Zdražovanie a rodinný rozpočet

6. júl 2023

Ženy chcem sa spýtať ako to pociťujete vy teraz keď šlo skoro všetko hore s cenami ? My mame uver samozrejme inak sa nedalo , ale ten sme brali ešte pred tým keď nebolo všetko také drahé, plus staviame 🏡, mame dve deti ... ja na MD. Manžel pracuje dokonca skoro stále musel vziat aj druhú vedľajšiu prácu.... stíhame platiť výdavky to áno, ale akonáhle niečo vyskočí pomimo napr poistky za dve auta ,alebo pravy, alebo dan za pozemok atď... tak je to ltt...predtým sme to nikdy takto nemali , ale teraz nič nemôžeme odložiť bokom už keďže je aj ten dom co staviame ... nechcem sa sťažovať ani nariekať ze sme sa pustili do domu to bolo skôr, staviame ho pomaly, ale tak ma to mrzí ze ajtak na konci mesiaca už počítame co môžeme kúpiť,,, manžel dáky nad tým tozmysla nejde mu to do hlavy , keď ma aj druhú robotu. Dakedy sa mi zdá ze aj keď zarobí navyše niečo viac aj napr 500, 700e bokom tak ajtak to minieme..ja už som na nervy :D
Tak by ma zaujímalo ci aj iné rodiny to takto začali pociťovať v tejto dobe ? Ďakujem vám za všetky príspevky vopred 🙂

vamajka
6. júl 2023

Kto nie je za vodou tak to urcite pocitil

babulkomale
6. júl 2023

Mame nadpriemer ale aj vysoke vydavky, takze ano, pocitujeme to. Vacsi odliv ako predtym.
Rataj tu vsak s komentarmi ako si hviezdy nic nevsimli, ako si lietaju po svete ako predtym, jedia kaviar ako chlieb a tak podobne.
Zhodit druheho aby sa citil ako socka, to je to, co sa tu nosi.

liljana
6. júl 2023

Co sa da robit. Stavat, splacat dom, dve auta z jedneho platu a druhy je doma s detmi sa dalo, ked sa tlacili peniaze a nebola inflacia. Teraz bud znizit z zivotnej urovne (jedno auto predat, natiahnut uver, osekat vydavky - pausaly, dovolenky,......), alebo casom musite do prace obaja.

jesenzima
6. júl 2023

My to zatiaľ nepociťujeme, zatiaľ si vieme aj ušetriť ...

mimikas
6. júl 2023

Každý pociťuje aj my a to zarabame s mužom fakt dobre, ale veru viac uvažujeme čo kúpime, či nám to treba, obmedzili sme jedenie vonku, kavičky, posedenia, keď niekde ideme, balíme viac jedla a nekupujeme, robím záznam na nákup, to čo naozaj treba a nerozhadzujeme. Treba sa pozrieť na výdavky a zapisovať, presne ako bolo spomínané, prelistovať poistky na autá, telefóny a pod, či nenájdete niečo lacnejšie v rovnakej kvalite.

liljana
6. júl 2023

To bol sen pred par rokmi. Bungalow, dve auta, motorka, investicny byt, alebo chata na uver a splacanie z jedneho platu, manzelka - zena v domacnosti. A ludia pomaly precitaju z toho sna, ze tu nie sme v amerike. Proste spat k setreniu a pockaniu si, ze vsetko budeme mat az tak o 15-20 rokov po konci skoly.

autor
6. júl 2023

Viem ze možno niektora povie ze ved staviame 🏡 ale to sme naozaj riešili ešte pred tým keď bola lepšia doba , ešte ho nemáme dokončený ideme na to pomaly , človek nečakal ze az takto pôjde všetko hore. Nemôžem povedať ze nemáme čo do úst to nie z aj sem tam kúpim dačo deťom navyše a tak majú všetko oblečenie samozrejme atď..len je to také ťažšie ako bolo predtým, s tým ze nemôžem skoro nič odložiť bokom

