Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

heimdalls
16. apr 2012

@palesandra - lenže keď to pošleš priamo na RÚVZ tak im dáš de facto všetky svoje osobné údaje a môžu konať, keď lekárke, je na nej ako a či vôbec ťa nahlási na RÚVZ.

palesandra
16. apr 2012

ahoj nas lekar to uricte posle na hygienu, povedal nam to. hygiene to nebudeme davat, len sme chceli jemu.
rozmyslame ze napiseme ten inf. nesuhlas ale tie nabozenske dovody sa nam nevidia, uz sme totiz s nim rozpravali... som zvedava ako sa zatvari ked mu prinesieme papier, je dost svojsky a tvrdohlavy, jasne ze sme my padnuti na hlavu a nevieme co robime...

ten papier ste podpisali obaja rodicia alebo len jeden a dali ste doktorke a ona tiez podpisala prevzatie ci ako?

palesandra
16. apr 2012

@heimdalls ked ste dali ten papier pediatricke, tak uz do karty nic nezapisovala?

heimdalls
16. apr 2012

@palesandra - nič absolútne, len informovaný nesúhlas chcela mať podpisaný oboma rodičmi, zobrala ho založila a viac sme MMR nepreberali.

heimdalls
16. apr 2012

Takto vypadal informovaný nesúhlas, jeho autorom je prevenar, takže mu v mene všetkých ktorím pomôže ďakujem:

Ja, dole podpísaný XX, nar. XX v XX, týmto na základe práva na informovaný (ne)súhlas so zdravotnou starostlivosťou, ustanoveného v čl. 5 a čl. 6, ods. 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny (Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne), ktorý na území Slovenskej republiky platí od 1.XII.1999 v znení Oznámenia Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 40/2000 Z.z., a bližšie špecifikovaného v §6, §11 ods. 8 písm. d) a §4 ods. 4 Zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako aj v zmysle ustanovení Ústavy Slovenskej republiky o ľudských právach a základných slobodách, vyjadrujem svoj

INFORMOVANÝ N E S Ú H L A S

s MMR očkovaním môjho dieťaťa XX, nar. XX v XX, očkovacími látkami Priorix (výrobca: GlaxoSmithKline), Priorix Tetra (výrobca: GlaxoSmithKline), M-M-RvaxPro (výrobca: Sanofi Pasteur) a ProQuad (výrobca: Sanofi Pasteur).

Žiadam o striktné rešpektovanie tohto môjho informovaného nesúhlasu.

V XX: XX podpis: ............................

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@palesandra
zodpovednost za svoje dieta mas TY a rozhodovanie aka zdravotna staroslivost sa mu poskytne ROZHODUJES TY!........... asi si este decko sama, ked sa bojis nejakej "pseudo"autority akou je pediater........... akoby si chcela tuto zodpovednost a slobodu hodit na toho pediatra, ze vsak nech on rozhoduje o tvojom dietati......... to je vazne take detske rozmyslanie....

staci podpis jeden, alebo dajte obaja podpisy a mate na krku zbytocne opletacky

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@katulikzlatulik
ano ja mam dieta ktore zatial nema ziadne ockovanie, a ani nebude mat....... toboz MMR, co je neskutocna a zbytocna sracka.... neviem o tom zeby chcelo byt ockovane, a ak si niekto mysli ze ano, tak nech sa ho opyta.....

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@palesandra
chces "chranit" svojho pediatra tym ze sa samoudas?.........paneboze ten tvoj "super"pediater ta pri PRVEJ PRILEZITOSTI UDA a sposobi ti aj peklo na zemi.... preco?............LEBO......mu pridu take smernice....... a budes mu z duse ukradnuta......... ver ci never je to tak, ta "dolezitost" co pre neho ty zohravas nie je velka..... pride o jedneho o 10, o 100 pacientov, co na tom zalezi..............ale ked si naserie sudruzky z RUVZ, ma peklo na zemi postarane ON!....... a sam seba bude chranit vzdy v prvom rade...... na teba sa vykasle......

