Očkovanie proti rotavírusu

ewka0012
16. apr 2012

ahojte,v maji mam ist so synom na prve ockovanie,lekarka mi odporucila aj nepovinne proti rotavirusu,malinky moc plakal po kontrole tak som chcela cim skor zmiznut odtial a ukludnit ho a ani som sa nestihla spytat kolko to stoji,ako sa to podava a vsetko okolo toho,mate s tym niekto skusenosti?maly bude mat za par dni 3mesiace,diki za odpovede

cecil36
17. apr 2012

Nie som zastanca bezhlaveho ockovania ani neockovania. Ked idem okrem povinneho ockovania (o tom ani nerozmyslam zeby som ho nedala) dat jedno ci druhe moje dieta zaockovat zvazujem pre a proti. A tak som maleho dala zaockovat proti rotavirusom. Prevazili vyhody. Ak ochorie maly na rotavirusy skoncime v nemocnici lebo ma len styri mesiace. Kedze je to velmi nakazlive, skoncime tam pravdepodobne cela rodina. Tyzden ci dva v nemocke sa odrazi na plate nasej rodiny lebo zivitel by tam lezal tiez 😀 , dcera vynecha skolu, odrazi sa to na znamkach, vsetkych nas ochorenie fyzicky oslabi a navyse, kedze maly dostava zatial iba UM, po prekovani ochorenia by sme docasne museli prejst na bezlaktozove mlieko lebo jeho organizmus by urcity cas nevedel travit laktozu. A bezlaktozove mlieko, aj ked je na predpis je ovela drahsie ako to, co maly pije teraz. Takze tych 100 eciek co som dala za ockovanie mi za to rozhodne stalo. A reakcia na ockovaciu latku? Nic hrozne, iba par dni redsia stolica.

minewka
17. apr 2012

@hajanka Súhlasím- tak, ako je prirodzenejšie zlomenú ruku nedať do sádry, ale nechať prirodzene zrásť, tak, ako je lepšie po uštipnutí jedovatým hadom nedať si antisérum, ale nechať to na prirodzenej obrane organizmu - buď prežije, alebo umrie. Kto chce prirodzenosť, nech ju má. Kto chce prirodzenosť, nech si nedá zachrániť predčasne narodené dieťa, lebo prirodzene by zomrelo. Nemám rada toto chodenie do extrému a uznávanie prirodzenosti v niečom, hoci tú prirodzenosť v svojej podstate dotyčný/á vôbec neuznáva.

To, čo som vyššie napísala, nie je o prirodzenosti ale o tom, že postupujem od miernejších opatrení k silným a nezačnem hneď silnými (nie hneď liek).

Pre mňa je benefit "riadeného" ochorenia pri NIEKTORÝCH chorobách vyšší, ako neriadený.

Môžem si vybrať očkovanie, s predpokladom zníženého výskytu komplikácií, miernejšieho, pri niektorých chorobách žiadneho ochorenia, s možnými nežiaducimi účinkami z očkovania - ktoré sú pre mňa osobne menšie a lepšie zvládnuteľné, ako komplikácie pri chorobe (do nežiaducich účinkov očkovania neradím napr. rôzne nepotvrdené hypotézy - o autizme , rakovine a podobne - mám na to svoj názor)

Keď si niekto vyberie prekonanie choroby, radšej riskuje komplikácie zo samotného ochorenia, ako z očkovania, je to len jeho vec.

A ešte čosi doplním - neskutočné zavádzanie ľudí o tom, aké sú niektoré detské choroby neškodné - je neuveriteľný hnus.

Keď už sa niekto rozhoduje - tak šup do vedeckej knižnice, povyberať nejaké skriptá a knihy z medicíny a pozrieť si priebeh a možnú neškodnosť niektorých detských ochorení (pričom komplikovaný priebeh kopec ľudí nepozná, ani sa s ním nestretol, práve vďaka očkovaniu alebo kto nemá rád očkovanie - nech si tam doplní čo chce)

A nie informácie z tendenčnej a jednostranne zameranej stránky z netu.

PS: Ak sa dieťa nakazí tak, že sa poreže, pichne, či zje - kde je ochranná bariéra slizníc a podobne?

hajanka
17. apr 2012

@minewka ten prvy odstavec je napisany uuuplne od veci a vobec nerozumiem k comu to ako bolo... kedze sa bavime a porovnavame IMUNITU, prirodzenu imunitu a umelo vytvorenu imunitu a prirodzene prekonanie choroby - infekcie vs umele.
Nie o polamanych kostiach, porode a pod... to bolo uplne od veci.

