Prečo existujú antiočkovacie organizácie?

cocogogo
5. apr 2016

Dlho som hladala odpoved na tuto otazku. Mozno som nemala len statie.Zujimalo by ma co z toho tieto organizacie maju?Popripade kto ich financne podporuje. Kto z toho co ma ze odraduje rodicov od ockovania. Nehladam odpoved ze ''snazia sa sirit strach''. Hladam tu pravu podstatu ktora ma deli od toho aby som neverila antiockovacim organizaciam.

Argument ako farmaceuticky priemysel je biznis v ktorom sa tocia velke peniaze. To mi zmysel dava. Hladam takuto podstatu v antiockovani. Preco siria strach ak to nieje pravda???

buckeye
7. apr 2016

@katrinka8 ockuju sa tak male deti, pretoze realne ochorenie je pre nich rizikovejsie, predpokladam ze cela tvoja rodina chodi do prace, ci uz autom, mhd vsade stretnes vela ludi, x z tych ochoreni ludia maju ani o nich nevedia (cierny kasel), preto napr v pripade cierneho kasla sa nemusi prejavit hned, tvoja rodina s nimi moze prist do kontaktu, prinesu ti to domov, ci si az do 3 rokov s dietatom v inkubatore aj ty, nechodis nakupovat, do parkov? Na niektore ochorenia staci malo, dospely moze mat pocit, ze ved len pokasliavam v podstate mi nic nieje, ale 4m dieta sa dusi, poznam matku, ktorej syn 3m (samozrejme nezaockovany) dostal cierny kasel (od starsich surodencov, tiez neocko) dieta sa dusilo niekolko dni, nez ju trklo ist k lekarovi, ten napisal lieky, ktore sa rozhodla mu nedavat, sla homeopatovi, maly dostaval niekolko guliciek denne a dusil sa dalej niekolko mesiacov, rucal cele noci..velmi "uvedomela matka"

darjamaja
7. apr 2016

@mb269 nie nie pomalá smrť je cieľ 😉 , ale rýchla - znížiť zaočkovanosť a potom rozosiať infekciu - to je rýchly a zaručený účinok - tak sa znižuje populácia,či?logika nepustí 😉

katrinka8
7. apr 2016

@adsumus - si ma pobavila teraz, že Ťa straším 😀 Ja nestraším, opísala som Ti skutočné problémy skutočných detí. Všetko deti, ktoré poznám - vátane môjho vlastného. To nie je žiadne "dieťa malo mať problémy po očkovaní" - to je "dieťa malo a má problémy po očkovaní".
Nemám prečo strašiť. To je proste realita. Bola akcia (očkovanie), prišla reakcia (nežiadúce účinky, následky). Stalo sa. Bodka. Nič viac, nič menej. Každý nech si z toho zoberie to, čo potrebuje. Ver mi, oveľa radšej by som bola rodič, ktorého dieťa nemá problémy po očkovaní a ani nepozná žiadne dieťa, ktoré má problémy po očkovan. Bohužiaľ, sme "tí z druhej strany".

