Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

fadama
7. sep 2017

@ikke
Aha dakujem pekne. 😉

ikke
7. sep 2017

@leonii
nemusia vam ten odpad odniest.
@nika218 ak na to mate speci vrecia od gemeente, tak vam to v inych nemusia zobrat. a to s tou nadobou som nepochopila...? 😯

leonii
7. sep 2017

@nika218
@ikke
Ale máme nových susedov teda cca 3mes. a oni vždy do nádoby na plast dávaju aj papier. A tak, že ho fakt kvalitne vidno a nie raz,ale zakaždým. Zakaždým im zatial vzali tak uvidím ako dlho 😎

nika218
7. sep 2017

@ikke lebo mi mame byt na poschodi aj terasu cize kukanadobu mame na prvom poschodi na terase. Nemame ju kde mat na prizemi. A muzovi sa nechce trepat celu kukanadobu po ostrych schodoch ked beru komunalny odpad. Tak to dava do silnejsich nasich vriec ( tie z geemente sa trhaju) a vynesie to von. A 2x sa nam uz stalo ze nam nezobrali tento odpad. Holandsko je krasna krajina ale tie schody ma raz zabiju...😂

ervenka
7. sep 2017

No schody neschody, ak niekto nedodrzuje pravidla, bude pokuta+ nevynesu smeti. V kazdom gemeente su trosku odlisne pravidla. Napr. u nas chodia kontrolori odpadu- skutocne, vazne. CHodia, otvaraju smetiaky, prehrabu sa trosku. Bud prilepia takuto nalepku 👍 alebo prilepia odkaz co bolo nespravne. Ja som nahodou bola doma, videla som ako sa nam hrabal v smetiaku- v domacom odpade som mala supky z pomaranca, zemiakov, servitky. No pani, supky so zelenej casti, servitky do papiera. Dal mi knizocku, a zadarmo male bio sacky pre zahradny odpad. Mimochodom, my tu mame na smetiakoch aj barkody- nascanuje a vidi, ci bola v minulosti pokuta alebo nie atd. Triedenie/ odpady je tu v Nl brane velmi vazne. mimochodom 3x a dost potom je pokuta 90e a nevynesu smeti. Kto neveri, nech sa pozrie sem- https://www.tilburg.nl/inwoners/afval/controle-...

leonii
7. sep 2017

@ervenka Aj u nás som videla kontrolu,ale pri tých verejných ked tam niekto vyhodil vela papierových krabíc a nevošli dnu tak boli pohadzané bokom. Pozerali či nenajdu adresu a veru dačo asi našli lebo brali zo sebou. Ten kod mame aj mi na konve len ma zarazilo že susedia práve dnes ked išiel plast tak na vrchu kartony podavane a minule obaly od pizze, inak ja im smeti nekontrolujem,ale maju vždy take plne a tie papiere kvalitne trčia, že by si to len slepý nevšimol.

nika218
8. sep 2017

@ervenka boze to nemyslis vazne...ze kontrolori odpadu... no bude musiet muz zavolat na geemente a spytat sa preco nam nevyniesli odpad... diki za info

ajana1
8. sep 2017

@nika218 veru kontroluju a v Amsterdame a Utrechte ak daju vrecia von v iny cas ako je dovolene normalne otvaraju vrecia aby nasli adresu a potom pokutuju. Par kolegov sa uz takto vybabralo.

fadama
8. sep 2017

No baby vy asi byvate v domoch ano ? lebo ja som v cinziaku a tu triedia len papier ostatne vsetko hadzem do jedneho vreca ci sklo,plast a a vsetko z kuchyne...
A aj to nie vsetci triedia nie raz som videla papiere , kartóny aj v kontajneri takze tu to asi nikto nekontroluje.

nika218
8. sep 2017

@ajana1
@fadama my byvame v byte na namesti v IJssesteine...
A pride mi to ten system zvlastny. Lebo kazde 2 tyzdne tu beru komunalny odpad, zeleny odpad, plasty a papier. Co mi pride velmi malo. Musime si zvuknut. Nic ine nam neostava...

fadama
8. sep 2017

@nika218 Wau iba raz za 2 tyzdne ? u nás kontajneri kazdy den, papier kazdý utorok a este vo stvrtok zbierajú zelené sacky vylozene na celom chodníku.

