Šetrenie obálkovým systémom

antoniah
18. júl 2013

Máte niekto skúsenosti alebo používate niekto tzv. obalkovy systém setrenia koruniek? Alebo aký máte vy spôsob?

sissy27
18. júl 2013

@antoniah nie je obálka, z ktorej by sa nedalo vybrať "vo vyššom záujme" 😅 to je podľa mňa len pre ľudí silných a odolných v tomto smere, pre mňa jediný možný spôsob šetrenia je ten, kde ak raz tie peniaze vložím, tak s nimi nemôžem ľahko manipulovať 😅

petraxy6
18. júl 2013

@antoniah ja som to používala a používam dlhé roky. Samozrejme výber z rezervnej obálky, len vo veľmi nutnom prípade a hneď aj návrat. Funguje to. Ja som bola na smiech, ale mala som poriadok 🙂

motovidlo
18. júl 2013

@antoniah Ja šetrím tak, že pošlem peniaze, čo máme naviac, na osobitný účet. Máme ING konto, kde sú trošku lepšie úroky ako na bežnom účte a hlavne prevod peňazí späť chvíľku trvá 🙂 Takže ma to odradí od spontánneho vyberania, lebo aj tak peniaze skôr ako za 3-4 dni nebudem mať. Ja by som na obálkach nemohla fungovať, lebo by som do nich stále liezla. 😉

materina_duska
18. júl 2013

@antoniah My "plechovkujeme" 🙂 Ani jeden z nás si nedovolí zobrať € z plechovky bez schválenia toho druhého a je veľmi ťažké získať takéto schválenie 🙂 Čiže sa "krotíme" navzájom. Keby to riešim sama, už sú všetky plechovky v zbere prázdnych plechoviek 😀

terezka1947
18. júl 2013

@petraxy6
@antoniah no...moja mamka takto setrila-robila si tajne zdroje 😉 dlllhe roky,mne to prislo trosku smiesne....ale teraz,ked hospodarim ja....hm...ma to nieco do seba...akurat moj muz tvrdi,ze je to jedno,ze vsetky peniaze na ucet a ked raz treba,tak treba vybrat...ale ja sa pomaly pokusam presadit u nas taky maly obalkovy system....inak radsej peniaze zbytocne nedrzat doma....clovek nikdy nevie 😒
a este -ja to volam peniaze,kt spadli z neba 😀 --tak taketo bocne necakane prijmy si rada odkladam vedla,lebo je to nieco naviac a aj takato rezerva je na nieco,co aj ked clovek suurne nepotrebuje,urobit si z takych penazi radost je lepsie a menej mam vycitky ako z klasickeho domaceho rozpoctu...ale opat manzel,ze je to jedno...ale uz aj on prichazda na to,ze az taky zly napad to nie je 😀
napr.minule sme uz potrebovali kupit autosedacku....aaa....vyhrali sme 100eur v radiu...vaaaaauuuu,toooo bola radost 😉

dasiacik
18. júl 2013

@antoniah
Obalkovy system je v prvom rade o vlastnom presvedceni,
ze to tak moze fungovat.Je to o velkom sebazapreni,
pretoze tie peniaze su v podstate stale doma aj ked ista
cast by mala byt tak povediac nedotknutelna.
Ale,u nas to funguje.My mame takyto system:
Manzel dostava vyplatu na ruku,takze vsetky peniazky
donesie domov.A uz rozdelujeme.300eur do obalky na
nakupy,kozmetika,oblecenie,vydavky na auto,strava,atd.
100 ide hned mojim rodicom ako najom,kedze byvame
u nich.A okolo 100 eur si muz vklada na ucet odkial mu
strhnu stavebne a ine sporenie.To co nam zostane z jeho
vyplaty dame do dalsej obalky,ktora je "nedotknutelna".
Takto sa to opakuje dva,tri mesiace a ja potom bezim
s touto obalkou do banky 😀

bets
18. júl 2013

@antoniah ja si robim prehlady v exceli, v podstate je to obalkovy system, ale s hotovostou priamo nenarabam 🙂 mam tam rozne polozky, aj sporenie, ktore neodvadzam hned na osobitny ucet, ale az na konci mesiaca. takto mi to zacalo viac vyhovovat, casto odvediem vacsie sumy az za par mesiacov. tym, ze napr. raz za tyzden zaradim vsetky polozky z vypisu z IB, tak priebezne vidim, ze ako na tom sme a nesiaham na ciastku, co ma ist do uspor. a z tych dat (uz ich mam asi 5-6 rokov) si uz robim analyzy podla potreby, podla toho, co ma zaujima. viem si dopredu naplanovat uspory na rok a k tomu vacsie vydavky, nastavit vhodnu splatku uveru a pod....