@janka3112 - celý problém má jednoduché riešenie, očkovanie urobiť len doporučeným 😉
V takom prípade, ako píšeš, nie je na mieste žaloba. Odporuje si to logike, pretože štát mi dané očkovanie predsa nezakazuje, akurát ho nenariaďuje, a dáva mi voľnú ruku v tom, či ho využijem alebo nie. . Pokiaľ je niečo dobrovoľné (doporučené), tak je predsa na mne, ako sa v danej veci rozhodnem, čiže sám nesiem následky svojho rozhodnutia (akéhokoľvek, aj nesprávneho). To je ako s tým očkovaním proti chrípke či ovčím kiahňam. Nedala som zaočkovať deti proti ovčím kiahňam - dostali ich, majú následky z choroby (hypoteticky), tak snáď je proti logike žalovať štát, že nedal danú vakcínu do povinného očkovania, keď mi ju nezakázal, ale naopak, dal možnosť využiť, ale ja som odmietla 😉 To je trochu pletenie si hrušiek s jablkami v argumentácii.
Žijeme v oblasti, kde TBC sa nevyskytuje (a určite už nie pri 4-dňových deťoch), takže je irelevntné pchať plošne do všetkých detí vakcínu, ktorá je dosť vysoko riziková. Našťastie, odborníci u nás to už pochopili, a aj kvôli tomu, že bolo veľké množstvo NÚ z nej, ju ako povinnú zrušili.
A teraz sa môžem kde sťažovať, že moje dieťa malo NÚ z vakcín? Tiež tak na lampárni. Akurát v týchto prípadoch, ako sme my, sme poslúchli pod hrozbou sankcií zákon (štát), čo spôsobilo negatívny dopad na zdravie nášho dieťaťa.
Nepovažujem to za ani z voza, ani na voz. Proste sloboda rozhodovať o vlastnom zdraví a zdraví vlastnýc detí by mala existovať.
A čo sa dospelých týka, vystihla si to - je ponúkané. Nie je to povinné pre nich, môžu sa rozhodnú, či riziko podstúpia. Prečo? Prečo teda tie rizikové skupiny nemajú to očkovanie zo zákona povinné (starí ľudia, zdravotníci, chorí ľudia)? Mimochodom, prečo bolo v r. 2009 - 2010 ponúkané očkovanie proti chrípke tehotným ženám, preboha, ktoé boli vyhlásené ako rizikové? Prečo štát nakúpil vyše milióna vakcín proti chrípke a drvivé množstvo z nich potom ostalo nevyužité napriek doporučeniu prednostne zaočkovať zdravotníkov, tehotné ženy (!) a starších i chorých ľudí?
Ale ako vravíš, je to "večná téma". Kto nezažil NÚ z očkovania, len ťažko pochopí, čo prežívajú ľudia, ktorí to zažili a denne zažívajú. Pre mnohých sú to len "čísla v štatistike", pre nás sú to naše deti. Bohužiaľ.

katrinka8
7. apr 2016

@buckeye - ja hovorím o 4-dňových novorodencoch a TBC. Žijeme v regióne, kde je nezmysel očkovať plošne všetkých novorodencov proti TBC.
Ja nežijem v bubline a nepopieram, že aj tí, čo nezaočkovali, sú imúnni voči chorobám, iba tvrdím, že moje dieťa a deti mojich známych mali (alebo ešte majú) nežiadúce účinky po očkovaní. A nikomu neprajem, aby musel zažívať to, čo my. Iróniou osudu pre mňa je, že necelý rok po tom, čo sme mali pri dcérke značné problémy práve kvôli BCG vakcíne, ju ako povinnú zrušili. Bohužiaľ, problémy nastali aj po hexe a prevenare (na ktorú z toho to bola reakcia sa už nedozvieme, keďže ich dosala naraz), a to po prvej aj druhej dávke. Skončili sme v nemocnici, problémy sa ťahali ešte pol roka po tom.
Čo sa týka 3-mesačného (samozrejme nezaočkovaného) dieťaťa, ktoré dosalo čierny kašeľ od starších súrodencov, takisto ho mohlo dosať v mesiaci alebo v 2, pretože hexa sa očkuje až v 3 a 4 mesiacoch a potom tretia dávka a v 11-tom. To, že matka sa rozhodla pre alternatívnu liečbu, je však pre tému očkovanie irelevantné, je to jej zodpovednosť. To nevypovedá nič o tom, či a ako účinkuje vakcína 😉
Mimochodom, už dlhšie mi vŕta v hlave, kde a ako sa bežné slovenské dojča dokáže nakaziť hepatitídou B, proti ktorej sa tiež očkuje hexavakcínou, keď táto choroba sa prenáša priamym stykom s nakazenou krvou alebo pohlavným stykom... 😝

mamutka
7. apr 2016

@willino1 ty si vazne myslis, ze ti migranti co spominas sem donesu choroby, proti ktorym sa u nas ockuje? U nich je uplne iny repertoar... Ockujte, lebo idu migranti - to je strasenie, ak to praktizuje tvoj lekar, tak dakujem pekne.

