Sme na tom mizerne

ewka0012
5. máj 2014

ahojte baby,potrebovala by som radu co sa tyka rozpoctu,ale aj celkovo penazi,hlavne vediet nazory co si kto nezainteresovany mysli.sme 3clen.rodina,syn ma 27mes,s muzom sme spolu necele 4roky,z toho necele 3roky manzelia.Kym som este pracovala mali sme sa vyborne,ako asistentka riaditela som zarobila cca 800e,plus 13plat,vianocne premie,priplatky za vystavy ci za sluzobne cesty.S muzom robime v tej istej firme,tiez zarabal pekne okolo tych 700e,je referent odbytu plus skladnik,sem tam aj sofer.nebavilo nas stretavat sa stale u rodicov a prespavat u seba,svokra nam robila dost zo zivota peklo,nevedela sa vzdat syna,narobila nam problemy s byvanim aj peniazmi,tak sme si nasli podnajom.Ked som zistila ze som tehotna,mali sme mat svoje byvanie,ktore nam ale svokra prekazila,oklamala nas.tak sme odisli do 2izb.podnajmu,ze to nam bude stacit kym nebude maly vacsi,ze potom si bud kupime svoj alebo prenajmeme vacsi.Matersku som mala 600e,muz zarobil,este si privyrobil bokovkami vo firme a hral futbal na dedine,odkial tiez doniesol peniaze.mala som tazky porod,maly sa narodil s neurolog.poruchou,cize sme vela chodili po lekaroch a rehabilitaciach,minuli sme na to a na zariadenie byvania vsetky peniaze.zrazu som bola na rodicovskej za 220e mesacne.2izb.byt nam zacal byt maly,pol roka sme hladali novy 3izb.prenajom,svoje sme si netrufali kupit,rodiny nam nijako extra financne nepomahaju ani nemame co zdedit.nasli sme si pekny byt ale platime najom 480e mesacne.plus platime 120e leasing na auto.ja mam stary uver 180e mesacne z minulosti,ktory som chcela davno vyplatit,aj som mala peniaze na to,ale vsetko sa minulo na maleho vyliecenie a zivobytie.samozrejme telefony,magio,internet,poistky,ved to poznate.v nasej spolocnej praci sa prestalo darit,muz nosil stale mensie vyplaty,nedali mu ani 13ty plat,dva mesiace ani premie ktore su znacna cast vyplaty.cele to ide dolu vodou,nemame na nic,niekedy sme na tom tak zle ze nemame za co ani zaplatit ucty,ci kupit plienky ci mlieko,neraz som mala na ucte nulu,v penazenke 2e a isla s malym lekarovi s dufanim ze tam nebudem musiet nic platit.muz sa snazi ako vie,ale je psychicky aj fyzicky vycerpany,strhany,schudol,futbal prestal hrat aby mi pomahal s malym,s cvicenim atd.nechceme odist z bytu,pretoze co sme spolu s muzom je to nas 3ti podnajom,nevladzem sa stahovat inam iba ak do svojeho,aj tak sa v meste nic slusne za menej neda najst,maly potrebuje sam izbu lebo s nami zle spal,vsetko mu vadi.aj mna budil zasa on a zle som spavala.uz rok spi sam.vela krat nam uz prisli upomienky,ci mi odpojili mobil,smeti sme mestu nemali z coho zaplatit,muz sa hanbil ze nas nedokaze uzivit,vela krat mi uz zatajil ze nieco nezaplatil,napr zivotnu poistku ktora skoro zanikla.proste uz nevladzem,chcela som sa vratit do prace,lenze kvoli maleho zdravot.problemom nemozem ist skor do prace,a v septembri mi ho nechcu vziat do skolky lebo bude mat 32mesiacov,nebude mat tri roky,statne jasle v meste stoja 220e mesacne,o sukromnych skolkach radsej pomlcim.s malym nas este caka cvicenie,a mozno aj operacia a dalsie rehabilitacie,lebo ma zrastene dva prsty na ruke a hemiparezi pravej casti tela.aby vedel sediet a chodit sme museli makat.prezili sme vela zleho,ale drzime pokope a chcela by som aby sme sa mali lepsie.aby som mohla konecne zajst aj kozmeticke,ako predtym,zubarovi,kupit si oblecenie ci kozmetiku,kupit malemu co potrebuje,nielen z bazaru.o dovolenke asi ani nesnivam,tuzim po umyvacke riadu,ci vlastnom gauci.muz si skusal najst inu pracu ale je to beznadejne a viac by nezarobil,sef si s nimi robi co chce,rozmyslala som ci refinancovat stary uver a leasing novou pozickou,aby sme mali mensie uroky,nizsiu splatku,a zostali peniaze navyse kym nepojdem do prace,muz sa vsak nechce zadlzovat,stary uver mam za par mesiacov splateny,auto predat nemozeme lebo ho potrebujeme,ci uz na lekarov alebo normalny zivot.rodicia nam nemaju ako pomoct,obaja sme z chudobnych rodin,moji rodicia este 10r do dochodku,muzovi este viacej.tuzime aj po dalsom dietati,ale na to potrebujeme zasa len lekarov,geneticke testy,aby sa nam nenarodilo chore dieta,peniaze,zda sa mi nezodpovedne priviest na svet druhe dieta ked sme na tom zle a ani byvanie nemame svoje.tak by sme chceli normalne zit,mat dlasie dieta,ale v tomto state je to hrozne,vsade sa doplaca za vsetko,tvrdia ze min.mzda rastie,pritom muz ma plat nizsi a nizsi,rozmysla ze by si nasiel dalsiu pracu,napr.SBSkarka na nocne.ci do zahranicia,lenze uz vidim aky by chodil strhany,a nebol by s nami,sme na seba strasne naviazany,ja bez muza ani zaspat neviem poriadne,maly ho miluje,neviem si predstavit ze by odisile do cudziny,byvame v meste kde nemame rodinu iba pracu,takze som s malym sama kym nepride muz.neviete poradit ako sa vyhrabat s tejto slamastiky?s muzom mame 28rokov,zivot pred sebou,krasneho syna,a zivot nas len bije a bije,neviem preco.......

