Efektívne pomôcky pre rýchle a zdravé varenie
Ahojte, poradíte prosím, čo by mi v kuchyni pomohlo, aby som navarila RÝCHLO, zdravo, naraz veľké množstvo a jednoducho pre deti? Hocijaké náradie, spotrebiče, značku nožov, povrch a typ panvíc či hrncov, čokoľvek čo ušetrí drahocenné sekundy a ste radi, že to máte. Pomalý hrniec nie, lebo sa bojím nechať ho zapnutý sám doma odkedy susedu vyhorela spustená myčka, ale čokoľvek iné. Ďakujem vopred.
Stručné zhrnutie
- Kuchynský robot (menované: Bosch MUM, Kenwood, Sencor, Thermomix) výrazne zrýchľuje prípravu jedál tým, že strúha, mieša, seka a miesi za vás.
- Rýchle varenie a veľké dávky zabezpečí tlakový hrniec alebo multifunkčný hrniec (uvádzané: Tefal multifunkčný hrniec, Fissler tlakový hrniec).
- Teplovzdušná fritéza (uvádzaný model: Tefal Dual Easy Fry Grill) a rúra s teplovzduchom umožňujú rýchle pečenie viacerých porcií naraz; pekáč s tesným vekom alebo liatinový pekáč slúži ako alternatíva k pomalému hrncu.
Najčastejšie otázky
Q: Ktorý kuchynský robot sa oplatí kúpiť?
A: Viacerí odporúčali Bosch MUM ako rozumný štart, Kenwood pre náročnejšie použitia a Thermomix ako drahšiu multifunkčnú možnosť; Sencor a zmienky „Gratus, Gratisimo od Ety“ boli spomenuté ako alternatívy.
Q: Je multifunkčný hrniec ako „všetko v jednom“ dobrá voľba?
A: Jedna používateľka uviedla, že má multifunkčný hrniec Tefal s tlakovaním, pomalým varením, ryžovarom a parou a považuje ho za „game changer“, lebo stačí len vložiť suroviny a stlačiť gombík.
Q: Má zmysel teplovzdušná fritéza pre prípravu väčšieho množstva jedla?
A: Viestta tvrdí, že aj tie najväčšie košíky fritéz sú približne na 4 porcie, a že to isté sa dá urobiť v rúre s teplovzduchom; iné používateľky ju však nazvali „lifechanger“ (jedna konkrétna: Tefal Dual Easy Fry Grill).
Q: Dá sa v ryžovare pripraviť iné suroviny okrem ryže?
A: Používateľka píše, že ryžu varí už len v ryžovare a multifunkčný hrniec používa aj na dusenie mäsa, parenie knedlí a zeleniny, takže závisí od modelu a funkcií.
Q: Ktoré značky hrncov, panvíc a nožov sa odporúčajú?
A: Spomenuté značky sú WMF (hrnce a panvice), Fissler (tlakový hrniec, nože od Fissler), Tefal (panvice), a odporúčanie na hrnce so sendvičovým/dvojitým dnom.
Q: Ako vyriešiť problém, že zariadenia zaberajú miesto a potom sa nepoužívajú?
A: Viacerí radili mať vyhradené miesto „po ruke“ alebo výsuvné riešenia zo skrinky, aby bol robot a príslušenstvo vždy dostupný a používaný.
Q: Nahradí multifunkčný hrniec pomalý hrniec, ak chcem vyhnúť riziku nechať spotrebič zapnutý?
A: Používateľky uvádzajú, že pekáč s pokrievkou a rúra s teplovzduchom dokážu udusiť jedlo podobne ako pomalý hrniec bez potreby neustáleho dozorovania.
Závery z diskusie
Zhoda
- Kuchynský robot je často označovaný za „must have“ na výrazné urýchlenie prípravy jedál.
- Tlakový hrniec a teplovzdušná fritéza/teplovzdušná rúra sú najčastejšie odporúčané na rýchle varenie a prípravu viacerých porcií.
- Mať spotrebiče „po ruke“ alebo na vysúvacích plochách zvyšuje ich používanie.