buckeye
7. apr 2016

@katrinka8 pointa bola v tom, ze sa nakazil od nezaockovanych surodencov, keby ti boli ockovani nestali by sa prenasacmi..to iste plati aj to preco to nie je dobrovolne, preroze neockovani su potencionalna hrozba pre tych, ktori byt ockovani nemozu to za A, za B neviemake mas vzdelanie, tak to napisem laicky, ale co sa tyka ochoreni, cim viac hostitelov ma moznost virus/bakteria nakazit, tym vyssia je sanca, ze mutuje (cim castejsie sa deli/mnozi tym v jeho DNA(v pripade niektorych virusov RNA), dochadza castejsie k zmenam) ak k tej mutacii dojde v gene pre obalove proteiny (take na ktore reaguju imunitne bunky), tym vznika podkmen, na ktory bude vakcina neucinna, a aj ludia, co prekonali prirodzenu infekciu nebudu voci tomuto podkmenu imunni a mozu dane ochorenie ziskat znova (typicky priklad je chripka, ale toto moze nastat aj u menej mutujucich agensov ak budu mat dostatocny pocet hostitelov), takze so zvysujucim sa poctom antivax sa znizuje ucinok vakcin aj u ludi, ktori su zaockovani, v krajinach, kde nie su povinne ockovania su este stale dost uvedomeli a preockovanost sa pohybuje nad 90%, ale uz aj ten pokles pod 95% moze sposobit lokalne epidemie (spominane krajiny), keby to na svk bolo dobrovolne kolko ludi by bolo natolko uvedomelych a boli by zaockovani? Ja mam preockovania aj v dospelosti, mam aj zltacky (pre mna to bolo povinne, nakolko pracujem s rizikovym materialom i ked nie som zdravotnik), v mojej rodine maju tiez vacsinu veci preockovanych, ale robia toto aj ostatni?

katrinka8
7. apr 2016

@buckeye - ja si nemyslím, že to, že sa očkuje - neočkuje je na väčšinu percent vecou uvedomenia si. Viac-menej to funguje na báze dôvery v lekárov, vo vedu,v medicínu. Verím tomu, že väčšina bežných ľudí nerieši očkovanie ako také - proste sa povedalo, že to treba, tak to urobili bez premýšľania nad tým. Absolútna väčšina tých, ktorí očkovanie riešia, sú tí, ktorí s ním mali negatívne skúsenosti. Ani v zahranií to nie je tak, že ľudia sú uvedomelí viac ako u nás. Aj tam je väčšina toho založená na tom, že lekár odporučil, tak proste to dáme. Samorejme, sú výnimky, ale myslím, že viac-menej to platí takto. Ja napr. tiež nie som striktne proti - proste sa len nad tým zamýšľam vzhľadom k tomu, čo sa nám stalo s dcérkou. A v podstate som štátom vmanévrovaná do kúta, pretože som presvedčená o tom, že vzhľadom k tomu, čo sme v rodine prežili, som považovala za riziko vystaviť tomu aj synčeka v dojčenskom veku. Lenže ak by som chcela napr. až teraz ho zaočkovať hexa vakcínou, je to problém. Alebo teda obdobnou dostupnou vakcínou, dokonca aj s tým, že by som bola ochotná si to uhradiť. Proste je to v tomto štáte problém. Ale už sa mi to moc nechce celé rozoberať, dosť času som tým kedysi strávila tuto, a viac mi táto očko-neočko téma už berie ako dáva.