ellca123
6. máj 2014

Vôbec nie si na tom mizerne
nedokoncila som vysku ,s gymnaziom sa neviem zamestnat /vychod.slovensko/,robim pestunsku starostlivost,
manzel je tazko zdrav. postihnuty ,3 deti,dcera ide na strednu a ma v plane vysku...
kazdy ma nieco

dafnea
6. máj 2014

@winka99 sú takí čo žijú aj v garsónke 2+bábo.

hameeda
6. máj 2014

@ewka0012 : prepac ani som to nedocitala do konca a teraz budem sprosta a nehnevaj sa na mna za to ale ked ti bol dvoj izbovy prenajom maly s jednym deckom tak tak ti treba ak sa nemas dobre, a hadzat mesacne do vody 480 eur to fakt obdivujem, nemam slov............... ☹

heltacek
6. máj 2014

🙂 niečo mi to pripomína.... tiež som bol mladší a sprostý 🙂
Ale k veci, myslím, že troška zavádzaš. Nech rátam ako rátam, tak vaš príjem nijako ani z 80% neporije výdaje. Nájom 480, auto 120, benzín 50, poistky 50, inetrnet/mágio/mobil 50, plienky apd 100, strava 200 = 1050€ mesačne a to len odhadujem. Príjem však podľa teba máte 220RP a manžel 600 (kedže zarába teraz menej) = 820€. Nechcem nikomu nič hovoriť, ale svoje rady si môžte nechať, takto niekomu radiť je úbohé!!!!!
Treba začať od začiatku
1- aký je váš mesačný príjem?
2-aké sú vaše výdaje (každú položku zvlášť rozpísať)
3-čo nie je nutné k životu zrušiť (a tým myslím aj napr auto)
4-uskromniť sa
5-ak sa nedá inak, presťahovať sa
6-prestať lietať v oblakoch a vrátiť sa do reality
7-začať normálne žiť.

