5 mesačné dieťa odmieta prsník

luci2012
8. júl 2012

mám 5 mesačné dieťa. Pekne papá príkrmy, ale trápi ma, že odmieta prsník. Cítim, že mám už málo mlieka a to som už skúsila senovku tab. a teraz skúšam feniklové kvapky, ale mliečka je stále menej - tak na jedno mini kŕmenie ráno (cca 10 potiahnutí) a jedno mini večer a jedno v noci. Mám prejsť na UM a dokrmovať ho ním, alebo tie mini kŕmenia a príkrmy stačia. Začali sme piť v týchto teplách aj čaj a vodu. Naša doktorka má dovolenku, tak sa obraciam na vás o radu.

sladkasue
8. júl 2012

@luci2012 urcite ponukaj viac krat za den: 10-20krat prsnik dietatu!
vaic ti poradia tu: www.mamila.sk

renata3781
8. júl 2012

čim viac budeš dieta prikladat tym viac sa ti bude tvorit mlieko,u mna to fungovalo 2 roky a nič zvlaštne som preto nerobila,tym že dieta taha prsnik aj ked je tam malo mlieka nuti žlazy tvorit dalšie mlieko,skus a uvidiš,pri mne to fungovalo

luci2012
autor
8. júl 2012

Skúšam ponúkať, ale malá sa odťahuje a zlostí sa ( iba v noci nie). Zabudla som napísať, že som jej 2x večer dala pred spaním piť UM z fľašky a dnes sa až triasla, keď ju zbadala. Došlo mi, že väčšiu blbosť som urobiť nemohla, ale čo teraz? Na tie 3 kŕmenia ju dotlačím, ale nie je to málo?

78lenka
8. júl 2012

my sme od narodenia na UM,a ked začala mala papat lyžičkou odmieta flašu,vypije len v noci ked spi,možno je to tiež tym prikrmovanim.Aj lekarka povedala že je to v poriadku ked papa vsetko ostatne ,začalo to ked mala 4m.

rora
8. júl 2012

moja dcerka sa takto zacala sama odstavovat od 4teho a uplne od 6teho mesiaca sme uz na UM 😒 proste na prsnik som ju cez den nedostala nijak,ani ked bola uz hladna! ☹ tym padom sa mi tvorilo malo mlieka a ani v noci som uz moc nemala, nestacilo jej to,bola uplakana,zla... kazdy ti bude radit davaj na prsnik davaj na prsnik davaj na prsnik.... 🙄 a co ked to nejde?!!! ja som bola na nervy. zacala som davat jednoducho uz len UM.... 😔

excelent1
8. júl 2012

moja dcérka jedného pekného dna ked mala 8 mesiacov odmietla prsník.dala som jej druhý smiala ,proste ma odmietla a viac už nechcela piť s cicíkov vôbec .

baschmil
8. júl 2012

mam presne ten isty problem uz 4. den ...prsne mame 5 mesiacikov a od stredy cize 5 den papame prikrmy... zatial len mrkvicku ..no a maly mi nechce pit z prsnika odtahuje sa ,place , ze ho nemozeme ukludnit potom ani hodinu dve..dookola to iste..neviem c mam preto robit..tiez som mu dala uz 2krat vecer UM a konecne bol spokojny, cize musel byt hladny....moze sa mliecko startit zo dna na den? prikladam ho stale ale jeho nebavi tahat ked mu nic nejde a stale len place ....tak ho tiez nemozem nechat hladneho..a prikladam ho od zaciatku kojenia kolko si on vyzaduje, ziadne 2 ci 3troj hodinove intervaly u nas nefunguju, kojim ho na poziadanie a niekedy aj tych 15krat za den ked ma trucovity den aby sa aspon ukludnil pri prsniku..tak ja uz neviem co sa mohlo stat ....dufam ze sa ti miecko bude produkovat nadalej a tymto dufam, ze aj mne niekto poradi co robit...drzim palceky

luci2012
autor
8. júl 2012

Dnes jej prikladám prsník kedy sa len dá, ale čo keď je prázdny. To iba dudluje, potom sa trošku pustí mlieka, tak to vypije. Pozerám to UM - to dieťa vypije 200ml na jedno kŕmenie? Odhadujem, že ja mám MM tak 20ml na jedno kŕmenie.
Ešte budem skúšať asi tak dva dni a keď sa tvorba mlieka nezvýši tak mam dať UM, alebo nedať UM a bude mať len to minimum MM a príkrmy. Ćo poviete?
Už som na nervy že to mliečko sa nejak nechce tvoriť a to pijem aj 5l vody a mlieka denne.

