Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

cora73
2. feb 2010

uz aj v Cechach maju ovela lepsie vedenu statistiku ako u nas..este som moc po zahranicnych strankach nebehala,neviem totiz,ani ako to mam zadat do googla,ako sa tie oficialne stranky v jednotlivych statoch volaju,ale co som zatial nasla,tak tam ziadne epidemie nie su..
a o ucinnosti vakcin by som bola presvedcena jedine v tom pripade,ak by bolo v state na 100% ockovanych 100% vsetkych ludi a prisli by ludia s danymi ochoreniami a nikto z ockovanych by neochorel.
veronika,a epidemia vznika sama od seba? Ja som myslela,ze choroby stale koluju a roznasaju sa... 😕

veronikapp
2. feb 2010

denduska- tá štatistika preočkovanosti je u 2 ročných detí... je to stiahnuté z toho linku, ktorý som tu dala a nedal sa otvoriť... tak neviem, či to tu mám prekopírovať celé, ale grafy sa nedajú- a tie sú veľmi zaujímavé.

cora- tou poslednou vetou neviem, čo si chcela povedať...

veronikapp
2. feb 2010

vidím, že postupne všetci čo píšu do tejto témy sťahujú svoje fotky a informácie v pase...

blovitc120
2. feb 2010

Babulka, ja som si len trochu rypla, kedze si tak za dodrziavanie pravidiel, lebo ty to niekedy tiez rada robis 🙂. To mate super v praci, ze mozete surfovat po nete, teraz to myslim vazne. Ja som okrem obeda nestihala.
Inak dnes som videla v stanku nove Zdravie a je tam velka titulka, nieco v zneni "Cierny kasel - choroba zo zahrobia je spat u teenagerov". Nieco v takom zmysle. Super, idem si ho kupit ked mala vstane, som teda zvedava, ci len u neockovanych teenagerov

veronikapp
2. feb 2010

Chorobnosť na infekčné ochorenia, ktoré sú zaradené do pravidelného

povinného očkovania SR, 1970 - 2006

tab. č. 1

Ochorenie 1970 1980 1990 2000 2004 2005 2006
abs. rel. abs. rel. abs. rel. abs. rel. abs. rel. abs. rel. abs. rel.
Záškrt – – 1 0,02 – – – – – – – – – –
Tetanus 20 0,4 2 0,04 2 0,04 – – – – – – – –
Čierny kašeľ 426 9,4 65 1,3 194 3,7 43 0,8 21 0,4 17 0,3 30 0,6
Osýpky 21 222 468,6 1 480 29,7 99 1,8 – – 2 0,04 – – – –
Ružienka 1 489 29,8 17 949 360,2 168 3,2 11 0,2 3 0,06 1 0,02 2 0,04
Mumps 15 961 319,2 22 793 463,8 2 088 39,6 32 0,6 14 0,3 10 0,2 17 0,3
Detská obrna – – – – – – – – – – – – – –
TBC 5 764 106,8 2 896 49,5 1 443 27,4 1 111 20,6 714 13,3 743 13,8 451 8,4
VHB* – – 1 379 27,7 619 11,7 165 3,1 111 2,1 124 2,3 123 2,2
Hib** x x x x x x 17 0,3 1 0,02 7 0,1 6 0,1

abs. – celkový počet ochorení VHB* – vírusová hepatitída typu B

rel. – chorobnosť /100 000 obyvateľov Hib** - hemofilové invazívne infekcie

dosť neprehĺadné, ale dúfam, že rozumiete.

cora73
2. feb 2010

veronika,normalne som sa pytala...
na predoslej stranke si napisala,ze pri 93% ockovanosti nemoze vzniknut epidemia.Tak som sa opytala,ci epidemia vznika sama od seba,alebo danu chorobu niekto roznesie medzi ludi.Normalna otazka.Nie som dr,preto sa pytam.Ako vznika epidemia.
a ano,aj ja som si stiahla fotku a info v pase,kedze sme podla jedneho prispevku sledovani zo strany RUVZ, MZ,atd....

