Nezaočkované dieťa býva rovnako choré ako očkovaný súrodenec

kubuliatko
1. jún 2014

ahojte. nechcem rozprudit debatu ci ockovat alebo neockovat. chcem len prispiet mojou skusenostou a zaroven poziadat maminy co maju jedno dieta ockovane a druhe nie ake maju skusenosti s chorobnostou u svojich ockovanych respektive neockovanych deti. mam syna 4 roky ockovany podla ockovacieho kalendara ktory je v detskom kolektive v materskej skolke a druhe babo 1 rok ktore je vobec neockovane a ktore chyta vsetky virusi a bakterialne infekcie od starsieho surodenca ktore dovlecie zo skolky. este podotknem ze dcerka je plne dojcena. Neockovana dcera uz brala 2x ATB, uz mala zapalene ocka, sople, zapal priedusiek, laringitidu. vsetky ochorenia doniesol domov starsi syn. preto som prispela do tejto debaty o ckovani, neockovani lebo ma zaujima ci naozaj maju vase neockovane deti lepsiu imunitu a ci dokazu odolavat virusom a bakteriam lepsie ako ockovane deti? nechcem sa s nikym hadat lebo tato tema je prilis citliva. prosim prispejte len tie maminy ktore mate deti v kolektive alebo aspon jedno z deti v skolke alebo v jasliach.

sharmana
2. jún 2014

@aristka aká dezinformácia? ja som nenapísala, že sa tá choroba nevyskytuje mimo rizikového prostredia, ale že je na zvážení očkovanie u ludí, ktorí sa v takom prostredí pohybujú. My 70te a 80 te ročníky nie sme očkovaní a žiadne epidemie sme nezažili. To je fakt.

namornicka
2. jún 2014

Ten atopický ekzém sa objaví u 3-mesačných detí aj preto, pretože už začínajú fungovať so svojou vlastnou imunitou, dovtedy akoby ešte čerpali z toho čo si "našetrili" v bruchu - laicky povedané. V podstate potom sa začína ukazovať, kto má aké alergie a podobne. Ďalšie záťažové obdobie nastáva keď sa zavádza tuhá strava, môže sa objaviť alergická reakcia na niečo. No a potom nástup do škôlky. Bilancia chorobnosti mojej plne očkovanej dcéry (10 r.) - do troch rokov pohoda, občas soplík či črevná viróza, v škôlke to bolo ťažké, dosť často ATB, postupne sa to zlepšovalo, posledné ATB mala v 5. rokoch, čiže v škôlke. Dnes zdravá, športuje, na stravu som prísna ale inak ju v bavlnke nedržíme. Mladší syn, tiež plne očkovaný, tak chorý ani v škôlke nebýval, teraz je prvák a tuším nevynechal ani 1 deň, iba čo bol u zubára raz prvé dve hodiny.

sharmana
2. jún 2014

@siska53 nemocnica je rizikové prostredie na všetky možné choroby. aj na žltačku, preto sa personál dáva očkovať.
ved aj my sme boli deti, a neočkované na žltačku a nedostali sme ju. a tiež sme jedli piesok, olizovali hocičo.

aristka
2. jún 2014

@sharmana epidémie hepatitídy B ani nemôžu byť ,keďže roky dokáže byť tichá a to doslovne a práve ľudia z týchto rokov sa nám teraz ukazujú ,že sú nosiči a majú následky v podobe rôznych chorôb pečene ,plus v tých tokoch sa nevyšetrovali ani transfúzie ,pretože sa moc o tejto chorobe nevedelo ....a to je fakt ,čo myslíš prečo sa pri prijme vyšetrujú protilátky na hep..plus prečo sa to vyš.tehu mamičkám ,kedysi asi 15 rokov dozadu sa to nerobilo ..a to je fakt ,viem o čom hovorím...inak epidemka môže byť akurát tak hep .A ,ktorá sa prejavuje akútne ....

