Od koľko rokov môže dieťa cestovať dlhé trasy vlakom bez dozoru?

leuska170909
18. máj 2020

Ahojte, chcela by som sa spýtať či by mohlo cestovať 13 ročne dieťa samé cca 500 km vlakom?
Ďakujem

0silvia0
18. máj 2020

@leuska170909 https://www.noviny.sk/slovensko/445981-chcete-p...

Z článku vyplýva, že cestovať sama môže. Je na tebe, či ju pustíš či nie.

katriona1
18. máj 2020

@eliska13 Já si myslím, že drív byla doba jeste horsí a nebezpečná, akorát nebyl internet, aby o tom každý vedel a skoro každá rodina mela více detí a straší se staralo o mladší a tím získalo i nejaký pocit zodpovednosti už v mladším veku. Moji rodiče chodili na dvanáctky a já se asi od 14 starala o sourozence v noci, o víkendu, byla jsem schopná uvarit pro celou rodinu, uklidit, když jsem šla od 15 na internát, tak se o sestru staral bratr, který mel asi 12,5 a nikdy nebyl problém, nikdo z nás se v živote nestratil, ani v zahraničí 🙂

daganov
18. máj 2020

@katriona1 máš pravdu, ale len čiastočne, deti boli vychovávané k väčšej zodpovednosti

0silvia0
18. máj 2020

@katriona1 ja som cestovavala od 14 tich rokov do skoly do BA. Vo vlakoch v 90 tych rokoch cestovavalo kopa uchylov. Par krat ma obtazovali.
Takze ako pises, doba bola este horsia, chlapi si dovolovali. Dnes by si dievcata toto nenechali.
Ja som sa naucila, ze si treba sadnut tam, kde je viac ludi, nezostavat sama v kupe atd.

snowflake07
18. máj 2020

@leuska170909 moj brat za mnou cestoval od 12 r.Tiez okolo 500 km.Dali ho na priamy vlak,nabity telefon a ja som ho pockala.Mama sa vzdy spytala jeho spolucestujich,kto ide do toho mesta,len nech vedia kam ide.Nikdy s tym nebol problem,ale on bol na svoj vek rozumny.

betulinka1
18. máj 2020

@leuska170909 autobusom ano a dohodla by som sa s autobusarom, ze nech kukne jednym ockom. Oni su v pohode u nas takto deti chodili k babke ale iba 200km.

katriona1
18. máj 2020

@daganov Však ano byla jiná výchova, dneska si rodiče ty deti nekdy až moc chrání a je otázka jestli potom budou pripravené do velkého sveta.
@0silvia0 Presne tak a to jeste dnes má snad každý v tom veku telefon a muže zavolat, když má problém, já když jsem na strední zjistila, že nemám peníze na cestu, musela jsem jít tak akorát 20km. pešky 🙂

0silvia0
18. máj 2020

@katriona1 ano, museli sme si svoje veci riesit same. Aj toho uchyla som si musela vo vlaku poriesit sama. Pozbierat odvahu, povedat mu svoje. O telefonoch sme mohli len snivat.

pininka1
18. máj 2020

@leuska170909 neviem ako je to vo vlaku, ale v lietadle keď nahlásis že cestuje same dieťa budú sa mu venovať a dohliadnu. Ono nič sa nemusí stáť, ale keď náhodou hocičo a zistia že cestovala sama, tak budeš mať ty problém. Ja som naposledy cestovala s deťmi a bola havária na trati, čakali sme dve hodiny, potom von na autobusy a zasa naspäť do iného vlaku, nikde nebol nikto kto by nám povedal kam ísť. Neviem ako by toto zvládlo 13 ročné dieťa. Bola nedeľa, všetko zavreté, naviac jedlo sme mali asi len my a kŕmili sme ostatné deti vo vagone. Určite by som sa išla opýtať na stanicu.

katulienkax
18. máj 2020

no ja ked som mala 14 a mala som cestovat na nejaku olympiadu sama tak rodicia ma nepustili a isli so mnou a vytkli ucitelke ze 14 rocne chcela poslat same bez dozoru.

simca06022011
18. máj 2020

@leuska170909 podla mna by problem sprievodca nemal, ale tak mozes ju na vlak odprevadit a mozno sprievodcu najdes, tak ho upozornis. Dcera podla vsetkeho bude mat mobil. Ale ja by som skor asi volila autobus, vies poprosit sofera ak nieco, je tam rpedsa skor na ociach ludi, ak by niekto "otravoval".
Stres z veku by som enrobila... ved ja ako 6tacka som bez rodicov bola mesiac s rovesnikmi a nic.. cestovali sme same vacsinou... moja sa uz tiez tesi ze ju budem posielat k babke busom na juh :DD Urcite by som dieta k nikomu do auta neposadila na zdielanu cestu, to by mne nedalo, nezda sa mi to dost bezpecne.