Hlavny hygienik CR ma prasaciu chripku.
Preco sa nedal ockovat?

http://www.novinky.cz/domaci/190929-hlavni-hygi...

blovitc120
2. feb 2010

Ja so svojou fotkou ani informáciami problém nemám a ak si to stiahnem, tak isto nie kvôli tejto téme, ale preto, že niekto iný chodí na koňa sliediť.
Veronika, zaujímavé info, ale podľa mňa všetky takéto štatistiky sú skreslené, pretože dr. vždy vylúčia dané ochorenie, pretože jedinec bol očkovaný (spomínala som moje osýpky, okrem toho napr. rubeola často prebieha bez príznakova výsypu, resp. ako mierna chrípka). Toto píšem ako konštatovanie, nie že chcem niečo povedať proti tvojmu príspevku.

kristulatko
2. feb 2010

zdravim sektare, dloooooouho jsem na diskuzi nebyla, ale spehuju 😉

blovitz, i u nas je cerny kasel na vzestupu, zejmena u nactieltych, jak pises, zrovna vcera me s nim zase strasila detska doktorka (byly jsme na 18 m prohlidce). na dotaz, jak je to mozne, kdyz jsou prece jiste ockovani rekla, ze nevi, ze to asi nebylo ucinne, ze proto ted preockvoavaji (budou preockovavat, nevim uz) deti v 10 letech. to je dobra loterie, a dost spatna reklama prohlaseni, ze vakcinace vas jiste ochrani... kdyz az po letech nebo dejme teomu po jedne odrostle generaci se zjisti, ze tomu tak neni. tak to asi nemeli spravne testy co ci? no to je jedno, do vyroby a testu nevidim, info si shnaim stejne jako vy vsichni tady.

a ted dotaz na lekarsky vzdelane zeny zde, nepamatuju se uz, ktere z vas to jsou, ale moc mi pomuzete, kdyz budete ochtone mi neco vysvtelit: jelikoz doktorka zase utocila na ockovani mladsi dcery, vynutila jsem si tedy nejdrive testy imuinity, a teda vzaly obe holky. no a vysledky pry hovori o snizene imunite obou deti (prvni je ockvoana radne az po Hexu, vic ne). na dotaz, co to jako znamena mi detska rekla " no to znamena, ze maji snizenou imunitu..." jelikoz se ji to nelibilo, posila nas do Prahy na detskou imunologii a tam nam pry reknou vic. do zadanky ale napsana "porucha imunity" a tomu uz vubec nerozumim. mam k dispozici nejake udaje, tak kdyby mi to nejaka vzdelana osoba mohla objasnit, byla bych rada. samozrejme IP, at tu nebrzdime diskuzi.

taky mam pocit, ze uz se tu tema imunity (narusene nebo snizene nebo jake) probiralo, v souvislosti s ockovanim? urcite jste nektere taky nechavaly deti testovat pred ockovanim. napiste kdyz tak, ktera s tim amte zkusenost, pripadne mi hodte link na stranku v diskuzi, kde se to probiralo. moc diky.
sektarum a podobne nebezpecnym individuim zdar! 😀

kristulatko
2. feb 2010
babulka
2. feb 2010

Blovitc - v praci nie (teda nie ze nemozme, ale nie je cas, stale sa klikat), ale ked som "v terene" a na nieco cakam, tak ano 😉
Ten clanok o ciernom kasli som citala, zaujimave. Samozrejme, ze tu niekto moze napisat, ze je to sponzorovany casopis, aj ked ja neverim, ze by si nejaky celospolocneksy citany casospi spolupracujuci s odbornikmi, ktori mu "prepoziciavaju" svoje meno, dovolil nieco take vymysliet iba pre niekoho zisky. Ved su to lahko overitelne infomacie, ci nejakay narast niekde je, a ake opatrenia proti tomu robia alebo panuju urobit.
Je tam pisane nieco v tom duchu, ze vakcina proti ciernemu kaslu nezabezecuje trvalu imunitu, myslim, ze tam bola doba 5 rokov, kedy je organizmus mimoriadne chraneny (ma to svoju logiku, kedze cierny kasel je nebzpecny najma pre dojcata a male deti) a potom ta ochrana klesa. Preto aj napr. take demokraticke Rakusko zavzuje povinne preockovanie teenagerov a starsich ludi 😉

denduska
2. feb 2010

kristulatko, mozes mi to skusit hodit, aj ked ja zas nie som az taka zbehla v imunologii, alebo to skus napisat kam.zyk - ona teda je imunologicka ako sa patri a asi sa od nej dozvies aj viac info 😉

blovitc120
2. feb 2010

Ja som kdesi čítala, že vakcína proti ČK stráca účinnosť už po 3 rokoch, tak ďakujem pekne preočkovávať sa 15x za život 😝

cora73
2. feb 2010

pri ciernom kasli sa oficialne uvadza,ze je najnebezpecnejsi pre dojcata do pol roka zivota,pretoze nedokazu-nevedia vykaslat hlien.
ockovanie proti ciernemu kaslu sa oficialne uvadza,ze je ucinne po ockovani vsetkych troch Hexa vakcin,cize priemerne az po prvom roku zivota.
ako je teda chranene dieta do pol roka zivota.
otazniky uz pre istotu nedavam.