sheila72
2. jún 2014

@mawka lepšie by som to nenapísala, presne si to vystihla! palec hore

sharmana
2. jún 2014

@aristka však tu sme písali o hep. A a nie o B. a stále to že existuje hep. B neznamená, že sa treba na nu očkovať celoplošne. každý by si to mal ale zvážiť. sú to vážne choroby, ale tých je veľa, preveľa a nemôžeme byť očkovaní na všetko len preto, že je tu možnosť, že ju môžeme dostať. ani hep. B predsa nemáme všetci a každý by mal predsa vedieť s kým spáva. Hlavne pohlavným stykom sa totiž rozšírila. To že sa prenáša aj z matky na dieťa a slinami sú sekundárne prenosy, najskôr sa matka musela nakaziť pohlavným stykom. takže očkovanie na hep. B považujem ešte viac za dobrovolnú než na hep. A. Inak by sme všetci museli byť očkovaní aj na iné pohlavné choroby, ktoré tiež spôsobujú smrť či vážne zdravotné problémy. Takže nie, bežní ľudia nemajú bežne hepatitidu B, ale ako každú inú chorobu, môžeš sa s nou stretnút v nemocnici, ale aj medzi bežnými ludmi.

mawka
2. jún 2014

@sharmana bezni ludia nemaju ani rakovinu krcka maternice, ktoru sposobuje HPV a zeny sa davaju ockovat a aj svoje dcery, hlavne tie este pred zacatim sexualneho zivota a chlaci tiez. tak preco asi.

sharmana
2. jún 2014

@mawka očkovať na HPV? kolké ste sa dali očkovať na HPV? a kolké dali svoje dcéry očkovať na HPV? ja mám tolko kolegýn aj s dcérami ani v okolí nikoho nepoznám, že by si to dali... to je prepáč to isté, akoby si teraz povedala, že kolkí sa dávajú očkovať na chrípku. a čo ako? ved nech sa dajú, to ale neznamená, že to má byť povinné a celoplošne 😅

sharmana
2. jún 2014

@mawka a ešte taká poznámka, na HPV sa neočkujú dospelé ženy, iba do dievčatá do určitého veku 😉 a sami výrobcovia priznávajú, že ta to neochráni pred všetkými vírusmi HPV, lebo ich je viacej druhov. v japonsku ju dokonca aj stiahli.
papilomavírus je bežný vírus, je ho viac ako 100 druhov, iba niektoré druhy spôsobujú rakovinu krčka maternice a okrem toho mnoho žien sa s ním vyrovná dokonca vlastnou obranyschopnosťou vlastného tela. a prenáša sa ako inak pohlavným stykom. takže zas prenos pohlavným stykom.

siska53
2. jún 2014

@sharmana ale ja som,tam,bola ako pacient..ako aj ine deti..vacsina nastastie dopadla ako ja..

alikaa
2. jún 2014

@sharmana ked ta tak citam, tak vidim, ze asi nevies, ze v detskych povinnych ockovaniach je hepatitida B, ta co sa prenasa pohlavnym stykom a nie A, co sa nou nakazis ovela lahsie. Na hep. A sa da ockovat dobrovolne, ale nie je to povinne.

sharmana
2. jún 2014

@siska53 samozrejme, ked to môže v nemocnici dostať personál, tak i pacient, takže si bola v rizikovom prostredí. personál je tam vystavení mnohým vírusom a baktériám, preto sa im odporúča očkovať. nemôžu predsa očkovať každého pacienta, ktorý tam príde. Dostali tam všetci tú žltačku, či to už nevieš?

moja dcéra si doniesla rotavírus z infekčného, kde sme boli s niečím úplne iným. nebola očkovaná na rotavírus. nič sa nestalo, dokonca mala hladký priebeh. ked porovnám, aké stavy mala pri e.coli a zápale močových ciest, tak rotavírus bol proti tomu pinkačka

siska53
2. jún 2014

@sharmana vraj to bolo v 1979 a bola,som,na,kardiologii,o rok neskor ma operovali na srdce,roky predttm,mi robili rozne vysetrenia,katetrizacie a tak. Urcite som nebola na infekcnom,oddeleni,ale kvoli mojmu stavu-kontroly a vysetrenia pred operaciou.
mama mi vravela,ze museli kontaktovat rodiny vsetkych deti,ktore tam vtedy lezali.

