot uz predom....Laska a surdznost su puta a su najdolezitejsie ale akokolvek to znie, nevyzije sa z toho..
A ja napriklad netuzim len prezivat, ja chcem zit a chcem to dopriat aj svojej rodine...kde ma kto hranicu prezivania je uz otazne, ale myslim ze moct zaplatit byvanie, osatenie, jedlo a obcas detom dopriat aj zmrzlinu ci kolotoc k tomu urcite patri..ak na to nemam a vychadza mi to len tak tak - ja by som do toho nesla aj pri najvacsej laske sveta...

lila69
20. sep 2013

@emma282 Najskor ti napisem nieco k tomu domu - vsimla som si v tvojom uvodnom prispevku, ze priatel nie je velmi zrucny, je panelakovy typ..... toto by mal byt okrem financnej situacie jeden z hlavnych dovodov preco by ste mali byvat v byte a nie dome.
Poviem ti na rovinu, zivot v dome si vyzaduje pomocnu ruku od chlapa a ked jeho takato praca bavit nebude, tak sa zblaznis, lebo ako zena niektore veci proste sama okolo domu neurobis 😒 Viem velmi dobre o com hovorim, mam takeho chlapa doma.
Co sa tyka hypoteky na byt - pochodte banky, povedzte svoju situaciu a nech vam urobia ponuky. Tak presne uvidis kolko by ste mesacne platili a co by vam zostalo, rovnako si lahko vyratas kolko by si mala matersku, a nasledne rodicovsky a ci by vam to vyslo.
Zasadne je aj to v akej lokalite zijete, ci by si priatel nasiel lahko pracu - keby o tu co ma prisiel, ci by bol ochotny chodit napr. na tyzdnovky keby bolo treba splacat hypo a ty by si bola s dietatom, ci by ste ako rodina zvladli odlucenie...
Co sa tyka cien bytov a nehnutelnosti - myslim ze ceny hore nepojdu, ludi stale ubuda, byty sa stale stavaju... kto v nich bude byvat? Vela ludi ma byty na hypo, nebudu ich stihat splacat...
Inak Slovensko je specificke tym, ze vela ludi tu ma svoje byvanie= nebyva v podnajme ale si berie hypo a splaca . Ale nie vzdy je hypoteka lepsia ako najom, lebo doba sa meni a teda nie k lepsiemu a byt viazany hypotekou je v dnesnej dobe strasne ☹ Treba zvazit svoje moznosti, lebo obcas si myslim je prenajom lepsie riesenie ako hypoteka na 30 rokov.
NO v kazdom pripade je o com rozmyslat 🙂

24seli
20. sep 2013

Ja si myslim, ze nahod vase prijmy do kalkulaciek a pozri kolko byvam poziacali, ale treba sa v bankach spytat ci akceptuju prijmy, ktore nie su z TPP, lebo asi to vacsinou banky neakceptuju. Ja si ale myslim ze ak sa chcete osamostatnit vzdy je lepsie investovat do hypoteky ako do nejakeho podnajmu, lebo to su vyhodene peniaze a pri hypoteke strasne preplatite ale splacate si vlastne byvanie a ak by sa hocico stalo a nemohli by ste dalej splacat tak sa da domcek predat a proste to nejak riesit. existuju aj odklady splatok..a vo vasom pripade by som sa aj informovala o tom prispevku pre mladych aleho hypoteka pre mladych alebo take nieco.. mali by st ena to splnat podmienky. drzim paste nech sa dobre zadari a ste spolu a spokojni 🙂

dada1212
20. sep 2013

@emma282 správne chápem z úvodného príspevku že priateľ pracuje na dohodu? ak áno, tak nedostane nikde ani spotrebný úver, nie hypotekárny.
takže úver by musel byť len na teba a musela by si oň žiadať sama.
a to pri nízkom príjme vidím iba na ten byt, lebo ak máš príjem okolo 500eur banka ti nedá vysoký úver, nakoľko nemôžeš splácať napríklad mesačne 400eur, lebo 100eur nestačí na živobytie.
inak podľa m§a škoda že nemáte stavebné sporenie, nakoľko ste si teda našetrili dosť a kebyže vložíte tie peniaze do stavebného sporenia, určite by nebol problém pri takej nasporenej sume získať stade úver.

dada1212
20. sep 2013

ale inak som skôr za to, že človek by sa mal zakrývať takou perinou na akú má. nie chcieť na začiatku vilu, bazén, luxusné auto a platiť vysoké splátky potom sa sťažovať že to nevychádza.
takže ja by som určite brala ten byt, neskôr ak budete na tom lepšie a nebude vám to vyhovovať, tak sa môžte presťahovať do lepšieho.

zeriempizzu
20. sep 2013

Ja si myslim ze moc snivas a nestihas zit. Pises ze s priatelom spolu nezijete a uz planujete dieta. A pritom ste par hodne dlho na to aby ste to uz mohli mat vyriesene. Ja byt tebou idem najprv s nim do podnajmu - skusit ako to bude vychadat, nielen financne. V pripade ze to nevyjde sa obaja vratite k rodicom bez akejkolvek "straty". Ak bude vsetko ok, az potom rieste byvanie na uver (ak vam ho daju) a nakoniec az dieta. Doviest dieta na svet len tak "na ulicu" je trochu nezodpovedne podla mna.