valeria_h
6. júl 2023

Zarábame dobre, ale zdražovanie cítime. A ako píše @babulkomale zachvíľu nabehnú hviezdy a budú hovoriť, že si finančne negramotná a je to vlastne Tvoja vina, nesťažuj sa a makaj 😁

zmrzlinka2021
6. júl 2023

No nedá sa mať všetko. Stavať dom, z toho jeden dospelý nepracuje, jasne chýba tam príjem. My zdražovanie necítime ale to preto, že my sme vždy žili striedmo a zvažovali, či danú vec potrebujeme ale nie. Napr u nás nikdy neexistovalo vymýšľanie s jedlom, vyhadzovanie, nadspotreba. Nemáme problém si dať jednoduché jedlá, nekupujeme alkohol, cigarety.

mondolina
6. júl 2023

nie som hviezda, a zdražovanie nepociťujem.
išiel nám hore aj plat.
treba niečo osekať, čo sa dá.

luccija
6. júl 2023

@zmrzlinka2021 neexistuje, aby niekto nepocítil, že potraviny išli hore o 20% plus každá iná služba, cestovné, benzín, časopis, dovolenky, kadernicka všetko....
Nehovorím, že Vam chýba, ale vieš, že si dajme tomu ušetrila xy a teraz neušetrís toľko.
Autorka pravdaže to cítime.Za 100 eur mini nákup.Obmedzili sme jedenie vonku, zmenila zbytočný paušál, nekupujeme drahé časopisy na tom som veľmi ulietavala.Vcera sme zaplatili za 2 veľké a jednu malú Kofolu 9 eur v parku na dedine.

altair
6. júl 2023

Zdražovanie pociťujeme aj napriek tomu, že nám platy išli hore, rozhodne ušetríme menej.

autor
6. júl 2023

@babulkomale áno racem s tým. :D viem ze sú tu také ktoré budú hrať machra... ale verím ze je tu viac rozumných dobrých a hl empatickych mamiciek 🙂
... určite sú aj také ktoré zdražovanie nepocítili to je super , prajem každému 🙂

autor
6. júl 2023

@luccija my sme si dovolili ísť na výlet možno tak 15km od domu nedávno a 50€ Len doobeda co sa minulo , pritom sme nejedli na výlete nič co by sme kúpili niekde v reštaurácii a tak , normálne sa aj bojím niekde ísť. :D

autor
6. júl 2023

No zienky ďakujem Vám... musím si k tomu sadnúť a niečo vyskytnúť co by bolo možné... je pravda ze som nasla jednu vec za ktorú môžem ja , dala som si jednorazovo navýšiť dáta na mobile ale nevedela som ze to mi bude celý mesiac takto návysovat a teda prestrelia som 30e na paušál navyše len koli tomu, pritom doma mám internet len som súrne potrebovala dáta pre niečo... nevadí, no dnes som dáta vypla a nezáujem ich :D

stanno
6. júl 2023

na Slovensku je jedna z najvyšších inflácií v Eurozóne..momentálne okolo 11.2%. Takže je to cítiť.. a to inflácia na potravinách je určite vyššia, ale aj na službách.

la_dolce_vita
6. júl 2023

tiež sa nesťažujem, nemám už hypo a zvýšili mi plat, ALE častejšie už prehodnocujem, za čo dám peniaze. Ísť na predražený obed alebo drink, hoci aj máme na to, tak to si radšej doma uvarím, nekupujem zbytočne oblečenie, proste viac rozmýšľam, za čo míňam.

babulkomale
6. júl 2023

Nemusis odkladat velke sumy, dom je investicia, nie spotreba. Horsie keby ste platili najomne cudzim vo vyske moznej splatky hypo. Radsej do svojho davat.
Ja skor ako mam nejako nadmerne odkladat co by aj tak zozrala inflacia, radsej kupim do domu, vylepsim nieco atd.
Samozrejme nehovorim o investovani do fondov, myslim odkladat na ucet alebo do ponozky je hlupost.