sharmana
2. jún 2014

@alikaa ja som nepísala, ktorá konkrétne hep. je v povinnom očkovaní, ale že skôr dostaneš hep. A než hep. B a že 70te a 80te ročníky sme neboli očkovaní na žiadnu hepatitídu a kto z vás schytal hepatitídu B? však napíšte kolkí bežní ludia ste mali hep. B, to by ma zaujímalo. Dostane ju človek pohlavným stykom, transfúziou. Tie ostatné že slinami atd. to všetko súvisí so sexuálnou aktivitou, lebo nedá sa dokázať, že ťa niekto na ulici oplul a z toho si dostala hep. B, aspon dúfam že ma tu o tom nebude nikto presviedčať 😅

sharmana
2. jún 2014

@siska53 samozrejme ja som tým nemyslela, že len infekčné oddelenie je rizikové, nemocnica je totiž ako celok. Bohužial nepomôžeš si, ale personál nemosnice sa totižto stretáva, potom sú tam upratovačky, údržbári, rozni zdravotný personál a taktiež riady a príbory, ktoré sa z kuchyne dostávajú hore dole, kade tade. A ako vieme, ludia sú len ludia a ked som videla, ako nedodržiavajú hygienické predpisy ani sestry na infekčnom, tak čo sa čudujeme, že sa to rozšírilo aj na kardio. Proste tam bol niekto nosič. To sa iste môže stať. Ale určite to na kardio nie je bežné, to by im hygienici okamžite zatvorili.

siska53
2. jún 2014

@sharmana tak vidis,mojej nasli e-coli v nose,ale len,jej siel biely sopel a kaslala. Syn mal len zlateho a to on mal len trochu sopel.nebyt toho,ze sa zas vystriedame cela rodina,ze svokor siel na vytery a krv a zistili mu plucne chlamydie,tak nedonutim dr.,aby nam aspon vytery vzala. Mala dostala pamycon,maly nic. 🙂)
vlani sme,na jednej detskej akcii daco schytali,ale maly,ktory je,proti rotavirusom ockovany,lem vracal ani nie jeden,den a tusim raz ci dvakrat ho prehnalo, muz sa s tym trapil 2dni az z toho riadne ochorel,ja som o par dni skoncila na pohotovosti (vracanie,hnacka),este som dojcila,tak sa aspon lepsie o mna postarali. Dcera,co je tiez proti rotavirom ockovana,nemala nic.
ale bohvieco to bolo,lebo rotavirusy sa u mna nepotvrdili a chvalabohu ich zatial nikto z nas nemal,aspon o tom neviem.

sharmana
2. jún 2014

@siska53 my sme rotavírus prežili bez akéhokoľvek očkovania.
Proti e.coli sa očkovať nedá, prenáša sa z tráviaceho traktu do pošvy a moč. cestami vyššie k obličkám. Je to len na konkrétnej obranyschopnosti tela a lieči sa normálne atb.. Väčšina ludí túto bakteriu zvládne vlastnou obranyschopnosťou tela.

siska53
2. jún 2014

@sharmana ja nie som zastancom,ockovania proti vsetkemu 🙂)
my sme asi ani rotaviry nemali,ja som,si to len myslela,ale nic sa nepotvrdilo ani u syna dodatocne,ani u mna.. Muz vzorku neniesol..ale maly,nech to bolo cokolvek,to zvladol super,dcera to ani nemala..
vtedy som,nevedela,ci to nemoze byt ako nasledok urazu-rovnako stary,len tazsi kamos na neho spadol,tak,amo stali oprori sebe,tak spadli,moj maly pod nim.. A na druhy den zacal vracat a dvakrat ho prehnalo,detska akcia bola o den skor ako pad,tak sme,nevedeli,z coho to je,preto sme sli na pohotovost..

sharmana
2. jún 2014

@siska53 aha, jasné, tak som to zle pochopila.. synovec dostal rotavírus tiež, od svojho bratranca, male jeden den krče, nebol ani v nemocnici... sú proste rôzne reakcie na rotavírus..

mawka
2. jún 2014

vy ste tu niektore tak neomylne, tak dokonale sa tvarite, vsetko je tak ako poviete vy, kopa kvazi faktov povytrhavana z kontextu lebo sa to hodi, odbornicky na vsetko.

rada by som diskutovala dalej, ale argumenty vobec nemaju vahu a casto triafene uplne mimo. este su tu komentare posmesne a arogantne.

radsej sa budem bavit na urovni s odbornikmi nez s doktorkami googlom kvasenymi.

