Záložné právo na dom

denda007
17. júl 2021

Ahojte, chcela by som sa opýtať len tak zbežne či je vôbec možné kým niečo začneme riešiť. S muzom máme kúpený byt, na hypotéku ale chceli by sme dom. Ale byt by sme si chceli nechať. Pre syna. Muž zdedil po otcovi dom,aj s pozemkom ale nemá ho sám má ho ešte so strýkom. Myslíte že je možné založiť tento dom, len mužovu časť kým by sme postavili hrubú stavbu a prepísal by sa úver na dom? Alebo to je nereálne? Momentálne sa dom predať nedá 🙂

andrejkap123
17. júl 2021

@denda007 navyste si hypoteku co mate na byt. Netahajte do toho niekoho ineho. Nie je to mozne bez toho aby keby sa nieco nahodou stane pride o dom aj stryko. Pripadne to moze pokazit vztahy ak by vam to dlho trvalo. Mate byt, navyste hypo tam ;)

andrejkap123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
17. júl 2021

neda sa to bez stryka neni ziadna jeho ci vasa cast je to vvnimane ako jedna nehnutelsnost

judar
17. júl 2021

Vy ste teda sakra spekulanti ze zalozit cast domu kde je este aj druhy vlastnik este ktomu zivy len aby ste mali pohodlie ....taketo nieco by nik pri zdravom rozume ani len nedopustil nieto este nad tym rozmyslal...

denda007
autor
17. júl 2021

@judar A čo je na tom pohodlné? Veď nebude strýko platiť hypotéku za nás? Je to stará barabizna a strýko je alkoholik ktorý ani neplatí nájom. Neviem prečo by sme si nemohli pomôcť ak sa dá 🙂

sasa1310
17. júl 2021

@denda007 založiť môžeš jedine so súhlasom strýka. A ono nikdy nie je založená len "časť" domu. Vždy je založená nehnuteľnosť ako taká

judar
17. júl 2021

@denda007 co to ma akoze stym ze je alkoholik?...no nech je...ale ma tam rovnaku ciastku a vy nemate absolutne pravo sa snazit manipulovat s niecim co vam 100% nepatri este ak tam on byva...

marca12
17. júl 2021

@denda007 platit nebude,ale bude spoludlznik a ak nahodou vy prestanete platit,pojdu aj po nom

denda007
autor
17. júl 2021

No jo, je to taká dvojsečná zbraň.. my nemáme nič z toho že on tam býva. On by mohol doplatiť na nás. Na internete píšu že niektoré banky akceptujú ak takéto záložné práva. Zaujímala má reálna skúsenosť. Na nete je písané že strýko by mal ako spolumajiteľ predkupné právo na polku domu, (úver vy bol len do výšky našej polovice ) však kľudne si môže tú polovicu od nás odkúpiť nie? Prinajhoršom.ak by k niečomu došlo. Viete pozrite na to aj z druhej strany 🙂 on obýva našu nehnuteľnosť s ktorou my nič nemôžeme robiť, tiež by ste sa zaujímali o všetky možnosti.

sasa1310
17. júl 2021

@denda007 on neobýva "vašu" nehnuteľnosť. On býva vo svojej nehnuteľnosti, ktorú vlastní s tvojim manželom. Nie s tebou. On býva vo svojom. Máš to nejaké pomýlené.
A so založením vlastného majetku musí súhlasiť. Či budeš brať len 50 % z jej hodnoty, alebo ešte menej. So všetkým musí súhlasiť.

loginexistuje
17. júl 2021

@denda007 nerozumies tomu velmi nehnutelnost sa vlastni v celosti podla podielu neda salen tak rozdelit ak nie je rozdelena geometrickymnplanom cez kataster atd
stryko musi s hypotekou suhlasit aj keby vyska jej bola 1 euro a vy mate povinnost sa podielat na opravach nehnutelnosti a platbach napr dane a pod a potom mozes riesit najom

denda007
autor
17. júl 2021

všetko platíme my keďže ani nevie kde je sever, od elektriny sme ho už radšej dali aj odpojit .Ďakujem vám za vaše rady. I keď niektoré ste si to hneď vysvetlili akoby sme ho išli vyhodiť na ulicu len aby som ,,ja'' mala svoje pohodlie 🙂 pekný večer

loginexistuje
17. júl 2021

@denda007 ale zbytocne sa urazas pri hypoteke na ten dom banka a kataster vyzaduju suhlas vsetkych vlastnikov to je fakt

