Je očkovanie na Slovensku povinné?

yanka2828
25. jún 2016

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je očkovanie na Slovensku povinné? Môj priateľ mi povedal, že áno a najbližšia krajina, kde to povinné nie je je Rakúsko. Ale ja nechcem ísť rodiť do cudzej krajiny, ktorej jazyk ani nepoznám a môj priateľ je rázne proti očkovaniu. Za rady vopred ďakujem 🙂

adsumus
5. júl 2016

@marcelatje ako vieš, že nemohlo a kde máš autizmus v nu v letáku

marcelatje
5. júl 2016

@adsumus a ty ako vies ze to sposobilo nieco ine? Len sa to domnievas vzhladom na svoj nazor. Matke to povedali lekari ktori dieta vysetrovali, videlu ho nazivo, ziadne dohady ani prikraslene opisy......realita.
Autizmus cely cas spominas iba ty.

adsumus
6. júl 2016

@marcelatje neviem čo matke povedali lekári, ťažko potom dedukovať či píšeš o autizme alebo o čom. akí lekári sa asi tiež nedozvieme, takže nevieme ani čo sa stalo a ani aký je postoj lekárov k veci. 😒

marcelatje
6. júl 2016

@adsumus este dodam ze matka dievcatka nie je antivax. Vsetky tri deti ma riadne zaockovane takze antivax syndrom ze za vsetko zlo sveta moze ockovanie v tomto pripade vylucujem. Myslim ze je nacase si priznat ze vakciny skutocne moz mat aj nu.

adsumus
6. júl 2016

@marcelatje ale ved si nenapísala čo je dieťaťu, a chceš aby sme tu čosi priznávali, jasne, že maju nežiaduce učinky, dieťa može dostať alergický šok, horučky, velmi zriedkavo aj zápal mozgu, ale nie všetky chrooby su nasledkom očkovania, to je len strašenie ludí aby sa neokčovali.

marcelatje
6. júl 2016

@adsumus presne to pisem. Tak ako existuje riziko u neockovanych deti existuje aj u ockovanych. Ide len o to ze niektori maju problem pripustit ze aj ta "ich" teoria moze mat nedostatky.

maciatkolulu
6. júl 2016

@aristka chcela som sa este opytat, ze pokial sa zisti cierny kasel u akejkolvek osoby, to sa neriesi, nehlasi nikde? Mojej matke lekar povedal, ze dospeli ludia s detmi sa maju dat preockivat, tuto verziu som zatial nepocula a uz mi to zacina liezt na mozog

prevenar
6. júl 2016

@maciatkolulu ak ti vobec lekarka dobrosrdecne da spravit test na CK , tak na vysledok cakas 2 TYZDNE ! - tolko k ochrane verejneho zdravia.

mal som znamu , ktora zacala brutalne kaslat , trvalo to 2 tyzdne a lekarka jej odmietla spravit test na CK , lebo ved je ockovana, takze nemoze mat CK 😀

pritom pripady CK stupaju od roku 1980 - na PLNE - PLOSNE ZAOCKOVANEJ populacii .

teada
6. júl 2016

@prevenar ale ale, uz sa to tu k urazkam schyluje??asi by si sa mal proti agresii zaockovat🙂))

prevenar
6. júl 2016

@teada
hmmm ????
ked vidis urazanie, nahlas to administracii .

dik za super prispevok a prajem pekny dnik 🙂

teada
6. júl 2016

@evittam no mne to az tak jedno nie je, ci sa davaju ockovat deti alebo nedavaju, lebo aj tie moje su v ohrozeni vdaka tym nezaockovanym...v cakarni u pediatra sa stretli dve maminy- jedna, co mala trojrocnu dceru choru, neockovanu a druha mamina co mala dvojmesacne babatko, este nestihlo zaockovat, to az v troch mesiacoch, v styroch a pod.., to male babatko ochorelo od toho starsieho dievcatka a priebeh ochorenia cierneho kasla skoro zabilo to babatko a to vdaka tomu, ze este nebolo zaockovane a dostalo to od dietatka rodicov antivax..od tohto momentu lekarka neprijima ziadne deti rodicov, ktori odmietaju ockovanie..uplne chapem, rozumiem a dufam, ze ockovanie nadalej ostane povinne, myslime , ked uz nie na svoje deti, tak aspon na tie druhe....mozno potom by ste hovorili uplne inac

teada
6. júl 2016

@prevenar prepac, ale posielat ma na vysetrenie siveho zakalu len pre tvoju neinformovanost ti nepride urazajuce? mne to pride okrem ineho aj prilis detinske...ale ved som na modrom konikovi , vsak?🙂..aj tebe pekny den prajem.. 😉