dievcata, lucim sa tu s Vami, hadzat hrach o stenu nema zmysel. zelam vam vsetkym zdrave deti ci uz s ockovanim alebo neockovanim a hlavne jasnu mysel 🙂 cafte

lyzzy
2. jún 2014

ach jaj......vakciny nie su liek ale prevencia.....ked si niektora mamicka mysli ze jej zaockovane dieta nebude nikdy na nic chore ....ze nebude mat ani anginu ani nic tak by si mali prestudovat zaklady.Preto je zaockovane dieta rovnako casto chore ako nezaockovane lebo sa s najvacsou pravdepodobnostou nakazia vzdy jeden od druheho.....maju rovnako slabu imunitu.Ockovanie s tym nema nic spolocne.
Takze budovat imunitu a nehadzat vsetko na zle farmaceuticke spolocnosti a blbych lekarov.

alikaa
2. jún 2014

@sharmana ja sa nepriem o to, ze ako sa ktora hepatitida da dostat, len som z tvojich prispevkov mala dojem, ze si myslis, ze v povinnom ockovani je Acko a nie B-cko. Aj mne to pride nelogicke, ze sa povinne ockuje B-cko, ktore len tak lahko nedostanes ako A-cko, ktorym sa mozes nakazit ovela jednoduchsie. Ale v teme ockovania je vela veci nelogickych 🙂

aristka
2. jún 2014

@sharmana heaptitídu b nedostaneš transfúziou ,pretože sa už každý odber vyšetruje ,a hep.B je infekčné ochor a cesty nákazy sú rôzne nielen pohl stykom ..toto si myslieť je obrovská dezinformácia a to ,že je na druhom mieste po kardiovaskulárnych ochor.znamená ,že ľudia hepatitídy majú a často to zistia až pri prijme do špitála ....a povinnosť očka tj či A ,ktorá je nepovinná ,je dobre zvládnutelná a bez následkov a samozrejme klinické príznaky sú viditeľné hneď v akútnom štádiu a môže nastať liečba a izolácia pacienta ,ale pri hep B ,ktorá má rôzne cesty nákazy ,tj aj ľudské sekréty ,krv ,prebieha roky bez viditeľných a citeľných pre pacienta príznakov a následky sú napr....karcinóm ,cirhóza ,steatóza ..takže povinnosť očka a hep B proti ,ktorej je vakcína je namieste a má to logiku vzhľadom na priebeh choroby a následky choroby
@alikaa buď si istá ,že by si nechcela vidieť zomierať človeka na cirhózu pečene ,keďže tu rozprávaš o logike očka bez znalosti kliniky choroby a následkov choroby...

babulka82
3. jún 2014

@kubuliatko ja som tiež presne v tejto situacii 😉 mam staršieho školkara očkovaneho a mladšieho ročneho neočkovaneho . A je to presne ako u vas.Starši takmer vobec chory a mladši byva častejšie chory ..............ALE

1)neviem prečo si to spajame s očko/neočko podla mna to je vec imunity a nie očkovania
2)mladši surodenci su viac vystaveny "bacilom" kedže starši surodenci nanosia kadečo domov zo školky.
3)aj keby som očkovala nechapem ako by ho to ochranilo od bežnych virusov
4)uričte su starši surodenci viac odolny ako male babatka ,ktore nemaju vybudovanu imunitu

alla24
3. jún 2014

@jonas17 neviem o akej super zdravej strave bez mlieka a masa sa bavime ked dieta chodi do skolky... tam maju stravu s masom a mliekom pozehnane a o kvalite potravin jje to tiez na debatu...

tiez to dojcenie je tema na.... v mojom okoli deti najdlhsie dojcene su pernamentne chore a to dokonca viac ako deti co boli dojcene len chvilu. tym nechcem povedat ze dojcenie je zle atd. isto je zdravsie ako UM ale zas neprecenujme to... ja pisem skusenost z mojho okolia a tu mam bohuzial taku ☹

sharmana
3. jún 2014

@aristka "Vírus sa môže šíriť kontaktom s telovými tekutinami ako sliny, pot, slzy, mlieko a patologické výpotky. Transfúzia krvných produktov, dialýza, narkomani, zdravotní pracovníci a homosexuáli sú najrizikovejšie skupiny prichádzajúce do styku s vírusom hepatitídy B. U jednej tretiny pacientov je zdroj nákazy neobjasnený."

Aj tranfúziou ju môžeš dostať, čo sa aj stávalo a krv sa pri odberoch už dávno vyšetrovala, nie len teraz. Ja som darovala krv už v roku 1998, takže viem čo všetko sa tam kontrolovalo. Ze sa vyšetrujú tehotné na hep. B je normálne, pretože sa to môže preniesť na dieťa a ohroziť to oba životy. A vieme aj to, že nie len na toto sa berú odbery, takže netreba tu vyzdvihovať len hep. B, lebo je tam dlhší zoznam. To však neznamená, že sa na to všetko máme očkovať.

