Kam s 2 mesačnou dcérkou?

katkaseiner
5. nov 2012

Ahojte, kedze manzel studuje a pracuje, najviac casu s 2mesacnou dcerkou travim prave ja. Vonkoncom netvrdim, ze sa nudim, ale mam pocit, ze mala by potrebovala nejaky program. Plavat mozme zacat az bude mat aspon 4 mesiace, na koniky este neskor. Prosim poradte co by som s malou mohla robit. Zatial chodime len na prechadzky, max. spolu nakupit, ale mala je uz velmi vnimava a rada by som jej uz co-to poukazovala. Bola by som rada keby bola vsestranna, vsetko ju zaujimalo a na vsetko nove sa tesila. Dakujem

sympa1
5. nov 2012

@katkaseiner sama najlepsie vies co s malinkou robit a kam s nou ist, co ponuka okolie...kedze ma len 2 mesiace, tak stacia tie prechadzky..ani sa nenazdas a bude ma mat 4,5,6...a budete moct do materskeho centra, detskeho kutika..alebo len tak do detksheo parku pozorovat deti...neurychluj co sa este neda urychlit..vsetko ma svoj cas 😉

janinah
5. nov 2012

@katkaseiner program pre 2mesačnú 😉 si ma pobavila 😉 ledva si drobček zvykol,že je na svete,daj mu čas,tie prechádzky zatiaľ bohato stačia,neťahaj ju a nejaké akcie teraz medzi chrípkové bacily 😒

martinkatinka
5. nov 2012

Je ešte malá, na aktivity máte času dosť... ak ju chceš zaujať, vymieňaj jej hračky nad postieľkou - na detskom kolotoči. Možno sa ti zdá monotónne chodiť iba na prechádzky, ale ju možno baví kukať z kočíka na farebné stromy teraz na jeseň, veď ona vidí stále niečo nové, ked sa prechádzate...
My sme inak často chodili aj na návštevy, keď už vedel loziť a pretáčať sa, páčili sa mu ľudia a nové prostredie
@katkaseiner

sissy27
5. nov 2012

@katkaseiner má dva mesiace - no najvyšší čas ísť do kina alebo do divadla na operu 😀 a videla som teraz kdesi že kurz kreslenia pravou hemisférou, to by nebolo pre ňu? 😎
preboha, veď ani sama nesedí, predpokladám, že ani "nepasie ovečky", je v kočíku / v klokanke, stačí jej jedlo, suchá plienka, mama, teplo domova a prechádzky na čerstvom vzduchu... to čo ty berieš ako samozrejmosť, bude ešte dlho pre ňu zaujímavá novinka, všetko má svoj čas, a aj neskôr s tými aktivitami opatrne, aby nebola "premotivovaná"... sotva prišla na svet a ty už by si bola rada aby bola všestranná a všetko ju zaujímalo, myslím, že zatiaľ stačí ak budete obe zdravé 😉

hajajanka
5. nov 2012

Vezmi ju do opery, na vystavu moderneho umenia a na vselijake mozne kurzy. Pre pana jana, ty co chces s 2-mesacnym deckom podnikat, aby bola vnimava a vsestranna? 😕
Ma 2 mesiace. Tak jej urob program podla jej veku. Kup jej deku s hrazdickou a uvidis, aka bude happy, ze sa nad nou hybu hracky. Pomaly sa nauci buchat do nich ruckami a ver tomu, ze takato zabava jej bohato postaci. Pre nu je nove uplne vsetko, takze nudit sa urcite nebude, aj ked bude neskor len pozorovat, ako varis obed alebo upratujes 😉 Jej postaci tvoja laska a narucie, to je vsetko.
Nemaj obavu, ze ti doma osprostie, ked nenavstevuje materske centra alebo kulturne podujatia v 2 mesiacoch. Vsetko zalezi len od teba. Aj ty jej mozes citat, ukazovat obrazky, rozpravat, co vidite a tak sa nauci vela novych veci. Neskor, ked bude mat tak jeden rok, skuste materske centrum.
Daj si pozor, aby si jej tou tvojou ambicioznostou nesposobila viac problemov ako osohu. Aby si nepremotivovala. Lebo babatka su dost citlive, ak maju viac podnetov, ako vo svojom veku stacia spracovat, byvaju placlive, mrzute, zle spavaju. Takze pekne krasne vsetko prisposob jej veku. A ak mas pocit, ze sa nudi, tak sa jej venuj ty. Ty si pre nu najvacsi zdroj lasky, poznania, ucenia, zabavy a vlastne cely jej svet.

zuzi0911
5. nov 2012

@katkaseiner ete je malicka. teraz ju nos po byte ukazujej jej veci rozpravaj sa s nou maznaj.aj ked vnima veci je ete malicka na nejake kurzy a podobne.s neviem ci by di aj stihala ked v podstatekazde 2~3 hodky by mala spinkat.

ichbinich
5. nov 2012

Ziadne "kurzy" ani naplanovane akcie babatkam netreba. Najprv musia spoznat "bezny svet" a ako funguje rodina a spolocnost, lebo to potrebuju do zivota. A to sa samozrejme najlepsie "naucia" pozorovanim, doma, nie v kurzoch.