ladywitch26
7. apr 2016

@cocogogo osobne poznam len jednu antivax organizaciu. je to zdruzenie rodicov, ktori nechali svoje dcery zaockovat gardasilom, proti hpv. dievcat, ktore maju trvale nasledky, je v irsku uz vyse 300. zdruzenie zalozila matka, ktora sa citila oklamana uradom pre zdrav. starostlivost, kedze jej nikto nevysvetlil, ze toto ocko moze mat aj neziaduce ucinky. letak, ktory sa rozdaval na skolach, bol uplne iny, ako udava vyrobca. od vyrobcu boli uvedene aj neziaduce ucinky, ten ale rodicia nemali moznost vidiet. preto su ti rodicia nastvani, ze ich oklamali. ich dcery uz do skoly nechodia, nie su schopne zucastnit sa vyucovania. jedna z matiek podala zalobu na sud, stoji to nemale peniaze. ak sa pytas, kto tieto zdruzenia financuje, tak odpoved je, nikto. vsetko si financuju rodicia, ktorych deti maju trvale poskodene zdravie. nedostavaju ziadne sponzorske dary, nezarabaju, proste ide to z vreciek rodicov, ktori su pravom nahnevani.

katrinka8
7. apr 2016

@buckeye - a ešte jedna vec mi napadla. To s tou mamou s tým dieťatkom nakazeným. To sa z ľudského hľadiska nedá brať tak, že keby ich zaočkovala, tak by sa to nestalo. Možno by sa to stalo, lebo by h nkazilniekto iný. A iste to neurobila z pasie, aby deti ohrozila, tiežzrejme zvažovala pre a proti, čo sa očkovania týka. Nevieme, aké mala pohnútky, akú cestu si pešla súdiť je ľahké bez pozadia.
To by som zase ja mohla povedať (a ver mi, že si aj často hovorím), že keby sme my našu zaočkovať nedali, keby len sme sa o to celé zaujímali skôr, ako bolo neskoro a nielen slepo poslúchli doktorov (zákon), tak by sa nám to nemuselo stať. Ale stalo sa to. Bohužiaľ. Aj nám, aj tej rodine. Každý sme stáli na inej strane dôsledkov našich rozhodnutí. My sme sa vlastne ale ani nemali šancu rozhodnúť (poslúchli sme štát, lebo "to treba" - naša chyba, mali sme si niečo o tom zistiť, ale ozaj nám to vôbec nenapadlo), a napriek tomu ma trápia výčitky svedomia, že sme tomu mohli zabrániť, keby...

buckeye
7. apr 2016

@katrinka8 nenakazil, lebo maly este nechodil medzi cudzích ludi, aj opatrovatelka, ktoru si najala bola ockovana (Slovenka), deti to chytili v skole, bol jasny povodca...este dodam Nemka zijuca v Nemecku

warholette
7. apr 2016

Ockovanie je ako poistenie ci dane, pre dobro vacsiny sa prisposobuje mensina. Dane platia vsetci bez ohladu na to, ci veria, ako by sa mali dane pouzivat. Poistenie auta si povinne kazdy plati bez ohladu na to, ci ma v ten mesiac/rok nehodu a ci sa mu vlastne investicia vrati. Neexistuje, aby sa skupinka vzburila a povedala si, viete co, tie dane len tak idu darmozracskemu statu a nie je to v mojom zaujme, aby som ich platil/a. Takze tiez nechapem antiocko skupiny, na zaklade coho sa takto spravaju. Ano, individualita je krasna vec, ale pre dobro vacsiny je ockovanie povinne aj pre tu mensinu, co ho nechce.

katrinka8
7. apr 2016

@warholette - len platenie daní nie je potenciálne rizikové pre zdravie či dokoncaživot platiteľa daní. To sa snáď nedá ani porovnať. Je všeobecne známe, že pri očkovaní môžeme trvale poškodiť zdravie, taktiež prísť o život. Pri platení daní nám to snáď nehrozí. To je teda dosť veľký rozdiel.
Nikoho nemôže štát a ani nik iný nútiť pod hrozbou sankcií, aby svoje zdravie alebo život proti svojej vôli riskoval pre dobro väčšiny. Dobrovoľne to každý urobiť môže, ale z donútenia nie. Ale asi som naivná, keď si myslím, že keď moje dieťa dostalo vakcínu 3x a 3x to na zdravie dieťaťa malo negatívny dopad, nikto odo mňa nebude očakávať, že pre dobro väčšiny svoje dieťa ohrozím aj 4x a že tomu istému riziku vystavím aj ďalšie dieťa - pre dobro väššiny.
A na základe čoho sa tak ľudia správajú? No na základe toho, že vykonali to, čo im nariadil štát (bez možnosti voľby) a ich deti na to doplatili svojim zdravím. V lepšom prípade jeho dočasným zhoršením, v horšom trvalýmí doživotnými následkami, v najhoršom životom. Keby si bola, nedajbože, jedným z takýchto rodičov, nekládla by si takúto otázku a pochopila by si, prečo títo ľudia kričia proti. Žiaden milujúci rodič predsa neobetuje dobrovoľne zdravie ani život svojho dieťaťa pre potenciálne zdravie väčšiny.