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@heimdalls

vyjardil si nesuhlas S OCKOVANIM..... 🙂..... a to je chyba.....

mal si proste jasne ODMIETNUT (OCKOVACIE) LATKY............ved to je samozrejme, ze sa pouzivaju na ockovanie... ale nikto ti potom nemoze vycitat a pokutaovat ta ze si odmietol nejake ockovanie, takto schytas pokutu.....

prevenar
16. apr 2012

@heimdalls hmm.. ale to nie je moj text , celkom urcite. to vyzera skor na Manofa podla mna. ja som urcite nikde neuvadzal tie zakony.

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

lekari sa boja RUVZ, hygieny...... lebo hygienicky maju statnu moc a mozu sikanovat a trestat neposlusnych plne v zmysle udelenej "statnej moci"...........to ze kazdy jeden urad si vydava aj nezakonne neverejne "usmernenia" ktore nuti respektovat inych ludi (pediatrov, inych lekarov) je davna prax....... toto usmernenie "zmizne" alebo sa zametie pod koberec hned ako na to niekto dolezity slapne (napr. prokurator)...... a zase poslusnych lekarov co respektovali toto (aj nezakonne) usmernenie bude RUVZ chranit ako vie............. cize lekarom nezostava nic ine ako respektovat cokolvek si na RUVZ vymyslia aj ked je to protiustavne, nezakonne, neeticke, akekolvek.....

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

TOTO PLATI VSETKO ALE....DALEJ
vyjadrujem svoj

INFORMOVANÝ N E S Ú H L A S

s POUZITIM NASLEDOVNYCH LATOK NA MOJOM DIETATI XX, nar. XX v XX, Priorix (výrobca: GlaxoSmithKline), Priorix Tetra (výrobca: GlaxoSmithKline), M-M-RvaxPro (výrobca: Sanofi Pasteur) a ProQuad (výrobca: Sanofi Pasteur).

Pouzitie kazdej dalsej latky podobneho ucinku aj od ineho vyrobcu si vyhradzujem osobne konzultovat a ich pouzitie odsuhlasit vzhladom na pribalovy letak k nim prilozeny.

v XX, dna XXX
XXX

jednoduche, plne zakonne, a nikto ta nemoze napadnut ze odmietol nejake ockovanie.....

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

nejaky idotko pediater, alebo toboz kravicka na RUVZ ti moze akurat "ponuknut" INE ockovacie latky..........ktore ale z pozicie rodica a teda jedineho pravneho zastupcu svojho dietata zvazis ale zaruku na ich pozitie samozrejme nedas nikomu......

a tym pekne krasne plne zakonne a plne asertivne posles vsetkych kretenkov do riti..

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

ak ti bude tlacit niekto do hlavy ze si "povinny" pouzit nejaku konkretnu ockovaciu latku konkretneho vyrobcu, tak to postupis okamzite prokurature s trestnym oznamenim vo veci, lebo na toto nema nikto pravo a nesie to znaky korupcie a zneuzitia pravomocni verejneho cinitela, hrubeho natlaku a dalsich tr.cinov a precinov.

hotovo......

sirael
16. apr 2012

@palesandra Ahoj, ja som prave dnes odmietla tretiu Hexu a MMR. Hovorila som s lekarkou telefonicky, na moje prekvapenie moj nesuhlas zobrala v pohode, vobec ma neprehovarala, len sa ma pytala preco odmietam a jediny kamen urazu bol, stale trvala na tom, aby som jej to prisla podpisat. ja som odmietla. Ale tiez mam uz z toho gulas, lebo citam to tu aj spatne a raz najdem, ze treba jeden podpis, potom sa docitam, ze netreba ziaden podpis....🙂 No my sme zatial nepodpisali nic a ani sa k tomu nejako nechystam 🙂

bobocka
16. apr 2012

@sirael ahoj mozem sa opytat-pises,ze ste odmietli hexu a MMR ,ale o prevenari nepises.ten ste dali? ak ano,tak preco? ja si zistujem,ze kto co ockovavat dava a preco.niektori nedavaju ockovat vobec,ini len iste vakciny odmietaju.kludne aj ip.dakujem krasne 🙂

palesandra
16. apr 2012

@sirael tak reakcia na odmietnutie zalezi od povahy lekara.