Zbytocne. Mame odlisny nazor.
Ja by som len bola zvedava, ako by dotycny reagoval, keby prave jeho dieta zazilo vazne reakcie prave po ockovani alebo ako nasledok ockovania (do toho neradim lokalnu reakciu, opuch, zacervenanie, bolest, teplotu...). To by asi pripisal nahode, alebo tomu ze sa zle vyspalo.... urcite nie ockovaniu.

anjelicek26
17. apr 2012

@cecil36 - vyhodou je, ak po ockovani tvoje dieta nema sancu ochoriet. Ale to, ze rotavirus aj tak dostane, je mozne napriek vakcine, takze az taka vyhoda za tym nie je. Aj moja dcerka s tym bola v nemocnici, aj tu dcerka minewky a - obe boli cuduj sa svete ockovane.

To ked dam zaockovat sa musim modlit, aby sme stretli ten "spravny" rotavirusovy kmen. Hadam ta lekarka na toto upozornila, ze vakcina chrani len proti dvom najcastejsim kmenom a dalsich 97 znamim nie a ver mi, ze je ich este hodne viac, co este v labaku nezachytili 😝 Takze cely scenar, co si hore napisala, ta moze stretnut napriek ockovaniu, len sa znizi riziko, ze sa to stane - vyluci dva hlavne kmene - ale riziko stale je!

raffaella
17. apr 2012

@anjelicek26 uplne suhlasim. A to sme sa nezacali este bavit o mutacii kmenov, ktore vznikaju prave "vdaka" ockovaniu a nove kmeny su agresivnejsie a vznika rezistencia na doterajsiu liecbu.
@minewka v mnohom suhlasim aj s tebou (okrem silneho zastavania si ockovania). Tiez mam nazor, ze vsetko ockovat ako aj nic neockovat su dva extremy, ktore neuznavam. Myslim, ze urcite vakciny maju svoj zmysel pri respektovani ale zdravia a vyvoja kazdeho jedinca - t.j. nie plosne ockovanie. Ale o tom som nechcela. Len pises, akoby vsetci zastancovia rozumneho ockovania cerpali len z jednostrannej a tendencne zameranej literatury - minimalne u mna to neplati. Neriadim sa clankami typu "JPP", ale myslim ze nazory roznych vedcov (lekarov, virologov, toxikologov) ci uz slovenskych alebo zahranicnych v roznych relaciach ci odbornych knihach nemozes ignorovat - skor mi to pride, ze to je postoj "snad to moje dieta prezije bez ujmy".

kaja73
17. apr 2012

inak ma napadlo,ked tu pisete o rotaviruse co chytil celu rodinu-tak pokial ja viem, tak rotavirus je nebezpecny len pre male deti,dospely ho uz ma davno prekonany a ak ak aj nie,tak v dosplosti sa mu prejavi len ozaj mierne-takze ak cela rdina seria ,grca- a je to ozaj akutne- ,tak to asi rotavirus nebude.
To skor daka salmonela,crevna chripka alebo tisic ,tisic.....inych pricin.
je to podobne ako s hemofilom-aj ten ohrozuje len deti do 2 rokov a potom ho zmaknu lavou zadnou,alebo sa ani choroba vobec neprejavi-ved sa nan preto ani nepreockovava v 6 roku-ale len do roku.

cecil36
17. apr 2012

@anjelicek26 ano, ale minimalizovala som tie dva najcastejsie 😉 Lebo povedzme si uprimne na uplne vsetko clovek nemoze byt ockovany 😀 A priebeh u ockovanych deti a neockovanych je naozaj iny.

anjelicek26
17. apr 2012

@cecil36 - moja dcerka schudla kvoli rotavirusu ako 8 mesacna vyse kila, co u toho mojho skvrnata znamenalo, ze z 8,3kg baculky bolo 7,1kg drobatko, bola dehydratovana, boli sme v nemocnici vyse tyzdna, nemala silu sat, odmietala napriek tomu flasku - papala cez sondu, v hlavicke infuzka, vyzerala HROZNE. Ja uz neviem, ake horsie by to este mohlo byt, ako toto. To kilo dohanala dalsie 4 mesiace, v roku mala 8,6 kila... a ver mi, ze som nadavala, plakala, hresila, ze ako je toto mozne, lebo mna lekarka postavila pred vec - je zaockovana =chranena. No a velky kulovy.

Isteze si minimalizovala najcastejsie, len chcem povedat, ze ta ochrana nie je stopercentna a treba si to rozmysliet, ci je to skutocne nutne, alebo radsej vytiahnut knizky a v pripade rotavirusovej infekcie vediet, ako a kedy nacas reagovat a skutocne zlemu stavu dietata predijst. Ja som, ze je dehydrovana spoznala, az ked bola hodne malatna, nevedeli jej najst zilu 😖

kaja73
17. apr 2012

http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/rotav... tu to aj pisu-prekona ho takmer kazde dieta do 5 rokov ,dospely len s miernou formou alebo bez priznakov. Takze ak vsetci dosplelaci okolo hnackuju, urcite to nie je rotavirus.

hirjak
17. apr 2012

téma bola uzamknutá z dôvodu duplicity