poleva
8. júl 2012

5 mesačné asi trošku menej vypije UM, predpokladám,pozri si tabuľku na mlieku aspon orientačne

veronika1610
8. júl 2012

@luci2012 volá sa to dojčenský štrajk, striedaj pravý-ľavý dokola, najviac mliečka malá dostane pri spúšťacom reflexe, urob si mliečkové prázdniny a nerob nič iné, len dojči, keď budeš cítiť, že malá vypila čo sa spustilo pri jednom, daj na druhý a čakaj znova na spúšťací reflex a takto dokola - ja som mala rekord 4h! (išiel dobrý film v telke) a v noci aspoň 2-3x. @strapco13 je laktačná poradkyňa, napíš jej

luci2012
autor
8. júl 2012

Na tabuľke je od 4 mesiaca vody: 210ml, odmeriek: 7, počet dávok za 24 hodín: 5.
ˇVeronika, spúšťací reflex mám tak raz za 6 hodín a ešte keď malá dudluje prso. Možem ešte skúsiť nechať ju dudlovať celý čas keď bude spať. Čo ty na to?

veronika1610
8. júl 2012

@luci2012 spúšťací reflex máš vždy, keď malá začne sať, keď cucá každých 15min, tak každých 15min, preto má význam striedať dokola prsníky, lebo telo si myslí, že ďalšie dojčenie a dostaví sa reflex. dokonca aj na tom jednom príde cca o 15-20min znova - teda u mňa je to tak, je to individuálne. môže kľudne papať počas spánku, deti v štrajku papajú lepšie polospiace

angellinka
8. júl 2012

@luci2012 koj dokola,a mlieko sa vytvori podla potreby.Flasu zrus,pretoze sa ti pomaly odstavi,jasne ze jej viac vyhovuje flaska,ked z nej tecie hned a nemusi sa tolko namahat 😉
@veronika1610 ma pravdu 😉

zajaciq
8. júl 2012

a preco je na prikrmoch tak male dieta? prilis skorymi prikrmami sa dieta nasilu odstavi ... je to smutne :(

luci2012
autor
8. júl 2012

príkrmy nám odporučila doktorka a podľa najnovšieho sa príkrmy zavádzajú po 17 týždni. Sestra má 16 ročné dievča a ona prikrmovala už od tretieho mesiaca a dcéra je zdravá. Dokonca nemala ešte žiadne choroby (angína, chripka...)

78lenka
9. júl 2012

@baschmil určite sa netrapit a dat sa najest malemu,takto zostane dieta velmi nervozne a može si zvyknut na to ,ja som mala tiež nervozne dieta a trvalo to cca 2 roky bolo to na mašlu.

lenkaga
9. júl 2012

@luci2012 mne tak mala zacala strajkovat po ockovani, to mala 5 mesiacov a 2 tyzdne, odmieta prsnik ale aj flasu. Proste ako keby nebola hladna. Dojcim ju bezprostredne po prebudeni- rano, doobedny spanok, poobedny spanok, vtedy to nevnima a saje a v noci 4x. Aj ked ona sa nezobudi na papanie a ja sa zobudim, tak ju nadojcim zo spanku. Nasilu do nej lejem aspon vodu, aby nebola dehydrovana, ale ani tu nechce ☹

kokorunecka
9. júl 2012

Stojí ti to za to trápiť tak malé bábo???
A aj vy všetky ostatné, fanatičky dojčenia... Prečo by mala vytrápiť vlastné dieťa???
Veď to je choré.
A áno, prikrmovať sa má dojčené i nedojčené dieťa od ukončeného štvrtého mesiaca...
A k tomu kolko ml má vypiť 5mesačné bábo..
Moja malá je na UM a má 5 mesiacov jedna jej dávka je 240ml.

