Vláčik do Smokovca

katrinka8
30. sep 2016

Ahojte, premýšľame nad tým, že by sme zajtra "skočili" na otočku do Tatier. Pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok a hore si urobiť prechádzku k vodopádom. Deti majú 6 - dcérka, a takmer 3 - synček. Napadlo mi však, že by sme sa ešte previezli aj vlakom - zaparkovali by sme v Tatranskej Lomnici alebo na Štrbskom Plese, a odtiaľ vláčikom do Smokovca. No a neviem sa nikde dopátrať, koľko stojí lístok na vlak, resp. či sa nám oplatí si kúpiť celodenné alebo len klasické spiatočné a ani som nenašla, či treba lístok aj pre 3-ročné deti - či len od 6 rokov klasicky? Plus som sa nedopátrala ani k tomu, kde sa lístky kupujú (okrem internetu teda) - keď sme takto boli pred 4 rokmi, tak sme mali ten Gopass, tam to v rámci ubytka bolo zadarmo, vôbec som si vtedy nevšímala, kde sa kupujú lístky - nepostrehla som totiž, že by tam bola klasická stanica s "tetuškou". Ďakujem, baby, za všetky postrehy 🙂

eeffka
30. sep 2016

@katrinka8
http://www.slovakrail.sk/ pre vlaky, normalne na stanici
http://www.vt.sk/cenniky/cenniky/cennik-lanovky... Hrebienok, v takej budke dole

katrinka8
autor
30. sep 2016

@eeffka - ďakujem 😉
Lanovku viem, aj cenu aj všetko, len pri tých vlakoch mi to vyhodilo, že cenník podľa kilometrov, našlo mi to tam aj rozpis odchodov a príchodov, ale ten kilometrovník nie. Na stránke vysoketatry.sk mali len, že ceny sú 0,50€, 1 €, 1,50€ alebo 2€ - treba kúpiť podľa kilometrov 😕 A že celodenný stojí 4€ dospelácky a 2€ detský.
Tieto TEŽ sa asi trochu inak riadia ako normálna železnica. Idem sa skúsiť doklikať cez nákup cez internet asi, tam sa možno dopátram k cene 😉
Heh, taká zaujímavosť, chcela som skúsiť aj nákup lanovky cez net, a tam sa to vôbec nedalo zakúpiť pre dieťa, pokiaľ človek nemá ten gopass, lístok sa dá kúpiť cez net iba pre dospelého 😠

tenerifka
30. sep 2016

@katrinka8 My sme takto boli v septembri, na Strbskom plese je normalna stanica s "tetuskou", vyjdes na poschodie a tam kupis listok. Kolko sme platili ti neviem povedat, nam sa vsetko na Slovensku zdalo strasne lacne

eeffka
30. sep 2016

@katrinka8 v tom slovakraily mas vsetko, ceny zlavy, datumy
pre predstavuzubacka Strba-Strbske pleso 0,9e dospely
vlaky z PP do Strby a nasledne Zubacka na Strbske 2,20 dospely

katrinka8
autor
30. sep 2016

@tenerifka - veď som čosi tam našla, že 1€ - konečne som sa dopátrala 😀 Veď nie sú to vysoké sumy, len zase načo platiť 4, keď môžeš 2 😀 Ja si vôbec nepamätám, ako to tam bolo, keď sme boli, resp. sa mi zdá, že na niektorých tých zastávkach vlaku neboli stanice - len také tie búdky proti nečasu.

@eeffka - už som sa dopátrala, že vlak TEŽ z Lomnice do Smokovca 1€ dospelý - čiže sa neoplatí nám ten celodenný. Inak, vždy som mala chaos v tom, čo je pozemná lanovka a čo zubačka 😀 Ešte ako dieťa som si to vždy mýlila. Idem si ešte tú zubačku pozrieť, kadiaľ presne to ide - že či to nevymeníme za ten vlak a nejak presmerujeme trasu, či čo 😀 Moje deti sa rady vozia na takýchto kadejakých dopravných prostriedkoch 🙂

hettinka
30. sep 2016

deti cestuju na TLD zadarmo, ak máš vybavené tie kartičky na klasické vlaky, aj zubačka zo Štrby na Štrbské Pleso je zadarmo pre deti aj študentov, dôchodcov, stačí mať tie preukazy a v stanici su vypýtať ten lístok zadarmo.