Nechcem to ďalej rozvádzať, len dodám, že prenosy telesnými tekutinami sa berú najmä pri pohlavnom styku, či cez krv, pri porezaní atd.. Nedá sa totiž reálne dokázať prenos bozkávaním či že ťa niekto opluje, alebo ti podá jablko. Toto ti žiadny lekár v živote nepotvrdí, že takto si chytila hep. B, pretože sa to dokázať nedá. A potom z matky na dieťa, píše sa mliekom, ale podľa mna to dieťa schytá už celkovo tým, že sa narodilo nakazenej matke, sp na seba predsa počas tehotenstva napojené a koluje v nich krv a tekutiny 9 mesiacov a je tam styk s krvou pri pôrode.

Prosím ťa, nechcem sa hádať, ale nepíš tu, že dezinformujem, keď to nie je pravda.

sharmana
3. jún 2014

@aristka a ešte dodám, že 90% dospelých sa úspešne dokáže vyliečiť z hep. B, iba 10% nakazeným prechádza choroba do chronickej. U detí je to inak, ale kedže sa nakazia primárne pri pôrode a matkám sa tu robia testy, tak nie je o čom. Toľko nakazených detí na SK hep. B pri pôrode nie je.
Ale dodávam, ja tú chorobu nezľahčujem, to v žiadnom prípade. Celoplošné očkovanie však neuznávam, mal by sa každý rozhodnúť sám.

aristka
3. jún 2014

@sharmana je to diskusia a bohužiaľ si písala prenos len pohl stykom ,čo je dezinformácia ,plus len rozikové skupiny ,čo je dezinformácia a a ksi také niečo prečítam a uznám reagujem a sama by som nechcela dostať ani akútne štádium tejto choroby ,či sa vylieči alebo nie ,zostať nosičom by som nechcela tak isto ako mať následky po tejto chorobe .....a čo píše pán gool je všeobecný rozmer ,ja viem čo píše pán špitál a túto dg .majú aj obyč.ľudia ....

sharmana
3. jún 2014

@aristka kde som písala prenos "len" pohlavným stykom??? čo si vymýšlaš. Nikde som nič také neuviedla. Kde som napísala "len" rizikové skupiny? Riadne zavádzaš. Že sa nehanbíš to napísať, ked si to ostatní môžu spätne prečítať. Tu si sa ukázala v krásnom svetle.
Nepíš ty o tom, čo je v špitáli, lebo sestričky všetku múdrosť ešte nezožrali a veľakrát nevedia nič ani o tom, čo by mali vedieť na svojom oddelení. Z wiki som to uviedla len preto, aby si ma tu neobvinovala, že dezinformujem, ked si tu tvrdila, že z transfúzie prenos nie je možný, čo zavádzaš a dezinformuješ znovu ty. Prenos počas transfúzie zaznamenaný bol a všetko sú to len a len ďalšie "možnosti" prenosu. Určite sa transfúziou infikovanej krvi nakazíš skôr, ako slinami či sekretmi, pretože tie súvisia s pohlavnou aktivitou a nie, že ideš okolo, niekto si kýchne a ty dostaneš hep. B, takže neuvádzaj, že sú aj iné spôsoby, ked tie sú, ale v súvislosti s tým, že sa dostanu do porušenej sliznice a do krvného obehu. A to býva pri porezaní sa infikovaným sklom, ihlou alebo pohlavným stykom, či pri operáciách, ak by bol pacient napr. infikovaný a lekár nedodržal bezpečnostné pravidlá, infikoval by sa krvou, alebo opačne lekár by bol infikovaný a pri nejakom zákroku by sa jeho telesné tekutiny (sliny, sekrety, krv) dostala do rany pacientovi. Inak to nie je také jednoduché. Preto ide hlavne a "nie len" ako ty uvádzaš v mojom mene, o prenos pohlavným stykom a krvou, pričom vírus sa musí dostať cez narušenú sliznicu pokožky do krvného obehu.

aristka
3. jún 2014

@sharmana každý si tvoje predošlé príspevky môže prečítať ,ja nemám čas a ani chuť to robiť a písať letánie...