sirael
16. apr 2012

@palesandra Zobrala to v pohode, az na ten podpis, az na to, ze ako dovod - jeden z dovodov som uviedla, ze po druhej Hexe a Prevenare mala dcerka 5 hodinovy neutisitelny plac a ona mi na to povie so smiechom "ved to je normalne - ale ked radsej podstupite to, ze dieta ochorie na nejaku chorobu radsej ako to, ze bude CHVILU plakat" - no akoze som jej povedala, nech si pozrie pribalovy letak, ze niekolko hodinovy plac po ockovani nie je NORMALNE 😒

evina_plus_jedna
16. apr 2012

nevím, jesli sem někdo dával odkaz, tady je neodvysílaná reportáž: http://www.stream.cz/uservideo/676043-ockovanie...

kbeata
16. apr 2012

@bobocka moj ma bcg vakcinu,z porodnice

bobocka
16. apr 2012

@kbeata potom si uz nedala nic? ak teda nie,tak smiem sa opytat ci to bolo koli tomu,ze si sa dozvedela o neziaducich ucinkoch vakcin a to zmenilo tvoj postoj k veci,alebo mal tvoj drobec neziaducu reakciu na ockovanie a potom ste sa rozhodli viac neockovat? dakujem za odpoved. 😉
btw moj drobec mal skaredu reakciu po bcg a po pravde som rada,ze ak budem mat dalsie dietatko,tak nas nik uz nebude obhanat koli tejto konkretnej vakcine 🙂

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@palesandra
akehokolek lekara moze aj rozdrapit, TO JE JEHO PROBLEM, nie problem rodica!

tamix
17. apr 2012

@jezibosorka strašné niečo!!!

prevenar
17. apr 2012

@sirael @bobocka

ja osobne by som sa vyhol akemukolvek podpisovaniu cohokolvek. kedze neexistuje ziaden pravny predpis , ktory by nas zavazoval nieco take podpisovat. co tam donesiete a podpisete bude neskor pouzite proti vam.

osobne si myslim,ze su v systeme nastroje ktore dodrzuju zakon a zaroven sa nevystavujete samoudaniu a postupovania nad ramec vasich povinnosti. - pripajam moj starsi prispevok , kt. som pisal jednej uzivatelke.

"
"prípade, že sa osoba, ktorá má byť očkovaná, dostaví a odmietne očkovanie, lekár by mal podľa § 13 bod 3 zaznamenať odmietnutie očkovania do zdravotnej dokumentácie, spolu s názvom vakcíny, výrobcom, dávkou a dôvodom neočkovania. Pre lekára je odmietnutie zo strany pacienta jasnou situáciou, pre ktorú sa zákrok nesmie vykonať. Číselník diagnóz pozná tieto kódy:
Z28Nevykonaná imunizácia
Z28.0Nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z28.1Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8Nevykonané očkovanie pre iné bližšie určené dôvody
Z28.9 Nevykonané očkovanie pre bližšie neurčený dôvod "

zdroj : http://rizikaockovania.sk/dok/Letak_iniciativa_...

585/2008 § 13 bod 3

"(3) Záznam o očkovaní v zdravotnej dokumentácii obsahuje
dátum očkovania, názov a poradie dávky očkovacej
látky, výrobcu, šaržu, dávku, spôsob aplikácie
a meno lekára, ktorý očkovanie vykonal. Do zdravotnej
dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie
neuskutočnilo a nežiaduce účinky, ak sa u očkovanej
osoby vyskytli. Nežiaduce účinky oznamuje lekár
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a regionálnemu
úradu na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4."

zdroj http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&...

