SLSP - možný podvod
Ahojte, volala mi nejaká pani vraj zo Slsp za poistenie osobných vecí. Bola strašne neodbytná a chcela odo mňa osobné údaje a číslo účtu a karty. Myslíte že je to zase nejaký podvod? Jasné že som nedala, nie som trúba. Volala z tohto čísla +421 37/326 07 62 . Bola strašne neodbytná, povedala som jej že doklady mám v aute a že malý mi spí na posteli a ja musím ísť z 10 poschodia na parkovisko že proste nejdem, tak mi asi 5 krát povedala že nech idem že veď malý spí že sa mu nič nestane že je to len chvíľa. Volalo aj vám toto číslo? Je to podvod a mám číslo radšej zablokovať?
Stručné zhrnutie
- Telefonické ponuky poistenia osobných vecí, pri ktorých sa žiadajú citlivé údaje (rodné číslo, číslo OP, číslo účtu, číslo karty), majú znaky sociálneho inžinierstva a môžu byť podvodné aj keď volajúce číslo figuruje na oficiálnej stránke banky.
- Slovenská sporiteľňa zverejňuje kontakty v sekcii call‑centra (stĺpec "SIMIO") a volajúce čísla je možné overiť porovnaním s oficiálnou stránkou alebo cez vyhľadávanie čísla na službách ako mozemtozdvihnut.sk či Google.
- Pri podozrivom hovore sa odporúča okamžité zloženie, zablokovanie čísla, podanie sťažnosti banke e‑mailom alebo návšteva pobočky a nahlásenie prípadu polícii pri priamej hrozbe.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistím, či hovor skutočne pochádza zo Slovenskej sporiteľne?
A: Porovnajte volajúce číslo s oficiálnou stránkou Slovenskej sporiteľne v sekcii "Kontakty / Call‑centrá" (stĺpec "SIMIO"); používateľky v diskusii spomínali číslo +421 37/326 07 62 a koncovky 60–69 a odporúčali overiť číslo aj cez Google alebo mozemtozdvihnut.sk.
Q: Môže banka žiadať citlivé údaje po telefóne?
A: Podľa diskusie a bežných bezpečnostných odporúčaní banka nesmie žiadať plné rodné číslo, číslo OP, plné číslo karty ani autorizačné kódy po telefóne; prípustnou overovacou informáciou môže byť napr. posledné 4 čísla karty.
Q: Čo robiť po podozrivom telefonáte, ktorý žiada údaje?
A: Zablokujte číslo, overte ho na oficiálnej stránke banky, pošlite banke sťažnosť e‑mailom alebo sa zastavte na pobočke a pri podozrení na trestný čin nahláste prípad polícii; niektoré diskutujúce odporúčali žiadať banku o preverenie nahrávky hovoru.
Q: Aké overovacie metódy používajú banky pri telefonickej komunikácii?
A: V diskusii sa uvádza, že banky môžu požiadať o posledné 4 čísla karty alebo poslať SMS kód, ale nemali by žiadať kompletné rodné číslo, celé číslo karty alebo autorizačné SMS kódy.
Q: Ako sa mám zachovať, ak volajúci nalieha, aby som na chvíľu nechal dieťa samo a šiel po doklady?
A: Nikdy nenechávajte dieťa samotné a nepodľahnite naliehavému nátlaku; takéto naliehanie je silný signál podvodu a treba hovor ukončiť a nahlásiť.
Q: Ak volajú z čísla, ktoré je na stránke banky, ale správanie je podozrivé, čo mám urobiť?
A: Kontaktujte banku priamo cez oficiálne kontakty z webu alebo pobočku, požiadajte o preverenie hovoru a podajte oficiálnu reklamáciu e‑mailom; zároveň zvážte zablokovanie čísla a nahlásenie polícii pri opakovanom obtiažaní.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nikdy neposkytovať po telefóne citlivé údaje ako rodné číslo, číslo OP, celé číslo karty alebo autorizačné SMS kódy.
- Pri podozrivom správaní kontaktovať banku cez oficiálne kanály (pobočka, oficiálne call‑centrum), zablokovať číslo a podať reklamáciu e‑mailom.