Kristulatko,mojmu synovi nahodne zistili v septembri-to mal 9 m,pri odberoch na potravinove alergie znizenu imunitu,boli sme odoslani na imuno vysetrenie.Vzali mu krv aj na bunkovu imunitu po tom,co som dr opisala rodinnu anamnezu,a ze po ockovani v 6m po troch dnoch SIDS a atopicky ekzem a zaroven vyslovila podozrenie na ockovanie.
Zeby sa tu deti dali nechat len tak vysetrit na imunitu pred ockovanim,to som este nepocula,vacsinou sa s tym zacne,az ked vyskoci nejaky problem.

didi35
2. feb 2010

babulka: sorry, som si len chcela rypnut 😀 lebo ten vyklad "najma" mi pripomenul vyklad zakonov pravnikmi zo statnej spravy.. ale uz sa davam na ustup... 😉

cora: som si pozerala tie linky, co si sem pred par dnami davala, napr. tento: http://www.ruvzzh.sk/oddelenia/EPID/clanky/Povi...

...a zaujalo ma, ze napr. pripad detskej obrny v SR bol naposledy v 1960 a zaskrt v roku 1980, tetanus 2x smrtelny v roku 2002...

cora73
2. feb 2010

akoze kto sa tomuto trosililinka nevenuje,tak to ockovanie proti tetanu im zozerie aj s navijakom... 😠 😠 a este to tam aj napisu,ze zomreli kvoli zanedbanemu ockovaniu. obycajne zastrasovanie.
nezomreli nahodou kvoli nevycistenej rane? pripadne nezamedzili tej rane pristup vzduchu?
tetanus nevytvara protilatky,cize ockovanie takisto nevytvara protilatky,cize je zbytocne.

didi35
2. feb 2010

cora: ta oficialna stranka ma vcelku upokojila: zaskrt a detska obrna "vymizla" takze maly ju nedostane 😀 , hepatitida B u babatka nehrozi, tetanus - suhalsim, ockovanie aj tak nepomoze, dufam, ze sa nepichne niecim hrdzavym a ak ano, tak pomozu tetanove protilatky +vycistenie rany, CK + hemofil + pneumokoky - do 3 rokov ho snad nejako ochranim, MMR - ked to dostane, tak sa mu imunita (dufam) posilni (manzel to vsetko v detstve uspesne absolvoval...), proti TBC je ockovany, hoci je toto ockovanie uplne neucinne...

...samozrejme nechcem to zlahcovat, ale aspon mam argumenty pre moju mamu.. zaver: neockujem

...inak chcem sa spytat tych rodicov, ktorych deticky prekonali choroby MMR - vraj po prekonani tychto aj inych horuckovitych stavov robi dieta vyrazne pokroky vo vyvoji, akoby vsetky tie biochemicke reakcie nastartovali organizmus... ma s tym niekto skusenost??? je to zaujimavy postreh..

erikasadek
2. feb 2010

didi za seba ti mozem potvrdit mojej znamej syn, ano , zmizol mu ekzem. a ine alergie po prekonani.
bol aj s joshom ale ako na potvoru josh nedostal osypky.. 😠
$to len za seba;; 😉

babulka
2. feb 2010

Didi35 - OK. 😉 Ale to je prve, co ta naucia - citat v zakone kazdu jednu bodku, ciarku, slovickarit, takze v tomto sa vrta kazdy pravnik, bez ohladu na to, z ktorej sfery pochadza. Z rimskeho prava je znama prihoda, ked cisar napisal "obesit nie oslobodit" - bez ciarky - problem vylozit, s ciarkou "obesit nie, oslobodit" alebo "obesit, nie oslobodit" dava dramticky odlisny vyznam 🙂 To len tak pre zaujimavost, aby si niekto nemyslel, ze mentorujem 😵
A ako pravnik osobne milujem take to "najma" v predpisoch, lebo pod to sa da schovat vselico, co i len trosku s uvedenym suvisi 😉

Ktosi sa tu pytal davnejsie na Biodermu Atoderm - hlasim velke uspechy, po dvoch tyzdnoch pouzivania prejavy AE skoro vymizli, aj bez kortikacov!!! Takze kazdemu odporucam.

