icon

Ako efektívne vyčistiť upchatý odtok vo vani?

Dnes o 17:18

Dobrý deň, už druhýkrát za krátky čas sa nám upchal odtok vo vani vlasmi. Skúšala som bežné prípravky z drogérie, ale pomohli len na chvíľu.
Pozerala som aj na HG čistič odpadov na vlasy, len neviem, či naozaj funguje, alebo existuje niečo účinnejšie. Budem rada za vaše skúsenosti a tipy, čo sa vám osvedčilo.

avatar
dominima
Dnes o 17:20

Hydroxid sodny

anonym_ace739
Dnes o 17:21

@anonym_autor krtka tam supni

avatar
obrazkova
Dnes o 17:21

@anonym_autor jedine hydroxid sodný...majú napr.v Tete drogérii, sú to malé gulocky

avatar
chlebikova
Dnes o 17:22

@anonym_autor Ja pouzivam gel od WC NET. Je to lepsie ako tie granulovane prostriedky.

avatar
226lenka
Dnes o 17:24

Skús Sifo

avatar
patrike
Dnes o 17:26

Rozne cistice a gely su len predrazeny hydroxid sodny. Kup si kilovu flasku granul v drogerii a nasyp tam tak lyzicku. Pozor, viac nie, reakcia generuje vela tepla, v krajnom pripade to roztopi plastovy sifon.
Vyskusane, funguje, mam doma vlasaticu.

anonym_adfdb5
Dnes o 17:32

@anonym_autor Používaj sitko na odtok.
Na čistenie je výborný granulát Coop Perún za 3,49

avatar
stellarstar
Dnes o 17:36

Sifo a daj tam tu vec ( nazov ma nenapadne ) kt zadrží vlasy a vlasy pak vyhodíš do koša

anonym_d83566
Dnes o 17:43

@anonym_autor nasyp do odtoku sódu bokarbónu zalej octom a zaštupľuj na 20 minút, potom prepláchni horúcou vodou z kanvice.

anonym_30e33d
Dnes o 17:57
@anonym_d83566

@anonym_autor nasyp do odtoku sódu bokarbónu zalej octom a zaštupľuj na 20 minút, potom prepláchni horúcou vodou z kanvice.

@anonym_d83566 ty si asi nebola dobrá v chémii.....

anonym_b09337
Dnes o 17:58

Vybrat kachlicku, rozobrat sifon, vycistit, poskladat.

anonym_d83566
Dnes o 18:07
@anonym_30e33d

@anonym_d83566 ty si asi nebola dobrá v chémii.....

@anonym_30e33d samozrejme, že to trocha vypení, treba to rýchlo zavrieť a nesypem tam krabičku sódy a liter octu, treba to častejšie opakovať.

anonym_46d7bf
Dnes o 18:11

Sifo granule nasypať a potom zaliať vriacou vodouy Pozor,buble q prska

anonym_30e33d
Dnes o 18:14
@anonym_d83566

@anonym_30e33d samozrejme, že to trocha vypení, treba to rýchlo zavrieť a nesypem tam krabičku sódy a liter octu, treba to častejšie opakovať.

@anonym_d83566 vieš o tom,že kyselina a zásada sa vzájomne negujú? Čiže okrem bublania to nemá žiadny efekt.

avatar
mandzula
Dnes o 18:19

Toto je top.

avatar
patrike
Dnes o 18:24
@anonym_d83566

@anonym_autor nasyp do odtoku sódu bokarbónu zalej octom a zaštupľuj na 20 minút, potom prepláchni horúcou vodou z kanvice.

@anonym_d83566 Aky vyznam ma robit tam bublinky CO2 ? To nemoze fungovat, kyselina a soda sa hned zneutralizuju.

avatar
patrike
Dnes o 18:25
@mandzula

Toto je top.

@mandzula Co pisu na flasi ? Ake to ma zazracne specialne zlozenie ? Na vlasy jedine hydroxid.

anonym_1a0dcc
Dnes o 18:36

@anonym_autor Nám sa tiež upchával odtok, ale už každý týždeň vyťahujem takou drôtenou kefkou vlasy z odtoku. A zatiaľ sa neupcháva.

anonym_d83566
Dnes o 18:41
@patrike

@anonym_d83566 Aky vyznam ma robit tam bublinky CO2 ? To nemoze fungovat, kyselina a soda sa hned zneutralizuju.

@patrike význam to má taký, že je to ekologické prečistí sa odtok a voda dobre odteká.

avatar
mandzula
Dnes o 19:03
@patrike

@mandzula Co pisu na flasi ? Ake to ma zazracne specialne zlozenie ? Na vlasy jedine hydroxid.

avatar
martinmmartin
Dnes o 19:10

vriacu vodu, vela vela, ta pohne trochu s tukom a mydlom co to cele drzia pokope a ostatne pojde potom uz gravitaciou
Mas to bez chemie a funguje to

avatar
sissy27
Dnes o 20:30
@anonym_d83566

@patrike význam to má taký, že je to ekologické prečistí sa odtok a voda dobre odteká.

@anonym_d83566 ako presne si myslis, ze taketo cistenie funguje? 😃 ak si myslis, ze bublinky nieco vycistia (a zvlast nieco take ako upchaty odtok), tak preco tam nenalejes proste perlivu mineralku? Podla tvojej logiky (a zdatnosti v chemii) by to malo mat rovnaky efekt.
Nie, soda bikarbona s octom nerobia nic, len si proste zasumia a hotovo.

avatar
patrike
Dnes o 20:43
@mandzula

@mandzula Dakujem, ako som cakal, prevazne hydroxid, este pridali chlornan ako dezinfekciu.

anonym_d83566
Dnes o 21:04
@sissy27

@anonym_d83566 ako presne si myslis, ze taketo cistenie funguje? 😃 ak si myslis, ze bublinky nieco vycistia (a zvlast nieco take ako upchaty odtok), tak preco tam nenalejes proste perlivu mineralku? Podla tvojej logiky (a zdatnosti v chemii) by to malo mat rovnaky efekt.
Nie, soda bikarbona s octom nerobia nic, len si proste zasumia a hotovo.

@sissy27 vidím, že kvasinky sa stále množia a mozgová hmla sa zhoršuje zo dňa na deň.

avatar
loliki
Dnes o 21:22
@patrike

@anonym_d83566 Aky vyznam ma robit tam bublinky CO2 ? To nemoze fungovat, kyselina a soda sa hned zneutralizuju.

@sissy27
@patrike Áno — odtok sa dá vyčistiť sódou bikarbónou a octom a je to bežná, ekologická a bezpečná metóda.
Reakcia medzi jedlou sódou (zásada) a octom (kyselina) vytvára penenie, ktoré pomáha uvoľniť mastnotu, vlasy a usadeniny v potrubí.
Reakcia uvoľňuje nečistoty a pomáha odstrániť mastnotu a vodný kameň
Postup je jednoduchý: sóda → ocot → nechať pôsobiť → prepláchnuť horúcou vodou

Nasyp do odtoku cca ½ šálky jedlej sódy.
Nalej 1 šálku octu (bude to šumieť).
Nechaj pôsobiť 10–15 minút.
Prelej vriacou vodou (1–2 litre).