Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

sln1ecko2
17. apr 2012

Ahojte tu na tomto fore som nova, problematiku ockovania riesime v nasej rodine odkedy mame vlastne deticky a u nas sme vsetci zasadne proti ockovaniu, moj malicky ma 10 tyzdnov, prave vcera nam sestricka oznamila, ze na dalsej poradni budeme ockovat, na to som jej odpovedla, ze my nebudeme ockovat a nech pre nas ani neobjednava vakciny,. Chcem si so sebou priniest vlastny inf. nesuhlas v tom zneni, ze odmietame aplikaciu vakcin s vymenovanim konkr. obchodn. nazvov a vyrobcu. Aj manof pisal, ze takato formulacia nie je priestupkom, priestupkom by bolo odmietnutie ockovania vseobene. Moja otazka: predvolaju nas na RUVZ aj v takomto pripade, ked odmietneme konk. typ vakcin? Dalje keby som do zdrav. zaznamu napisala ako kontraindikaciu alergiu na antibiotika neomycin, ktory sa nachadza v Hexe? Ved v PIL je jasne napisane, ze to je kontraindikacia, tak co mi mozu? Poslat ma na testy?Ved ked vse.lekarke oznamim ze mam alergiu na biseptol, tak mi ho nabuduce pri angine nepredpise a nik ma naposielam na testy, ktore preukazu, ci tu alergiu naozaj mam. Len rozmyslam nahlas...

kbeata
17. apr 2012

@bobocka mozes sa opytat hocico 🙂
ockovat som nechcela uz skor,este ked som bola tehotna,ale mojou nepozornostou maleho v porodnici zaockovali tou bcg vakcinou,a potom asi v troch mesiacoch sa mu urobili jacmene na hornom viecku,moze to mat suvislost aj s tym ocko.,ale v mieste pichu nemal zlu reakciu,uzliny nemal zvacsene,akurat mu to na par dni zahnisalo a potom akoby prasklo,hojilo sa to chvilu a myslim ze bez komplikacii
no co uz,mohol byt aj bez tej vakciny 😒
a informacie o ocko.som sa dozvedela tu na MK,ked som zhanala nejake detske veci 😉 ,ked som si to vsetko zacala citat,este ze som sedela,skoro ma porazilo,ked som sa dozvedela o neziaducich ucinkoch,tak mi bolo do placu,co prvy syn musel absolvovat,aj ked mu asi trvale nasledky nezostali,ale problemov okolo jeho zdravotneho stavu bolo kopec ☹

prevenar
17. apr 2012

@heimdalls ja ale neviem ci mam pravdu ..hlavne v krajine kde skutocne pravo de facto neexistuje a statne urady postupuje podla uplnej svojvole je velmi tazke zvolit akykolvek "postup" kedze sa nemas na co spolahnut, ze to bude druha strana dodrziavat. sme totalne v situacii , ked ty nemozes nic a druha strana vsetko :/

proste snazim sa pouzit to co nejako existuje v moznostiach a zaroven sa vyhnut samoudaniu. osobne si myslim,ze toto je najlepsia cesta . to "odmietnutie" - danych vakcin, si stale mozem nechat ako vyhlasenie pre RUVZ pojednavanie.

-my sme este neboli predvolany, takze ohladom pokut ti neviem nic povedat 🙂 nastastie.

prevenar
17. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko

motiv ktori vedie k tej diagnoze je pribalovy letak samotneho vyrobku. je to uvedene aj v zakone,ze ta nikto nemoze nutit do preventivneho opatrenia , ktore je potencialne nebezpecne. ..a samotny letak vakciny vravy o tom,ze tento vyrobok je potencionalne nebezpecny pre zdravie.

prevenar
17. apr 2012

@sln1ecko2 prosim ta , precitaj si moj prispevok na strane 1133 pred tym , nez niekomu das do ruky "informovany nesuhlas" ^^ + uplne najlepsie urobis ked si precitas poslednych 100 stran a este lepsie poslednych 200 stran. dozvies sa vela potrebneho .

sln1ecko2
17. apr 2012

prevenar citam vas pozorne, ale nazory su tu rozne, manof pradi jedno ty druhe, mna to caka za mesia a chcem sa rozhodnut spravne, podla teba staci jedna jedina veta + podpis ako uvadzas na str. 1133, ved ked nesuhlas naformulujem ako odmietnutie vakciny podla vzoru manofa tam to priestupkom nie je. co teda je spravne..

