Ako dlho nechať dieťa na prsníku, nespustilo sa mi mlieko

majuska4401
4. jún 2019

Zdravim,v nedelu som rodila,je utorok a stale nemam ani naznak mlieka,prsia makke uplne a dokonca nevidim ani to zlte medzivko aby som mala,babatko saje o dusu lebo je hladne len neviem ako dlho nechavat babatko na prsniku ked mu stamadial nejde este nic,saje potom silno a boli to a nechce sa odlepit od prsnika

iwesska
7. jún 2019

Je správne, že ho dokrmujú. Je veľmi dôležité aby prijímal tekutiny, keďže má žltačku a ty nemáš dostatok mlieka. Navyše aj tá váha je veľmi nízka. Ja ti rozumiem. Ja som nemala mlieko tiež ale 4 dni, malý mal 2,5kg a žltý ako citrón. Takéto dieťa MUSÍ každé 2 hod. prijímať potravu - tak mi to povedal primár. Lebo začne strádať. Absolútne si nič nevyčítaj. Vždy keď bude časť kŕmenia, nechaj ho vyťahať na prsníku, koľko bude chcieť a potom podaj UM. Tak sa ti bude aj tvorba podporovať, aj dieťa bude pokojné.
Druhé dieťa sa mi narodilo s váhou 3650g a práve vďaka premúdrelým sestričkám, ktoré mi tvrdili, že mlieko určite mám a nechceli mi dávať UM mi malá na 3 deň ožltla a rapídne schudla tak, že potom sme mali problém s priberaním niekoľko mesiacov.
Takže ty sama najlepšie vieš či mlieko máš alebo nie, či je dieťa spokojné, alebo nie a podľa toho sa riaď. Ja som obe deti odchovala na kojení a čiastočnom dokrmovaní a prežili to v zdraví.

meadow1
7. jún 2019

@majuska4401 hlavne sa treba upokojiť, dostatočne jesť a piť. Mne sa prsia naliali až v deň odchodu, čiže 4.deň a krásne sa kojime. Bolesť bola možno prvé dva týždne, potom už nie. Tiež malú prikrmovali a rozbehlo sa to. A tiež si myslím že nechať dieťa na prsníku toľko koľko chce. Počúvaj jeho potreby, nepozeraj na hodinky. Aj neskôr keď sa ma pýtal niekto, doktorka a podobne, že ako často kojim, tak som nevedela povedať, lebo som to neriešila. Keď bola nespokojná, ponúkla som prsník. Kľudne aj desať minút po tom čo dojedla. Ono sa to časom všetko upraví, nájdete si systém, ktorý bude obom vyhovovať, ale zo zákona sa podľa mňa treba riadiť čisto bábom. Držím palce, nech sa podarí úspešne kojiť. Netreba to vzdať.

meadow1
7. jún 2019

@majuska4401 oprava, zo začiatku nie zo zákona 😀

nikusiak9
7. jún 2019

@sasanka605 no len dieta rozbeha mlieko tym ze saje. Ak jr najedene bude len cumlat.

jana_eyre_2
7. jún 2019

ked som mala oddojcene prve dve deti, prislo tretie (takmer 3roky po druhej dcere, takze 2roky som bola bez kojenia) a mlieko sa mi velmi zle rozbiehalo, defacto som mala nieco v prsiach az na 3den, ale bolo to velmi malo a jemu to nestacilo.. samozrejme som sama chcela aby ho dokrmovali, ani si neviete predstavit to zufalstvo ked je dieta hladne a ma prve priznaky dehydratacie a ja aby som mu odopierala tekutiny, len kvoli kojeniu?..

nakoniec som z porodnice odchadzala s tym ze bol plne dojceny ako aj prve dve deti a kojil sa az do 20m.. nie vzdy su zaciatky take lahke a jednoznacne ako vsetci radia..

nevzadavaj to, prikrm mu samozrejme daj, aby mal tekutiny a cikal, ale na prsniku ho nechaj ako dlho chce a ono sa to urcite rozbehne.. skus aj nejake vitaminy a caje na podporu kojenia.. a ak to nepojde ani tak? nevadi, hlavne ze budes mat zdrave babatko, netrap sa tym prilis, vela zdravia zelam..