Sporné názory
- Možnosť A: Ak je volajúce číslo uvedené na stránke SLSP (stĺpec "SIMIO"), hovor môže pochádzať od oficiálneho call‑centra banky.
- Možnosť B: Agresívne a nátlakové správanie volajúceho naznačuje podvod alebo zneužitie externého call‑centra; číslo uvedené online môže byť používané tretími stranami alebo falšované.
Otvorené otázky
- Nepotvrdilo sa jednoznačne, či konkrétne číslo +421 37/326 07 62 (koncovky 60–69) v danom prípade patrilo legitímnemu call‑centru SLSP alebo šlo o zneužitie.
- Nie je jasné, aké interné kroky SLSP robí pri preverení sťažností na nátlakové praktiky svojich telemarketingových operátorov.
Spomenuté značky a firmy
Slovenská sporiteľňa, SLSP, Poštová banka, Polícia kriminálna polícia, VUB, Orange, Telekom, Mary Kay, mozemtozdvihnut.sk
Spomenuté produkty a metódy
poistenie osobných vecí, posledné 4 čísla karty, rodné číslo, číslo OP, číslo účtu, plné číslo karty, SMS kód, internetbanking (IB), blokovanie telefónneho čísla, telemarketing, call‑centrum, nátlakové predajné praktiky, dohoda termínu na pobočke, reklamácia e‑mailom, nahlásenie polícii
Miesta a osoby
Banskobystrický kraj, Komarne, Ružena Ježová
Ja sa s takýmito ľuďmi nebavím. Nechápem, že si hneď nezložila telefón. Zbytočne plytvanie energie
https://www.mozemtozdvihnut.sk/telefonne-cislo/... tu je podobne cislo...len na konci 61
takýto nedobytní ľudia, si mohla hneď zložiť a vybavené a keď už sa tak snažia nech pošlú ľudí niekde na pobočku kde sa to dá, asi by som tiež nediktovala len tak číslo karty.
@lilly2303 mne nedávno tiež volali zo slovenskej sporiteľne a pýtali odo mňa údaje, pri rodnom cisle som sa zasekla a povedala, že si nepamätám a načo mi vlastne volajú. Odpoveď bola,že mi chcú povedať o nejakých novinkách 🤦♀️ akože veľmi čudné to bolo. Fakt si odo mňa tieto inštitúcie nepýtaju rodne čísla ani nič, keď mi chcú niečo ponúkať.
@lilly2303 ja som tiež hovor ukončila, asi aj boli zo SLSP ale veľmi čudne komunikovala a aj pýtala tie údaje..... Vsak keď niečo chcú tak nech zavolajú normálne. Minulý týždeň mi volali z orange s ponukou a aj zmluvu mi robili a údaje si overovali tiež, ale úplne inak aj iný prístup, iba som im mala niečo potvrdiť a doplniť.
ja neodbytným skladám a pred tým poviem, aby ma viac nekontaktovali lebo budem ja kontaktovať políciu a bude to brané ako obťažovanie. Am ám pokoj
@kvetinka75 hej hej niekedy nie je ina moznost. banky malo co riesia takto po telefone a zvacsa , ak teda nieco chcu, tak si cloveka pozvu do banky. mnohe nezname cisla nedviham a ked tak si ich najskor vygooglim a podla toho zavolam nazad
Aj keby bola zo SLSP (usudzujem podla cisla, ktore je na stranke uvedene), tak sposob, akym sa s tebou bavila bol velmi podozrivy. Doslova a do pismena ta tlacila, aby si nechala male dieta same doma, aby tie udaje dostala hned a zaraz...stoj, co stoj. Uz len z tohto dovodu by som ju v momente zrusila a poslala do prdele.
Keby bola z banky a vola ti cielene tak tvoje osobne udaje a učet ma pred sebou na počitači. Hned by som zložila.