petraxy6
18. júl 2013

@terezka1947 no ja osobne nemám prehľad keď sú na účte. Preto každú poistku, vodu, a proste všetko je v obálke a keď príde faktúra, vytiahnem z obálky a zaplatím. Resp. ináč to poviem. Sumu obálkovú si vyberiem a porozdeľujem. Ostatné ostáva na účte 🙂

terezka1947
18. júl 2013

@petraxy6 aj ja mam vacsi prehlad,ked si peniaze delim...a je uz jedno ako...takze sa mi tie "obalkovania"pacia 😉

petraxy6
18. júl 2013

@terezka1947 a to na obálku si vyznačím mesiac a sumu, ktorú tam vkladám 😀 a robím na nový rok prenos zo starého (keď mám polročné poistky, alebo rezervu) 😀 No mne sa to takto páči 😀

skorinkas
18. júl 2013

Ja mám prasiatko. Motivovala ma kolegynka. Ona v pokladničke zbierala 2eurovky a keď bola plná,tak tam mala vyše tisíc eur. Dve éčka nie sú až tak veľa a predsa sú. Keď som zistila,že som tehu,tak som si prasiatko založila na kočík. A už naň mám. Nehodím tam každú dvojku,ale nazbieralo sa. Skús. Možno je to hlúpe, ale pekne sa mi to tam nazbieralo. 😉

maminag
18. júl 2013

ahoj, my sme mali v práci niečo podobné, s kolegyňami sme to volali "včela", tiež to bola obálka, šetrili sme si po 20 € mesačne, bolo nás desať, a každý mesiac dostala vždy jedna 200 €, potešilo... 🙂, a vždy som si kúpila, čo som práve potrebovala, alebo keď to bolo na Vianoce, mala som na darčeky... 🙂

comatsu
21. júl 2013

maminag : a co ak by neaka kolegyna musela odist ?
Ja sporim kazdy den 2e do krabicky,na vianoce to da okolo 700e,co je celkom slusne a 2e denne nikoho nezabiju,len to chce system a pevnu volu 😉

ultra
25. júl 2013

Doma si vediem take moje vlastne "domace uctovnictvo" v exel-y - de fakto je to obdoba obalkoveho systemu - kde je presne vidiet mesacny prehlad prijmou a vydavkou a podla toho vzdy po vyplate rozdelim peniaze na co su urcene.

trvale prikazy mam spocitane a tuto sumu prevediem na ucet odkial sa platia trvale prikazy. Napriklad na stravu je urceny ucet v e-bank a tam presuniem sumu urcenu na stravu (a snazime sa z nej vyjst). Dokonca mame s manzelkou aj vyclenene mesacne vreckove. Samozrejme mimoriadne (neplanovane) vydavky riesime operativne.

Pokial sme mali peniaze iba na jednom ucte a odtial sme vsetko platili -trvale prikazy - platby kartou alebo vyberom hotovosti tak sme vecsinou minuli vsetko co bolo na ucte 🙂 ved to poznate

Teraz si vsetko pekne po vyplate rozdelime na jednotlive ucty
- a zvysne peniaze odkladam na ucet v ZUNO - h sa da viest az 10 poductov - sporeni. Tam odkladam peniaze ako sporenie ako aj pre dieta.

biba04
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
henikav
5. aug 2013

ja mam nieco podobne ale cez ucty, zoznam v pc, peniaze su rozdelene, jeden ucet na vsetky platby, jeden na setrenie, jeden na bezne vydaje...
Obalkovy system nedoporucujem, nas uz 2x vykradli a nasli aj to co som ja uz dlho hladala a nenachadzala, zostali len prazdne krabice a obaly 😀 😀 😀

henikav
5. aug 2013

@ultra vidim ze aj vy fungujete rovnako

slunce3
8. aug 2013

ja mám kožený meštek :D kde hádžem 1 a 2 € ináč vyčlenené na stravu, zoznam na nákup robín na tesko stránke vytlačím pozriem a ešte poškrkám hovadiny, 50€ na t. na žrádlo musí stačiť, varím skoro každý neň ked prídem z roboty a ked nie spravím nárierku alebo nejaký rýchly koláč, u nás momentálne fungujeme na mojom plate nakoľko drahý je od začiatku roka bez roboty a nejako si nevie nájsť novú a do podpory mu chýbali necelé 2 m., na účtoch šetriť neviem, ale kúpila som si svietiacu hlavicu do sprchy takže ked sa sprchujem ale aj kúpem, lebo ja sa sprachokupem napustím si 15 -20 cm vody, viac je veľa a bez toho mi je kosa D: tak po tme :D v svetle sprchy kt. fičí na vodnom dynamku a ledkách, nejká tá rezerva je, ale tiež sa rada rozšupnem :D no kvždy ak mi z nákupu ostanú 1 a 2€ tak si ich odkladám až ich bude viac dám ich točiť na termínovaný.. ale momentálne si pýta opravu servno na aute takže tak

