Syn je poistený v Rakúsku a vo Všeobecnej poisťovni ho nechcú odhlásiť

milacik65
22. sep 2012

Prosim poradte mi uz sa mi to zda postavene na hlavu, syncek je poisteny v rakusku ( tam zijeme) a ma riadny europsky preukaz a vcera som ho chcela odhlasit zo vseobecnej a tam mi povedali, ze ho vraj odhlasit nemozem, vraj si mame platit poistenie aj na slovensku. A to uz naozaj nechapem naco. Vraj ho moze odhlasit len ak si zrusime trvaly pobyt na slovensku. Prosim poradte.

sisaha
22. sep 2012

@milacik65 za dieta plati štát nie? Nie je to jedno?

anjelicek26
22. sep 2012

@milacik65 - zo zakona nikto nesmie byt poisteny v dvoch krajinach eu. Nech si mily zamestnanec poistovne poriadne prestuduje zakony 😝 Moje deti su poistene len v nemecku a nikde inde.

milacik65
autor
22. sep 2012

@sisaha zial nie,lebo nedostavam rodicovsky (stopli nam ho a teraz sme si poziadali v rakusku) a preto si musime platit poistovnu sami.

anjelicek26
22. sep 2012

@milacik65 - to uz je aka hovadina fakt. Dobrovolne poisteny clovek moze poistenie zrusit kedykolvek. Toboz ked si ho platis v krajine, kde zijete a mate trvaly pobyt. Nediskutovat s nimi a zrusit to 🙄

milacik65
autor
22. sep 2012

@anjelicek26 presne to som jej tam aj povedala, ci moze mat teraz dve poistovne a ona, ze ano, ze vraj ho neodhlasi ak si nezrusime trvaly pobyt, ja tomuto uz naozaj nerozumiem

sisaha
22. sep 2012

@milacik65 no mne to pride tiez ako postavene na hlavu. Ak z tohto statu nepoberas nic, nechodis sem k pediatrovi, predpokladam, ze prechodny pobyt mate inde, tiez mi pride cudne, preco by si tu mal byt poisteny. Dolozila si potvrdenie, ze syn je poisteny inde? Ja si myslim, ze si narazila iba na nekompetentnu osobu. Pokial viem, clovek si nemusi menit trvaly pobyt ak ide do ineho statu a tam plati poistne. Bezne z poistovne odhlasuju... Stazuj sa, nech ti to podlozia zakonmi. Je to hlupost..
To kazdy clovek, ktory ide povedzme do Anglicka na 5 rokov a pracuje tam (plati si poistne) by si mal platit aj poistne na SK? Pokial viem, tak uplne prirodzene odhlasuju...

anjelicek26
22. sep 2012

@milacik65

Ak na základe právnych predpisov členského štátu daná osoba podlieha povinnému poisteniu v tomto členskom štáte, táto osoba nemôže (!)podliehať systému dobrovoľného poistenia alebo systému voliteľného nepretržitého poistenia v inom členskom štáte. Vo všetkých ostatných prípadoch, v ktorých pre danú časť uvedenú v článku 3 (1) základného nariadenia existuje výber medzi niekoľkými systémami dobrovoľného poistenia alebo medzi niekoľkými systémami voliteľného nepretržitého poistenia, daná osoba vstúpi do systému, ktorý si zvolí.

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-ci...

Toto iste plati pre zdravotku, musim to najst.

milacik65
autor
22. sep 2012

@sisaha ani ja to uz vobec nechapem, ukazala som im aj jeho preukaz a poslala ma prec, dokonca sa o tom dve radili a obidve povedali, ze sa odhlasit nemoze, v pondelok tam zase idem a uz sa naozaj nenecham, toto nie je normalne 😠

anjelicek26
22. sep 2012

http://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostl...

bod 7 odsek 10

a potom vseobecne

http://www.porada.sk/t187685-zdravotne-poisteni...

tu dokonca pisu, ze za cas, kedy si bola poistena v rakusku mozes ziadat spätne vyplatenie penazi zo slovenskej zdravotnej poistovne

milacik65
autor
22. sep 2012

@anjelicek26 dakujem velmi pekne si naozaj velmi mila, dufam, ze v pondelok natrafim na niekoho normalneho 🙂

albireo
22. sep 2012

@anjelicek26 ma pravdu, v EU smie byt clovek zdravotne poisteny len v jednom clenskom state. Ak zijete v Rakusku a ste poisteni tam,nemozete mat verejne zdravotne poistenie aj na Slovensku. Nenechaj sa odbit, ked mam pocit,ze uradnik mi tvrdi nieco,co nesedi s platnymi zakonmi,vzdy slusne poziadam o pisomnu formu tvrdenia a samozrejme meno dotycneho.