daganov
18. máj 2020

@katriona1 súhlasím, že rodičia deti príliš chránia, ale doba je hrozná a 13 ročné dieťa môže spanikáriť, ak sa stane niečo nepredvídateľné, napr. nejaký blázon sa hodí pod vlak, prestup do autobusov, nestihne sa prípoj, ďalší ide ráno a pod. Je to 500 km, nie 50.

baumka
18. máj 2020

My sme spolu s malým bratom roky ako deti pravidelne cestovali na druhý koniec republiky k babke na prázdniny. Ale autobusom. Ak by sa dalo, tak by som ju pustila autobusom. A najlepšie ak ide priamy spoj. Nás mama takto posadila do autobusu. Poprosila šoféra,aby občas mrkol na nás. Vždy sme sedeli na druhej strane v druhej,tretej rade,aby nás videl. Nemusel sa inak vôbec o nás starať, mali sme jedlo, pitie, knihy. Dala mu korunky na kafé a bolo.

dominika7990
18. máj 2020

Sama s dvoma deťmi nechodím vlakom nieto ešte 13. Ročne dieťa. Na vlakových stanicach je veľa asociálov tak isto vo vlaku môže niekoho stretnúť kto ublíži alebo psychicky zdepta dieťa.... nieje to ako autobusom že poprosis šoféra aby dohliadal na dieťa. Mna tak mama púšťala ku krstnej že aj počas prestávky som išla na obed s autobusarom a cely čas sedela pri ňom v prvom sedadle aby má mal na očiach

katriona1
18. máj 2020

@daganov Ano muže se stát cokoliv, ale v tom je to dneska super, že máme telefony a díte muže zavolat rodicum a i kdyby bylo nevím jak daleko, tak sednu do auta, taxiku a dojedu si pro nej, treba o pul noci.
Takto treba moji rodice skončili až v Praze, protože jsem jela od tety a nevystoupila z 1., 2., ani 3. autobusu, bohužel nebyl mobil, tak jsem nemohla zavolat, že prijedu za pár minut až tím čtvrtým 🙂

rybka16
18. máj 2020

Ako 14-ročná som chodila v nedeľu večer vlakom 70 km na internát (zo stanice ešte kilometer pešo) a v piatok zasa z internátu 70 km domov. Ale boli tam spolužiaci, to je pravda. Spolužiačka dochádzala každý deň do školy sama vlakom 80 km, spolužiaci k nej pristupovali až niekde v polovici cesty. 500 km je ale dosť dlhá cesta. Možno ešte nejakým RegioJetom, kde sú pasažieri viac kontrolovaní, a dohodnúť sa so stewardom.

Čo tu niekto navrhoval tie zdieľané jazdy autom, tak ja by som tak nešla ani sama, nie ešte pustiť dieťa. Môžeš si o tých ľuďoch zisťovať, čo chceš, ale k šoférovi, ktorého nepoznám, nesadám. Nevieš, čo to je za idiot za volantom, ako jazdí. Ja sa bojím aj taxíkom chodiť, keď vidím, ako tí ľudia jazdia.

rybka16
18. máj 2020

@dominika7990 Tak toto je už asi troška paranoja, že dospelá žena sa bojí ísť sama s deťmi vlakom, nie?

sunny8
18. máj 2020

Ja by som pustila dieťa samé cestovať asi až na strednej škole. Neverím dnešným ľuďom vonku

daganov
18. máj 2020

@katriona1 jasné, že môžu, ale potom je asi bezpečnejšie to dieťa na miesto zaviezť autom, ako sa strachovať, či sa niečo po ceste stane a riešiť to prípadne taxíkom, čo pri väčšej vzdialenosti môže byť zaujímavá cena. Samozrejme, že by som išla aj na kraj sveta, keby to moje dieťa potrebovalo, neviem si predstaviť dôvod, pre ktorý by som posielala 13 ročné dieťa samé vlakom 500 km.

maminuska
18. máj 2020

S vlakom by som trocha problém mala , nie však s autobusom . Tam by som kľudne 13 ročné dievča poslala . Ja som ako 11 ročná cestovala rok 4 krát do mesiaca do mesta vzdialeného 250 km od môjho , kvôli liečbe, mama ma nasadila na autobus , otec ma tam čakal lebo pracoval v tej nemocnici . Bolo to za socializmu ešte. Autobus večne narvaný do prasknutia , niekedy som aj celú cestu stála. Hodina ožiare Kromajerovou lampou a potom domov znova 250 km ešte v ten deň .