meadow1
7. jún 2019

@jana_eyre_2 presne tak 👍🙂 mne malá veľmi plakala, takmer nespala, ako bola hladná, tak som s plačom išla za sestrami, nech jej dajú mlieko. Prikrmili ju pár krát, nie tak, že by bola neviem ako napapana ale aspoň trochu sa jej uľavilo kým sa to rozbehlo. Takže aj ťahala na prsníku a nebola dehydratovaná. Ale určite ani pre ňu tie prvé dni neboli ľahké.

sasanka605
7. jún 2019

@nikusiak9 to áno ved hladné ho nechali aj mne prisat ale keď po pol hodine nič a reval ako malý pavian tak co potom treba urobiť? Mne logicky z toho vyšlo ze nakŕmiť. A hoc aj umelým ale si nenechám dieťa hladné. Keď sme prišli domov tak dva razy mal umelé ešte a potom pekne cucal a kojeny je doteraz. takže áno myslím ze záleží aj od dieťaťa a keď sa inak nedá tak aj s dokrmovanim

dada125
7. jún 2019

Aj odbublinkovaná vinea pomáha. Ja som pila a veľa vody a na 3 deň prišlo mliečko 🙂

luchab
7. jún 2019

Z vlastnej skusenosti by som neustale dieta prikladala, nasledne mu dala po cievke UM (nie z cumlika) a neustale odsavala,tym sa tiez zvysi tvorba mlieka.A urcite by som vyhladala laktacnu poradkynu,mne velmi pomohla.Samozrejme pite dostatok vody.Prajem vsetko dobre.

bagre
7. jún 2019

@nikusiak9 asi ťažko môže týždeň nechať hladné dieťa... ach takéto rady

nikusiak9
7. jún 2019

@bagre preco tyzden? Ma ho nechat hladne predtym ako taha na prsiach a ked tak az ptm dokrmit. Nie ze jej donesu dokrmene lebo to nic nerozbehne. Kamoska napr.cely vikend nechala malu hladnu aby sa rozkojila nedokrmila vobec ale to uz je extrem

nikusiak9
7. jún 2019

@bagre a da sa dokrmovat aj cievkou na prse aby dieta salo a nerozuclovalo sa ze nic netecie

tinka260
7. jún 2019

Casto ho prikladajte,kym sa vam spusti.vela vody pit alebo caj.len byt v klude nepanikarit.drzte sa 😊

bettymacd
7. jún 2019

Ja takto pred rokom, ryyyyychlo nech ti utekajú kúpiť Senovku a Benedikt, pomohlo veľa tekutín, polievky aj 3denne, a čaj na podporu laktacie
Ked malý spal vkusne som vrcala s odsávačkou, nakoniec sa nedalo inak a pomohlo mi cievkovanie a príchod domov...držím palce

ivec16
7. jún 2019

moj sa narodil trosku skor s porodnou vahou 2710 g druhu noc bol prisaty 4 hodiny vkuse ked som ho odpojila zacal plakat... hlava mi padala unavou, lebo som predtym nespala rodila 36 hodin... ale dala som si ho k sebe do postele, nechala prisateho a on ked uz mal konecne dost sa pustil a hlavu vylozil na moje prso ako na vankus a spokojne spal... na tento moment nikdy nezabudnem... kojenie sa postupne rozbehlo...

wikina123
7. jún 2019

Treba zatat par dni zuby a bude dobre. Hlavne prikladat, prikladat, striedat prsniky, pri jendom dojceni aj oba (niekedy aj zopakovat, ak si este pyta). Dolezita je spokojnost babatka. Hlavne neprikrmuj "preventivne", ze urcite je hladne. Pri zltacke je spavejsi, tak ho treba aj zobudit ak by spal dlhsie, mala som tak pri synovi. Bud rada, ze taha - moj mal zltacku a tak rychlo vzdy na prsniku zaspaval, ze som ho vsleijako "vyrusovala", stuchala, aby sa aj napil.
Netreba sa bat "schudnutia". Je to prirodzene -vyprazdnuje sa smolka. Ja som isla 2.krat do porodnice uz s mliekom (dojcila som starsieho syna) a malinka mala prirastok vahy v porovnani s narodenim az na 3.den. neboj , aj novoredenecke si svoje ustriehne, ty hlavne pokoj a presvedcenie, ze to pojde a ono to fakt pojde!!!

