Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

leonii
8. okt 2017

Baby v škole maju decka variť typické jedlo krajiny z kt. pochádzajú. Janko chcel pirohy tak ich dnes sám varil. Dúfam, že aj v škole im bude chutiť 😀

ervenka
8. okt 2017

@leonii ak ste spravili aj sladku verziu, budu mat 100% uspech.

fadama
8. okt 2017

Holandanom nechutia tie nase slovenské speciality.......

leonii
8. okt 2017

@ervenka no tak na sladko mám u nás rada iba ja ☹ Aj ked dobre pre mňa viacej mi ostane 😀 😀

leonii
8. okt 2017

@fadama No Adam má kamaráta čo je u nás skoro denne a asi sa ešte nestalo, že by niečo nezjedol 😀 Ako v škole to bude taký medzinárodný večer ked budú varit všetci spolužiaci čo maju korene inde ako v NL tak som zvedavá čo daju ostatný, lebo to malo byť typické pre danú krajinu.

fadama
9. okt 2017

@leonii no ano aj my sme to mali v skole, kazdy mal doniest svoj typicky recept.

Ja som so synom robila orechové kosiky asi 20ks odniesol do skoly a s 15timi sa aj vrátil.😕

ajana1
9. okt 2017

@fadama to nie je pravda. Vsetci holandania co ja poznam zboznuju pirohy, kapustnicu a vela z nich aj halusky. Nehovoriac o roznych gulasoch s knedlami za tymi sa idu zblaznit.

leonii
9. okt 2017

@fadama čože? Fúú tak to mne sa nikdy nič nevrátilo a hlavne ked som piekla na vianoce a aj makove záviny milujú. Je pravda,že asi 2-3 deti su take,že moc nejedia,ale zas tie nejedia asi nič tak ich beriem z rezervou 😀 😀

ikke
9. okt 2017

ja mam tiez skusenost, ze hlavne vianocne menu, kolace vsetkych druhov, buchty a slivkove knedle zjedia skor nez sa otocis 😁
ako raz poznamenal moj svagor, mala by som dostat medailu za to, ze som z konzervy mrkva-hrasok vyrobila nieco dobre (vianocny zemiakovy salat) 😂

fadama
9. okt 2017

@ajana1 Tak ja poznam potom iba samy opak. Aj deto co k nám chodili, dostali aj nase sladkosti ( mila,horalka a pod. ) a nic z toho nikdy nezjedli.
Alebo muz co ma majstrov v robote a donesie im niekto nieco slovneske naposledy to bola klobasa a slivovica tak vsetko dali mojmu muzovi ze oni to nechcú.

ajana1
9. okt 2017

@fadama tak to budu nejaky farmari 😂 Zrejme dost zalezi aj od toho kde zijes lebo v mojom okoli su len taki co nase jedla a kolace maju rady.

fadama
9. okt 2017

No ja zijem v Helmonde.

ikke
9. okt 2017

@ajana1 wat de boer niet kent...? 😂

inak je pravda, ze z tych nasich nie moc zdravych jedal zjedia podstatne mensiu porciu nez trenovany slovak 😁 aspon podla mojich skusenosti.

ajana1
9. okt 2017

@ikke presne na to som narazala 🙂 Zas co si co poviem slovenska cuisine nie je zrovna najzdravsia

fadama
11. okt 2017

Baby viete mi to prelozit, google píse hlúposti.

U mag uiteraard naast dit beslag aflossen.

dakujem

ikke
11. okt 2017

@fadama coho sa to tyka? takto bez kontextu to noc zmysel nedava. moze to byt viac veci...

fadama
11. okt 2017

@ikke Tyka sa to splátok, chcela som si sumu rozlozit na splatky mesacné.

ikke
11. okt 2017

@fadama podla mna, ze to mozes splatit aj mimo (predcasne) splatkoveho kalendaru, ktory ste si dohodli

fadama
11. okt 2017

@ikke Dakujem pekne . 🙂

ervenka
11. okt 2017

@ikke no hej, wat boer niet kent... varim kazdu zimu o.i. tekvicovu polievku. Recept bol davno v AH magazine. MM sa vzdy oblizovat az za usi. tak dal porciu svokrovi. No on sa takmer pogrcal (trochu divadlo mi to pripadalo) ze on take nikdy nejedol, teraz nezacne, ci ho chcem otravit. "Najlepsie" na tom je, ze deti videli ako robil divadlo, od vtedy nejedia tuto polievku ani oni/ lebo opa nemusel, tak ani oni...

