Vrátenie ZRPŠ

2zuzanka2
13. jan 2023

Dobrý deň rada by som sa informovala či má niekto skúsenosti s tým že mu rodičovská rada odmietla vrátiť poplatok Zrpš pri ukončení predprimárneho vzdelávania.Nase deti ukončili škôlku ku dňu 16.1.2023 no do škôlky na odporúčanie lekára nechodili už od 8.11.2022 v polovici mesiaca novembra mi volala pani učiteľka že je potrebné uhradiť poplatok Zrpš tak sme uhradili.Do škôlky chodili 15 dní počas dvoch mesiacov (september, október)lebo boli stále chori.A keďže chlapcom sme ukončili dochádzku v škôlke tak som sa spojila s radou škôlky, že chcem svoj poplatok späť keďže moje deti z tých peňazí nič mať nebudú nech si odrátajú sumu za Mikulášske balíčky a zbytok si prosím vrátiť a ich odpoveď bola že ani iným deťom sa nikdy nevracalo a ďalej aj to že potom aj predškolskom rodičia to tak môžu riešiť na koncci roka keď im deti odchádzajú lebo že vždy ku koncu roka sa niečo zvyšuje.
Lenže toto je inú prípad predškoláci riadne vychodia ročník naše deti ale nie majú ukončenú dochádzku.Ma stým prosím niekto skúsenosť ako môžem dostať svoje peniaze späť?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@elizabet173 vďaka za odpoveď, vraj to budú ešte preberať na zasadnutí, ale mamička s ktorou som to preberala mi necelá napísať že kedy to bude.preberali to len v skupine čo majú ako rada na FB tak údajne 5 rodičov bolo proti vrátenie a 2 za a 2 sa zdržali hlasovania.ale tieň ma napadlo im písomne podať žiadosť o vrátenie preplatku len ani netuším kde by som ju zaslala

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@elizabet173 áno stým rátam že asi to bude už len za ten polrok ale i tak každé euro sa ráta

kp7333
13. jan 2023

@2zuzanka2 ZRPS je dobrovolny prispevok, ktory ide mimo skoly/skolky. Spravuje ho OZ, ktore si zvacsa nevedie evidenciu, kto dal a kto nie. Peniaze idu na jeden ucet. O jeho cerpani hlasuje Rada rodicov na navrh vedenia skoly/skolky. Neviaze na konkretne dieta alebo triedu. Napr. predskolaci vacsinou neplatia, ale kupuje sa pre nich darcek na konci roka. Taktiez sa z tohto fondu spolufinancuju kulturne podujatia, vylety ci kurzy - pri tom sa neprihliada na to, ktore deti sa zucastnili a ktore nie, ani kto zaplatil a kto nie. Takze nie je mozne evidovat zostatok penazi pre konkretne dieta k urcitemu datumu.

nextik1
13. jan 2023

@2zuzanka2 kolko eur bol poplatok? Ako ti uz pisu predomnou, ZRPS nie je povinnost platit. ZRPS by nemala vyberat skola alebo ucitelky, ale Zdruzenie rodicov a priatelov skoly, co je obc.zdruzenie s pravnou subjektivitou, mali by byt na Min.vnutra vedeny v zozname. Pozri co ma v stanovach vase zdruzenie, co pisu o vrateni poplatku. Kedze ty si dobrovolne clenom a odchodom deti zo skolky sa ti clenstvo predcasne ukoncilo. Ja si myslim, ze by ti mohli aspon polovicu poplatku vratit.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kp7333
13. jan 2023

@elizabet173 a nemylis so to so skolnym? to sa aj u nas vracalo, ale nie zrps.

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 poplatok bol 30€ ,a volala mi učiteľka že nemáme vyplatené že treba prísť vyplatiť, to už ale chlapci nechodili do škôlky zo zdravotných dôvodov.
@kp7333 a unas to je tak že učiteľky si presne zapisujú kto dal a kto nie a ten kto nedal potom jeho dieťa nedostal balíček alebo nemohol ísť na podujatie resp mohol ak rodič vyplatí poplatok alebo vstupné.
Mňa zaráža ich prístup keď som sa na to pýtal pani riaditeľky pri podávaní žiadostí o ukončení predprimárneho vzdelávania tak sa na mňa pozerala ako puk s úsmevom na tvári a nič nepovedala po chvíľke sa opýtala či mali Mikulášske balíčky?Tak som jej povedala nech si tie odrátajú a zbytok si prosím,no tak že ona pri najbližšom zasadaní rodičovskej rady povie nech sa stým zaoberajú.Ja som medzi tým kontaktovala mamičku čo je v tej rade tak som sa dozvedela to že si na FB skupine odhlasovali že nevrátia ale vraj to budú preberať aj na zasadnutí ktoré nevie kedy bude

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 a kde nájdem tie stanovy lebo na stránke našej škôlky nieje nič lo tom, len menný zoznam rodičov čo sú v rodičovskej rade,podľa toho som si našla tu mamičku na FB sktorou som to riesila

stanulienkat
13. jan 2023

Už len obyčajná ľudská slušnosť by im mohla napovedať, že ti to majú vrátiť. Nemyslím, že by im to chýbalo.