heimdalls
17. apr 2012

@sln1ecko2 - čo je správne na 100% na to vám presnú odpoveď nedá nikto, ako sám napísal v predošlom príspevku prevenar, ich ani nepredvolali na RÚVZ. Všetko....a to zdôrazňujem VŠETKO závisí od vašej pediatričky, ako Vás nahlási, či vás vôbec nahlási a v neposlednom rade je to všetko na dobrej a zlej vôli samotného RÚVZ. Niekto pokutu nedostane, niekomu ju VRAJ naparili, ale nikto nikdy nič konkrétne okrem Manofa a o tom ako to tam prebiehalo a koľko "dostal" nenapísal, takže viacmenej môžme všetci čo sme odmietli len dúfať v čo najbezboletivejší priebeh, čo sa do psychickej ujmy a pokuty týka. Žiadny postup, ktorý Vás pred pokutou na 100% ochráni neexistuje, nakoľko odmietnutím očkovania porušujeme vyhlášku.
Ja som včera odniesol pediatrička naše odmietnutie MMR očkovania priorixom a ani ho nečítala, založila ho do karty dcérky a tým (chcem v to veriť) sa všetko skončilo. Čo bude ďalej vie len naša skvelá justía, ak však akokoľvek pochybí príde na rad relácia reportéri a uvidíme aký budú potom frajeri na RÚVZ.

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@prevenar
dobre ale ten motiv musis niekde uviest........motivom mozu byt aj vesmirni lide, alebo ze si proste lenivy, to RUVZ nevie, a ked to nenapises sam, tak sa ta to opytaju osobne.....

prevenar
17. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko - kto sa pyta , bude mu odpovedane 😀 hmm.. tazko povedat, dalo by sa k tomu este doplnit o dovod " toto odmietnutie je uskutocnene na zaklade moznych neziaducich ucinkov uvadzanych samotnym vyrobcom" . to by mohlo pokryt vsetko potrebne.

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@prevenar
no presne...... ty musis uviest odmietnutia taky, ktory ti legalne dovoluju zakony...... a toto je legalny sposob....."mate nahovno nebezpecne vakciny!"..... ved to je presne to preco odmietam ockovanie, nie myslienku vakcinacie ako takej.... a za toto ta pokutovat nemozu, ak ano, tak sme niekde v nacizme, alebo komunizme

prevenar
17. apr 2012

@sln1ecko2

na to je tazka odpoved ..a odpoved ktory chces pocut zrejme ani neexistuje. podla vyhlasky je to priestupok vzdy ked nezaockujes dieta podla ockovacieho kalendara. v podstate mas pravo len suhlasit "informovany suhlas" a na druhu stranu "informovany nesuhlas" akosi "pozabudli" ..je jedno akym sposobom odmietnes, vzdy to bude porusenie vyhlasky. na strane druhej je tato vyhlaska v uplnom rozpore s ustavou a dalsimi zakonmi - co je im ale uplne jedno.

manofove riesenie je dobre , ale hlavne by bolo dobre v state kde funguje pravo , kedze citovane zakony ich zaujimat nebudu ja osobne sa priklanam k minimalistickemu rieseniu a to "menej je viac" .. existuje diagnoza Z28.2 + kratke vyjadrenie ,ze dovodom odmietnutia VAKCINY (nie ockovania) su ucinky uvedene v letaku. + nic nikomu nepodpisovat . osobne som presvedceny,ze toto je najlepsi postup v nepravnom/bezpravnom state. ci je najlepsi skutocne to neviem , lebo trebalo by zapocitat do toho siroku skalu nepredvidatelnych faktorov - co sa neda . takze ... prestuduj co najviac, pohni mozgom a poskladaj si to co si myslis,ze je najlepsie pre vas.

v kazdom pripade ti drzim tebe aj kazdemu inemu palce, lebo sme na tej istej lodi 🙂

prevenar
17. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko no, ved v tom nevidim problem , staci tam doplnit k tej diagnoze tu jednu vetu .