marcelatje
6. júl 2016

@teada chápem tvoje rozhorčenie no ja by som skôr ako na plošnom očkovaní hlava nehlava bazírovala na individuálnom prístupe. Nepíšeš prečo dané dieťa nebolo očkované. Niektorým deťom očkovanie skutočne škodí.......viem, straty sú povolené, no ak by tou "stratou" malo byť tvoje dieťa asi by si na to pozerala inak 😔

prevenar
6. júl 2016

@teada
nemusis sa ospravedlnovat nie som urazeny 🙂 nie nie je , mam obavy o jej zdravie, to je vsetko. ked vidis urazanie, nahlas to administracii ..neviem ako ti este viac pomoct.

maciatkolulu
6. júl 2016

@teada ja nesudim, ani ocko a ani neocko, len mi prosim ta povedz ako si sa dozvedela o tom, ze to dieta bolo trojrocne, ze malo cierny kasel, ze sa stretlo s dvojmesacny, ktore malo nakoniec cierny kasel prave od nezaockovaneho dietata a ze sa skoro udusilo.... Toto su vsetko velmi presne fakty...A dalej nerozumiem, co robilo v cakarni u lekarky s chorymi trojrocnymi detmi, zdrave dvojmesacne dieta. Divny postup, myslim, ze kazda lekarka ma vymedzeny cas pre babatka a pre chore deti. Prave reto, ze ani chripka nie je dobra pre male mimino. A to nepojdes v zivote do zahranicia? Pretoze tam su bezne nezaockovane deti, aj u nasich rakuskych susedov, tot v hainburgu napr. 😀 nie je povinne ockovanie, nepojdes v zivote na ziadne medzinarodne letiko? A vies co je najvtipnejsie, ze mojej matke teraz robili testy na cierny kasel a aj mojmu otcovi, ako som vyssie pisala, neziju spolu, napriek tomu minuly rok mal podozrenie na CK a moja matka teraz, ockujuca generacia a obvodny im povedal, ze proste to treba v dospelosti preockovat.... A co teraz? Moja mama a aj otec boli bezne s nami, chodili do obchodov a? Podme vyclenit neockujucich rodicov, ved to je smiesne, prepac a lekarka predsa deti ked sa narodia musi zobrat a ked sa potom rozhodnu pre neockovanie, tak co? Alllleee no tak neprehanajme trochu. Co ked sa ti narodi dalsie babo s nejakym vaznym zdr.problemom, ako mne moja prvorodena a nemohla sa ockovat prave na ck a teraz by ta nejake matky odsudzovali, nehovor nikdy....lebo nevies

maciatkolulu
6. júl 2016

@prevenar no dobre, ale kebyze pridu pozitivne vysledky nehlasi sa to nikde? Proste obvodak si to musi vsimnut, ci ako to funguje, lebo mojej matke vraj povedal, ze ako s kaslom, mama ze ok, on, ze ste mali cierny kasel!!!!!!!!!! Dal spravit dalsie testy a hodnota hranicna a nikto nic neriesi. Matka, ze ma doma nezaockovane vnuca a nic, akurat prednaska, ze nezockovane moze do polroka umriet a tak, nuz uz davno nemame pol roka.

adsumus
6. júl 2016

@maciatkolulu ja som sa dala preočkovať predrokom a pol a klopy klopy, trošičku začervenané a inak pohodička, potom som bola v kontakte s čiernym kašlom a nič, klopy klopy ešte raz.

maciatkolulu
6. júl 2016

@adsumus ale ja nerozumiem tomu, ze nikto nikoho dospeleho akoze neupozorni????? Ved dospeli su v kontakte s dvojmesacni neockovanzmi detmi a mozu mat kudne cierny kasel a behat po svete, ti nie su nebezpecni, ved su este viac. Som uz z toho jelen

adsumus
6. júl 2016

@maciatkolulu jakože neupozorní? ved kto vie, či ma alebo nemá čk? kým sa to zistí laboratorne prejdu týždne a nahlasuje sa, ved máš štatistiky. jedine čo môžeš urobiť je dať sa preočkovať a nechrchlať na malé deti. rovnako nepušťať k bábetkám neočkovane jedince alebo nepreočkovane.