poleva
9. júl 2012

@kokorunecka súhlasím

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malapepka
9. júl 2012

@luci2012 Podľa mňa si tvoje dieťa vybralo - už nechce prsník. No a? Veď je aj alternatíva, nestresujte sa navzájom a prispôsobte sa novej situácii. Chápem, že MM je najlepšie, ale keď to nejde, tak to nejde.
A mimochodom, ja som ako mimčo bola najdlhšie kojená z nás sestier a v detstve som bola najviac chorá. Staršia sestra o mlieku (hocijakom) nechcela počuť od 1 mesiaca (!) a bola z nás najzdravšia. Takže až tak by som to zas nesilila. Keď budeš v pohode ty (aj keď s fľašou v ruke), bude spokojné aj tvoje dieťa.

luci2012
autor
9. júl 2012

Dnes nechce papať ani príkrmy, ale je veselá, spokojná. Z tých mojich "nuliek" už asi mliečko nepotečie. Skúšam vytláčať každú hodinu, ale ide von 10 kvapiek z každého prsníka. Mala ťahať nechce. Bola zvyknutá, že mliečko tieklo samé. No čo už. Asi mám už odkojené - prvú som kojila 2,5 roka.

lutia
9. júl 2012

ja som mala tento isty problem a to bolo aj od zaciatku, mne nikdy netieklo mliecko a ked som odstrekovala tak len po kvapkach (bola som z toho nestastna) a tak ked som aj maleho prikladala tak sa len hneval, plakaval a nechcel prsnik a potom az tak tahal ze ma boleli bradavky a tak som si povedala - nebudem trapit jeho (aby nebol hladnucky) a seba (depkou a lutostou ze nemam mliecko) a od vtedy sme boli spokojny obidvaja...na UM
a mozno nechce papat prikrmy to bude mozno aj teplom...treba podavat tiez castejsie ale ked je spokojna isto bude vse oki 🙂

luci2012
autor
9. júl 2012

@lutia ďakujem, len som nejako dúfala, že to čo sa píše: odsávaj, prikladaj...tým sa bude tvoriť viacej mlieka. U mňa to teda nefunguje. Ešte som chcela vydržať aspoň do konca 6 mesiaca. Potom sú už aj tie UM iné. Aspoň na noc keby bolo.

twiggi1
9. júl 2012

@luci2012
Ahoj, od 4. mesiaca sa ma prikrmovat, len ak je predpoklad, ze matka chce dieta po siestom mesiaci odstavit, alebo ma maminka menej mliecka. Je to preto, aby sa rizikove potraviny, ako lepok zaviedli este pocas dojcenia, takze vobec neplati, ze kazde dieta sa ma prikrmovat od ukonceneho 4. mesiaca, ako pise @kokorunecka -toto si vela pediatrov zle vysvetlilo. http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/l...

A skusala si si zavolat laktacnu poradkynu? Zoznam je tu, ak by si chcela http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... V tvojom pripade moze ist o dojcensky strajk, co sa da v pohode zvladnut, bylinky ti uz az tak nezaberu, na zvysenie mliecka ti pomoze skor domperidon. Je pravda, ze iba prikladat nestaci, pretoze ak je v prsnikoch menej mliecka, babatko tam nema preco zostavat-treba ho na mliecko nalakat a to zvysenim tvorby a takisto treba zintenzivnit fyzicky kontakt, najlepsie je byt co najcastejsie kontakt koza na kozu, to velmi pomaha, teda skus si s dietatkom lahnut a vyzliect ho len do plienocky a poloz na holu hrud, plus moze pomoct nosenie, spolocne spanie, kupanie... uvidis, co vam bude vyhovovat 🙂 Drzim palce 😉

twiggi1
9. júl 2012

Len na margo poznamku, ze tvoje dieta si uz vybralo, ze nechce prsnik, da sa este vela urobit, ak to chces aj ty... Take malinke babo by si urcite vybralo prsnik pred flaskou, len hodit zodpovednost len na dieta, ze ono si uz vybralo 😒 Jasne, ak sa rozhodne maminka nepokracovat, lebo nema napr. dost sil alebo uz je unavena z toho vsetkeho, je to jej volba,ale nech sa rozhodne na zaklade dostatku informacii, aby jej neskor nebolo luto, ked sa dozvie, ze este mohla kojit dalsie dva roky 🙂
A co sa tyka zdravsich a chorlavejsich deti-tam hra ulohu najma genetika, vplyv prostredia... A tu ani nejde tak o choroby ako chripka, ci zapal priedusiek, ale o civilizacne choroby-cukrovka vysoky krvny tlak... a to sa ukaze az o par rokov. Aj ked samozrejme, toto je statistika, neplati na 100% ze nedojecne su chorlavejsie, ale MM zvysuje sancu, ze babatko sa tymto chorobam moze vyhnut 🙂