samiana
17. apr 2012

@sln1ecko2
aj moja dcéra má alergiu na neomycín, krásnu ukážkovú po kvapkách Pamycon (ako 11 ročná mala) a keď som u lekárky spomínala alergiu na neomycín v súvislosti s povinným očkovaním, tak veci sa majú takto:

to máš pravdu, že ak máš alergiu na biseptol, nikto Ťa na nijaké testy nepošle, jednoducho lekári berú ako fakt a hotovo, nikto súdny Ti biseptol nepredpíše. Ale toto pravidlo akosi nijako nie je možné len tak uplatniť na vakcíny. Prečo?

lebo nemáme do činenia s normálnou úvahou a logikou, ale s dačím mimoriadne podozrivým, máme do činenia s vakcínou, a to je dôvod, pre ktorý Ťa nielen na testy pošlú, ale aj Ti (teda Tvojmu dieťaťu) navrhnú špeciálne sledované očkovanie v špeciálnej ambulancii pre rizikové očkovania. Napríklad v takej, ako vedie MUDr. Urbančíková (členka PSPI - Pracovnej skupiny pre imunizáciu, veľká lobbistka pre Prevenar, pardón, očkovanie proti pneumokokom)

Tam je vysoko pravdepodobné, že aj pri potvrdenej alergii na neomycín sa Ti dostane prednášky o tom, "že výhody-benefity prevyšujú riziká", resp. že výhody vakcíny stoja aj za riziko prípadného anafylaktického šoku.
A dieťaťu pichnú bez problémov pod kapačkou a veľmi pomaličky celú dlhú hexinku a aj priorix a aj všetko, čo neomycín obsahuje.

Takže keď mi bolo povedané, že aby nám bola v prípade alergie na neomycín uznaná kontraidikácia, tak predtým pekne šup šup na testy a to do takej poradne , tak som si povedala, túúúúdle. A brala som to na "vlastné riziko", že sa na také šarlatánske, veľmi nebezpečné a neľudské experimenty s vlastným dieťaťom jednoducho nedám. A žiadne preočkovanie sa nekonalo.

Poznámka: neviem, či u 10 týždňového dieťaťa máš za sebou skúsenosť, že je alergické na neomycín, či iba skúšaš preblafnúť vymakaný systém. 😉 ani v jednom prípade cestička nebude jednoduchá. Po druhé, MUDr. Eleková sa vyjadrila, kdesi aj na slobodavockovani.sk to visí, že si nevie predstaviť, čo horšie je pre dieťa ako anyfylaktický šok (z vakcíny, v prípade neakcepotovanej kontraidikácie napríklad). Napísala, že snáď len ochorenie na besnotu. Po tretie, moja dcéra je narodená ešte v predchádzajúcom tisícročí 🙂 a storočí 🙂 , no a tak žiadnu hexu nedostala, iba také Diteperky a tak. Ale odkedy používajú neomycín vo vakcínach, neviem. Želám sama sebe veľa zdaru pri odstraňovaní následkov doteraz absolvovaného očkovania na mojich deťoch, máme ich neúrekom. To, že sme doteraz nechytili anafylaktický šok, pri našich liekových alergiách, to považujem za špeciál dar z neba ako bonus - pre blbú mater, čo sa aj priamo dívala na poškodenia a aj o nich hovorila a aj tak nič nechápala. Dokonca som na vlastné oči videla skolabovať dievčinu po očkovaní proti rubeole, aj tak mi nedochádzalo, čo je to za vec, tie vakcíny. 🙄

Vakcíny sú jednoducho medicínska a aj ľudskoprávna výnimka. Máme do činenia s dačím poriadne hnusným.

jezibosorka
17. apr 2012

hlasim sa z poradne, 😀 minuly tyzden mi volala sestricka od doktora, ze sa mame ukazat, ze sme davno neboli,,, ze dneska, ja ze uvidime,,, a bolo celkom pekne pocasie, neprsalo ako vcera, tak po ceste z prechadzky sme sa zastavili na poliklinike, vyviezli sme sa na druhe poschodie, presli chodbou, a v cakarni kopa kocikov a kopa mamiciek, na nasich dverach boli zapisane 4 mena, zapisala som sa pod ne a odisla 😀 takze ja s dnesnou poradnou spokojna som :D pokoj na pol roka 😀 😀 bola som, t 😀 o ze sme dokiho nevideli ma niako netrapi 😝 ...