wikina123
7. jún 2019

A ak sa da, daj si skontrolovat sestrickami spravne prisatie, prip.uzdicku dietatka. Ja som vsade citala, ze spravne prisatie neboli, tak ked ma bolelo pri synovi, tak som sa pokusala o jeho odcucnutie a opatovne prisatie. Akurat som si tym nicila bradavky. Ono to roztahovanie cesticiek pre mlieko aj boli, ak sa k tomu pridava stahovanie maternice (co pri dojcenie je kvoli oxytocinu), tak to veru nie je ani trosku vesele/prijemne. Treba zatat zuby a uvidis, ze o par dni bude vsetko uplne inak 😉

qetka
7. jún 2019

@bettymacd ano presne, ja som tiez mala problem na zaciatku, prisla mi laktacna hned domov a ze mam skusit senovku a benedikt... 3x3 tabletky denne z oboch... za 2-3 som mala prsia plne, musela som odsavat aby sa mi nezapalili 😂 a odvtedy krpec papa len mliecko. Neboli tie bylinky lacne, ale mlieko prislo ako zazrak 😉

montemotherone
7. jún 2019

Často prikladaj, každú chvíľu. Ale hlavne sa upokoj, nie sme v 18 storočí že nebudeš mať dieťaťu čo jesť 😉 Neboj, ak ho aj dokrmia, nič sa nedeje, ty len pokojne prikladaj a PI VELA TEKUTÍN!!! A ODDYCHUJ! Zdá sa že je to len klišé, ale je to fakt dôležité. A hlavne teraz, je dosť teplo, takže 2 litre minimálne a dojčiaca matka aj viac. Nepi kávu, kolu... Radšej medovkový čaj na upokojenie, anizovy... Alebo zmesy pre dojčiace mamičky.

michaella94
7. jún 2019

Neviwm ci to bolo spomenute necitala som.vsetky komentare ale bolo by fajn ak by ro bábätko neprikrmovali lebonked bude syte bude spinkat a rak sa ti mliecko nespusti...ja mam 3 synov a vzdy sa mi mliecko spustilo az na treti den po porode andericky som nedovolila prikrmovat aby chxeli a mali záujem sat z prsnika....prikladaj na poziadanie nedodrziavaj nejake casove intrevaly....neboj sa mliecko sa urcite spisti..vela pi vidu a caj na dojcenie a pojde to...dietatko hladne urcite nebude priroda to vsetki premyselala 😀 na boelstive bradavky su rozne maste kazdemu pomaha nieco ine s tym neporadim ale bolo by fajn kontaktovat laktacnu nech skontroluje prisatie ci je dobre a ci je satie dietatka efektivne... drzim palce... 🙂

bagre
7. jún 2019

@wikina123 maminka písala že porodila v nedeľu, keď šli domov, ešte mlieko nebolo a mali žltačku - to už dieťa niečo jesť musí, lebo ak nebude nič piť, žltačka bude horšia... schudne tak či tak lebo smolka ale týždeň žiť zo vzduchu nemôže. správne prisatie nebolí - to je pravda, ale ak dieťa žužle zakaždým naprázdno a dlho tak bradavky bolestivé budú... fakt sú ženy ktoré mlieko nemajú aj 3-4 dni a dojčiť chcú!

schoki
7. jún 2019

@majuska4401 Ahoj,ako pokracujete,zlepsilo sa nieco? Asi ste uz doma z nemocnice.Este som chcela napisat aby si sa vyhybala mätovemu a salviovemu caju.Tie zastavuju laktaciu.
A pokial ste skoncili na umelom,tak to je tiez ok.Dolezite je spokojna mama a spokojne babo.Prajem vela krasnych spolocnych dni.

wikina123
7. jún 2019

@bagre je roavde, ze tu nedelu som si docitala neskorsie (teraz uz ma mamicka asi uplne inu situaciu). A ano, ja som bola presne ta, ktora nemala 3dni mlieko, syn ma rozkusal raz do krvi, mal zltacku a aj kvoli nej nas nepustili z nemocky 7-8dni . Prikrmene bolo za ten tyzden raz (popri tom nejaka glukozka), ked som sa potrebovala zhojit. Takze ak je aj toto babo v podobnom stave, tak su urcite este v nemocke a novorodenecke ustriehne aj zltacku aj priberanie. Kazdopadne verim, ze sa to podarilo rozbehnut, lebo aj mne na taky 6-7 den zacali krajsie dni 🙂

ewkaa
7. jún 2019

@usla35 neda mi nereagovat... kazda z nas je ina a nie kazda matka pred porodom ma mlieko. Mne mlieko pri oboch detoch nabehlo v porodnici az na 4. den. Deti to prezili aj bez dokrmovania. Obe som kojila cez 2 roky. Poprosim ta majuska4401 prve dni naozaj musis vela pit!