vroni
2. feb 2010

Babulka, ja ta trosku poopravim. Rakusko uvazuje o nutnosti preockovavania proti ciernemu kaslu v teenagerskom a dospelom veku. Nie je a nechysta sa byt povinne, tu povinne ockovanie neexistuje vobec a nikto sa ho ani nechysta zavadzat. Zatial taketo preockovanie je mozne len na vlastne nahrady, poistovna ho nepreplaca. Ak ho poistovna za pomoci hlavneho hygienika uznaju za odporucaniahodne, bude bezplatne, ale rozhodne nie povinne. No, a vraj len pravnici rypu 😀 😀 😀

ivka144
2. feb 2010

Babulka - necitala som posledne dve strany, len tvoj prispevok..., vobec nechapem, preco si to vobec pisala.
Myslim, ze som sa nikdy nestavala k tovjmu nazoru negativne, prave naopak, ocenujem rady, co davas.
A ze som vdacna aj vsetkym ostatnym, ktory prispievaju, to je akoze divne?
Nechapem. Taka zbytocna ironia. Ked nechces, nepoviea, neporadis, ak chces, urobis to.
No dobre.

babulka
2. feb 2010

Vroni - ja som len reprodukovala, co si pamatam z clanku, ktory som citala pred cca 2. tyzdnami. Ale dakujem za opravu, mozebyt, ze som nenapisala presne, co sa tam pise (uz ten caspois nemam), alebo ze sa v tom casopise, ak to tak skutocne bolo napisane, mylia.

A velmi, velmi dakujem za tvoj dalsi postreh, ktory v podstate len potvrdzuje to, co som uz opakovane pisala - je dobre ak ockovanie zostane v krajine povinne (aj ked bez sankcie!), pretoze akonahle prestane byt povinne, zdravotne poistovne ho okamzite prestanu preplacat! Takze by na to v konecnom dosledku doplatilo mozno 98% rodicov, ktori v ockovanie veria, povazuju ho za potrebne a proti nemu nenamietaju. Keby si to v dnesnej financnej situacii muslei preplacat, mnoho rodicov by aj napriek presvedceniu o potrebe a vyhodoach ockovania, ockovat nemohlo dat. A - s prepacenim - nie je v normalnej spolocnosti mozne, aby na 2 % "nespokojnych" doplacalo tych 98%. Samozrejme - aby ma tu hned niekto nezacal "buzerovat" - pravny stav sa da vyriesit aj tak, ze povinne zostane povinnym (teda 98% bude spokojnych) ale bez sankcionovania zvysnych 2% nespokojnych 😉

babulka
2. feb 2010

Ivka - to bola reakcia na uz ani neviem koho prispevok, kto napisal "ze Petot byklada pravne predpisy lepsie ako "pravnicka", alebo take nieco. Prepac, vies ze si to vyriesime ako s mnohymi cez moju IP pravnu poradnu 😀 😀 😀 Bola som len ustipacna, s tebou to nemalo nic spolocne. ☹

cora73
2. feb 2010

pozeral si uz niekto grafy s beznymi ochoreniami u deti ockovanych a neockovanych?
kedze sa tu stale bavime len o ustupe chorob,proti ktorym sa ockuje,mna zaujimalo aj toto-a po skumani stranok,ktore som nasla-samozrejme zahranicnych,kedze tu su skoro vsetky deti zaockovane,som zistila,ze celkovo vyhravavaju skoro pri vsetkych chorobach deti neockovane,a niektore choroby ani vobec nedostavaju..a nie su to srandy,islo o potravinove alergie,astmy,atopy,cukrovka a autizmus obrovsky rozdiel v prospech ockovanych,atd...skusim to este pohladat,neviem,ci som si to ulozila,ale aj Erika nam to tu uz viackrat pisala,a ona to teda vie posudit z prvej ruky,kedze 2 vzorky 😀 ma doma,ze neockovane deti choroby zvladaju lepsie..Takze ak si mam vybrat medzi dlhorocnym strachom z ochorenia na napr tetanus-ockovanie neucinne,zaskrt-zda sa mi,ze ockovanie taktiez nevytvara protilatky,ale este to kuknem,zltacka B-moj rocny syn si ani nepicha,ani nezije pohlavnym zivotom,pneumokoky-velka zabava,celkovo ich je cca 90 a u nas sa ockuje proti 7-aj to vybranym podla vzoru USA,cierny kasel-otazna ochrana? vakciny az po roku,pricom najnebezpecnejsi je do pol roka,obrna-to snad hadam nie,rotavirusy-kapitola sama o sebe,nezijeme v Afrike,MMRka-nemam slov,a kiahne takisto,a dlhorocnym bojom s jednou chorobou za druhou,od sopla ku soplu,od kasla ku kaslu,neustale vynechavanie v skolke,v skole,v robote kvoli Ocerke...