dai
8. apr 2016

Prave som tu narazila na prispevok kde mamina popisuje ako jej zonrelo 1.5 rocne dietatko na rotavirus... ☹

adsumus
8. apr 2016

@katrinka8 ty si strašením nazvala prípady detí, ktoré som tu uviedla, ktoré ochoreli kvoli neočkovaciemu hnutiu, lebo ich rodičia slepo a bezhlavi uverili dezinfomráciam, typu, že očkovanie je nebezpečne a zbytočne, deti nedali zaokčovať, tie následne ochoreli, okolo nich spolužiaci očkovaní neochoreli, aj ked boli napadnutí bakteriou konkretne záškrtu, podla mna to je nesprávne označenie, toto nie je strašenie to je krutá realita, strašením je uvádzať, že očkovanie ma následky, ktoré nemá a na príčine je v skutočnosti niečo ine, tak ako nás tu straší antivax napríklad autizmom, cukrovkou, homosexualitou, rakovinou, autoimunitou, rozpadom imunity, a inými že to všetko je z očkovania, pretože sa u niekoho prejaví po očkovaní, ale bez dokazov, naopak všetky tieto choroby vedci skumali aké su rizika pre ich vznik a očkovanie nikde nefiguruje, vznikaju u detí bez ohladu na očkovaci status.

Co sa týka povinnosti či nepovinnosti očkovania, ja sa priklánam k austrálskemu modelu,kde je očkovanie dobrovlne a kde rodičia, ktorí sa odmietaju podielať na kolektívnej imunite, iba príchádzaju o finančne benefity pochádzajuce z kolektívnych zdrojov(15,000 ročne), pretože očkovaci sa odmietaju spolupodielať na liečbe tých, ktorí si choroby vyberaju vedome a dobrovolne, požiadaju si o výnimku z očkovania a uvádzaju očko status v školách a skolkách, plus v prípade že sa vyskytne ochorenie, zostávaju týžden v domácej karantene, to si myslím, že je fer.

adsumus
8. apr 2016

@dai je to strašne, oni tu budu bagatelizovať tie ochorenia a dramatizovať nežiaduce učinky a kolko detí na to bude musieť doplatiť životom.

fuska
8. apr 2016

Tak bud je cielom znizit zaockovanost a potom rozsirit infekciu, ktora konci smrtou (co z toho budu mat farmafirmy?). Alebo si podrzat zaockovanost, spravit z deti "mrzakov" zavislych na inzulinoch, kortikoidoch, antibiotikach, chemoterapiach, inych pochutinkach, nekonecnych vysetreniach a hospitalizaciach a LIECIT (nie VYLIECIT) ich az pokial neumru. Co z toho budu mat farmafirmy? Bubaciky predsa. 🙂 Och, nie, to su ludia s dobrym srdcom, ktori su schopni urobit vsetko pre blaho ludstva. 😀

Kazdeho cca pol roka sa objavi v spravach informacia ZO SVETA, ze nejake dieta umrelo na chorobu, proti ktorej sa ockuje (nie pred ktorou by ho ockovanie na 100 % ochranilo). Kolko ludi je na Slovensku? Kolko ludi ma pristup k internetu? Kolko z nich chodi na modreho konika? A kolko stoviek pripadov neziaducich ucinkov po ockovani (ci uz oficialne uznanych alebo takych, ktore "rozhodne nemozu nijako suvisiet s ockovanim - to je predsa nahoda") si tu mozeme precitat? Keby sme to vyjadrili percentualne, to by sme sa asi trosku divili. 🙂 Zelam vsetkym pekny den. Ci uz ockovanym alebo neockovanym.