Sporné názory
- Niektorí označujú teplovzdušnú fritézu (napr. Tefal Dual Easy Fry Grill) za život meniacu pomôcku; iní poukazujú, že jej košík je limitovaný (~4 porcie) a nie je vhodná na tradičné jedlá ako segedin alebo halušky.
- Niektoré používateľky preferujú drahšie multifunkčné riešenia (Thermomix, Kenwood), zatiaľ čo iné odporúčajú lacnejšie alebo strednej triedy (Bosch MUM, Sencor, „Gratus/Gratisimo od Ety“).
- Niektorí považujú veľa zariadení za zbytočné a zaberajúce miesto; iní si šetria priestor špecializovaným uložením a používajú ich často.
Otvorené otázky
- Ktorý presný model multifunkčného hrnca Tefal mala používateľka, ktorá ho označila za „game changer“ (používateľka s tým nevedela poskytnúť model).
- Ako optimálne zorganizovať veľmi malú kuchyňu, aby boli spotrebiče naozaj „po ruke“ bez straty pracovnej plochy.
- Koľko reálne porcií zvládne konkrétny model teplovzdušnej fritézy pri rôznych druhoch jedál.
- Ktoré z menších príslušenstiev (odstavovač, vakuovačka) stoja za zachovanie pri obmedzenom priestore.
Spomenuté značky a firmy
Bosch, Gratus, Gratisimo od Ety, Sencor, Thermomix, Tefal, Lidl, Kenwood, Fissler, WMF, Alza, Lamart
Spomenuté produkty a metódy
kuchynský robot, Bosch MUM, Gratus, Gratisimo od Ety, Sencor, Thermomix, multifunkčný hrniec Tefal, tlakový hrniec, Fissler tlakový hrniec, teplovzdušná fritéza, Tefal Dual Easy Fry Grill, rúra s teplovzduchom, ryžovar, pekáč s pokrievkou, liatinový pekáč, sendvičové dno (hrnce), hrnce s dvojitým dnom, panvice WMF, panvice Tefal, sada nožov Fissler, mixer Kenwood, ručný mixér so sekáčikom, odšťavovač, mlynček na mäso, strúhač, odstavovač, vakuovačka
Miesta a osoby
žiadne
Dobry kuchynsky robot, taky co aj nastruha, aj zamiesi, aj naseka, aj pomixuje.
Tlakac.
Pekac s pokrievkou (v rure v nom udusis vsetko, co by si v pomalom hrnci), najlepsi liatinovy co sa da aj na sporaku ohriat
Rura s teplvzduchom, v ktorej upecies naraz aj 3 plechy s roznym pokrmom
Dobry kuchynsky robot, taky co aj nastruha, aj zamiesi, aj naseka, aj pomixuje.
Tlakac.
Pekac s pokrievkou (v rure v nom udusis vsetko, co by si v pomalom hrnci), najlepsi liatinovy co sa da aj na sporaku ohriat
Rura s teplvzduchom, v ktorej upecies naraz aj 3 plechy s roznym pokrmom
@viestta super, dakujem pekne za uzitocne tipy. Prosim ta, mas aj radu na konkretny robot? Ci treba ist radsej do tych najdrahsich?
@viestta super, dakujem pekne za uzitocne tipy. Prosim ta, mas aj radu na konkretny robot? Ci treba ist radsej do tych najdrahsich?
@barbie_b ja mam 2. Jeden co struha, seka, mam k nemu aj mlynceky, ale ten sa uz nevyraba. A potom mam druhy, ktory miesi cesta, slaha a ma aj mixer. Ten "struhaci" nevymiesil take davky cesta ake potrebujem, tak som kupila silny. Keby dnes kupujem, tak bud nejaky Bosch Mum alebo Gratus, Gratisimo od Ety. Alebo Sencor s prislusenstvom
@viestta super, dakujem pekne za uzitocne tipy. Prosim ta, mas aj radu na konkretny robot? Ci treba ist radsej do tych najdrahsich?