Toto je krízové riešenie, veľmi jednoducho povedané. Nepoznám detaili ohľadom príjmov a výdajov, takže poradiť presne sa nedá. Ak by si chcela tak ti rád poradím cez zprávu.
Veľmi dávno - ja + manželka (teraz už EX) + 2 deti = 1 izbák cca 37m. Nechcel som bývať u rodičov, alebo svokry. Tiež som mal sny ale až po pár rokoch som dospel a začal žiť podľa príjmu a nie podľa snov. Prežil som si aj problém s vyplácaním mzdy (uhradiť účet, alebo kúpiť plienky, alebo kupiť jedlo) apd.....tttreba žiť v v realite a sny si odložiť až nato budeš mať. Dnes mám to, o čom som pred rokmi ani nesníval.
So súčasnou polovičkou máme syna (14mes), tiež má teraz len RP, ale kedže už som sa poučil, je všetko úplne OK.

zuzik16
6. máj 2014

@hanuska148 ja chápem čo tým chces povedať 🙂 mas pravdu v tom že v ich pripade by bolo lepsie vziať hypoteku...ale poznam napriklad aj pripady kedy tu hypo neposkytnu...a častokrat sa ludia ani nechcu viazať tou hypotekou, kedže dnes je situacia taka aka je..hlavne v takych fabrikach, kde sa ludia menia mesiac čo mesiac ako na pase a nie je problem dnes pracu mať a zajtra nie...

poznam z okolia niekolko takych pripadov, kedy hypo nedostali..tak sli do podnajmu...finančne im to vychadza a stale tam maju tie zadne vratka, že ak pridem o prijem, môžem isť na čas k rodičom kym sa niečo nove nenajde..lebo pokial by už mali hypo..tak tu treba platit stale, aj ked nie je z čoho..

ale tiež si myslim že radsej vziať hypoteku v mladsom veku a skor ju splatit ako zobrať v 30-35 a platit 20 rokov, vo vyssom veku je už problem sa zamestnať ak človek strati pracu...bohužial to tak na slovensku funguje 😒

dafnea
6. máj 2014

@kuka221 poznám ľudí, kt. celá rodina musia vyžiť z jedného 400€ platu. Toto by si mali ale ministri prečítať, ale na slovensku je to fakt tak.

ewka0012
autor
6. máj 2014

baby dakujem pekne za rady,samozrejme ze sa nebudem urazat,presne som chcela pocut nazory.len ako som uz pisala,stahovat sa nevladzem,najprv sme s muzom byvali v starom 3izb.byte,po dochodcoch,ale kedze sme boli zalubeny bolo nam jedno kde sme,hlavne ze sme spolu,platili sme okolo 380e na mesiac aj s energiami,jedna izba nam bola na nic,iba sme tam pradlo susili,muz vlastnil so svokrou 4izb.byt s hypotekou,svokra nas zavolala byvat k sebe,ze nech neplatime najom,ze ked sa babo narodi oni sa mali stahovat do obecneho bytu,polovica bytu bola muzova a dohodli sme sa ze jej druhu polovicu vyplatime neskor ked pojdem do prace,lenze u svokry som vydrzala len 3tyzdne,robila mi zo zivota peklo,z bytu nechcela odist,chcela na nas volat pravnika,sudit sa,byvali sme 6ti v 4izb.byte,ziadne sukromie,na ceste babo,vyvrcholilo to tym ze muz dal svokre facku a odisli sme,boli sme par dni u nasich,a nasli si rychlo ten 2izb.podnajom,bola som uz v 8mom mesiaci tehu.bolo to strasne,ako tak sme si to zariadili aby sme si tam mohli priviest dieta,povedala som ze s tym bytom nechcem mat nic spolocne,najom sme platili 300e mesacne,aj tak ten 4izb s hypotekou by nas stal viac.vtedy sme sa mali este financne dobre,hladali sme vacsi byt,hlavne v kludnejsej casti a s normalymi susedmi.a hlavne slusny lebo ten dvoj izbak bol dost hrozny,museli sme vymalovat ,zariadit,stale sa nieco kazilo,kupelna aj zachod otrasne,kuchynka mala, bolo to hlucne sidlisko,stavenisko okolo a hlupi susedia nad nami.daleko do mesta,do muzovej prace,k lekarom,co sme hladali lepsie vacsie byty,vsetko stalo vela,tento kde sme teraz bol slusny,s malo susedmi,blizko muzovej prace,takze chodi pesi,neprevezieme.ale az ked sme sa prestahovali zacali sa tieto problemy so vsetkym,muzovi sa pohorsilo v praci,nosil menej penazi,museli sme so synom na 2tyzdnove rehabilitacie,co stalo vela penazi a uz to islo dole kopcom,nebyvame tu ani rok,nevladzem sa zasa stahovat,zasa hladat byt,vsade je potom treba nieco dokupit,ludia aj rodina uz teraz na na nas pozeraju ze za 3roky sme tri byty vystriedali....pytala som sa aj ludi okolo aj pozeram inzeraty a veru slusny byt 2ci 3izb.stoja vela,moc by sme neusetrili,iba co by sme sa stahovali,zas museli dokupit zariadenie,co by chybalo,zaplatit najom aj zalohu vopred,a to nemame z coho.to sa neoplati,uz chceme vydrzat kym pojdem do prace,len ako hovorim,cakaju nas rehabilitacie a mozno aj operacie,takze do prace nemozem.iba co by som potom vymeskavala,bola OCR a PN to sa neoplati,musime vydrzat do januara,kym bude mat maly tri roky.potom si chceme konecne zacat riesit svoje byvanie,mame stavebne sporenie,tak to hadam pojde.uz sa nebudem na pol roka stahovat,to sa vazne neoplati,moji rodicia byvaju este so sestro v 3izb.byte mimo nasho mesta,tam ist nemame kam,muz by musel dochadzat do prace,to sa neda,svokra su 5clen.rodina v 3izb.,takze to tiez nehrozi,a s nou by som uz nebyvala ani za nic.len som chcela vediet co sa da robit dovtedy.muz si bude musiet najst inu pracu,co sa tyka varenia,ako ste pisali varim na 2-3dni,malemu kupujeme plienky a mlieko v akcii,potraviny tiez,vela veci z bazaru.pausal mam najnizsi,muz nema ziadny iba firemny mobil,za internet sme platili vela,aj za satelit,tak sme to porusili a zobrali si lacnejsi 2v1,inak to neslo,neboli tu opticke kable,ani kablovka nesla na starom televizori.muz znizil zivotnu poistku o polovicu aby platil menej,zrusili sme havarijnu poistku,proste aby platenia bolo co najmenej,uz viac neviem co

