icon

Zvažujete kúpu Volvo XC90 pre veľkú rodinu?

avatar
kikadzi
11. sep 2025

Ahojte zvazujeme kúpu tohto autá. 7 miestneho. Pre 5 člennú rodinu. Sú náklady vysoké? Mám rešpekt pred Volvom.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 17. jún 2026 · 30 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Volvo XC90 je 7‑miestne SUV s dvoma dodatočnými zadnými sedadlami, ktoré sú v diskusii označené za nevhodné na dlhé cesty.
  • Prevádzkové náklady modelov Volvo (najmä XC90/XC60) sú v diskusii uvádzané ako vyššie: drahšie pneumatiky, poistka, batéria a potenciálne nákladná výmena rozvodov; pri R21/R22 diskoch sa spomínajú letné sady pneumatík okolo 1 000 €.
  • Alternatívy odporúčané pre veľkú rodinu sú Volvo XC60, Škoda Kodiaq, VW Touran, Škoda Superb alebo Audi Q7; v diskusii bol konkrétny prípad kúpy XC90 (koža, 7 miest, Momentum, ~95 000 km) cez Volvo Selekt za 32 000 €.


Najčastejšie otázky

Q: Je Volvo XC90 vhodné pre 5‑člennú rodinu?
A: Áno; XC90 je 7‑miestne a viaceré rodiny v diskusii uviedli, že ho používajú pre 5‑člennú rodinu, pričom zadné dve miesta slúžia pre občasných pasažierov.

Q: Aké prevádzkové náklady a údržbu mám očakávať pri jazdenom XC90?
A: V diskusii sa uvádza drahšia poistka, drahšie pneumatiky (pri veľkých diskoch R21/R22 letná sada môže stáť okolo 1 000 €), náklady na batériu a že výmena rozvodov môže byť nákladná a komplikovaná.

Q: Má zmysel kúpiť novú XC90 namiesto 6‑ročnej jazdenky?
A: Podľa skúseností v diskusii pri novom aute počas prvých 3–4 rokov väčšinou riešite len pravidelný servis (olej, filtre) v záručnom servise; u 6‑ročnej jazdenky treba počítať s väčšou rezervou na opravy, vrátane rozvodov a bŕzd.

Q: Ako zistím, či konkrétne vozidlo potrebuje výmenu rozvodov?
A: V diskusii odporúčajú skontrolovať servisnú históriu a intervaly na konkrétnom motore, pretože niektoré opravy rozvodov vyžadujú vybratie motora a výrazne zvyšujú náklady.

Q: Do ktorých áut sa zmestia tri detské autosedačky?
A: V diskusii bolo uvedené, že Škoda Superb pojme tri detské autosedačky vzadu a má výrazne väčší kufor; u menších SUV ako XC60 alebo kompaktných modelov môže byť osadenie troch sedačiek tesné.

Q: Kde hľadať jazdené Volvo XC90 z overeného zdroja?
A: V diskusii odporúčali program Volvo Selekt a inzertný portál Final‑CD, pričom sa spomínali aj dovozy áut zo Švédska.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Volvo XC90 je 7‑miestne vozidlo vhodné pre rodiny, ak sú potrebné príležitostné dodatočné sedadlá.
  • Prevádzkové náklady a cena servisu Volvo sú všeobecne vyššie než u menších a lacnejších áut.


Sporné názory

  • Niektorí odporúčajú namiesto XC90 zvoliť menšie Volvo XC60 z dôvodu ľahšieho parkovania a nižších nákladov, zatiaľ čo iní tvrdia, že ak sa vojde do rozpočtu, XC90 poskytuje lepší komfort a bezpečnosť pre veľkú rodinu.
  • Niektorí preferujú Škoda Kodiaq alebo Superb ako value‑for‑money alternatívu, zatiaľ čo iní preferujú prémiové varianty ako Audi Q7 alebo Range Rover za lepšiu motorizáciu a výbavu.


Otvorené otázky

  • Koľko presne budú stáť opravné práce (rozvody, brzdy, batéria) pri konkrétnom 6‑ročnom kuse XC90 závisí od motora a stavu vozidla.
  • Do akej miery sú zadné dve miesta XC90 praktické na dlhé rodinné cesty v závislosti od veku a výšky pasažierov.