sirael
17. apr 2012

@prevenar A vies mi prosim ta poradit, co mam lekarke povedat, ked neustale odo mna chce podpis a ja jej stale vysvetlujem, ze nie som povinna jej nic podpisovat, ze nech len zapise do karty, ze sme odmietli tu a tu latku na zaklade toho, ze sme mali uz z dvoch vakcin neziaduce ucinky? Stale si tvrdi svoje - chce podpis, alebo aby som jej napisala a podpisala odmietnutie ja svojimi slovami, len proste chce nieco podpisane a ja uz neviem, ozaj neviem, ako jej povedat, ze jej nic nepodpisem. A tiez sa uz v tom ozaj nevyznam, jedna strana tu tvrdi, ze clovek nema podpisovat nic, ze tak sa vlastne skor vyhne pokute, druha strana tvrdi, ze je lepsie podpisat svoje odmietnutie tej a tej vakciny z takych a takych dovodov a samozrejme teda len jeden rodic. Tak co je spravne? 😒

prevenar
17. apr 2012

@sirael osobne skutocne neverim,ze je lepsie podpisat odmietnutie ^^ . , ale samozrejme , mozes si urobit co uznas za vhodne sama.

no, lekarka moze chciet co len chce. jednoducho ked to nepodpises, ostane to proste nepodpisane. zoberie tvoje dieta ako rukojemnika so zbranou v ruke ? a bude sa ti vyhrazat, ze ho zabije ak nepodpises ? ..inu alternativu ako ta prinutit to podpisat nevidim 🙂 neviem co by som ti k tomu este vedel povedat. ked nechces nepodpises , ked chces podpises, je to totalne len na tebe . osobne by som nepodpisoval - kedze som to ani nenapisal , ani neexistuje pravny predpis, ktory by ma k tomu zavazoval.

ved pozri, povedz lekarke , nech to donesie vytlaceny zakon ktory ta "zavazuje" take nieco podpisat. ze si ho rada precitas . v pripade ,ze taky zakon nebude vediet "najst" tak ,ze ti je luto , ale nebudes konat mimi medzi zakona. dakujem , dovidenia.

ale zas opakujem , ze sa jedna o moj osobny nazor a postup ktory by som sam aplikoval .. co ale samozrejme z hladiska "spravnosti" nic neznamena. v takomto pravnom vakuu a pravnej ignoraci zakladnych zakonov si proste clovek nemoze byt nikdy isty nicim ^^

vela zdaru a sily 🙂

sln1ecko2
17. apr 2012

samiana my sme sa v porodnici vyhli ockovaniu BCG vakcinou takze moj syncek je cisty a tak to aj ostane, aj keby som sa mala pobit s doktorkou, alergiu na neomycin nemam v anamneze, len skusam ako si povedala...poznam dve mamicky ktore nedali zaockovat svoje babatka a doteraz ich z RUVZ nepredvolali, asi to zalezi aj od kraja, a to je uz pomaly rok od toho ako odmietli ockovat.

@prevenar venujem sa tejto problematike uz skoro rok, studujeme aj s manzelom, a sme presvedceny ze je to poriadne svisntvo, len po pravnej stranke chceme najmensie zlo, ale asi ako kazdky rodic, takze uvidime ako bude postuppovat nas apediatricka, ale asi sa jej na to priamo opytam a potom uz len cakat, ale moj manzel sa "tesi" ako by to tetam na RUVZ natrel, ako by im povedal od srdca co si mysli, aj ked ako mu ja vravim, je to zbytocne plytvanie vzacnou energiou. Vela stastia teda nam vsetkym.

zaockujte_aj_slnko
17. apr 2012

@sirael
ta lekarka je asi hlupa, lebo nutit ta podpisat nemoze (ajtak podpis s vyhradou ze bol podpisany pod natlakom je uplne neplatny)..........ale ma ta 2 krat preukazatelne vyzvat na ockovanie dietata, a ked neprides, tak to posunut RUVZ. Takze ta lekarka asi ani netusi kde je sever a ake su jej povinnosti a postup, alebo potom to robia takto umyselne. Toto co aplikuje je mozno asi "dobra rada" pracovnicok z RUVZ kde ta casom donutia podpisat priamo panflet kde odmietnes ockovanie ako take a udajne s tym ze si si vedoma nasledkov....