nadhera
18. aug 2013

osobne obalkovy system nemam,ale setrim do prasiatka 2€rovky. V praci som zaviedla VCIELKU - je to socik system sporenia 😀 ktory odporucam 🙂 najde sa 10-12 spolahlivych ludi a vsetci sa skladaju po 10€ pri vyplate. Samozrejme uz dopredu je vylosovane, kto v ktory mesiac tych 100-120€ zoberie. Popravde, 10€ za mesiac miniete ani neviete kedy a tak ich za rok dostanete ako bonus k vyplate a uz viete kupit aj nieco vacsie. 😀 😀 😀

anatalia77
18. aug 2013

@nadhera tak včielku si aj ja pamatám,náhodou to nebol zlý nápad,defakto to bola bezúročná požička 🙂

tinki
18. aug 2013

@nadhera nemôžem sa u teba zamestnať..? 🙂

nadhera
19. aug 2013

@anatalia77
@tinki
za sociku, ked boli platy 1800-2000kcs, tak sme vcielkovali po 100vke. Trosku si stovecku chybajucu pocitila pri vyplate ale ked si dostala 1200 kcs k vyplate naviac, ine kafe 😀

monikarachel
22. aug 2013

@antoniah
Podľa mňa je sporiaci úćet najistejší, nie sú tam žiadne poplatky a peniaze sa zhodnocujú, keď peniaze potrebuješ, jednoducho ho zrušíš bez poplatku keď potrebuješ a potom vytvoríš znovu, nie je tu ani jeden poplatok, ani za založenie účtu, vedenie, zrušenie, no nič, a dá sa dávť len 10€ mesačne. Podľa mňa lepšie ako obálka 🙂

Monika

matkamirko
22. aug 2013

my sme to tiez riesili takouto formou. Najskor sme si stanovili ciel, dobu(napr. rekonstrukcia chodnikov, svadba..., a povedzme cas setrenia 6 mes.). Vyratali sme si celkovu sumu, ktoru budeme potrebovat, vydelili poctom mesiacov, a na konci sme mali potrebne financie, ktore sme pouzili na dany ucel. Dalsia forma bola, ze sme si v januari vyratali, kolko mesacne dame do prerabania. Ked sme trebars v juni mali polovicu, zacali sme robit, a postupne sme potom z kazdej dalsej vyplaty dali peniaze uz priamo na dany material. Fungujeme takto uz 8 rokov, a dokazali sme takto usetrit uz nieco cez 40 tis.€. A to neratam ucty-energie, auto, stravu, stavebne, a pod. Vobec nezarabame nadstandardne, ale my sme dokaz toho, ze usetrit sa da. Tento rok chceme uver v takej istej vyske, ako sme doteraz dokazali nasetrit, a pevne verim, ze do tych 8. rokov ho mame splateny 🙂 Takze ak niekto hovori, ze nema z coho odlozit, klame...vzdy sa da 🙂 Aj my sme mali tazsie obdobia.

johnnyf
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibina32
15. dec 2013

Aj ja som obálková, máme obálku na potraviny, benzín, škôlka, inkaso, drogéria a ročná obálka: tam sú spočitané ročné výdavky ako poistky, smeti, drevo to mám vydelené 12 mesiacmi. A zbytok je šetriaca obálka, zatiaľ to funguje a mám prehľad.

zabka88
27. feb 2014

nám tento systém hodne pomáha, pekne ušetríme 🙂 akurát nemáme obálky podľa tém ale na každý týždeň v mesiaci, to čo za týžden neminieme sa presúva do šetriacej obálky ...

maribell
27. feb 2014

aj my mame obalku kam davame istu sumu mesacne kde si setrim na veci do domacnosti (napriklad nas terajsi ciel su plastove okna) ..este mame jednu obalku kam sporime synovi kazdy mesiac 10 eur .. 🙂 ...mne sa nedalo sporit na nasom ucte..nemala som to pod kontrolou kolko tam mesacne zostava ..ale takto sme spokojni ..nevyberame odtial nikdy.. pretoze vzdy nam na ucte zostanu nejake peniaze ktore sluzia na necakane vydavky.. ale obalka je nedotknutelna az pokym sa nenaspori urcena suma 🙂

lubomirspetko
16. jún 2014

Na šetrenie na kratšie obdobie (do jedného roka) sú vynikajúce sporiace účty. Krátky prehlad sporiacich účtov aj z návodom ako ich využívať efektívne a bez poplatku nájdete na mojom blogu:http://spetko.blog.sme.sk/c/359067/ako-nezasit-peniaze-do-matraca.html

Šetrenie do obálky nie je dobré riešenie hlavne kvôli rizikám (požiar, zlodej a podobe) ktoré ohrozujú vašu obálku.