Inak, divim sa, ze tu ludia neustale maju chut a energiu viest diskusiu s dvomi osobami, ktore si verklikuju dokolecka to iste a zhovaduju tych druhych (kazdy je z ineho tabora).

dai
8. apr 2016

@fuska toto je tvoj nazor...
moj je presne opacny - protiockovacie kampane vznikaju len z 2och dovodov:1. prirodzeny - rodicia deti s chorobou na ktore nemaju vysvetlenie ( hlavne tie psychickeho razu sa objavuju vaecsinou vo veku kedy sa zacina prejavovat osobnost dietata, ci su rozdiely vo vyvoji mentalnom uz dost badatelne - zial je to aj cas vakcinacie kedze vtedy vnikaju imunologicke okna ) hladaju za tuto chorobu vinnika - toho vinnika nasli v ockovani a uz tu myslienku nepustia lebo im pomaha v tom aby boli nahnevani na cely svet a niekde sa mozno s diagnozou lahsie vyrovnali - toto je pre ludsku psychiku normalne a beriem aj prejavy tychto zien tu na konovi - zial ja osobne to pokladam za velmi nezodpovedne - A - ak maju dokaz o suvislosti nech ho podlozia B - ak by ockovanie aj malo v 0.00001 percentach sposobit nieco su nevyvratelne dokazy o tom kolko chorob a epidemii zabranili ( asi preto sa vo velkom aj ockuje v 3tom svete ) a zial stale viac sa objavuju uz vykynozene choroby zase aj u nas odkedy matky prestali ockovat deti...
2 . dovod je tiez niekde ludsky prirodzeny a omnoho castejsi - business - tak isto ako v pripade farma firiem tak aj v pripade roznych homeopatov, niktosov ktori predavaju zazracne vitaminy, skrachovanych vyskumnikov so sfalsovanymi vyskumami etc. ... ide im len o peniaze ( a je naivne mysliet si ze nie🙂 )

myslim ze do tychto diskusii maju chut sa zapajat uz len ludia ktori naozaj citia potrebu si obhajit svoj nazor - vaecsina uz davno zdupkala kedze nema chut to tu citat a nechat sa napadat... a prepac fuska ale ja mam stale pocit ze zo strany ockujucej su tu predkladane argumenty, zatial co zo strany opacnej hlavne invektivy, nadavky do oviec, nevzdelancov etc. ... aj ked je to samozrejme mozno len moj subjektivny pocit kedze ja som skor clovek pragmaticky ( niektore ockovania ktore mi davaju zmysel moje deti maju, ine ktore mi zmysel nedavaju nemaju - moja pediatricka je v tomto so mnou a preto mi aj niektore ockovania vyslovene neodporuca, niektore naopak ano, o inych diskutujeme... )

mb269
8. apr 2016

@adsumus inak ten australsky model sa mi paci. zaviedla by som to aj tu. fajciari, alkholici, narkomani, ktorí si svoje choroby dobrovolne sposobili sami, dobrovolne nezamestnaní, socialny vyžieraci statu, na nich odmietam plati moje dane a odvody. rovnako ako rodicovske prispevky na 18 rocné matky ktoré nikdy nerobili ale deti si spravit vedeli. nic neodviedli do tohto statu a chcu prispevky.
Toto by bolo konecne spravodlivé.