Spomenuté značky a firmy

Volvo, Škoda, Audi, Volkswagen, Seat, Range Rover, Final‑CD, Volvo Selekt

Spomenuté produkty a metódy

Volvo XC90, Volvo XC60, Volvo V60 plug‑in hybrid, Škoda Kodiaq, Škoda Superb, VW Touran, Seat Leon, Audi Q7, Audi SQ7, R21 pneumatiky, R22 disky, výmena rozvodov, servis v záruke, Volvo Selekt, Final‑CD

Miesta a osoby

Česko, Švédsko, Nórsko, Rumunsko

avatar
katkaseiner
11. sep 2025

mame sice xc60 pre 4clennu rodinu, ale po 2 rokoch len tolko ze pneumatiky su drahsie ako na predoslom forde, poistka tiez o nieco... my sme zatial menili len olej - to ide uz robit moj muz, lebo v servise velmi vela pytaju.
Inak je to skvele auto a velmi bezpecne, Chceli sme povodne xc90 ale teda ani do garaze by sa nam nezmestilo a financne by sme bud museli ist do starsieho ako 3rocneho alebo este zosetrit a teda isli sme do xc60.

anonym_605b8e
11. sep 2025

mam xc60, jazdim na nom prevazne ja. Ano, naklady su vyssie, no sme 5ti, (3 deti) A uplne v pohode staci na dovolenky pre 5člennu rodinu. xc90tka je len nieco vacsie a nemyslim, ze vo vnutri je az taky podstatny rozdiel v komforte v porovnani so 60tkou. Jedno dieta je este v sedacke a nestažuju si na diskomfort. Tak mozno by ste mohli zvazit aj tu 60tku

avatar
zuzanita1609
11. sep 2025

Volvo bolo vždy dobré, bezpečné autíčko,od 8koly po sedan, SUV 😉.

avatar
nyusika
11. sep 2025
@anonym_605b8e

mam xc60, jazdim na nom prevazne ja. Ano, naklady su vyssie, no sme 5ti, (3 deti) A uplne v pohode staci na dovolenky pre 5člennu rodinu. xc90tka je len nieco vacsie a nemyslim, ze vo vnutri je az taky podstatny rozdiel v komforte v porovnani so 60tkou. Jedno dieta je este v sedacke a nestažuju si na diskomfort. Tak mozno by ste mohli zvazit aj tu 60tku

@anonym_605b8e je tam rozdiel, 90 je sedemmiestne - zadne dve miesra ale nie su vhodne na dlhsie cesty

anonym_605b8e
11. sep 2025
@nyusika

@anonym_605b8e je tam rozdiel, 90 je sedemmiestne - zadne dve miesra ale nie su vhodne na dlhsie cesty

@nyusika ved vravim, ze zbytocne investovat do 90tky, ked 2 miesta navyse nie su vhodne na dlhe cesty. 60tka uplne staci 🙂

avatar
nyusika
11. sep 2025
@anonym_605b8e

@nyusika ved vravim, ze zbytocne investovat do 90tky, ked 2 miesta navyse nie su vhodne na dlhe cesty. 60tka uplne staci 🙂

@anonym_605b8e ale 90 je krajsia 😀 😀 😀

avatar
olimuc
11. sep 2025

Mam 5 miestne ale stary model. Okrem toho, ze zerie deti pri ceste (priemerna spotreba 8,4l diesel - ja som zvyknuta ma 4,1l diesel 😁) , postka drahsia, pneumatiky drahsie, vymena rozvodov trochu drahsia, bateria drahsia … ale porovnavam maly smetiak (hatchback) a tank … samozrejme kazde auto chce udrzbu ….. ziadne z mojich aut autorizovany servis nevidelo (tesa Volvo ano … anw narobili na suciastke z plastu za 10€ skodu, kt chceli opeavovat za 4000€ a dedinaky servis to zvladol za 5 tinovu cenu s riesenim z baumarktu) … je velmi velke ale naklady niesu prehname, ak sa dobre staras … len t spotreba je rozdiel. A samozrejme musi hladat trochu vacsie parkpvacie miesto

