Vrátenie ZRPŠ

2zuzanka2
13. jan 2023

Dobrý deň rada by som sa informovala či má niekto skúsenosti s tým že mu rodičovská rada odmietla vrátiť poplatok Zrpš pri ukončení predprimárneho vzdelávania.Nase deti ukončili škôlku ku dňu 16.1.2023 no do škôlky na odporúčanie lekára nechodili už od 8.11.2022 v polovici mesiaca novembra mi volala pani učiteľka že je potrebné uhradiť poplatok Zrpš tak sme uhradili.Do škôlky chodili 15 dní počas dvoch mesiacov (september, október)lebo boli stále chori.A keďže chlapcom sme ukončili dochádzku v škôlke tak som sa spojila s radou škôlky, že chcem svoj poplatok späť keďže moje deti z tých peňazí nič mať nebudú nech si odrátajú sumu za Mikulášske balíčky a zbytok si prosím vrátiť a ich odpoveď bola že ani iným deťom sa nikdy nevracalo a ďalej aj to že potom aj predškolskom rodičia to tak môžu riešiť na koncci roka keď im deti odchádzajú lebo že vždy ku koncu roka sa niečo zvyšuje.
Lenže toto je inú prípad predškoláci riadne vychodia ročník naše deti ale nie majú ukončenú dochádzku.Ma stým prosím niekto skúsenosť ako môžem dostať svoje peniaze späť?

nextik1
13. jan 2023

@2zuzanka2 tak si predstavujem, ze by to malo byt, je zalozene rodicovske OZ a vybera prispevky od rodicov a eviduju kolko vybrali a potom prispieva na aktivity a potreby deti pocas roka. Vies ze uz sa rodicia neskladaju napr. ak cela skola ide do divadla, kupia sa z tych penazi Mikulasske balicky atd.

2zuzanka2
autor
14. jan 2023

@nextik1 takže som si zistila že nemajú Oz iba rodičovskú radu a poplatok neplatim združeniu ale škôlke.

ukulela
14. jan 2023

@2zuzanka2 taketo vyberanie poplatkov sa da napadnut. ak ti to za tych 30€ stoji, napis riaditelke ofic ziadost o vratenie aliktovnej casti poplatku, kedze deti skolku nenavstevovali, ak odmietne, tak zriadovatelovi, mozes sa obratoit na hlavneho kontrolora obce/mesta, ze nevyberaju poplatky v sulade so zakonom/VZNkom atd ....

kp7333
14. jan 2023

@ukulela zrps je v podstate dobrovolny prispevok, je to dar skolke/OZ, mne osobne by bolo velmi trapne si ho pytat naspat. U nas v skole sa z tohto obnosu financuju najma kruzky, v skolkach sa zvyknu z toho platit divadielka, kurzy korculovania, plavania, hracky ci darceky pre deti. Plati princip solidarity, tj. socialne pripady su od platenia prispevku oslobodene, taktiez za druhe dieta v rodine sa plati len polovica, za tretie nic. Ale to neznamena, ze tieto deti dostanu menej ako ine. Rovnako sa neda vymahat prispevok, ak sa moje dieta akcii nezucastni (ani z dovodu choroby), tak to proste nefunguje. Vsetky peniaze idu na jednu kopu, Rada rodicov schvali rozpocet na rok dopredu a podla toho sa peniaze vyuziju. Vedie sa o tom uctovnictvo, odkladaju sa blocky, ale nevedie sa evidencia, kolko sa na konkretne dieta prispelo a kolko minulo. O alikvotnej ciastke je preto zbytocne hovorit.

2zuzanka2
autor
14. jan 2023

@kp7333 keby moje deti do škôlky chodili je to ok, ale nechodili v škôlke boli dokopy 15 dní a ďalej uz ani nebudú chodiť preto nevidím dôvod prečo by mali mať naše peniaze keďže už škôlku nebudú navštevovať , zrps si učiteľka vyziadala telefonicky že ho nemáme uhradené a je potrebné ho uhradiť

ukulela
14. jan 2023

@kp7333 v ZRPS neplati princip solidarity. plati, ako sa rodicia dohodnu, od zrps neoslobodzuje VZN ani nic podobne ... a tiez tu plati mierny natlak - dobrovolny prispevok to sice je, ale kto sa ho rozhodne nezaplatit, ma to servirovane ... 30€ na ZRPS sa mi zda aj celkom dost. u nas v skolke 15 a v skole 20. zakladatelka darovala skolke 60€ a dostala 2 balicky na mikulasa v hodnote 5€?
a dalsia vec - toto nie je poplatook ZRPS vyberany tak, ako ma byt ... my posielame na ucet OZ, byva vyuctovanie, vieme, co sa za to kupuje. nevybera ho ucitelka, ale hosspodarenie je na rodicoch ... v tomto pripade to nie je transparentne.

ukulela
14. jan 2023

@kp7333 alikvotna ciastka napr za polrok, kedze deti k polroku ukoncuju dochadzku ....

2zuzanka2
autor
14. jan 2023

@ukulela 30€ bolo za oboch spolu ,asi som to zle napísala ,no ale i tak je to v dnešnej dobe dosť

kp7333
14. jan 2023

@ukulela U nas v skolke sme platili 75 eur rocne na zrps, z toho sa okrem Mikulada platili aj divadielka a pod. Socialne pripady nemuseli platit. Tych 15 eur na dieta, co spomina autorka mi pride naozaj symbolicka suma a predpokladam ze vacsina z toho sa vycerpala na Mikulasa. Aj preto by som sa citila trapne pytat si z toho naspat. Nestalo by mi to za ten cas straveny bombardovanim vedenia a rady rodicov.