Máte očkované deti proti TBC?

10. máj 2022

Detský lekár MUDr. Andrej Čižmár vo videu v Pravde opisuje, ze je to velke riziko, ked prichadzaju ukrajinske deti medzi slovenske, pretoze niektore kmene TBC virusu, ktore maju na Ukrajine nereaguju na lieky. Z armady nakazenych je zaroven 20% HIV pozitivnych. Taktiez ak sa nahodou zachyti TBC nakazeny ukrajinsky spoluziak, tak cela trieda a vsetky kontakty musia pol roka brat lieky na TBC. Neviete ako je to s ockovanim? Uz v 2012 sa u nas prestalo plosne ockovat proti TBC, no rozmyslame o dodatocnom ockovani. Nemate nahodou skusenosti? Platili ste za vakcinu? https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/c...

marthuska
10. máj 2022

Aj ja uz rok premýšľam lenze neockuje pediater ale v špecializovaných centrach

anjelicek26
10. máj 2022

U nas su obaja starsi, mladsi nie, ale nasa pediatricka toto neockuje. Ani neviem, ze kto.

pribinak
10. máj 2022

Ja napr chodím so synom na dovolenku do Turecka aj do Egypta či Tunisu a aj tam sú úplne iné kmene TBC a nerobím paniku

Ukrajinské deti tu chodia normálne k lekárovi na prehliadku, robia sa im aj všetky odbery, tak by určite toto zachytili

Nerobme tu zbytočne paniku, lebo je naozaj zbytočná

Ockovani nie sú ani naši počerní spoluobcania, ktorí sa Medzi nami bežne pohybujú. Stačí sa ísť pozrieť do niektorých sanatória ktoré sa špecializujú na dýchacie cesty a sú ich tam celé kopy

katulienkax
10. máj 2022

Toto očkovanie bolo tak neúčinné ako aj očkovanie proti kovidu a ešte s kopou nežiaducich ucinkov, nedala by som . A tie kmene čo vláčia z Ukrajiny aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou to očkovanie nezahrna

sisa_s
10. máj 2022

V sucasnosti sa ockuje len u rizikovych deti (v rodine sa vyskytla tbc,...), ak chces dobrovolne zaockovat, informuj sa v najblizsom kalmetizacnom stredisku, mozes si to sama zaplatit

spadnutaslivka
10. máj 2022

na východe sa očkuje v KE, ale najprv musí mať dieťa absolvované základné povinné očkovanie, ktoré sa očkuje cca do 2 rokov (neviem presne), potom sa má objednať v tom centre, tam najprv absolvuje nejaké testy (znášanlivosti) a až potom by ho zaočkovali. Aspoň tak mi to hovorila doktorka, keď som chcela dať svojho zaočkovať... Nejako sme sa k tomu už nedostali. A samozrejme, že je to za poplatok, ale nepamätám už sumu.

autor
11. máj 2022

@pribinak Ukrajinske deti nechodia na taku prehliadku, ako by mali a to je podla lekarov problem. Asi pred mesiacom sa tomu venovala v clanku jedna lekarka, ktora kritizovala system, ktory ju nuti dat peciatku do skolky ukrajinskemu dietatu, ktore vidi prvy krat v zivote, nevie ci bolo vobec ockovane a s matkou sa bavi iba cez Google prekladac. No a matka ocividne povie iba to, co chce, pretoze zdravotna karta dietata je na ukrajine a len Pan Boh vie, ci neklame o rodinnej anamneze ci ockovani. Na zaklade coho ma robit odbery krvi ukrajinskym detom? Poistovna jej to nepreplati. Alebo na zaklade coho ma posielat vsetkych malych ukrajincov na rtg pluc ci nemaju nahodou TBC? Lebo tam maju obrovsku armadu nakazenych tuberakov? Pocerni spoluobcania vychodu uz historicky boli postrachom ucitelov, pretoze sami sa chvalili ucitelom, ze kaslu so slinami na deti, aby mali aj deti raz dobry TBC dochodok. 10.5.2022 bola reportaz z BA nemocnice, kde lekarka priznala, ze tyzdenne im pride 15-20 ukrajincov, nakazenych HIV. Podla pediatra MUDr. Čižmára vo videu v Pravde HIV tvoria zaroven 20% nakazenych TBC. Tak si lahko vypocitajme kolko nakazenych TBC z ukrajiny chodi po Bratislave.

pribinak
11. máj 2022

Iba Ukrajinci? So mnou dnes v aupaci na obede sedelo asi 20 ľudí z Pakistanu. Som mala z balkóna skákať? Či čo?

Sa treba ukľudniť trosku

autor
11. máj 2022

@pribinak Obedovat vedla Blizkeho vychodu, Afriky a im podobnym je uz fakt sila adrenalin z virologickeho hladiska. Ako sa hovori, dovtedy sa chodi s krcahom po vodu, kym sa mu ucho neodtrhne.

pribinak
11. máj 2022

Čo ti poviem? Ja každý rok cestujem do Ázie na dovcu