maciatkolulu
6. júl 2016

Tak ja vo svojom okoli nepoznam nikoho dospeleho preockovaneho na CK. Nikoho. A lekar sa mamy opytal, ze ako sa citi, ze vysledky boli, ze mala CK! Mala atb, ale len, ze na zapal priedusiek, potom isla na kontrolu a toto jej povedal, urobil kontrolny odber a vysledok, hranicne hodnoty, tak toto je akoze ok? Nikdy mi lekarka moja obvodna nepovedala, ze je potrebne sa preockovat, ani to neriesila, ani po poorode ani pred, ani u deti, myslim tych vacsich, robi sa halo pri trojrocnych ake su nebezpecne tie neockovane a co dospeli, to je ok, chces povedat, ze aj tvoji rodicia su preockovani, ci neboli s detmi, kym si ich zaockovala, ci ako teda? Ja sa nechcem hadat, len uznaj, ze je to na hlavu

adsumus
6. júl 2016

@maciatkolulu realita je aka je, ak si chceš chrániť dieťa pred čk, do roka kým nie je plne očkovane, nepušťať chrchlajucich a neočkovaných dospleých ani deti, bohužial, tiež by som bola radšej aby v tomto smere bola väčšia osveta a dospelí aspon tí, čo su v okolí novorodencov boli upozornení na tuto chorobu a možnosti prevencie, ale na sk ako so všetkým, čo si človeka sam nezistí, nemá. ale ja nevidím problém v tom, že dospelí su najväčšie riziko, pretože bud boli očkovaní alebo prekonali čk, alebo oboje, takže su imunni do určitej miery, nakolko čk je choroba kde imunita netrvá dokonca života a časom slabne aj u očkovaných aj u nečkovaných. A kto robí halo ohladom neočkovaných detí, asi pretože rodinu neočkovanu a cchrchlajucu, môžeš usmerniť aby nechodili, ale ked ideš s deckom ku pedine, tam nemôžeš usmernovať nikoho, iba sa spoliehaš, že tam nebude sedieť iné s nejakou takou chorobou. a rovnako do školok tam chodia maminy s bäbetkami, tam sa tiež môžu nakaziť bábetka.

maciatkolulu
6. júl 2016

@adsumus ale my si nerozumieme, tu sa robi halo s tym, ze neockovane dieta je roziko a do obchodov nechodia matky s detmi, necestuju, nie su v autobusoch, nie su na letiskach a tam sa pokojne moze vyskytnut chrchlajuci dospeli a teraz co? Ja absolutne nevidim rozdiel, teda pardon vidim rozdiel, v tom, ze dospeli chodia von a aj do prace chrchlajuci, na druhej strane rodis s chorym dietatom tak nanajvys k lekarke a u lekarky predsa zdrave deti, novorodenci nebyvaju v cakarni s chorymi a ked hej, tak sa neda nic robit, mozu chytiti vselico aj uplne obycajnu chripku, ktora moze babatku ublizit.
Takze nakoniec je to tak, dospeli nie su preockovani a kludne si behaju po svete, nikto ich nedorbava, ze nie su ockovani, beru ich do prace, napr.kde je obrovsky open office s klimou, nikto sa nesnazi presadit diskriminaciu, nie si ockovani, nevezmeme ta.... Je to uz na smiech a pre mna nepochopitelne, ze napr.mojej mtke lekat ani neoznamil, ze mala zle vysledky a ma prist na kontrolu kvoli CK, ale vsak nevadi. Nuz svet je divny.
Mimochodom, podla wikipedie, cierny kasel postihuje najma deti vo veku 12-18 a dospelych a uvazuje sa o odprucani preockovania dospievajuch a dospelych.
Toto nevadi tym velmi odsudzujucim matkam neockovanch deti? Ze sa pokojne premavaju dajme tomu v BA v eurevei, kde su okrem cudzincov aj dospeli, ktori nie vo vacsine preockovani.... Smutne, nikto nema nikoho do nicoho nutit, to je moj nazor.

evittam
6. júl 2016

@teada Presne ako ti napísala @maciatkolulu. Odkiaľ máš také presné informácie. Ako vôbec vieš, že to choré dieťa malo čierny kašeľ a to bábo sa nakazilo od neho. A byť pediatričkou tak zmením ordinačné hodiny pre chorých a poradne-ani mne a všetkým mojim známym sa nikdy nestalo, že by do poradní s bábom chodili spolu s chorými deťmi. To je minimálne neprofesionálny prístup od pediatra. A ja napríklad ako matka malého dieťaťa by som na poradňu medzi choré deti odmietla ísť. A dám ti len takú otázku, čo by si spravila keby ti tvoje dieťa ohluchlo a osleplo po podaní vakcíny? Tiež by si očkovala ďalej?
A to, že mi je to jedno som myslela tak, že proste nesúdim nikoho a neberiem mu jeho názor či už očkuje alebo nie to je všetko.