milacik65
autor
22. sep 2012

@albireo velmi pekne dakujem, aj mne to nesedelo, ale obidve mi tam tvrdili, ze musi byt poisteny aj na slovensku, v pondelok tam zase idem, tak mi drzte palce 🙂

kredog
22. sep 2012

sesternicin muž robí v Holandsku, bola to oznámiť na zdravotke a pani jej povedala, že aj deťom musia vybaviť zdravotné poistenie v Holandsku, pretože ona je doma na RP a za deti platí štát v ktorom robí muž. tiež ju upozornila, že dieťa nemôže byť poistené v dvoch štátoch. No kamarát, keď bol v Anglicku a robil tam oficiálne, čiže platil tam aj odvody, tu na Slovensku mu zdravotka poslala exekútora za ten čas, takže musel zaplatiť duplicitne a nedalo sa s tými úradníkmi pohnúť. Závisí, na koho nadabíš. Ja som z Levoče, no takéto veci vybavujem zásadne v Poprade, tj na vyššom úrade, pretože u nás nie je nič možné. Skús to aj ty, choĎ NA úRAD, ktorý je vášmu nadriadený. 😉

denianjelik
22. sep 2012

@milacik65 tiež byvame v Rakusku aj sme tu poistení, a vo vseobecnej zdravotnej chceli po mne iba potvrdenie z Rakuskej poistovne,aby vedeli od kedy sme poistení tu.Ale je pravda ze zrusenie trvaleho pobytu na Sk odomna zase vyzadovala Rakuska poistovna

flakana
22. sep 2012

No ja tiez viem tak, ze za dieta plati zdravotne poistenie stat... My zijeme v UK a my dospely sme si zdravotne poistenie zrusili(aj to nam ho zrusili az ked sme predlozili pracovne zmluvy) no synovi sme nezrusili... Aj ked pani na UPSVaR mojej matke tvrdila, ze mu musim zrusit zdravotne poistenie, no doteraz som tak neurobila..no ved uvidime ci mi neposlu exekutora domov 🙂

flakana
22. sep 2012

@milacik65 a kolko za neho platis mesacne?

milacik65
autor
23. sep 2012

@flakana ak mate vseobecnu, tak povedala, ze mesacne je 47 eur na osobu, je jedno ci na dieta alebo na dospeleho

domin85
23. sep 2012

@milacik65 Presne ako napisala @anjelicek26 nie je mozne byt poisteny v dvoch krajinach naraz! Musim ale s polutovanim poznamenat ze vo vseobecnej to je pomerne casty jav, neviem co tam zamestnavaju. Ked som sla robit au pair do anglie poistila som sa tam, tiez ma vo vseobke odmietli odhlasit. V agenture mi povedali ze sa s tym stretaju bezne, vraj treba len chodit na dva, trikrat, kym clovek nenarazi naniekoho, kto rozumie podstate poistenia v jednom state a spojeniu EU atd.
Vezmi doklady o poisteni maleho v rakusku, napis ziadost o odhlasenie zo zdravotnej poistovne, chod tam a dozaduj sa, ak ti ho odmietnu odhlasit ziadaj si udanie dovod a podpis osoby ktora rozhodla ze nema narok na odhlasenie- jednak sa kazdy boji zodpovednosti a mozno zavola niekoho kompetenteho, druhak keby nie v pripade problemu mas doklad aj s vysvetlenim preco ti na slovenskej strane odmietli zrusit poistenie syna.
Vela stastia 😉

milacik65
autor
23. sep 2012

@domin85 dakujem, dufam, ze zajtra uz natrafim na niekoho mudrejsieho 🙂

katarina1989
9. jan 2013

ahojte ja mam podobny problem ..... moj mandzel zije v irsku a my s malou by sme sa chceli za nim po mojej rodicovskej dovolenke natrvalo prestahovat ..... moja rodicovska mi konci v auguste a potom by som sa chcela aj odhlasit zo zdravotnej poistovni len neviem ci ma aj odhlasia ...... pracovnu zmluvu nemam kedze zial zatial este nerobim .... mam len medical cartu z irska ktoru sa podarilo madzelovi vybavit pre celu rodinu ..... neviem ci by mi ju akceptovali a ci by som im potom nedoplacala za to obdobie odkedy tu medical kartu mam ...... nevie mi niekto poradit ako to vyriesit? ..... vopred dakujem

trojak
26. feb 2013

ahojte viete mi poradit?Mozem byt poistena v SR a takisto aj pripoistena na manzela kt:pracuje v AT?dakujem

milacik65
autor
3. mar 2013

@trojak ahoj, nie musis sa z sk odhlasit, my sme tiez pripoisteny na muza v AT a to ti plati ako riadne poistenie

trojak
4. mar 2013

dakujem za info 🙂

moni839
27. apr 2013

Ja sa pýtam, kto nemá zo VžZP problém? Prave som si otvorila od nich pozdrav. 🙂 Chcela by som poznať toho šťastlivca, ktorý s touto inštitúciou vychádza. :D