dai
8. apr 2016

@mb269 hm... neviem - spravodlive asi ano, ludske? ( mozes cely zivot odvadzat vysoke ciastky a pritom fajcis - do statu ale odvedies omnoho viac ako niekto kto pekne zije ale zaraba minimalnu mzdu a neodvadza nic... - nemas mat potom pravo na ziadnu starostlivost? ) - do sa tyka tych matiek - no... nic tu neodviedlo aj kopu starsich matiek, je tu kopu matiek v domacnosti ktore nikdy nepracovali, detto kopu ktore ako som pisala aj pracovali ale neodvadzali nic kedze ich mzda bola prilis nizka... zobrat vsetkym prispevky? - nehovoriac o tom ze sa to moze stat tvojim detom a ty napriek tomu ze cely zivot odvadzas zbankrotujes preto lebo tvoje deti podlahnu nastraham sveta?
ja osobne som za omnoho spravodlivejsie prerozdelovanie penazi v state, ale urcita miera solidarity musi zostat - ak teda seba oznacujeme za kulturny a moralny narod

mb269
8. apr 2016

@dai tak nie je ani moralne aby rodicia neockojucich deti im platili liecbu ked sa nieco stane lebo rovnke ba vyssie riziko je ze chorobu dostatne zaockovane dieta. kedze platime s muzom nemaleee odvody z nasej firmy do zdravotnictva , k tomu ani jeden z nas nikdy nebol chorí ( ja az 1x teda ) - ziadne atb. nic. v tom pripade by mi niekto skusil povedat ze platit si liecbu .
Takze prerozdelovanie penazí podla spravodlivosti. Len to existovat nikdy nebude.

evittam
8. apr 2016

@mb269 Presne tak a solidarita je u mňa možno tak max.10-15,- Eur a nie platiť do ZP minimálne 60,06 Eur (momentálne) a ísť raz za 10 rokov k lekárovi s vážnym problémom a všetci ťa pošlú "kade-ľahšie" a termín ti dajú najskôr za 3 mesiace - to dovtedy človek môže aj "skapať" - a to je pre naše zdravotníctvo to najlepšie - ako sa hovorí "najlepší pacient-je mŕtvy pacient". A presne viem o čom hovoríš - my sme na tom tak isto - roky platíme odvody - či už ja ako zamestnanec a muž SZČO a doktorov sme nevideli nepamätám.....Takže celé zle....

dai
8. apr 2016

@evittam
@mb269 tak ja platim uz dlhe roky maximalne odvody do zdravotnej, pocas materskej pravidelne mi vyrubia nedoplatok cez 400 euro kedze si dovolim mat nedostatocny rocny prijem ( kedze odidem na matersku ) ale maximalny mozny mesacny pocas pracovneho obdobia... , lekarov aj vyuzivam ale ani 1 z nasich doktorov nie je bezplatny, platila som v sukromnom zariadeni malemu operaciu, ja mam sukromneho gynekologa aj vseobecneho lekara, zubara etc. ... cize od statu som vlastne nic nedostala..
na druhej strane moja mama ma nador na mozgu a otec niekolkokrat metastazovany nador hrubeho creva - zapricili si ich sami? ja neviem... mozno sa mama vela stresovala v praci a otec zle stravoval? ani jeden nikdy nefajcil, nepil, pracovali az po svoju diagnozu cely zivot... vztahuje sa na nich solidarita? vsetky vysetrenia mimo chemoterapii, radioterapii a operacii im hradime mi deti ( cize necakame 3 mesiace na CT ked uz mame potvrdene onkomarkery ale letime hned do sukromneho zariadenia a pekne cvakame - predpokladam ze keby sme cakali tak tu uz najmenej moj otec niekolko rokov nie je, ich liecba ale aj tak stoji stat nenormalne peniaze☹ )
toto sa moze stat podla mna kazdemu z nas, ci nebodaj detom... nie kazda rakovina ma definovanu pricinu, poznam ludi s nadorom na plucach ktori cigaretu v zivote v ruke nedrzali☹

samorejme ze kazdy ma iny level spravodlivo pocitovanej solidarity... v zdravotnictve je to ale podla mna fakt prejav moralky a kulturnosti naroda

dai
8. apr 2016

tak som si zo srandy pozrela moje odvody do ZP - ja platim 104 euro mesacne a moja firma za mna dalsich 260...