petamich
6. júl 2023

samozrejme, ze zdrazovanie vnimame a pocitujeme, odlozime menej penazi, zatial sme nejako nemuseli vyrazne utiahnut opasky ale tak varim viac doma, menej sa stravujeme vonku, nakupujem striedmejsie a zvazujem, ci to naozaj potrebujeme a kedze ideme riesit vacsie byvanie a chceme este pred tym co to usetrit, tak idem do prace skor ako ked bude mat maly 3 roky

babulkomale
6. júl 2023

@la_dolce_vita presne takto som to myslela. Niektore veci fakt nestoja za tie peniaze, aj ked ich clovek ma 👍

rawmamka
6. júl 2023

Pocítili sme to najmä na potravinách, tam nám to pri 5 členoch domácnosti vyskočilo o cca 150-200 eur hore, ale našťastie, zatiaľ sa nemusíme uskromňovať (aj pred tým sme premýšľali, či danú vec naozaj potrebujeme aj z hľadiska ekológie aj z hľadiska rozumného investovania), aj niečo každý mesiac odložíme bokom, ale max. 500 eur, takže už nie ako pred infláciou, ale dá sa. Sme pripravení aj na variantu, že bude ešte horšie, našťastie sa však už naše deti postupne osamostatňujú a na svoje hobby, výlety s kamarátmi, kino..... si dokážu zarobiť brigádami, tak snáď keď zostaneme o pár rokov s mužom na naše príjmy sami dvaja, tak to bude v pohode, lebo je rozdiel žiť piati z 2 príjmov (aj keď nadštandardných) a žiť dvaja z dvoch príjmov.

zmrzlinka2021
6. júl 2023

@luccija ako ja vidím rast cien, ale až tak sa nás nedotýka, tak som to myslela. Napr ja mám paušál za 10 eur, mobil už 4 roky a budem ho mať, kým bude slúžiť. Chleba spotrebujeme celý, napr na vajíčku, ak je tvrdý.

darinkal
6. júl 2023

My s manželom zarobíme dobre. Ale to čo sa tu na Slovensku deje posledného pol roka je čistý nonsens. Vždy sme si dopriali. A nikdy sme to nejak nepocítili. Či sa išlo do obchodu na nákup. Oblečenie. Výlety. Reštaurácie. Vždy sme to výkrili. My sme názoru , že človek ma jeden život a treba si ho užiť. Ale to čo sa ti deje na Slovensku je čisté bláznovstvo. Vypýtať si v reštaurácii za 2 dc proseka 18€ !!!! Kávu 3,50€ !!!! Potraviny nákup ktorý nás vyšiel na 40€ odrazu 80€. Kde sa človek pohne nechá neúmerne peniaze. A čo ma udivuje sa nikto nesťažuje. A cestujeme aj mimo hranice a môžem povedať , ze také ceny ako máme my nemá okolo hádam nikto ! Dám príklad ze sme boli v taliansku v hoteli carlton kde som si dala džbán proseka. Cca 2,5 dc. Káva. Mineralka … ten krásny servis čo nám prišiel sme otvárali oči a vravím manželovi že mi tu necháme asi aj spodky. Prišli nám k tomu oriešky a keksiky na podnose. Všetko tip top. Keď sme vypýtali účet skoro sme odpadli 8,70€ !!!!!!! Bloček mám odfotený kľudne ho tu dám zdieľať. Teraz sme boli v turčianskych Tepliciach v hoteli mal 5 hviezdičiek. Ale ten servis bol niečo otrasne. Čašník ako z kŕčmy ktorý bol drzý a nemiestny !!!a napoj. Lístok nám áni nechceli doniesť. Iba sa hneď opýtal čo si dáme. ! Za dva deci proseka. Kávu a minerálku si vypýtali 30€ ! Dva deci proseka ktoré kúpite v obchode za 9€. Si vypýtali 18€ !!!!!!!!! Káva 4,50. A fľaša budis vody 4,50€ !!!! Ak toto tu nikomu nevadí tak slovaci asi zarábajú 15 000 mesačne. A nie to čo nám tu v telke stále ukazujú. Že je tu chudoba. My sme sa s mužom tak vytočili, že si neviete ani predstaviť. A toto sa tu deje kde sa človek pohne. Slovensko je stať kde Slovák oklame Slováka pre peniaze. Hnus.