@barbie_b a este jedno k robotu. Najdi mu take miesto aby bol vzdy po ruke a aj pre prislusenstvo miesto, odkial to netreba "hrabat", pretoze to vela ludi odradza, ze "kym to vyberiem a poskladam" mam aj rucne nastruhane. My mame jednu skrinku len na !stroje na varenie" a setko mam dokolale odlozene a rychlo pristupne.
@barbie_b ja si neviem predstaviť varenie bez tlakového hrnca Tefal a ryzovaru.Robot nemám nepeciem iba výnimočne mám mixér a ponorný mixér.Na zeleninu mám krájač z Lidla s rôznymi nadstavcami.Na zapekanie sklenenú jensku misu
Ak využijes tak teplovzdušnu fritezu na rybu, mäso, zemiaky, gril.zeleninu.Panvice mám Tefal a dosť často používam stolový gril na tortilly, tousty, alebo mäso minutkove, grilovany syr ..
@barbie_b a este jedno k robotu. Najdi mu take miesto aby bol vzdy po ruke a aj pre prislusenstvo miesto, odkial to netreba "hrabat", pretoze to vela ludi odradza, ze "kym to vyberiem a poskladam" mam aj rucne nastruhane. My mame jednu skrinku len na !stroje na varenie" a setko mam dokolale odlozene a rychlo pristupne.
@viestta haha, presne, ja si nemozem robot nechadt "po ruke" a preto ak am nejaku pomocku, odradza ma to od pouzitia. mam strasne malu kuch linku. to urcite neprojektoval kuchar 😀
@barbie_b ja mam 2. Jeden co struha, seka, mam k nemu aj mlynceky, ale ten sa uz nevyraba. A potom mam druhy, ktory miesi cesta, slaha a ma aj mixer. Ten "struhaci" nevymiesil take davky cesta ake potrebujem, tak som kupila silny. Keby dnes kupujem, tak bud nejaky Bosch Mum alebo Gratus, Gratisimo od Ety. Alebo Sencor s prislusenstvom
@viestta dakujem. S tym miestom mas svatu pravdu 🙂
@viestta haha, presne, ja si nemozem robot nechadt "po ruke" a preto ak am nejaku pomocku, odradza ma to od pouzitia. mam strasne malu kuch linku. to urcite neprojektoval kuchar 😀
@majamat mne sa kazdy cuduje na co mi tolko strojov na varenie (fakt ich mam dost), vsak to zavadzia. Nezavadzia. Nemam 50 hrncekov a 50 misticiek, setrila som miesto na stroje na varenie, ktore aj casto pouzivam. Len dva mam uplne zbytocne, odstavovac a vakuovacka. Ja by som to nekupila, ale dostala som ich. A uz dlho uvazujem, ze sa ich zbavim, len neviem ako.
Ja mám tieto väčšie spotrebiče na výsuvoch zo skrinky, len vysuniem nad pracovnú dosku a použijem. Keď som to tak nemala, nechcelo sa mi to používať. Na veľkom mixéry mám aj mlynčeky na mäso, strúhače, odštavovač a 150 iných nádstavcom. Tým, že to mám poruke, tak používam. Tiež často využívam tlakáč, pekáč s tesným vekom, ručný mixér aj so sekáčikom. A dobré panvice, a veľa, preveľa
@barbie_b ja si neviem predstaviť varenie bez tlakového hrnca Tefal a ryzovaru.Robot nemám nepeciem iba výnimočne mám mixér a ponorný mixér.Na zeleninu mám krájač z Lidla s rôznymi nadstavcami.Na zapekanie sklenenú jensku misu
Ak využijes tak teplovzdušnu fritezu na rybu, mäso, zemiaky, gril.zeleninu.Panvice mám Tefal a dosť často používam stolový gril na tortilly, tousty, alebo mäso minutkove, grilovany syr ..
@luccija dakujem. Prosim ta a ten ryzovar je fakt len na ryzu, ci sa v nom da pripravit aj ina surovina?