- cize, toto su jej povinnosti " . Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo ... " a dovod je vase odmietnutie a odmietnutie ma oficialnu diagnozu Z28.2. ..a kedze je to oficialna diagnoza ktoru urci lekar tvoj podpis tam samozrejme nema co hladat. "

-v pripade ,ze chcete napisat odmietnutie napisal by som jedine vetu

" nesuhlasim s podanim ockovacej latky XY od vyrobcu ZX koli moznym vaznym neziaducim ucinkom uvedenych v pribalovom letaku danej vakcinacnej latky" + citat z letaku - cast neziaduce ucinky.

podpis. "

heimdalls
17. apr 2012

@prevenar - povedzme dobre máš pravdu, ja si však dovolím jednu štatistickú otázku do éteru, myslím že toho najfundovanejšueho priamo sem.

KTO Z NEOČKUJÚCICH RODIČOV KEDY A V AKEJ VÝŠKE DOSTAL POKUTU OD RÚVZ ???

Potom môžme ďalej polemizovať o tom, čo má a čo nemá informovaný nesúhlas obsahovať, prípadne by nám mohol do témy viac svetla vniesť Manof.

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@heimdalls
manof udajne ziadnu pokutu nedostal, ale to bolo uz davnejsie....

pokial viem, tak pokuty sa davaju..........za BCG bolo cca 60e, ale to je uz pase (plati miernejsi zakon cize pokuty ani dozadu nie je mozne uz davat) .......... boli pokuty aj v maximalnej vyske 331e + 16e pausalne trovy priestupkoveho konania - pravdepodobne tam, kde rodicia su tazko v prachoch a bolo im z duse jedno kolko zaplatia hlavne ze s tym nemaju ine opletacky........ale kde som to cital, neviem, bola to statistika RUVZ tusim....

verinka100
17. apr 2012

@heimdalls ano, aj ja poznam bohuzial dve rodinky, kde bola naparena pokuta okolo 60eur+ pausalne trovy konania. 😒 A neviem ako to dopadlo, ale pred casom tu bol prispevok, ze v Trnave rodicom vyrubili "maximalku", manof zbieral rady na odvolanie pre tych rodicov...neviem ako to dopadlo. Ale samu ma to zaujima,neviete niekto?? 😕 😕 😕

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@prevenar
to je fajn ze existuju aj MKCH diagnozy neockovania, ale za dg. 28.1. 28.2, 28.8 a 28.9 rodic alebo zodpovedny zastupca schyta pokutu..... ide o ten MOTIV aky ta vedie k tejto "diagnoze"...... a ten motiv bez tebou napisaneho listu nikto nevie cize = konas tak UMYSELNE a teda pokuta....

nemusis pisat ziaden list, ale predvolaju si ta na RUVZ a TAM BUDES VYSVETLOVAT SVOJE MOTIVY!.....cize si to napis a mas pokoj a trvaj na tom co si napisal, alebo stresuj a hapkach blbosti na RUVZ...... ak to napises odmietnutie latok, nemaju ziaden dovod si ta predvolat na RUVZ, lebo to je plne zakonne, naopak mozes vyjst do protiutoku!

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@verinka100
ti rodicia tam urobili chybu.....nechali sa nachytat prave lekarkou na podpisanie panfletov do zdravotnej karty kde odmietaju ockovanie vo vseobecnosti..........proste ich dobehli........ a podpisali to obaja.........mna takto s partnerkou chceli dobehnut tiez pri BCG..... ale nedal som sa potom uz

jedine ako sa z toho dostat bolo proste ODVOLAT TO VYHLASENIE, to im dohovor o biomedicine dovoluje kedykolvek! ale to urobit bud nechceli alebo nevedeli .....