evittam
8. apr 2016

@dai No veď ale o tom píšem - že proste platíš celý život nenormálne peniaze a keď potrebuješ pomoc, tak si ju ešte musíš zaplatiť navyše!!!!!! Tak potom kde sú tie peniaze?! Mali by sa na toto pozerať - preto je celý systém zle. Ja mám rovnakú starostlivosť keď je za mňa napríklad odvádzané mesačne v priemere 300,- Eur do ZP počas napríklad 10tich rokov ako ten, ktorý žije zo solidarity? A ja napríklad potrebujem toho lekára raz za 10 rokov a ešte si ho musím zaplatiť aby som dostala vyšetrenie čo potrebujem na čas a ten čo žije z tej solidarity má to isté? Toto je celé zle.

dai
8. apr 2016

@evittam neviem... ja sa nato pozeram cez prizmu mojich skusenosti s rodicmi ... detto to tak beriem ze ja mam velke stastie ( ano je to aj mojou zasluhou a tak... ale stale som vdacna za to aky zivot mozem zit ) - proste mam dobru pracu, sme relativne zdravi a zivi... mne to osobne vadi ked som na materskej🙂 moj prijem za meni nenormalnym sposobom a tym ze som zvyknuta byt sebestacna financne tak ma velmi skrie ze pocas rodicovskej som absolutne zavisla na muzovi napriek tomu ze si odvadzam dlhe roky obrovske peniaze do systemu... ale pokial zarabam tak som niekde rada solidarna ... ( nemam rada otrcene ruky a mrncanie od ludi co nic nedali, ale zakladnu starostlivost by mal dostat aj posledny alkoholik a fetak z ulice podla mna... ) - ta diferenciacia by potom mohla nastat v roznych sluzbach ktore by boli platene, pre odvadzacov vysokych odvodov zadarmo a pod. ... v SR si ale zatial taketo nieco neviem predstavit kedze tu prava ruka nevie co robi lava, urady nie su prepojene, nemame nejaky centralny informacny system etc. ...☹

mb269
8. apr 2016

@dai je mi naozaj luto rodicov :( zle sa take pribehy citaju toboz zazivaju.moj je po dvojnasobnom bypasse a dvoch infarktoch :(

hoogy
8. apr 2016

@mb269 to,ze si teraz zdrava neznamena,ze nemozes nedajboze v buducnosti mat nejaky velky zdravotny problem. je kratkozrake si mysliet, ze ved som zdrava naco si mam platit zdravotne poistenie. to,ze zena otehotnie v 18 a dovtedy nic neodviedla este neznamena,ze v buducnosti nebude odvadzat velke odvody. dobrovolne nezamestnani si platia zdravotnu sami a nedostavaju nic od statu.

dai
8. apr 2016

@mb269 🙂 nemusi byt - moji rodicia su stastni ludia a zivot im vela dal a dava ( boh im nadeluje veeeeela krizov ale oni ich vedia niest vaecsinou s vystretym chrbatom🙂 su mojim velkym vzorom - tym ako sa vyrovnavaju so zivotnymi udermi a aj svojim vztahom🙂 )
drzim palce tvojmu ocinovi aby bol v co najlepsom stave!

hoogy
8. apr 2016

@dai toto by vyriesil system ako mame my (byvam v AT) ked idem k sukromnemu lekarovi platim si vsetko a potom poslem papier do poistovne a oni mi cast z toho preplatia. ked si dam nadstandartnu vypln do zuba tak mi preplatia len standartnu napln. synovi som platila sukromnu logopedicku a vratili mi 45% z toho co sme jej zaplatili. toto bohuzial my na fore nevyriesime....

dai
8. apr 2016

@hoogy obhajujem tu solidarny system ale tvoje argumenty moc neberiem... v tejto dobe zial vaecsina tych 18tiek zacne rodit retazovo a nasledne robia za minimalne mzdy ( alebo nerobia ) a neodvadzaju z toho nic, detto minimalne zdravotne dobrovolne je tak nizke ze by ti nepokrylo naklady ani na liecbu 1 chripky rocne... tu suhlasim s mb269 ze tyto ludia system zatazuju - ale teda suhlasim s tebou v tom ze solidarita je tu nutna a detto ze clovek nikdy nevie ako dopadne sam...