@hope87 áno aj mňa to prekvapilo a naliehala aj keď som jej rázne povedala že určite nejdem od malého. A keď som jej povedala nech volá v pondelok tak začala s tým že v pondelok môže byť neskoro, že jej známu takto okradli pár hodín čo jej volala ohľadom tohto poistenia a stále si išla dokola svoje
NIKDY,ale naozaj NIKDY nijaká inštitúcia nepýta citlivé údaje po tel. Opakujú to všade a stále. Ofaj ako remeň 😁
@lilly2303 sa ti čudujem že si nezložila .akože ak sa niečo robí aspoň u nás zavolajú mi povedia o čo ide a dohodneme stretnutie určite nie cez telefón .rovno zablokuje a budeš mať pokoj
@liz_lemon ja teda verím @lilly2303 že to tá baba pýtať mohla
mne tiež volali zo SLSP a niečo mi chceli ponúknuť alebo so mnou prebrať no najskôr som sa JA mala verifikovať zadaním rodného čísla a ešte niečo, už si nespomínam, dokonca tuším že mi pošlú ešte aj sms kde jej nadiktujem kód.... ČO PROSÍM??? som jej povedala, že ak po mne ONI niečo chcú tak nech mi to povie, ale ja po nich nič nechcem a nebudem tu s ňou tieto šaškoviny robiť 🙄 a úplne ma zarazilo, že mi to ani po tomto nezložila ale ešte sa do mňa pustila, že "či si zoberiem na svedomie, že moja banka mi chce niečo dôležité povedať a takto sa k tej info nedostanem" 😲 tak som odpovedala, že keď je to dôležité, nech mi dohodne termín na pobočke alebo nech mi to pošlú do IB (vo VUB ak mi volajú a niečo chcú tak im poviem, že práve šoférujem a nemajú problém poslať zaheslovanú informáciu do IB). na to mi povedala, že mi to môže ponúknuť len ona cez telefón - tým len chcem povedať, že naozaj vedia byť doterní a podsúvať podprahové otázky "či si zoberieš na svedomie" "tvoja banka" "len cez telefón, nie osobne".................. záverom - boli naozaj zo SLSP a podala som sťažnosť (iba mailom) že teda takto sa dobré renomé nebuduje, toto je skôr nátlaková taktika šmejdov a nie banky, ktorá všetky moje údaje má.
@zuzanka.zuzu tebe volali zrejme podvodnici, a nie SLSP, ale jej volalo callcentrum, ktore pracuje pre SLSP, kedze uvedene cislo je na stranke SLSP
@lilly2303 zo slsp volali v poslednej dobe parkrat aj mne a tie ich praktiky pri telefonovani su podla mna neskutocne . Doslova hnusne a neodbytne sa spravaju co je pri bankovej institucii dost take zvlastne a cudujem sa slsp ,ze ich takto skolia a dovolia im to . Plus v dnesnej dobe podla mna uz maloktory clovek reaguje pozitivne na take silne natlakove praktiky.
@zuzanka.zuzu teraz som si to precitala cele, ale aj tak si nemyslim, ze ti volali zo SLSP,
👿Na začiatku prvej udalosti, ktorá sa pred pár dňami odohrala v jednom z okresov Banskobystrického kraja, bol telefonát.
Neznámy muž sa vydával za pracovníka Poštovej banky.
„Seniorke tvrdil, že za pol hodinu jej poštárka donesie doporučený list. Zhruba o 20 minút jej opäť volal neznámy muž, pravdepodobne už iný, a vydával sa policajta kriminálnej polície. Opýtal sa jej, či jej niekto predtým nevolal, zrejme aby vniesol do prípadu potrebnú dôveryhodnosť. Oznámil jej, že sledujú ozbrojeného páchateľa,“ opísali policajti s tým, že muž dôchodkyni prikázal, aby sa zamkla v byte a nikomu neotvárala.
„Aby pobalila všetky cenné veci a oni jej ich „postrážia“. Vypýtal si číslo na mobil a ďalej s ňou komunikoval z utajeného čísla,“ dodali ochrancovia zákona.
Ďalší pokyn znel, aby starká vyhodila veci z balkóna s tým, že ich na polícii preskúmajú.
„Pani postupovala podľa pokynov v domnení, že telefonuje s policajtom. Kufor s cennými vecami vyhodila z balkóna. Odtiaľ ho zobrali muž a žena, ktorí odišli preč,“ pokračovali policajti s tým, že aj tento prípad dokazuje, ako vedia podvodníci oklamať dôverčivých seniorov.👿


https://www.slsp.sk/sk/informacie-o-banke/konta...