anonym_605b8e
11. sep 2025
@nyusika

@anonym_605b8e ale 90 je krajsia 😀 😀 😀

@nyusika tak to ano, hlavne je obrovska 🙂

avatar
gas1201
11. sep 2025

@kikadzi hlavne záleží či idete kúpiť funglovku alebo nejakú jazdenku. ak funglovku a zbavíte sa jej tak do 3-4 rokov tak možno nestihnes ani vymeniť brzdy, pneumatiky, rozvody a pod. a pôjdeš len na garančky na výmenu oleja a filtrov.
keď to má byť nejaká 6 ročná jazdenka tak si priprav pár tisíc do rezervy ešte - nevieme aký motor chceš, ale je dosť možné že po kúpe budeš musieť riešiť rozvody kde sa bude vyberať celý motor a to zrazu zistíš že čo všetko preventívne treba pomeniť a pod. typu "už keď je motor von treba to vymeniť teraz lebo potom sa nebude dať" prípadne kúpiš peknú xc90 na R22 elektronoch krásnych a potom zistíš že pneu sú na výmenu. no neni sranda kupovať také pneu...

avatar
binarypete
11. sep 2025

Volvo je solid volba ale ja by som do toho nesiel. A ak uz pre 5 clennu stacila by aj 60ka a omnoho lepsie sa s nou vsade parkuje. 90ka uz je maringotka (a ani nie nejak moc pekna). Ak by som chcel value for money a 7 miestne tak urcite Skoda Kodiaq. Ak by som chcel nieco pekne tak Audi SQ7

Kamarat riesil teraz podobnu dilemu a skoncil u Range Roveru, ale k tomu autu sa neviem nijako vyjadrit :D

anonym_e7b743
11. sep 2025

@kikadzi mame v60 plug in hybrid ako rodinne, ja mam mensie auto, jasne, naklady su vyssie ako pri mensom, lacnejsom aute - co je logicke, ale sme velmi spokojni. Zatial nebol ziaden problem, len pravidelny servis. Ak chcete jazdenku pozrite aj vo Final-cd, niektore su priamo zo Svedska, kde boli aj sluzobne auta Volva, je tam aj vyhodne financovanie, ak treba.

avatar
kikadzi
autor
11. sep 2025
@gas1201

@kikadzi hlavne záleží či idete kúpiť funglovku alebo nejakú jazdenku. ak funglovku a zbavíte sa jej tak do 3-4 rokov tak možno nestihnes ani vymeniť brzdy, pneumatiky, rozvody a pod. a pôjdeš len na garančky na výmenu oleja a filtrov.
keď to má byť nejaká 6 ročná jazdenka tak si priprav pár tisíc do rezervy ešte - nevieme aký motor chceš, ale je dosť možné že po kúpe budeš musieť riešiť rozvody kde sa bude vyberať celý motor a to zrazu zistíš že čo všetko preventívne treba pomeniť a pod. typu "už keď je motor von treba to vymeniť teraz lebo potom sa nebude dať" prípadne kúpiš peknú xc90 na R22 elektronoch krásnych a potom zistíš že pneu sú na výmenu. no neni sranda kupovať také pneu...

@gas1201 jazdenka 2019 cca 170 tis

avatar
kikadzi
autor
11. sep 2025
@anonym_e7b743

@kikadzi mame v60 plug in hybrid ako rodinne, ja mam mensie auto, jasne, naklady su vyssie ako pri mensom, lacnejsom aute - co je logicke, ale sme velmi spokojni. Zatial nebol ziaden problem, len pravidelny servis. Ak chcete jazdenku pozrite aj vo Final-cd, niektore su priamo zo Svedska, kde boli aj sluzobne auta Volva, je tam aj vyhodne financovanie, ak treba.

@anonym_e7b743 čo som pozerala tak sú to iné palky. Som ochotná dať za auto 35k a menej ale viac nie to už mi príde prehnane. Ale samozrejme kto na to má nech si kupuje 🙂

anonym_e7b743
11. sep 2025
@kikadzi

@anonym_e7b743 čo som pozerala tak sú to iné palky. Som ochotná dať za auto 35k a menej ale viac nie to už mi príde prehnane. Ale samozrejme kto na to má nech si kupuje 🙂