Pozemná lanovka je lanovka na Hrebienok zo Smokovca. Zubačka je to, čo chodí zo Štrby na Štrbské Pleso. Ak pôjdete vlakom, v Štrbe treba vystúpiť a vyveziete sa zubačkou hore na Štrbské, odtial s TEŽ do Smokovca, môžete ísť na pozemnú lanovku a zasa takto späť. Zo Štrbskéhos a dá ísť aj vláčikom do Popradu, len si vygoogli časy, lebo to všetko za 1 deň aj nemusíte stihnúť.

Na lanovku platia aj deti, a maš GoPass, kup lístok cez net a maš to aj lacnejšie.

hettinka
30. sep 2016

deti cestuju na TLD zadarmo - pomýlila som sa, na TEŽ to majú deti zadarmo

Inak, ja som si lístok na zubačku kupovala priamo na našej vlakovej stanici rovno aj spiatočný, bola som s synom minulý rok v lete na vláčiko-výlete.

katrinka8
autor
2. okt 2016

@hettinka - no, tak to máme za sebou 😀 My sme šli autom do Štrby, stadiaľ zubačkou na Štrbské, vlakom ďalej do Smokovca a odtiaľ pozemnou lanovkou na Hrebienok. Nakoniec sme si kúpili tie celodenné lístky, aj dcérke, lebo nemá vybavený ten poukaz na vlaky zadarmo, keďže my bežne vôbec vlakmi nechodíme, to len takto príležitostne, ozaj máličko. Zdá sa mi, že sme to už raz riešili, že sa nám neoplatí ísť to vybavovať pre 1 cestu vlakom z Vrútok do Žiliny (to ju naši chceli dakde vziať vlakom takto tiež na výlet, mamina vtedy vravela, že to by sa musela ísť dať odfotiť). Tu sme zaplatili za celodenný lístok 2€ pre ňu. Synček mal všetko zadarmo, keďže nemá ešte ani 3 roky.
GoPassy sme nemali, iba pred 4 rokmi.

Inak, zase raz toto naše Slovensko - v Štrbe otvárali staničné "okienko" asi 15 minút pred odchodom zubačky, ale vôbec tam nebola žiadna info napr. vypísaná, kedy chodí. Tetuška síce milá, ale vraj mali aj letáky s časmi, ale sa minuli už dávno 😕 Proste ani nejaký info plagát alebo čo, kde by tie časy vypísané boli na viditeľnom mieste, ani si zobrať so sebou, aby človek vedel, ako to chodí späť (akurát nám to povedala, tak sme si museli zapamätať), to isté v Smokovci, človek príde na stanicu, všade milión ľudí, do budovy stanice vchod sme ani nenašli (zo strany nástupiští), všade len "služobný vchod - nevstupovať") - čiže dopátrať sa toho, kedy a kam chodia tie vlaky sa nedá. My sme proste vždy len do toho vlaku sadli a čakali, kedy sa asi pohne, spoliehajúc sa na to, že zrejme sa zubačka - vlak čakajú, detto že sa čakajú asi aj tie spoje navzájom... Ľudia netušili, kam majú ísť, odkiaľ-kam chodia tie vlaky. Až kým nevyšla pracovníčka, a nepovedala tým desiatkám ľuďom pri koľajách, že na ktorú stranu koľají sa vlastne majú postaviť. Tak sa davy ľudí začali presúvať, prechádzať cez koľaje, pritom sa už blížil vlak... No neviem, proste mi to pripadá trochu komické na to, aké sú to vlastne strediská, toľko ľudí sa tam premelie, a také základné organizačné veci tam jednoducho nefungujú. Veď tam tých spojov nechodí toľko, ako na iných staniciach, tak by to mohli nejak zvládať, aby tam nebol taký chaos a aby ľudia nemali problém sa dopátrať k tomu, kedy a odkiaľ tie vlaky vlastne chodia.

iveta1975
30. dec 2017

Zdravìm Vás, prosìm ;). Bol teraz niekto v Tatrách na Hrebienku? Chcela by som sa popýtaț niečo bližšie 🙂. Ďakujem