quaxi
6. máj 2014

@ewka0012 traja kludne mozete byvat aj v dvojgarzonke, tam sa uz da zariadit tak, aby dieta spalo v inej miestnosti. 3i byt je vo vasej situacii neprimerany. Ze nevladzes sa znova stahovat, to je len vyhovorka - ak nebudete zvladat platit, tak vas vyhodia na ulicu a budes sa stahovat tak ci tak. Keby ste sa prestahovali napr. do BA, nemal by muz sancu na lepsie platenu pracu? Ked byva po veceroch doma, nevedela by si ist do prace ty - napr. len na pol uvazku niekde do tesca dokladat dovar, do pokladne...? Alebo nejako inac zarobit - prilezitostne strazenie, upratovanie...? Tiez mi pripada neprimerane platit zivotnu poistku - navyse ak je investicna, tak su peniaze vyhodene do vzduchu (takcyh je dnes asi 95% poistiek). O dalsom dietati by som neuvazovala, kym sa nevyriesia financie.

medovka14
6. máj 2014

@ewka0012 tu ale nejde o to ci vlazdes alebo nevladzes, proste nieco urobit musite! Do kedy chcete cakat? Kym skoncite na ulici, ked budete mat vysoke dlhy, lebo nemate na ucty? Potom budete mat na krku exekutorov a pod... Premozem sa a idem, nie si jedina komu sa toto stalo, su na tom ludia daleko horsie nez vy.. prepac, miesto fnukania idem a riesim situaciu...

quaxi
6. máj 2014

@ewka0012 neviem ako to je vekovo obmedzene, ale nevedeli by ste na dieta vybavit ZTP? Potom by ste mali narok na prispevky napr. na benzin, specialnu stravu a pod.
Na ten januar by som sa az tak neupinala, sanca ze ti vezmu dieta do skolky v januari je takmer v celej SR miziva a ak dieta nie je celkom zdrave, tak este mensia. Radsej si skus pozistovat, ake mate sance, ci by pripadne nemohol napr, do nejake denneho stacionaru, vsetko zistuj osobne, aby si mohla riaditelke vysvetlit vasu situaciu, ci by neprizmurila oko a nevzala aj trochu mladsie dieta. Ak by bola sanca, nastup do prace, PN/OCR je sice menej ako plat, ale vzdy viac ako nic...