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@stanulienkat no to som si myslela aj ja že aspoň kúsok slušnosti a empatie budú mať v sebe lebo niekto si povie a veď to je len 30€ to im nedáme ,ale ono je to v dnešnej dobe dosť aj keby len polovicu vrátili ,klamala by som ak by som povedala že nejde o peniaze lebo vždy ide o peniaze ale teraz mi ide hlavne o princip ,prečo by mali mať moje peniaze keď deti už do škôlky nechodia

stanulienkat
13. jan 2023

@2zuzanka2 Skús to zahrať na nich, že si vo finančnej tiesni.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 akurát prezeram na min.vnutra zoznam občianskych združení a Naša škôlka tam nieje ,síce názov Oz neviem ale adresa našej škôlky sa tam nenachádza

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@elizabet173 no u syna to platím na konci školského roka chodí na strednú tam to nikto nepýta u dcéry platíme polročné a tu trebalo naraz za celý rok,už sa tak nedám odrbkat radšej to budem platiť tak ako píšete

nextik1
13. jan 2023

@2zuzanka2 a platila sibto akym sposobom? Ak na ucet, vies si pozriet nazov prijemcu.

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 učiteľka vyberala poplatok,chlapci už do škôlky nechodili a ona zavolala v polovici novembra že nemame ešte vyplatené Zrpš že je nutné to prist vyplatiť .A my hlúpy hneď išli vyplatiť i keď fajn mali prerušenú dochádzku preto sme to ja vyplatili o ukončení dochádzky sme sa rozhodli az teraz v januári takže si myslím že za druhý polrok im nepatrí

maranco
13. jan 2023

@2zuzanka2 * učiteľka vyberala poplatok *
na doklade o zaplatení budeš mať uvedené IČO občianskeho združenia, podla neho by si ho vedela vyhľadať.

@kp7333 * Spravuje ho OZ, ktore si zvacsa nevedie evidenciu, kto dal a kto nie. Peniaze idu na jeden ucet. *

keď bola vyzvaná, že ona ešte nedala tak si predsa vedú evidenciu kto koľko dal, kto má na splátky a kto ešte nedal.

Občianske združenie je právnickou osobou, ktorá je povinná viesť účtovníctvo.
https://www.podnikajte.sk/zdruzenie/ake-povinno...

Napríklad Gymnázium Grösslingová má ZRPŠ verejne na nete, kto koľko dal
https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2901721058

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@maranco učiteľka nedala žiaden doklad o zaplatení len vzala peniaze zapísala a to bolo vsetko

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 tak som si pýtala od pani čo je v rodičovskej rade že ak je to možné rada by som si prečítala stanovy rodičovskej rady školy keďže neviem či oni vôbec fungujú pod OZ ,jej odpoveď bola že nevie o tom žeby niečo také existovalo alebo len o tom nečítala

maranco
13. jan 2023

@2zuzanka2 nabudúce v hotovosti žiadne peniaze nikomu nedávať, ale pýtať si číslo účtu, tak budeš mať aspoň dôkaz, že si niekomu niečo dala.

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@maranco no tak sme robili že sme platili učiteľke stále ,nikdy nemala problém zaplatiť Zrpš keď mi deti chodia riadne do škôlky a školy ale keď ukončili skôr dochádzku nevidim dôvod aby mali naše peniaze

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 možno sa ešte opýtam teraz hlúposť ale môže škôlka vyberať Zrpš ak nefungujú ako OZ ,neviem ich nikde nájsť na stránke je uvedené len rodičovská rada a mená členov nič viac bývala škôlka mojej dcéry má všetko na svojej stránke uvedené ,číslo účtu mená členov aj ich funkcie aj názov OZ ,ale tá naša škôlka nemá nic

slavomira236
13. jan 2023

@2zuzanka2 ja v škôlke tiež vždy platím učiteľkám aj v škole a žiaden doklad nedostávame nikdy...

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@slavomira236 školu platím cez edupage ,dcére polročné a syn zatiaľ nemá vyplatené čas máme do konca júna takže dovtedy mám čas si to po tejto skúsenosti dobre premyslieť chodí na strednú tam to asi tak nehrotia uz

nextik1
13. jan 2023

@2zuzanka2 podla mna nie, skola ani ucitelky to nemaju preco vyberat, ved aj ten prispevok sa vola ZRPS, teda prispevok na zdruzenie rodicov a priatelov skoly.

nextik1
13. jan 2023

@2zuzanka2 ono v podstate to zdruzenie resp. nejaka Rada rodicov, neviem presne ake nazvy si v jednotlivych skolach davaju, ale mali mat aj svoj ucet a potom ostatnych rodicov ako dobrovolnych clenov a platitelov informovat o hospodareni s peniazmi, kolko vyzberali, naco to minuli, zostatok atd.
Napr. nejak takto by aspon mali informovat. https://rrb21.org/prispevok-pre-zrps-a-fond-oprav/
Cize aj z tohto prikladu vidis, ze toto fakt nema preco vyberat ucitelka.

2zuzanka2
autor
13. jan 2023

@nextik1 áno bývala škôlka mojej dcéry má pekné na stránke rozpísané ako sa volá ich OZ, majú číslo účtu a všetkých členov a s funkciami aké majú.Nasa škôlka nemá absolútne nič