fia232
7. jún 2019

@majuska4401 neskusala si popijat Vineu...ja som tak pila vkuse 2 dni a sa mi tak brutalne spustilo mlieko...zeny na izbe nechapali a hned posielali chlapov na vineu tiez a potom sa im tiez pospustalo mliecko...ale vela je aj v hlave...skus ,uvidis

bagre
7. jún 2019

@wikina123 no my sme to nedali - 4x, mali sme hodne silnú žltačku, a keď ešte chceli piť nebolo čo... a potom už deti nevedeli zobudiť ani sestry - ako bez srandy, dieťa spalo a spalo ledva oči otvorilo, nie to ešte riešiť prisatie. Aj s fľašou sme sa trápili polhodinu... a potom ešte reflux - proste nešťastná kombinácia. Super že vy ste to zvládli 🙂 , ktovie ako je na tom maminka s drobcom, dúfam že už dobre

bagre
7. jún 2019

@nikusiak9 ale maminka písala že 3 dni mlieko nikde... vôbec... a žltačka prítomná... oni jej ho nedoniesli od začiatku naliate mliekom.. vedela že chce len kojiť, len ono je asi pre každú ženu, nielen pre mňa ťažké kukať na dieťa hladné 3 dni... /to už je na dohode čo mu dajú, či trocha glukózy alebo mlieka/ akonáhle príde mlieko jasné že nie je o čom... a jasné že treba prikladať. Len, niekto ide už rodiť a mlieko má, niekto má na druhý deň a niekto na 4-5. Dovtedy čo? 🙂 preto myslím aj maminka písala, /pôrod v nedeľu a mlieko v utorok nikde, ani v stredu ešte nebolo/lebo dnes je síce viac vedomostí ohľadne dojčenia ako kedysi, ale súčasne /žiaľ/ sa predpokladá že každá mama ktorá dieťa priloží má dieťa do hodiny. A ostatné sú nenormálne, poprípade sa na ne pozerajú že nechcú dojčiť. Možno nemá každý takú skúsenosť, ja 4x áno, nehovoriac o tom, že ti nik nepovie čo robiť kým to mlieko príde /okrem prikladania/ dieťa žltne a každý len prikladať, musí papať... a keď niekto chce, a nedá sa, tak sú to ťažké stavy aj bez tlaku okolia 😉

bagre
7. jún 2019

@bagre priloží má mlieko do hodiny /nie dieťa/ 🙂

cianna
7. jún 2019

Už ti v podstate dievčatá super poradili. Ja rozmýšľam, že možno to mlieko sa nespustí, lebo je človek v strese v tej nemocnici. Stále ho naháňajú a vážia bábätká a sledujú a kaká, zneistuju mami niektorí ti doktori a sestry, lebo si myslia, že deti sú jak cez kopirák a na každé platí všetko rovnako. Keď prídeme potom domov, tak je to úľava a zrazu je aj mlieko a aj mami sa konečne môžu hrať na mami bez toho, aby im niekto chodil stále za ritou a hovoril, že toto robí zle aj toto a toto musí takto a nie hentak. Že konečne majú čas a pokoj koncentrovať sa a spoznávať potreby bábätká. To len tak na okraj taký môj postreh

tatapipka
7. jún 2019

@majuska4401 ak ho odvážia pre prepustením domov a neschudol, tak to máš ako ja..moj druhý synček tiež takto od narodenia doslova prvých 24 hodín bol len na cicíku a nechcel ho pustiť, hladný dravý a ja nikde nič a nakonec mi povedali že ukážkovo kojený a výborne pribratý...a mne sa ani neviem kedy vlastne tie prsia navreli, doma si najviac, kúpila som kapustu a dala obklady a odvtedy sa nenavierali a napr. odstreknúť si poriadne neviem doteraz a stále je kojený a obrovksý 4 mesačný..ale ak by ti to nedalo, kludne možeš dokrmiť, pre lepší pocit, nám tak vraveli pri prepúšťaní že sa nič nestane ak prvé dni dokrmime lebo máme poničené bradavky, ale ak máš záujem kojiť tak to treba pretrpieť, ja som oboc so slzami a ragádami prvé dva týždne dala a je to super s odstupom času. držím palce!