k_a_j_k_a
6. máj 2014

@ewka0012 ahoj, nejdem Ti pisat, to co uz pisali dievcata predo mnou. ja len pre predstavu, my platime za byvanie nie viac ako 450Eur - a to ratam hypo na vacsi 3i v novostavbe, najom, vodu, elektriku, net, proste vsetko. Hypo sme brali pocas mojej rodicovskej dovolenky s dvoma detmi a prijem do rodiny sme mali mensi, ako si pisala, ze mate vy. Na vasom mieste by pouvazola nad byvanim, ci mi ta jedna izba stoji za to, aby som nemohla kupit svojmu dietatku pomaly ani jogurt.
inak, drzim palce, aby ste sa z toho dostali. ja si este pamatam, ako sme s MM kupovali presny pocet koliecok sunky, aby sme vysli 🙂

lila77
6. máj 2014

ja ti poradim vela rodin ta na tom ako ty teraz jedine c vam pomoze podnikat nahovr muza aby bol taxikar albo v niecom inom podnikal musis nieco vyskusat v robotach je tu tak len slovakov zdieraju a nekupuj plienky papierove ale latkove vela usestris nekupuj nurilon ale obycajne mlieko my sme na tom podobne ja som na rodicovskej manzelovi neplatila vobec firma plat od januara teraz je nezamestnany od 15 marca ale zatial este nedostal od uradu ani korunu dufam ze som ti pomohla

k_a_j_k_a
6. máj 2014

@ewka0012 jaj a ked hovoris o stahovani, my sme sa stahovali 4x za pol roka. prvykrat nas prestahoval MM, ked som bola v porodnici s mladsou, cize sme prisli sice do noveho, ale bez kuchyne, bez poriadne dokoncenej kupelne, len cisto vymalovane izby a jediny nabytok boli detske postielky. tam sme vydrzali mesiac, takze s mesacnym a 1,5 roznym babom sme sa stahovali zase inde, po dalsom mesiaci sa nam podarilo zohnat 2i byt. tam sme boli neceleho pol roka, ked sme sa stahovali po stvrtykrat.

mima4
6. máj 2014

@zuzik16
súhlasím s tebou, ze ked nechcu, nemusia cakat, kym budu financne samostatni, mat vlastne byvanie, ale v tom pripade by sa nemali stazovat a vinit z danej situcie cely svet... a mali by akceptovat prirodzene dosledky svojich rozhodnut, aspon pokial su to zreli ludia.

bianca
6. máj 2014

@ewka0012 ty tu places koli peniazom a mne je do placu z teba.Chore dieta az kozmetikou.Ze kozmetika.Na nej som nebola nikdy.Ani magio nemame a veci podobne.Boli doby ked mi pre 3 clennu rodinu zostalo na mesiac 50 € a museli sme sa obracat neskutocne aby sme prezili.Keby ste si vzali uver a splacali si vlastny byt tak mas aspon neaky majetok.Vrazat 500 € mesacne do podnajmu je sialene.Ver ze v tvojom okoli by sa naslo 30 rodin ktore su na tom ovela horsie ako vy.

ywet72
6. máj 2014

ja si zas myslím, že ked si ty zarobila pred tehu 800 a muž tiež cca 700-800 - to ste si nič nenašetrili???????

ja keby mam mesačne 800e, žijem s rodičmi - dam niečo na stravu, oblečko, mt, poistky a pod. neverim že by som minula 800e mesačne a muž tiež

ja tiež si myslim že nie je to o vládaní, ked chcem decku kupiť čo treba idem ja aj muž bokom, do januára je dlhý čas - moje dieťa bude mať 3 v septembri - ide do škôlky a ešte nemam prácu - už teraz hladam, pozeram inzeraty, stiahla som poistky na minimum /neviem kedy sa zamestnam ale rodičak odchádza v septembri/ taktiež muž odchádza z t-mobile do o2 za minimálny paušál, čo boli v práci prémie - odložili sme bokom pretože september príde ani sa nenazdam - treba vždy myslieť dopredu a nie zo dna na den 😔