@kikadzi pozrite aj ten Kodiaq, co bolo hore spominane, tam budu lepsie ceny, popripade VW Touran je v tej cene mozno aj novy. Nejake tie jazdenky z bazarov a kade tade, ak je to xc90 dovolim si tvrdit, ze pripadne opravy by to mohli dost predrazit.. zalezi na rozpocte no 🙂

avatar
gas1201
11. sep 2025
@kikadzi

@gas1201 jazdenka 2019 cca 170 tis

@kikadzi tak to je ten horší prípad, kedy 6 ročné auto si už bude vyžadovať nie len preventívny servis ale už sa môže tu a tam naskytnúť porucha, prípadne treba pozrieť kedy treba robiť rozvody na danom motore. tak isto brzdy budú dobrá pálka aby zastavilo tento kolos. gumy tak isto letná sada pokojne môže vyjsť na 1000eur pri R21 a môžeme pokračovať.
ak sa bojíte drahého servisu, 6 ročná XC90 nie je podľa mňa pre Vás dobrým riešením. Radšej sa uskromniť a kúpiť niečo zánovné

avatar
majlo1234
11. sep 2025
@anonym_605b8e

@nyusika ved vravim, ze zbytocne investovat do 90tky, ked 2 miesta navyse nie su vhodne na dlhe cesty. 60tka uplne staci 🙂

@anonym_605b8e u nas v 60 sa vieme komfortne odviezt len traja-ja a dve deti vzadu v autosedackach v protismere-ja som nizka, ale muz vysoky a ten sa teda do auta vtrepe len ked ma kolena pri zuboch. A kufor tiez maly-dam tam kocar a v podstate je zapratany. Ale ja to auto pouzivam len ked chodim sama s detmi, vtedy je perfektne

avatar
majlo1234
11. sep 2025

A teda nase ma dva roky, bolo teraz v zarucnom servise a tisicku sme tam nechali len tak fuklo, o poistke nevravim, neni to lacny spas

avatar
tiezjedna
11. sep 2025

My sme ho svojho času zvažovali (9 rokov dozadu), ale mne to auto vôbec nesadlo, brutálne mi vadila kapota a interiér...

anonym_605b8e
12. sep 2025
@majlo1234

@anonym_605b8e u nas v 60 sa vieme komfortne odviezt len traja-ja a dve deti vzadu v autosedackach v protismere-ja som nizka, ale muz vysoky a ten sa teda do auta vtrepe len ked ma kolena pri zuboch. A kufor tiez maly-dam tam kocar a v podstate je zapratany. Ale ja to auto pouzivam len ked chodim sama s detmi, vtedy je perfektne

@majlo1234 sme 5ti, jedno dieta bez kocika, ale stale v sedacke a nemame 2 metre, takze nam 60tka a hlavne mne, kedze na nom jazdim hlavne ja, uplne vyhovuje

avatar
katkaseiner
12. sep 2025
@tiezjedna

My sme ho svojho času zvažovali (9 rokov dozadu), ale mne to auto vôbec nesadlo, brutálne mi vadila kapota a interiér...

@tiezjedna tieto novsie su lepsie

avatar
betulinka1
12. sep 2025

@kikadzi kludne si pozri superba. Mame na firme a kolega co ma 2 metre s nim chodi s kamosmi na chaty, 5 velkych chlapov sa komfortne zmesti a ma brutal kufor. Dozadu sa ti krasne zmestia 3 detske autosedacky, deti maju kopec miesta na nohy.

avatar
kikadzi
autor
12. sep 2025
@betulinka1

@kikadzi kludne si pozri superba. Mame na firme a kolega co ma 2 metre s nim chodi s kamosmi na chaty, 5 velkych chlapov sa komfortne zmesti a ma brutal kufor. Dozadu sa ti krasne zmestia 3 detske autosedacky, deti maju kopec miesta na nohy.

@betulinka1 teraz máme Seat Leon combi a myslím že je dosť podobne ale tri sedačky nám nevojdu jedine že jedna dcéra sedi vpredu a ja medzi nimi 🙂

avatar
majlo1234
12. sep 2025
@anonym_605b8e

@majlo1234 sme 5ti, jedno dieta bez kocika, ale stale v sedacke a nemame 2 metre, takze nam 60tka a hlavne mne, kedze na nom jazdim hlavne ja, uplne vyhovuje

@anonym_605b8e u nas tie dve sedacky vzadu(ktore tam budu este minimalne 5 roko ) sposobuju to, ze neodveziem vzadu dalsiu osobu. Je to proste mensie auto.

anonym_605b8e
12. sep 2025
@majlo1234

@anonym_605b8e u nas tie dve sedacky vzadu(ktore tam budu este minimalne 5 roko ) sposobuju to, ze neodveziem vzadu dalsiu osobu. Je to proste mensie auto.