hendikep
6. júl 2023

@darinkal aj tie ceny navysuju a navysuju pricom v inych krajinach vraj inflacia uz klesa… ale tu sa to zastavi snad na 20€ za chlieb lebo ved slovaci budu vzdy ticho 🤷🏼‍♀️

ivana11155
6. júl 2023

ja som napriklad predtym nesledovala kolko co stoji v potravinach, vbehla som do prvych co boli poruke a nakupila hlavne slovenske vyrobky - na tom som si dala zalezat. Ako prisla inflacia sledujem letaky a nakupujem tam kde je to co potrebujem v akcii - vsetky 3 supermarkety mam nastastie po ceste z prace. Obmedzili sme jedenie v restauracii resp. uplne sme s tym prestali a obmedzili sme kofolovanie, kavickovanie, kolacikovanie. Cize to co ide navyse na potraviny usetrime tym, ze neminame na tieto veci.

Autorka: u vas je blbe to, ze mate len jeden prijem a rozostavany dom. Ked sa uz neda viac setrit na vydavkoch, porozmyslaj ci by si nesla skor do prace a dieta do skolky, rodicovsky budes mat do plusu k vyplate. Ono sa neda na to pozerat tak, ze dom sme zacali stavat pred koronou a neratali sme s inflaciou. Stale sa moze nieco stat, napr. dlhodoba PN a prijem nie je taky aky bol a clovek proste musi zabojovat. Drzim palce nech sa dobre rozhodnes co s tym.

hendikep
6. júl 2023

my to tiez pocitujeme, ja som sice na RD cize sa niet co cudovat, ale zaroven si myslim ze je to na nieco dobre.. ze ako ludstvo zacneme prehodnocovat kolko toho naozaj potrebujeme a nie len bezbreho minat a vsetkym plytvat. Napriklad sladkosti kupujem omnoho menej, za tie hnusne vajcia nedam 3,50€ racsej kupim domace niekedy aj lacnejsie… jogurty vyrabam domace.. planujem aj mlieko brat priamo z druzstva.. proste prehodnotit aj jedalnicek.. ked sme mali nekvalitne potraviny za normalnu cenu bolo to este ok, teraz za tieto horibilne sumy odmietam kupovat tvrde avokado, malinke vajcia so zarodkami.. a kopu potravin sa este viac “ zopsulo “ co vyrobcovia zacali setrit… a menit zlozenie…

kris_tin257
6. júl 2023

My to nejak extra necítime, zvýšili sa nám totiž adekvátne aj príjmy (mne aj mužovi dvíhali platy v práci a obaja máme aj vedľajšie príjmy), hypo nemáme a to že na potravinách necháme o 10-20€ viac na týždeň nám až tak hrozne nepríde, zatiaľ vieme v pohode ušetriť 🤷 verím tomu ale že väčšina ľudí to dosť cíti

la_dolce_vita
6. júl 2023

niekedy sa smejem zo seba, že som už ako dôchodkyňa a nakupujem v akcii potraviny, ale bohužial bez akcie je to cenová katastrofa a ako vidím v obchode, je nás takých veľa, akciové veci vačšinou rýchlo zmiznú,je to smutné, že sa takto musíme naháňať ☹

sajmonka_1216
6. júl 2023

sme na tom podobne... musíme sa však uskromniť.. v prvom rade treba zaplatiť hypotéku, energie, jedlo..ostatok počká.... ked sa vrátim do práce, bude to zas o niečom inom...

louise
6. júl 2023

Nezarábame zle, ale zdražovanie cítime. Ja som nastúpila pri oboch deťoch do práce skôr, ako po 3 rokoch práve preto, aby som odľahčila rodine a manžel nemusel ťahať dve práce. Máme vysokú hypotéku a druhý príjem veľmi pomohol, manželovi aj psychicky dosť odľahlo.