takze lepsie je uplne cielene a umyselne odmietnut vlastnym dokumentom ockovacie latky a nemozu ti nic..... tymto si vlastne stanovis ake a ako sa poskytne zdrav.starotlivost tvojmu dietatu, co je plne legalne

jezibosorka
17. apr 2012

do kedy sa musi podla zakona ockovat 1va hexa ?

heimdalls
17. apr 2012

@sirael - No neviem neviem, predstavte si že ste lekárka, ten podpis je vlastne jediná vec, čím je lekár krytý pred RÚVZ, ktorý mu v prípade, že by mu nejaká administratíva chýbala môže napariť OBROVSKÚ pokutu za nezaočkovanie dieťaťa, ľudovo povedané mohli by ste zahrať mŕtveho chrobáka a lekár by si to za Vás odniesol ako zanedbanie očkovania, keďže odmietnutie samotné Vami podpísané by nemal. V tomto prípade úplne súhlasím s pediatrom.

heimdalls
17. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko - presne si to vystihol v poslednom príspevku pre @sirael má to logiku.

monky978
17. apr 2012

zdravim vas. Tak ja s dcerkou idem na prve ockovanie vo stvrtok. Som na pevno rozhodnuta neockovat. Tak som velice zvedava na reakciu Dr. Aj ked mi je vcelku jedno jej nazor...

halienka
17. apr 2012

@jezibosorka 😀 a tvoj doki si tie papiere čo dáva na dvere odkladá ako dôkaz, že tam niekto bol? Lebo ak nie, tak si tým nič nevyriešila a sestrička ti môže za chvíľu volať zas 😉 Pokoj na pol roka by si mala, keby si normálne bola u dokiho, záznam v karte, že prehliadku si absolvovala. Toto je síce vtipné ale moc ti to asi nepomôže... 😉 🙂

tean
17. apr 2012

@heimdalls
pokial pediater nie je uplne vypatlany, tak si zajde za pravnikom a bude ziadat o vyklad pravneho stavu.
Ten mu povie, ze spravil vsetko tak ako zakon kaze.
Preto sa voci OBROVSKEJ pokute odvola a pripadne poda zalobu, ktoru vyhraje a nauci sa, ze BUBUBU zo strany RUVZ je pre male deti.
Kazdy si musi obhajovat svoje prava, pokial nechce, aby na nom drevo rubali.

prevenar
17. apr 2012

@sln1ecko2 super, cim viac clovek vie, tym lepsie 🙂

-o pediatricke si moc velke iluzie nerob. jednoducho ked niekomu siahnes na peniaze, ego a este mu aj robis problemy tak ti moc vdacny nebude 😀 samozrejme, ked sa situacia dostane do bodu kto z koho, kazdy bude preferovat pochopitelne seba 🙂 myslim,ze pediatrov ktory maju negativny postoj k ockovaniu a spolupracuju na "neockovani" je asi tolko ako ludi ktori na slovensku dostali tetanus 😀 (nie moc 😝 )

-samozrejme nikomu nic nenatrie , je to banda slizkych klamarov profitujucich z nestasia ludi. schovavaju sa za protiustavne vyhlasky, ignoruju zakony a zneuzivaju svoje postavenie. tvoj manzel im bude uplne ukradnuty, jeho argumentom sa vysmeju a daju vam maximalnu moznu pokutu aj s usklabkom. +/- ..jedine ako nieco dokazat, je dat to na sud, aby sa to konecne dostalo na ustavny sud, kde by vsetko coho sa drzia museli vyhlasit za prizakonne a protiustavne. ..v pripade , ak tu este existuju nejake zbytky zakonnosti a spravodlivosti.

osobne, by som sa snazil vyhnut stretnutiu s RUVZ v maximalnej moznej miere a to tak,ze by som snazit sa lekarku odhovorit od udania akymkolvek moznym sposobom.

prevenar
17. apr 2012

@heimdalls hmmm.. to si nemyslim,ze jedina vec. stale je tu oficialna diagnoza z28.2 . lekar zapise diagnozu, da datum, razitko a vysvetlivku,ze rodic odmietol ockovaciu latku a hotovo. ty nemas co podpisovat lekarske diagnozy (podla mna) a zaroven pravna ochrana lekara skutocne nie je uloha pre pacienta .. to ,ze lekar danu diagnozu samozrejme nepozna a ked ho na tuto moznost upozornis, aj tak je nevyuzije je asi tiez tazko tvojim problemom.