@majlo1234 no, do maloktorého auta sa do zadu zmestia 3 sedacky, resp. 2 sedacky a jedna dospela osoba. Jedine ze by mala 45 kil a 150 cm 🙂

avatar
betulinka1
12. sep 2025
@kikadzi

@betulinka1 teraz máme Seat Leon combi a myslím že je dosť podobne ale tri sedačky nám nevojdu jedine že jedna dcéra sedi vpredu a ja medzi nimi 🙂

@kikadzi tak Seat a superb sa neda porovnávať. Chod do predajne a zober si 3 detske sedacky.

avatar
gas1201
12. sep 2025
@kikadzi

@betulinka1 teraz máme Seat Leon combi a myslím že je dosť podobne ale tri sedačky nám nevojdu jedine že jedna dcéra sedi vpredu a ja medzi nimi 🙂

@kikadzi Leon je porovnateľný s Octaviou, nie Superbom. Superb je iná kategória.
ako píše @betulinka1, hoď do auta 3 sedačky a skús si v rámci jedného dňa pobehať showroomy.

avatar
majlo1234
12. sep 2025
@anonym_605b8e

@majlo1234 no, do maloktorého auta sa do zadu zmestia 3 sedacky, resp. 2 sedacky a jedna dospela osoba. Jedine ze by mala 45 kil a 150 cm 🙂

@anonym_605b8e ach, kiezby som mala🤣len ma to proste obcas sere, ze navonok velke auto a vnutri malo miesta

avatar
tiezjedna
13. sep 2025
@katkaseiner

@tiezjedna tieto novsie su lepsie

@katkaseiner je to možné👍 My sme vtedy vybrali Audi Q7, pretože malo plnohodnotnú tretiu sedačku vzadu a motorizácia bola bezkonkurenčná.

avatar
ivamac
13. sep 2025

@kikadzi
Sme 5-členná rodina a už rok máme Volvo XC90. Kupované s ~95 000 km, koža, 7 miest, výbava Momentum, z Česka v rámci programu Volvo Selekt, za 32 000 €. Určite odporúčam – zadné dve miesta využívame často (babka, dedko alebo keď ideme na výlet viaceré rodiny), takže nemusí každý brať vlastné auto, pomestíme sa. Auto je silné, ťaháme za ním príves a za rok s ním máme za sebou Nórsko aj Rumunsko – komfort a bezpečnosť top.

Nad novým Touranom by sme už ani neuvažovali. Kodiaq je fajn, ale je menší (skôr porovnanie s XC60) a cenový rozdiel v našom prípade nebol veľký. Do 35k nám nič nevedelo XC90 poraziť. Jedine Audi Q7, ale to už bolo o pár tisíc viac.

Za nás – ak sa zmestíte do rozpočtu, XC90 pre veľkú rodinu berte. 🙂

avatar
kikadzi
autor
13. sep 2025
@ivamac

@kikadzi
Sme 5-členná rodina a už rok máme Volvo XC90. Kupované s ~95 000 km, koža, 7 miest, výbava Momentum, z Česka v rámci programu Volvo Selekt, za 32 000 €. Určite odporúčam – zadné dve miesta využívame často (babka, dedko alebo keď ideme na výlet viaceré rodiny), takže nemusí každý brať vlastné auto, pomestíme sa. Auto je silné, ťaháme za ním príves a za rok s ním máme za sebou Nórsko aj Rumunsko – komfort a bezpečnosť top.

Nad novým Touranom by sme už ani neuvažovali. Kodiaq je fajn, ale je menší (skôr porovnanie s XC60) a cenový rozdiel v našom prípade nebol veľký. Do 35k nám nič nevedelo XC90 poraziť. Jedine Audi Q7, ale to už bolo o pár tisíc viac.

Za nás – ak sa zmestíte do rozpočtu, XC90 pre veľkú rodinu berte. 🙂

@ivamac ďakujem za komentár 🙂 môžem sa ešte opýtať na servis poprípade poistku? Neviem si predstaviť koľko ma ešte to auto bude stať po kúpe 🙂