vroni
2. feb 2010

Pockaj, pockaj, babulka, ja som take nic nenapisala. Tu je ockovanie nepovinne a poistovne ho preplacaju (v plnej vyske) Poistovna akceptuje ucinnost a prospesnost ockovania a preto tento vysoko humanny a ludsky akt pre zachranu deti preplaca. 🤐 Ale uznava aj pravo rodica na vlastny rozhodnutie a nijako ta nenuti tieto vyhody konzumovat. Pokial viem, v kazdej krajine EU poistovne ockovanie preplacaju (su len drobne odchylky medzi tym, ktore konkretne) a takmer nikde ockovanie povinne nie je. Takze v tomto pes zakopany nebude.

veronikapp
2. feb 2010

niečo za aj proti-

zdravie.pluska.sk/zdravie/top-tema/testy-na-detoch.html

cora73
2. feb 2010

pes bude zakopany inde,a uz taky dobre stary,prehnity,este z cias Stalina..... 😀 😀 😀

erikasadek
2. feb 2010

babulka a ja som mala zato ze na slovensku mate povinne ockovanie, a niektore vakciny si museli este aj rodicia s casti hradit ak sa nemylim.. 😉
teda opravte ma..
tu nie je povinen ockovanie az na jedno, prevnar je preplacany na 65% ako aj ine vakciny a ostatok musis mat sukromnu aby ti preplatila.. ako skoro kazdy tu ma sukromnu nie je problem u liekov a avkcin..

ale co som chcela povedat MMR je nepovinna, ale preplacana na 100% ako aj povinna DTP, pentavac..
prevnar stoji 65 € nepovinny a 65% preplati poistovna;.
a na ine naprikald na rotavirus su dve vakciny je to slobodn avolba rodica , 2 davky 140 € 😀 nepreplati nik.. 😉
nebola dokazana jej ucinost skor naopka niektor esarze boli stiahnute hlavne v amerike a aj tu, boli vazne problemy s detmi.. 😉

cora no spravej ruky, to nie;. 😀

ale konstatujem inak josh uz je v detskom kolektive a tu deti idu aj s kiahnami po vonku nie ako n aslovensku .. nikomu to nie je cudne;. 😀

ale kolko krat beriem josha s gardery a deti osoplene az starch stale trpnem co dostane , a chlapec s adrzi...
doteraz bral len 2 krat atb, ked mal 5 tyzdnov dostal zapal mocovych ciest a na slovensku ked sme boli po druhy krat iank ni ej enikdy chory..
pato , ockovany dokonale a furtom daco a jeho slaba stranka usi!! stale tie usi staci tak malo a hned sa chytia..

no dookola kedze sa rozprvame pred skolkou apodobne tak je nas vel aco to konstatujeme;. 😉
takze , osobna skusenst je tak a u mna, ono ja viem ze , ked brali studiu u amishov v amerike ti nie su ockovani, tak su v dobrom zdravi. a hlavne ziaden pripad autizmu s 1000 deti , o par KM viac a deti , ockovane pritom dychaju ten isty vzduch , vel aproblemov..
takze , velke studie nikdy nebudu a nikdy s akonat nebudu .. nikdy to nedovolia,
ti povolani tlacia za velke paky... 😠
mn eto hovori zdravy rozum.. co s atyka mojich deti.. 😉

cora73
2. feb 2010

erika,presne,a uz som to tu aj raz pisala,intuicia...
nech nikto nikoho do toho nenuti,kto tomu veri,nech da vsetky vakciny,aj dvojmo,a kto nie,nech neda,ved ked su vakciny 100% ucinne,tak ockovane deti nie su vobec ohrozene...
inac,vsetko naj k meninam,tu na SK.... 😉

kristulatko
2. feb 2010

denduska dik,uz mas IP.

cora a co z toho pro vas vyplynulo? z te snizene imunity a dalsich testu, myslim ohledne ockovani a neockovani...
jinak ja myslela, ze uz se tema snizene imunity probiralo nekdy v teto diskuzi, mozna jeste v te s jinym nazvem...
ne ze by se to bezne delalo pred ockovanim, to ani u nas ne.