denda007
autor
17. júl 2021

@loginexistuje 🙂 ale však ja som sa vôbec neurazila. Keď taká možnosť nieje, chápem to však nemám 10 .Naozaj ďakujem za radu. Len nedá mi nereagovať na tú ,, pohodlnosť '' Prečo musí hneď niekto napísať takúto debilinu keď ani nevie ,,pozadie'' príbehu 🙂

judar
17. júl 2021

@denda007 tu debilinu si napisala len ty a to " on obýva našu nehnuteľnosť s ktorou my nič nemôžeme robiť, tiež by ste sa zaujímali o všetky možnosti."....chces mi vybracat ze nieste pohodlny s narokma? Este ktomu kde ty stym bic nemas len tvoj manzel a ten stryko a ty hned obyva VAŠU nehnutelnost 😂...supy

denda007
autor
18. júl 2021

@judar cmuk

denda007
autor
18. júl 2021

@judar a áno je to NAŠA nehnuteľnosť pretože sme ako manželia vyplatili, manželove dve sestry 🙂 z NAŠICH peňazí 🙂

anja27
18. júl 2021

@denda007 boze tieto zeny niektore tu 😁 vadi im ze chcete zalozit dom ale ze tam byva len stryko to je ok. To si nevsimaj..a podla toho co viem ja taktiez ze sa da zalozit do vysky uveru a nie cela nehnutelnost ako taka ale potrebujete urcite suhlas spolumajitela to sa obist neda. A kedze chcete stavat moze to by otazka par mesiacov pokym by ste nemali aspon hrubu stavbu v tej hodnote a potom uz bude zalozne pravo na vasom dome. Ja na tom nevidim nic zle. Skuste sa porozpravat so strykom ked uz tam byva zadarmo a nestara sa aj ked s takym clovekom co chlasta to bude velmi tazko sa na niecom dohadovat tipujem

anja27
18. júl 2021

@judar zavist? 😀

denda007
autor
18. júl 2021

@anja27 ďakujem, áno je to presne tak ako píšete 🙂

judar
18. júl 2021

@anja27 ja jej zavidiet nemam co a to mam 2 domy 7 pozemkov 😉

denda007
autor
18. júl 2021

@judar tak ich užívajte v zdraví🙂

evkamotka
18. júl 2021

@denda007 podla mna s tym takto budete mat v banke problem. Ak muz so strykom vlastnia dom bezpodielovo. Lebo v teoretickej situacii (pre banku) ak by ste neplatili hypo, banka si zalozeny dom nemoze zobrat ako protihodnotu. Mozno ak by stryko súhlasil ale to je otazka na banku. Napr nehnutelnosti s tarchou sa nedaju pouzit a situacia 2 majitelov mi pride podobna. Ak by vam stacil strykov suhlas, bolo by to jednoduche

ivkazba
18. júl 2021

@denda007 úplne bez problémov môžete založiť danú nehnuteľnosť, stačí aby strýko v banke podpísal záložné zmluvy (bude ich podpisovať tvoj muž a strýko).

andrejkap123
18. júl 2021

@anja27 to co je za sprostost ze zalozit len do vysky uveru? Ano mozes mat hypo len 5 tisic ale je zalozena cela nehnutelnost. To znamena ze ked nesplatis povedzme poslednu tisicku (to je prikld), banka ti da dom do drazby!!! Ich nezaujima ze dom ma hodnotu 150tisic! Takze ano zaklada sa cela nehnutelnost, inak by to bolo ak by dom mal vnutri dve bytove jednotky, vtedy sa moze zalozit len jedna z nich napr.

ivkazba
18. júl 2021

@anja27 ako píše @andrejkap123 vždy sa zakladá celá nehnuteľnosť. Ak má hodnotu 100 tis, založí sa celá nehnuteľnosť bez ohľadu na to, či je výška úveru 10 tis alebo 80 tis. Vždy vždy celá a ak sú tam podieloví vlastníci, tak vždy sa založia všetky podiely. Vždy to tak aj bolo.

anja27
18. júl 2021

@andrejkap123 my sme to riesili tak nam to bolo povedane a to by museli mat trosku viac podlznosti aby im dali dom do drazby to sa robi naozaj uz v krajnych pripadoch. Kedze som robila u exe tak viem ako to v praxi funguje tak neprehanaj 😉

anja27
18. júl 2021

@denda007 mna nezaujima co mas. Pises jej ze su supy ani nevies ako to maju. Hlupe predsudky ach..

anja27
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejkap123
19. júl 2021

@anja27 ano najprv sa snazi to nejak inak vyplatit, alebo splatkovy kalendar ALE ak sa im to nahodou nepodari tam ano ide dom do drazby tak nehovor ;)