@barbie_b ja si neviem predstaviť varenie bez tlakového hrnca Tefal a ryzovaru.Robot nemám nepeciem iba výnimočne mám mixér a ponorný mixér.Na zeleninu mám krájač z Lidla s rôznymi nadstavcami.Na zapekanie sklenenú jensku misu
Ak využijes tak teplovzdušnu fritezu na rybu, mäso, zemiaky, gril.zeleninu.Panvice mám Tefal a dosť často používam stolový gril na tortilly, tousty, alebo mäso minutkove, grilovany syr ..
@luccija este k teplovzdusnej friteze - citala som, ze sa tam da naraz robit len mensie mnozstvo jedla - je to tak?
Ja mám tieto väčšie spotrebiče na výsuvoch zo skrinky, len vysuniem nad pracovnú dosku a použijem. Keď som to tak nemala, nechcelo sa mi to používať. Na veľkom mixéry mám aj mlynčeky na mäso, strúhače, odštavovač a 150 iných nádstavcom. Tým, že to mám poruke, tak používam. Tiež často využívam tlakáč, pekáč s tesným vekom, ručný mixér aj so sekáčikom. A dobré panvice, a veľa, preveľa
@mk1111111111 dakujem. Prosim ta, s ktorou znackou robota si spokojna? Detto s ktorym povrchom/druhom panvic?
zavisi od velkosti kosika, ale aj tie najvacsie su tak na 4 porcie. Ale to iste co spravis v teplovzdusnej friteze spravis aj v rure na peplovzduchu
Mne doniesol Jezisko multifunkcny hrniec Tefal. Ma funkciu tlakoveho hrnca, pomaleho varenia, ryzovaru, varenia v pare, su tam nejake programy na baby food, da sa tam aj piect kolac... este som zatial ani vsetky programy nevyuzila, ale je to uplny game changer u nas v kuchyni 🙂
A ano, dobry robot, ktory vymixuje, vymiesa, pomelie, nastruha.
Mne doniesol Jezisko multifunkcny hrniec Tefal. Ma funkciu tlakoveho hrnca, pomaleho varenia, ryzovaru, varenia v pare, su tam nejake programy na baby food, da sa tam aj piect kolac... este som zatial ani vsetky programy nevyuzila, ale je to uplny game changer u nas v kuchyni 🙂
A ano, dobry robot, ktory vymixuje, vymiesa, pomelie, nastruha.
@diewcatqoo take existuje? Dakujem pekne, super rada.
@diewcatqoo take existuje? Dakujem pekne, super rada.
@barbie_b jj, uz dlhsie som po nom pokukovala. Len tam dam suroviny, stlacim par gombikov a o nic sa nestaram, nemusim nad tym stat a miesat. Fakt som spokojna. Aj by som ti pozrela, aky presne mam, ale nie som doma. Skus pogooglit nieco.
@barbie_b jj, uz dlhsie som po nom pokukovala. Len tam dam suroviny, stlacim par gombikov a o nic sa nestaram, nemusim nad tym stat a miesat. Fakt som spokojna. Aj by som ti pozrela, aky presne mam, ale nie som doma. Skus pogooglit nieco.
@diewcatqoo dakujem, uz to googim podla vysledkov testov 🙂
@diewcatqoo take existuje? Dakujem pekne, super rada.
@barbie_b ja najviac používam tlakový hrniec a teplovzdušnú fritezu. No a kuchynský robot je podľa mňa must have. Ja mám Bosch MUM, cesto vymiesi, zeleninu nastruha, nič viac mi netreba. Ja napríklad tú teplovzdušnu fritezu už používam viac, ako klasicku rúru. Ale veľmi záleží, aké jedlá varíš. Lebo ak si zvyknutá na klasiku ako segedin a halušky, tak ti je friteza nanič. U nás ide denne, ja som vlastne už tak lenivá, že občas všetko hodím do fritezy, napríklad včera som tam dala encian, k nemu kúsky brokolice a šampiňóny a pár zeleninových chipsov. Zapnem, kuknem po 10 minútach, vylovim to, čo je hotové a dopečiem to, čo nie je. Tiež ju používam na zohrievanie ( mikrovlnku nemáme a nikdy sme nechceli), takže pre mňa friteza fakt veľký pomocník. Ja v klasickej rúre pečiem už len chlieb a koláče.