Co sa tyka zemiakoveho salatu, aspon tu pri Tilburgu robia ludia "koude schotel" priblizne pribuzny naseho zem. salatu.

ervenka
11. okt 2017

@ajana1 ani Holandska kuchyna nie je najzdravsia. zemiaky/ zemiakove kase na rozne sposoby+ maso.

ajana1
12. okt 2017

@ervenka to veru tiez nie je a je na kazdeho z nas co budeme jest. Ja aj ich recepty vzdy upravim tak aby nam vyhovovali co znamena ze pridam asi trojnasobok zeleniny 😂 Co je ale ze najhorsie na ich kuchyni je Unox 😂

petronela230
16. okt 2017

Caute baby tie co ste prisli do holandska aj s dietatom...naucili sa vaase deti jazyk.bez problemov? Mame s manzelom trochu stres ja nieco rozumiem pp holandsky ale nerozpravam inak pouzivame anglictinu zili sme v nl uz predtym syn sa nam narodil tam ale potom sme sa vratioi a teraz bude mat v januari 4 roky...je velmi komunikativny hravy maly chlapec taky jaso a neboji sa ani ludi a tak takze nrbojim sa toho ze by sa bal chodit do skoly ale bojim sa toho jazyka holandskeho...tak sa pytam ako ste dopadli vy ako to vase deti zobrali ? Bolo to tazke?Prajem pekny dnik;)

fadama
16. okt 2017

@petronela230 Deti sa rychlo naucia jazyk tvoj ma len 4 roky a hned aj nastupi do skoly pojde mu to ako nic. Moj rozprava lepsie ako slovensky.

petronela230
16. okt 2017

@fadama vies my mame taky stres bojime sa ze aby secko a nim bolo.ok tvoj muz je tiez slovak? No tak by sme.vhceli nech hned do.skoly ide na zaciatku ze to byva rakou hravou formou to.ucenie ako predskolaci...my len aby s malym.bolo secko.ok muz.robotu ma.ja si.najdem.tiez len nech on je v pohode...kontakt s ludmi sa.nebojim...a ako to je ked.nevie nic.ze.napr chce ist na zachod a tak? Napr ze budu mu rozumiet?😝

fadama
17. okt 2017

@petronela230 no zacne ako groep 0 a tam hravou formou ho naucia. moj tiez nevedel ani slovo a ako sa prvy krat vypytal na toaletu to fakt netusim, no viem ze raz boli vonku a bolo mu treba cikat tak sa ani nepytal stiahol si co bolo treba a kludne sa vycikal dakde do kríku. 😂 Ucitelka nam to hovorila so smiechom bola z toho vtipna prihoda a tak mu povedala ze ako sa ma vypytat. ( tak mozno to bolo aj prvykrat )
Neboj deti su velmi vnimavé jazyk sa nauci ani nebudes verit ako, moj sa este v skole neucia anglictinu ale s dietatom sa uz aj porozprava ang. a ja nechapem ako to robí.
A do akého mesta idete ?

petronela230
17. okt 2017

@fadama ahojky no chceli by sme.ist az v marci asi aj je vyse roboty na jari a tak...my chceme ist do zoetermeer tam sme pred tym byvali alebo nejaka dedinka okolo...ty si uz kolko v nl vies holandsky? Doma sa vam nestalo ze maly sa napr zasekol lrbo niektore deti zevraj mozu aj rpestat hovorit sak jako tomu nasmu sa huba nezavre ale tak streckujeme z muzom aby sme nestupili do vacseho h..a jako je sk my sme sa vratili a stoji to tu z ahovno:D tak zas rozmyslame naspat jako neni nam tu zle mohli sme este pockat vtedy s tym.navratom.na sk a nasetrit trochu aj na byvanko a tak ale rodina do nas hucala pojte domov pojte domov no a dakujem pekne:D jako nieco si usetrime ale z toho nicoho ked sa ti volaco dodrbe dajme tomu na aute mozes to zaplatit a zas mas prd:D

leonii
17. okt 2017

Ahoj mi sme prišli ked mali deti cca 9, 8 a 3roky. V januári to bude 4 roky. Prvý rok bol taký, že menej hovorili,ale potom sa im ústa nezatvorili ani na chviľku. MM kolegovia dokonca hovoria, že nemajú ani prízvuk žiaden 😀 Najstarší teraz nastúpil na strednú, čo ja som sa teda obávala ako ju bude zvládať vzhľadom na typ učenia za ZS ale zatial ho chvália. Je jasné, že diktáty su horšie,ale aj on je spokojný. Inak ja doteraz neviem dobre po nl,ale mm rozpráva dot plynule 😀

fadama
17. okt 2017

@leonii ja som uz z mm dlho v NL ale jazyk nie a nie sa namna nalepit. ☹

Syn zas vobec nerozpraval do 4 rokov a ako zacal chodit do skoly tak uz sa rozbiehal dost rychlo, A má aj prizvuk holand. preto ked rozprava slovensky tak je to divné. 😀

leonii
17. okt 2017

@fadama no ja verím, že sa to časom aj na mna nalepí 😀 Ako niektorý vravia, že viem celkom dobre,ale v podstate sa o tom rozprávame o tom istom, deti a pod. Mne je zas smiešne ked Melánia mieša do slovenských viet občas nl slová 😀