maciatkolulu
6. júl 2016

@evittam ono aj kebyze musis ist k tej lekarke a su tam akurat chore deti, tak dofrasa necham decko v kociku, otvorene dvere na cakarni vbehnem, ked uz teda nemam nikoho, kto by isiel so mnou, zaklopem poviem co potrebujem a bud cakam nadalej vonku s kocikom, alebo vybavim medzi dverami a hotovo. A to sa matky boja fakt len chorob, ktore sa daju ockovat, co taka sarlachova angina, to je tiez fajn zazitok, tu babatko dostat moze, to uz nevadi, vsak ho dostalo od zaockovaneho, alebo ako to mam chapat, ved normalna matka nebude ticho sediet v cakarni vedla chrchlajuceho dietata a ked hej, tak berie riziko, ze nieco dostane to male a naozaj to nemusi byt len ten cierny kasel. No comment uz

marcelatje
6. júl 2016

@evittam ale veď to by na milión percent nebolo spôsobené vakcínou, už to pochop!
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

evittam
6. júl 2016

@maciatkolulu A inak ten čierny kašeľ mohlo mať kľudne aj zaočkované dieťa a to bábo ho tiež mohlo dostať aj od zaočkovaného - ale to už by asi nikomu nevadilo....lebo veď bolo zaočkované.....
@teada

evittam
6. júl 2016

@marcelatje Samozrejme, zabudla som. Úplne zdravé dieťa dostane vakcínu - ohluchne a oslepne ale určite to má z toho vzduchu čo dýchalo doteraz..... 😠

tin007
6. júl 2016

Ucinnost zlozky vakciny proti ciernemu kaslu je velmi otazna; na Slovensku mame pravidelne pripady diagnostikovaneho CK, vela krat u deti a tinedzerov, ktori boli ockovani v sulade s ock. planom (da sa to vyhladat cez jednotlive spravy RUVZ).
V zahranici je to tiez tak, ze vela pripadov CK je diagnostikovanych u ockovanych. Napr. tu je studia, v ktorej sa pise aj o tom, ze klesa ochrana deti proti CK uz po jednom roku od ockovania o 42% http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1200...

prevenar
6. júl 2016

@evittam vzduch je teraz totalne peklo ..nadychnes sa a bum ..si hlucha, slepa , ochrnuta ..nikdy nevies, pri ktorom nadychu sa to stane. UZ TO POCHOP! 😀

maciatkolulu
6. júl 2016

@tin007 ono, uz mi to je smiesne, ako sa to stale riesi a dokola a dokola, ale vytaca ma, ked nejaka matka povie, ze neockovane dieta je hrozbou pre to jeje, dofrasa, toto ma vytaca, ale jej dieta moze byt tiez hrozbou, pre moje neockovane dieta zo zdravotnych dovodov, tak a co teraz? Ako to riesit? Krupica, to akoze vojde zenska s babatkom do cakarne a ciha a pyta sa kazdej matere, co ma kaslajuce decko, ze ste ockovani, nie je to nahodou cierny kasel? Ved to je uz trapne, tvrdit, ze nejake dieta niekoho nakazilo vediet vek, pribeh ochorenia...narazam na prispevok od
@teada a tvrdit, ze lekarka ma v starostlivost iba ockovane deti, moze to povedat nejakej naivnej husicke, ktora naleti, ale realne to nie je. Akurat si myslim, ze sa ma zachovavat lekarske tajomstvo a nie, ze by pani doktorka kecala o druhom dietati, opat akurat tak nejakej husicke, ktoru chce vystrasit, aby ockovala, moj nazor.
Ale dospeli nepreockovani, to je ok, ze jej vlastna matka, teda babka dotycneho imina nunuce nad novorodencom to uz nevadi, ze je v obchode, na poste,medzi kopou nepreockovanych a chrchlajucich ludi, to je tiez ok, ale trojrocna neockovana anicka nakazila ck v cakarni este neockovaneho jozka a ten mal tazky priebeh, to uz je bomba.... ach jaj, zi a nechaj zit
Ja osobne, ked sa s niekym stretavam, bavim, neriesim, ci je dotycny ockovany, ci ma ockovane deti a tak,ale asi budem iadat pri kazdej navsteve ockovaciepreukazy uz a to od vsetkych, od seniorov, dospelych, adolescentov, pubertakov, predpubertakov, deti, babatka a tak 😉
smutne ako niekto dokaze odsudzovat neockovane deti a to ani nevie velakrat dovod, tato hysteria je smiesna