@diewcatqoo dakujem, uz to googim podla vysledkov testov 🙂
@barbie_b hrnce s dvojitým dnom /menej sa prispeka, takže nemusis toľko strážiť alebo variť nanovo/
zavisi od velkosti kosika, ale aj tie najvacsie su tak na 4 porcie. Ale to iste co spravis v teplovzdusnej friteze spravis aj v rure na peplovzduchu
@barbie_b ten kuchynsky robot ako ti vyssie radila
@viestta . Ja mam Kenwood na vsetko, slahanie, mixovanie aj horuceho, struhanie, mletie masa orechov, vyroba cestovin atd. a hlavne ma svoje miesto a mam ho nonstop po ruke, kedze niekedy ide aj 5 krat za den. A kvalitny tlakovy hrniec, mam asi mesiac Fissler a objavila som Ameriku. Samomrejme kvalitna sada hrncov, velky liatinovy pekac do rury a kvalitne noze.
@barbie_b ja najviac používam tlakový hrniec a teplovzdušnú fritezu. No a kuchynský robot je podľa mňa must have. Ja mám Bosch MUM, cesto vymiesi, zeleninu nastruha, nič viac mi netreba. Ja napríklad tú teplovzdušnu fritezu už používam viac, ako klasicku rúru. Ale veľmi záleží, aké jedlá varíš. Lebo ak si zvyknutá na klasiku ako segedin a halušky, tak ti je friteza nanič. U nás ide denne, ja som vlastne už tak lenivá, že občas všetko hodím do fritezy, napríklad včera som tam dala encian, k nemu kúsky brokolice a šampiňóny a pár zeleninových chipsov. Zapnem, kuknem po 10 minútach, vylovim to, čo je hotové a dopečiem to, čo nie je. Tiež ju používam na zohrievanie ( mikrovlnku nemáme a nikdy sme nechceli), takže pre mňa friteza fakt veľký pomocník. Ja v klasickej rúre pečiem už len chlieb a koláče.
@akvi dakujem, o Bosch MUM som uz pocula dobre chyry.
@barbie_b hrnce s dvojitým dnom /menej sa prispeka, takže nemusis toľko strážiť alebo variť nanovo/
@lenkakravcova take existuju? Boze zeny, vsak som jak z jaskyne, o nicom neviem 🫣
@barbie_b ten kuchynsky robot ako ti vyssie radila
@viestta . Ja mam Kenwood na vsetko, slahanie, mixovanie aj horuceho, struhanie, mletie masa orechov, vyroba cestovin atd. a hlavne ma svoje miesto a mam ho nonstop po ruke, kedze niekedy ide aj 5 krat za den. A kvalitny tlakovy hrniec, mam asi mesiac Fissler a objavila som Ameriku. Samomrejme kvalitna sada hrncov, velky liatinovy pekac do rury a kvalitne noze.
@hopatko dakujem. Prosim ta, noze mas akej znacky?
@lenkakravcova take existuju? Boze zeny, vsak som jak z jaskyne, o nicom neviem 🫣
@barbie_b haha, no hej existujú 😀 ja som tiež o nich najprv nevedela. Hľadala som nejaký menší litrový na puding, a našla som práve tie s dvojitým dnom. Od vtedy už aj veľké takéto kupujem. Príde mi že aj keď sa nahreju držia stabilnejšie teplotu. A väčšinou bývajú o dosť kvalitnejšie než iné typy hrncov, sú čisto nerezové. Aj panvicu mám takú a je super. Len cena je trochu vyššia. Ale oplatia sa, - mám ich roky, vyzerajú ako nové a fungujú rovnako na plyne, elektrickom variči aj indukcii.

@barbie_b skôr ako efektívne pomôcky ti pomôže efektívne si to varenie načasovať, rozvrhnúť jednotlivé práce a postup 🤷