luci2012
autor
9. júl 2012

@twiggi1 písala som strapco13 ako mi tu jedna mamička doporučila, ale zatiaľ sa neozvala, ale zajtra ešte skúsim nejakú laktačnú poradkyňu zavolať. Kontaktu telo na telo máme dosť. Je horko tak chodíme holé po byte a nosíme sa, ležkáme ...bylinky nezaberajú, prikladanie tiež, tak neviem čo ešte vyskúšať. Skúsim všetko.

twiggi1
9. júl 2012

@luci2012 🙂 Strapco sa urcite ozve ;) Bylinky uz nebudu mat taky ucinok, skor ten domperidon-to ti Strapco alebo ina laktacna vysvetli 🙂 Mozno to bude dlhodobejsi proces a mozno, ked sa ti zvysi tvorba mliecka, prisaje sa hned, ale neboj, urcite sa to podari. Poznam vela takychto maminiek 🙂 Zatial maj dietatko co najviac pri sebe, skus prikladat, ale nie nasilu, len ak bude chciet. Mozes skusit si prsnik trochu stlacit, aby dietatko zacitilo mliecko. Babatko sa da prilakat na prsnik 2 sposobmi, ktore najviac funguju-kontakt koza na kozu a mlieckom. Pravdepodobne treba tvorbu mliecka trochu zvysit a odstranit priciny, ktore k znizeniu tvorby viedli a vtedy sa dietatko bude ochotne prisat. Vies, funguje to vseobecne tak, ze hoci maminka moze mat dost mliecka a v pohode by to tomu dietatku stacilo, ale dietatku vadi ten znizeny tok mliecka. Preto je aj take velke riziko podavat flaskou ci mlieko alebo vodu, lebo oproti prsniku, kde tecie mliecko raz rychlejsie a raz pomalsie, to cez flasku tecie konstantne a babatko si to rychlo da dokopy, co je mu pohodlnejsie, kde sa menej namaha a ide to lahsie. Ale tazko radit takto cez net, ani sa neodvazim, treba dojcenie a spravanaie dietatka vidiet osobne 🙂 Ak chces, mozes si precitat toto: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora...
Velmi drzim palce, urcite sa vam to podari 🙂

lutia
9. júl 2012

@luci2012 viem o com hovoris, ja som si myslela to iste ale asik zas to az tak pravda neni... ale hlavne netreba sa trapit...a tym ze by si sa viac uz nesnazila - nie si zla mama ked budete na UM ale hlavne ze budete spokojni 🙂

barcelona94901
9. júl 2012

na veľkosti prsníkov nezáleži a slabé mlieko neexistuje ,
prikladať,prikladať,meniť prsníky ,mliečko sa rozpumpuje
,ja sama som si tým prešla ,v porodnici sa drobček nevedel prisať,jasné dali nám ihned um ..vyskusali sme niekoľko klobučikov ,mali sme brutálnu koliku,ked už aj naša pediatrička povedala,že asi to nepojde a zrejma bude iba na um ..mal vtedy tri mesiace ,mala som za sebou aj zápaly prsníkov,..,už išiel na štvrtý mesiac,ked začal byť plne kojený,bez um..tam kde iné maminky končili,my sme iba začínali a som tomu rada,jasné bolo by to jednoduchšie,dať mu fľašu z um a mať pokoj ,no nevedela by som,aké je to krásne,možno by sme sa pasovali s chorobami,no zvládli sme to,týmto nechcem nikoho odsudiť,či poburiť ,ako to býva zvykom ,že sa spriahnu nedojčiace a dojčiace..len som sa chcela podeliť o vlastnu skusenosť,že niekedy sa dá aj to,čo sa zdá nemožné..neodstavil sa ani pri klobučiku,ani pri fľaške ,treba si nájsť aj dobru polohu,ja ako prvorodička,bez internetu som žiaľ nemala také info,aké su dnes ,držím palce