ja chapem , ze je to neprijemna situacia , ale co s nou mam spolocne ja ? ja som prial protizakonne vyhlasky ? ja nutim lekara do pripravnej cinnosti ? nie. cize su 2 strany a rozhoduje sa ktora ostane financne poskodena, preco by to mala byt ta moja strana ? koli comu ? ..ze nenosim v robote biely plast ? ja som toto cele nevymyslel , zaroven preco tento pravny bordel neriesia samotny lekari ? im to nevadi ? ..ci je jednoduchsie obetovat pacienta, lebo predsa pacient sa podda. cize natrieme pacienta, aj ked by sme mozno nemuseli ak by sme mali minimalny zaujem o prezretie si nejakej legislativy, aj ked vedia ,ze to hnusne zasiahne do zivota ineho cloveka ..no a co, z cudzieho krv netecie. ^^ je jednoduchsie byt ignorantky, nafukany a apaticky k problemom ktore posobia niekomu iinemu. hej, ked sa karta otoci tak zrazu zacnu splasene a panicky vyskakovat , ako zaby na horucej panvici ,ze jaj , ..ale ja musim bych chraneny, ja musim byt v bezpeci, ja nechcem pokutu ..no frisko, tuto mi to podpiste a nebudem sa hnevat, dobre ?
cela ochrana lekara je slachetna ,,,len v celom procese akosi nenachadzam ochranu pre MNA ! koho zaujimam JA ? kto stoji za MNOU ? presne .. NIKTO a NIC . (a vsetko za nase vlastne peniaze ! )

jezibosorka
18. apr 2012

@halienka hehe, no nie, ale sestricka vie, ze sme boli, :D a koniec koncov poradne povinne nie su, takze mi nic aj tak nemozu,, kludne nech vola ja sa nebojim, okolo polikliniky chodime kazdy den, tak ked zase zavola, tak sa zastavim, a koniec koncov, sa stahujeme, takze pojdeme po kartu 😉 nebudem cakat 4o min, maly by mi aj tak tak dlho nevysedel v koci,,,

sln1ecko2
18. apr 2012

@prevenar: takze ty odporucas podla svojho presvedcenia nenosit ziadny sebou sformulovany informovany nesuhlas, len napisat jednu vetu (vid str. 1133) + jeden podpis rodica + uviest Dg. Z28.2, ano? Ochrani rodica takato veta pred dalsimi natlakmi pediatra voci ockovaniu v dalsom obdobi napr. MMR? To aby som tam rozpisala uz vsetky obchodne nazvy vakcin aby bol pokoj....Napis mi preco odmietas doniest inf. nesuhlas k pediatricke? Je za tym to, ze takto maju rukolapny dokaz toho ze absolutne nie si pripustny ockovaniu?

A co keby som uviedla ze odmietam vakciny vyrobene genovym inziniertsvom, vakciny pestovane na VERO bunakch a bunkovych liniach vypestovanych na umelo potratenych plodoch, ze odmietame vakciny s obsahom hlinika? Takto by sme odmietli defacto vsetky ockovanie voci: zaskrtu, tetanu, pertisis, hepatitide typ B, polio, HiB + mums, rubeola, ospyky. Mylsim ze aj manof to niekde spominal. A co tak sa odvolat na to v zazname ze odmietame polyvalentne vakciny, a to ze na trhu nie su monovalentne mna nemusi zaujimat, by som rada vedela, ci by niekto zhanal monovalentne vakciny

heimdalls
18. apr 2012

@sln1ecko2 - monovalentnú vakcínu nezoženieš na území SR ani náhodou. Zisťoval som podrobnosti konkrétne o monovalentnej jednozložkovej vakcíne konkrétne proti osýpkam u jednej známej, ktorá pracuje v dosť prestížnej lekárni. Výsledok bol, že monovalentná vakcína nie je v ponuke ani zahraničných firiem pre Slovenský trh, jediná možnosť je s dobrou znalosťou nemčiny sadnúť do auta a previesť sa do Rakúska k súkromnému lekárovi, samozrejme po nejakej vzájomnej dohode.

sln1ecko2
18. apr 2012

@heimdalls a ty si odmietol aj Hexu aj Prevenar?