nika218
8. sep 2017

@fadama vsak toto. Nemame to kde skladovat. Jedine na terase. Ono sa to nezda ale za 2 tyzdne sa toho nazbiera a este ked nam to nezoberu...proste super...

ervenka
8. sep 2017

Vzdy je moznost poziadat o extra smetiak. Co sa tyka plastov/ skla ak clovek triedi v smetiaku ubudne. Napr. Pred Albert Hein mame container na sklo, plast aj papier. Z boku je napisane, co patri napr. pod plast. Stoji za precitanie. Deti sa tiez ucia o triedeni. Co sa tyka panelakov, zatial je to tak ako je. Ale je plan na zmenu. Lebo takto su diskriminovani ludia zijuci v domoch.

ajana1
8. sep 2017

@nika218 kebyze nemame dieta s plienkami tak ten kontajner na komunalny/zeleny odpad za dva tyzdne ani nenaplnime a kontajner s plastom a papierom davame von tak raz za mesiac a niekedy ani to nie. Pre nas osobne by bolo zbytocne chodit kazdy tyzden a ked sme byvali v byte tak sme mali podzemne kontajneri ktore boli na chip a tam sa pocitalo kolko odpadu sme zahodili a podla toho nam chodila faktura za odpad.

ervenka
8. sep 2017

@ajana1 nemusite davat plienvky do speci kontainerov?

ikke
8. sep 2017

@ervenka fun, ze servitky do papiera??? 😮 ved do papiera nema ist spinavy papier, a uz vobec nie nebodaj mastny (teda nepredpokladam, ze vyhadzujes ciste servitky 😁)
u nas odvazaju sedy kontajner kazde 2 tyzdne, od buduceho roka kazde tri (ale my najmensi kontajner za 2t nenaplnime ani do polovice), zeleny a plasty tiez raz za 2t a papier raz za mesiac

ajana1
8. sep 2017

@ervenka u nas sa davaju do zeleneho

nika218
8. sep 2017

@ajana1
@ikke
@ervenka
Baby, taka blondinkovska otazka: To mate ako kazda rodina/bytova jednotka/dom vlastnu nadobu na papier a dalsiu na plast? A to ste kupovali ci ste dostali od geemente?
My sme neboli nejak do toho zaskoleni ked sme sa sem nastahovali tak vychytavame muchy. A napr. Papier a plasty davate do vriec a potom do tych prislusnych nadob. Lebo my mame vrecia jedine zelene na plast. A do tych davame aj papier aj komunalny. Jasne ze nie do 1 vreca... A teda ani nevieme do akych vriec mame davat papier, komunalny idpad a tiez ten zeleny (supky, trava a pod). Na ten zeleny mame aj taku malu zelenu plastovu nadobu. Na SR sme netriedili tak sa ucime...🙂... A jasne treba sa spytat na geemente. Len moj muz furt zabudne zavolat a ja som este nie na takej komun.urovni 🙂. Dik za kazdu radu....

ervenka
8. sep 2017

@ikke no to som mu aj povedala,ze pouzite servitky do papiera nedam. A on, ze no ale mali by sme.
@ajana1 my mame pri obchodoch speci kontainer na plienky, vlozky a podobny hyg. material.
@nika218 my mame smetiakykontainery pri dome kombinovane zeleny (zahrada odpad)+ cierny (komunalny odpad) druhy je oranzovo (plast) + modry (papier). Takze mame 2 kontainery. Vrecia (kupene v jumbe) pouzivame len na komunalny odpad. Na zahradu (uz) nemame, musime objednat, alebo sa prejst na gemeente tam davaju zadarmo bio vrecka. Papier nedavame do ziadnych vriec, mame krabicku od vlhkych utierok, do toho davame noviny atd., ked je plna ideme vysypat do smetiaka.

leonii
8. sep 2017

@nika218 mi mame 3 konvy. Na bio.plast a komunalny. Papier zberaju raz za 2mes. Pred dom naukladame krabice a traktor ich pozbiera. A tiez speci sacky na oblecenie a funkcne male spotrebice. Bio a domaci ide kazde dva tyzdne a plast mesacne. Tiez mame pred potravinami verejne konvy na vsetky odpady aj sklo.