belllinka
18. máj 2020

@leuska170909 moze, ziaden predpis to neupravuje. Syn cestuje vlakom sam od 12-tich. Aj lieta sam.

gubiko
18. máj 2020

@rybka16 hej, ja už som prehodnotila tú zdieľanú cestu. napadlo mi, že pokiaľ poznám nejakú študentku, tak s ňou a jej známymi. ale tá cesta autobusom z toho vychádza podľa mňa úplne najbezpečnejšie. a pokiaľ by mohlo ísť ešte aj tým Student Agency, podľa mňa úplne top. to by som sa zrejme ani nebála.

leuska170909
autor
18. máj 2020

Ďakujem 😊

korunka1
18. máj 2020

@leuska170909 a kam si ju chcela poslať?

dominika7990
18. máj 2020

@rybka16 neni to paranoja. Mne minule stačilo navečer na zastávke autobusovej v Ovsišti o 18:30 . Samy feťák a ožratý ľudia.... a predstav si ja s deťmi a jeden ožran ihneď za nami a začal sa vypytovať a otravovať. (Nie vôbec to nebolo normálne opýtanie že by niečo potreboval poradiť.) po chvíle tam už bola policajná hliadka,asi ich nikto volal. nikdy nevieš kedy takému človeku prepne a deti nedeti niečo spraví.a keď som bola ešte bezdetná a cestovala som vlakmi nie jeden feťák/alkoholik na vlakovej stanici ma otravoval a aj niekoľko krát som si musela presadnúť z vagónov. Ak mal vlak jedálenský vozeň išla som vždy radšej tam a dala si niečo na pitie. čiže ty to možno berieš reálne ako paranoju ale ja to beriem ako predísť riziku s deťmi ktoré som ja osobne nie raz zažila aké indivídua na tých stanicach sú.

guiseppinka
18. máj 2020

Ako ja som teda pocestovala vlakom toho celkom dost (a az tak davno to nebolo), ale nikdy som nemala problemy. Na hlavnej stanici v ba su akekolvek individua to je pravda, ale vzdy tam vidim nejakych policajtov,co robia kontroly. Chodila som aj na intrak, co som sa napocuvala od babky, ze co vsetko sa mi moze stat vo vlaku... Teraz je vacsina vlakov aj tak otvorenych, takze neverim, ze by si tam niekto dovolil obtazovat niekoho, ked je videny z kazdej strany. A ak by aj, tak ak by zacal niekto kricat pomoc, tak sa urcite najde niekto, kto mu pomoze. A za dalsie su telefony. Ked sa nieco stane, tak jednoducho zdvihne mobil, zavola - stalo sa to a to,meskame atd... A zase tiez nie kazdy den sa vsade hadzu ludia pod vlak. A realne 500km na svk je ba- ke. Pokial sa dieta nestrati aj v tescu, tak kupit IC a za 4.5 hod je na mieste... Upovedomit sprievodcu a pohodka

hefo
18. máj 2020

"Koho majú obesiť, ten sa neutopí."

dollyzv
18. máj 2020

Ja som mala asi 12rokov keď som cestovala len zo susedného mesta domov cca 15km a prisadol si ku mne do kupécka asi 45rocny úchyl ktorý mi núkal peniaze aby si mohol predomnou vyhonit..je pravda že som vyzerala na 17-18rokov ale nebolo mi veru všetko jedno. Začala som po ňom hukat nech vypadne,našťastie sa postavil a odišiel,ale triasla som sa ešte celú cestu domov..samozrejme by som to teraz riešila napr. So sprievodkyňou,železničnou políciou a pod. no v takom veku a najmä v šoku ma to ani nenapadlo. Takže minimálne do 15ky by som asi takú diaľku nepovolila samému cestovať

nasatina
18. máj 2020

Ahojky,asi pred tromi rokmi som išla rýchlikom z Ba,o 16:00.V Trenčíne som si uvedomila,že na vedľajšom 4-sedadle cestuje chlapec(10 rokov mohol mat) a chodil na neho dohliadať sprievodca.Cestoval sám a bol absolútne spokojný. A neuveriteľne "dôležito " sa tváril. Ja osobne by som radšej posadila do vlaku,ako zdieľany odvoz😉

belllinka
18. máj 2020

@dollyzv uchyl ju predsa moze oslovit hocikde, na ulici, v autobuse, vo vchode do domu... to budes svoje dieta vsade az do 15-tich odprevadzat?