Ja som so synom robila par hier zo systemu PEKiP (=Prager Eltern Kind Programm), to su hry pre rozne vekove kategorie, prisposobene tomu, co uz vnimaju a prave sa rozvija. Napr. ukazovat moju tvar, hlavou hybat raz dolava a raz doprava, pomaly, aby otacal za mnou on svoju hlavu. To iste s nejakou perstrofarebnou hrackou. Potom, ked lezal na bruchu, ukazovat hracky, aby tiez za nimi otacal hlavu, podat mu ich, nech sa podoprie jednou rukou a natiahne za hrackou druhou rukou, neskor hracku ulozit dalej, aby sa natiahol a pod.
To su jednoduche hry, ktore odrazu "cvicia" napr. chrbat tym lezanim na bruchu. Mal rad hrazdicky (mala som dve rozne), zavesila som mu aj nafukovaciu loptu. A tu som potom mohla dat tak, aby do nej kopal nohami alebo ju chytal rukami.

Ale najradsej vsetko sledoval, najradsej z mojho narucia. A vsetko som komentovala. Ked som otvorila balkon, aby som vyvetrala, sla som s nim vonku a povedala mu, ze sme na balkone. Ukazala som mu stromy, dom oproti a pod. Ale primerane veku, samozrejme.
Sla som dole pre postu, tak som mu povedala, ze teraz ideme pre postu. Ked prvy krat snezilo, vysla som s nim na minutku pred dvere, aby citil sneh.
Super bolo toke kresielko, tam som ho dala, on ma sledoval a ja som mala na chvilu obidve ruky volne. Brala som ho v tom kresielku aj do kupelne, ked som sa sla osprchovat
Sli sme "na prechadzku" po byte: pomenovala som mu izby, co sa kde robi a pod. V kuchyni sa vari, tu v hrnci sa vari to a to. To mu dlho ostalo, ze po zobudeni sme museli ist "skontrolovat" byt, proste prejst jedno kolo po byte.

Osobne si myslim, ze kadejake technicke hracky so svetielkami, gombikmi a co iba pentrantne kadeco spievaju a opakuju, este aj v cudzich jazykoch, deti nic nenaucia. Akurat opakovat ako cvivene opice a papagaje. Co z toho ma napr. rocne dieta mat, ze vie zopakovat po nejakej hracke napocitat do 10 po anglicky? Radsej si s dietatom spocitam jeho farbicky a pomenujeme si farby.

Mozes skusit pri maznani sa nejake rymovacky, steklit ju, neskor tap-tap tapusky alebo varila mysicka kasicku. Co mal moj syn rad (to je myslim tiez napad z toho PEKiP), ked uz vedel sediet, dala som mu umelohmotnu dozu naplnenu roznymi predmetmi: nejaka hrkalka, maly plysak, latkova vreckovka, hryzatko, proste rozne predmety (vhodne pre babatka!), z roznych materialov a roznych vlastnosti. Chtanim do ruk, olizovanim tak spoznaval, ze nieco je makke, nieco tvrde, nieco je na dotyk studene, nieco prijemne teple a pod.

Takisto mal velmi rad tancovanie: v naruci s nim som tacovala po byte, pustila som si rozne tanecne styly a tancovali sme. Najprv iba pomale, potom aj cha-cha-cha, samba a pod. Pocuvali sme rozne styly hudby, rozneho tempa, inak sme sa natriasali...

A samozrejme sme zili spolu normalny zivot: v nedelu chodime k starym rodicom, tam sa vzdy stretne cela rodina, takze sa menia tvare, zvuky, pachy, a postupne ich spoznava, vie kto "k nam patri" a pod. Chodime spolu mestskou dopravou, do obchodov, ku znamym. To s navstevami je ovela jednoduchsie, ked su malinke, lebo spia vsade 😉 Potom sa to zmenilo a navstevy musia chodit ku nam 😉

Takze, je dobre, ze sa dcerke chces maximalne venovat, ale "ucit" ju nic nemusis. Ona nasava vsetko ako spongia a uci sa pozorovanim. Tym, ze ty sa budes normalne spravat a robit bezne veci, sa nauci najviac. Jasne, ze ked mas dojem, ze sa jej plavanie bude pacit, to mozes skusit. Mozno aj nejaky "kruzok", kde sa mamy ucia nove pesnicky, riekanky, a deti mozu, ale nemusia, spolupracovat.
Ale nemusis jej pustat Mozarta v domneni, ze bude super inteligentna. Ak sama rada Mozarta pocuvas, pusti si ho. Ale nie v ramci "vyucovania".
Vsetko dobre a uzivaj si to!

bernardina
6. nov 2012

@sissy27 velmi ma to pobavilo,vdaka.

sissy27
6. nov 2012

@bernardina nie je za čo 😉 nechcem sa nikoho dotknúť, ale niektoré mamičky to s aktivitami pre deti ozaj preháňajú, aby všetko vedeli, všetko poznali a čo z toho? unavené dieťa, ktoré nevie robiť nič poriadne, zo všetkého len kúsok... a zabúda sa na obyčajné pohladenie, objatie... aj také "ničnerobenie" spolu s dieťaťom má svoje čaro 😉