ajana1
8. sep 2017

@nika218 my byvame v dome a mame 3 kontainery ktore nam poskytlo gemeente. Jeden na plast, jeden na papiere a jeden zmiesany na bio odpad (vratane plienok) a komunalny. S tym ze chodia kazdy druhy tyzden vzdy v utorok. Jeden tyzden pre zeleny kontajner a druhy pre modry s plastom a v stredu chodievaju po papiere v tyzdni kedy chodia po plasty. Sklo mame pri obchode a aj kontajner na stare oblecenie, topanky, obliecky,... a ked mame nadrozmerny dodpad mame moznost zavolat na gemeente a oni ho pridu v dohodnuty den vyzdvihnut.

ikke
8. sep 2017

my byvame tiez v dome a mame tri kontajnery (zeleny na bio, modry na papier a sedy na zvyskovy odpad) plus zadarmo sacky na plasty, tetrapaky a konzervy. sklo sa nosi k supermarketu, dvakrat za mesiac chodi do dediny gifbus (dodavka na nebezpeny odpad a malu elektroniku.
ked sme byvali v byte, zvyskove smeti sme nosili do velkeho kontajneru na rohu ulice, vedla ktoreho stal aj zeleny kontajner na tu trochu bioodpadu. ostatne ako v dome.
inak papier sa okrem kontajneru moze odovzdavat aj v akejkolvek krabici, nesmie ale byt volne polozeny, aby nelietal po ulici.

@nika218 ono je to v kazdej obci (gemeente) inak. treba si zistit, ako to je u vas. ak nevies dobre holandsky, napis gemeente, zistim 😉 (kludne aj cez ip)

nika218
9. sep 2017

@ervenka
@ikke
@ajana1
@leonii
@fadama
Diki baby ste zlate...
Idem si k vam po dalsiu radu. Starsia ma asi kiahne 😂. Co tu na to davaju? Co je na to osvedcene?. Na SR davaju Fenistil kvapky do pusy prosti svrbeniu a Tamtum verde kloktadlo alebo Tano Hermal na puciky. Kedze je vikend k nasej dr.sa nedovolam. K tomu mladsi dostal laryngitidu a manzel kiahne este nemal.... citala som ze sa zvyknu davat ohrozenym nejake antivirotika pre lahsi priebeh. Pri dospelych mavaju kiahne velmi zly priebeh... 😂😂😂
Baby radte

nika218
9. sep 2017

@ikke
@ajana1
@leonii
@ervenka
@fadama
A este ci su lieky na kiahne volnopredajne a kde ich kupim (antihistaminikum, nieco na potretie pupakov )? V lekarni alebo drogerke? Fenistil kvapky su na predpis ako u nas?
Diki diki

ervenka
9. sep 2017

@nika218 my mame toto. Oranzove Mozes mat aj v chladnicke. Modre je flasticka+ sacky do kupela. Ine lieky sme nedostali.

ikke
9. sep 2017

@nika218 fenistil kvapky neviem, ci zozenies. chcela som napisat, ze tie tu vobec neexistuju, ale medzicasom uz su minimalne online. skor sa tu pouzivaju take vodicky/mlieka na potieranie, my sme mali cosi od vsm tusim (uz je to cez 4 roky)
a teda ak dieta vladze a chce, kludne moze chodit do skolky ci ineho kolektivu.

ervenka
9. sep 2017

@ikke nikomu nepovedz, ale ked Daniel mal kiahne (2 den vysypu, este ich nemal tolko) boli sme v Keukenhofe. Dr. Povedala pohodaaa.

nika218
10. sep 2017

@ervenka. Na pohotovosti nam povedali ze kiahne a laryngitida su virusy a teda sa neliecia. No fenistil kvapky nam aspon predpisali. Boze baby na SR prisny zakaz chodit von, nedajboze do kolektivu s kiahnamii a tu pohoda. Laryngitida dtto. Male deti sa mozu udusit ked im velmi opuchne hrtan a tu iba studeny a vlhky vzduch dychat. Ked tu dlho zijete tak ste asi zvyknute na tento system. Ja sa s tym neviem zmierit. Mate moj obrovsky obdiv. Po dnesnej navsteva pohotovosti som mala 100 chuti zbalit sa s detmi a utiect na SR.
Dik za rady baby posielam 💙
@ikke

ikke
10. sep 2017

@nika218 a co by ti na slovensku dali na laryngitidu? nieco viac nez kalciovy sirup?
drzim palce, nech to rychlo prejde

nika218
10. sep 2017

@ikkeeste fenistil kvapky. A cipky prednisonove keby to malo tazky priebeh. Tie tu aj mame a tuto noc sme mu ich museli dat...