a platime 200e hypo za 3i byt keby platime 500e za nič tak by nam neostalo tak isto ako vám ved za 500e splatim VSETky vydavky okrem stravy

inak strašne vela robí strava - tam sa dá podla mna najviac minut ale aj vela ušetriť - skus popozerat aj kolko miniete na strave a či sa nedá ušetrit hlavne tam

ywet72
6. máj 2014

prepac prehliadla som tie uspory minute na malého - skus popozerat ešte učty za tu stravu tam býva velký problem rodín - pretože dá sa navarit aj za pár eur za týžden - zdravo aj chutne a dá sa aj za pár desiatok eur 😉 hlavne teraz je už zelenina, maso netreba každý den 😉

viera27
6. máj 2014

Nechce sa mi to cele citat, tak ti len tak v rychlosti napisem, co by som ako prve riesila ja. Prehodte sa s manzelom. Ty nastup do prace, za 800E, on nech ide na pol roka na matersku (pozor, matersku, nie rodicak ako sa ti budu snazit na urade podsunut 😀 ), za 3/4 svojho prijmu. Tym sa vystarate na pol roka, zvysite svoj prijem o niekolko stovak. . Po pol roku, to uz bude mat maly dost rockov na bezproblemovu skolku.

adeala
6. máj 2014

@ewka0012 tak keď sa nič nedá a neoplatí sa, tak sa aspoň nesťažuj. Dostala si tu veľa rád, ako si zlepšiť životnú situáciu, tak ak ti tvoja súčasná vadí, zdvihni prdel a niečo s tým sprav. Milujem ľudí "všetko stojí za h*vno, ale niečo s tým urobiť sa neoplatí". Ak budeš mať záujem napíš IP, poradím ti, ale dopredu ti hovorím, že ti to uberie na komforte.

tajka1986
6. máj 2014

@ewka0012 tak,tak, baby ti dobre radia...viem ako si to myslela s tou umyvackou aj dovolenkou, hold,ale teraz na to nieje tak trosku treba ubrat...raz bude aj to ked pojdes znova do prace. Ja chapem presne z si bola zvyknuta na urcity prijm, standard, zrazu uz to tak nieje a treba sa uskromnit, ako keby som o sebe citala. Ale mate jeden druheho a to je najhlavnejsie, sadnite si spolu a predebatujte kde sa da nejake to euricko usetrit. 😉

25daniela
6. máj 2014

@viera27 a ako sa da s jednym dietatom is dvakrat na matersku, to by som aj ja rada vedela...

bianca
6. máj 2014

@25daniela da sa,Najprv ma narok na matersku matka a po jej skonceni otec pricom matke bude po tu dobu pozastavenie poberanie rodicovkseho prispevku

25daniela
6. máj 2014

@bianca to sa mi rozum zastavuje, to sa fakt da? Tak potom zakladatelka temy ma schodnu cestu, ako si zvysit prijem lahko, vymenit rodicak za matersku, to by som brala, ale takto to tazko niektori muzi prijmu, aby isiel on domov a zena do prace, to by vecsina neprezila asi 😀 😀 😀

25daniela
6. máj 2014

@bianca ale ved tam je neake podmienka veku dietata

bianca
6. máj 2014

@25daniela fakt.I mne oci vypadli.Bolo to minule oficialne v mediach myslim v reflexe .Urcite sa to tu preberalo.O veku neviem ale urcite ta bude mat neake podmienky

mima4
6. máj 2014

@25daniela
minule bola v telke reportaz, ze s jednym dietatom moze ist aj zena, aj muz na matersku, pravdaze nie v tom istom case.
Muz ma narok taktiez na matersku.

kaja01
6. máj 2014

@ewka0012 Nerozmýšľala si, že by manžel nastúpil na materskú (60% platu na pol roka) a ty by si šla do práce?

25daniela
6. máj 2014

@mima4 to akoze normalne 34tyzdnov? Pekne, cize je to riesenie pre kazdeho, ked zena sa ma kam vratit a z muza kozu nezderu, ked nebude 3/4 roka v praci...

blue_eyes
6. máj 2014

Vymeň byt za lacnejší a zruš nezmyselné poistky

25daniela
6. máj 2014

Tak to by cesta bola iba v pripade, ze zena ma pracu kde ju zoberu a muz by bol ochotny ist na matersku.