Ako donútiť dieťa aby jedlo?

tatiana1985
26. okt 2011

zdravim vsetky mamicky. tuto otazku riesim uz asi 4-5-6? mesiacov 😒 😒 😒
napisem presne menu mojej dcery , nazor si urobite same:
RANAJKY: mlieko
DOOBEDA: suchy rozok,alebo 10koleckov salamy, alebo 6koleckov sunky, alebo 4piskoty,alebo poloviaca banana, stvrtka jablka, alebo musli keks,alebo cerealne polystyreny(ako ja to volam)
OBED: trocha polievky alebo doslova 6lyzic druheho jedla
POOBEDE:..............?..............zalezi od nalady..ale vacsinou take suchotiny ako na ranajky
VECERA: naj cast dna, kedy vypije do 400ml mlieka
---Zato mlieko dokaze pit aj cely den.

do roka jedla vsetko! ovocie, zeleninu, masko, jogurty, pomazanky, rozne kase papala atd atd.
teraz vsetko co jej ponuknem odmieta, odvrati hlavu, povie : NE!
dr. povedala ze jej mam davat to co jej chuti, .B-komplex zabral na 4dni. doslova je taka "vybita", ze radsej bude cmulat 3hodiny prsty, ako by mala jest nieco normalne.

co s tym? poradite nieco? 😒 😒 😒

monyccka
1. jan 2014

@didi19 nesuhlasim. A o ockovani sa bavit odmietam. Trvam na tom, co som pisala, ze opakovanou konzumaciou nezdravych jedal telo trpi. Ako velmi, to zavisi od druhu jedla, napriklad konzumacua hormonov v mase moze u malych deti vyvolat pseudopubertu. A teraz mi povedz, v com je to pre telo dobre. Antibiotika, ktorymi su kurata napchavane pri vyjrme sa dostavaju do nasho tela v malom mnozstve a to sposobuje castu rezjstenciu bakterii na niektore typy atb u ludi. Ako to prospieva? Takze znova, pestrost ano, ale nezamienat si to s hlupostou v neobmedzenom konzume cohokolvek, co pride pod ruku.

nicky182
1. jan 2014

@tatiana1985 ahoj, co ja by som dala za to, aby aspon toto moje dieta zjedlo 🙂 Mal mi pekne jedla v podstate vsetko, nie vela...Je zdrava vitalna, ma energie za 12stich, nechapem z coho ked jej denne menu vyzera takto - ked je doma a niev skolke:
Ranajky - 1 a pol flasky mlieka
Desita - nic
Obed - par lyziciek polievky, alebo druhe jedlo
Olovrant - jeden maly puding Paula
Vecer - mlieko
Pecivo zje obcas ale ciste, aj ked jej nakrajam rozky s maslom , zje 2-3 kolieska. Ovocie vynimocne, polievky uz skoro ziadne nechce, predtym zjdela akukolvek, z hlavneho jedla ma rada jedine kasu a kura, este kolienka s omackou...neje vela sladkostim, akurat cukriky PEZ, pripadne piskoty si vypyta,sem tam brumik alebo cokoladovy croissant ...Pije len cistu vodu. Som trosku zufala, lebo dieta je v podstate na mlieku. Skusam ej robit kadeco, proste neche a hotovo. Zaujimave vsak je v skoke zje skoro vsetko ....co ja dobre nevarim ? 🙂

kaja73
1. jan 2014

@monyccka ano pisala o skolke-ked jej tam dieta nic nechce jest a ani ucitelky si s tym nevedia rady,tak co s tym? ma byt dieta len na vode cele doobedie?Alebo mala ucitelky nechat aby do nej jedlo napchali?
Ani moj nechce v skolke jest aj ked doma papa pekne a tak mu tam nosim sice nie jupik,ale 100% BIO stavu a pije tam len to. A chlieb zje v skole tiez len suchy.
A starsi syn-to bol v skolke uplny des-len suchy chlieb 4 roky,ziaden olovrant-vacsinou mali puding ci tvaroh-to neznasal- a obed max par lyzic-po celu dobu co tam chodil.
A tie jedla,ako ciganska-tu jej mala jedla prvy raz v 6 rokoch a len k nej je horcicu-ma to raz za 2 tyzdne.
A pizzu-ktore 7-8 rocne dieta nepozna.
Fakt neviem preco si sa do toho tak obula.
Ano ta mala nema vzorovy jedlanicek,ale v tejto teme ho tie deti proste nemaju,lebo su horsi jedaci a o tom je presne tato tema.
Inak s tebou suhlasim, ze sa mam rodic snazit...ale niekedy je jeho snaha bez odozvy.

monyccka
1. jan 2014

@kaja73 dieta odmieta stravu a za odmenu dostane jupik 🙂 to ja za snahu nepokladam. Ak nechce jest skolske jedlo, zrusim mu stravu a nosim z domu. To co papa doma. Viem, ze je to namaha naviac, napriek tomu mi to pride logickejsie ako dzusik namiesto stravy. A ak neje poriadne, tj plnohodnotnu stravu, tak pastetu ani nezahliadne, pretoze tomu dietatu to prostenic neda. A voli zjest cisty chlieb, ako s majkou .. ak uz, tak urobim domace mixovane masko, zakamuflujem tam aj zeleninu, kvalitny syr a pod. A nie bordel z plechovky.. a na zaver napisala mamicka, ze uz to neriesi.. to je naozaj husty pristup ku stravovaniu. Mimochodom, spominane dievcatko nebude horsi jedak, ked vazi, kolko vazi. Len ma namiesto dobrych potravin na tanieri tie nespravne.

didi19
1. jan 2014

No ja o svojom názore samozrejme nikoho nepresviečam-je to len a len môj názor ale monyccka zrejme trpí tým že musí každého kto tu napísal poučovať ako som si všimla.

Takže napísala som svoj názor a hotovo

A pokial som dobre čítala tento príspevok nebol pre teba ale pre tatiana1985 🙄

kaja73
1. jan 2014

@monyccka do skolky ti jedlo nosit nedovolia-ona pisala o skolke nie o skole-len vynimocne dovolia , ak ma dieta alergiu,ale aj to casto velky problem-vid diskusie aj tu na MK-vela mamin to riesi a nevedia si rady..
Ja som napr . rada ze mi presli aspon tie stavy,za cias st.syna by mi nepreslo ani to a v mnohych skolkach neprejde dodnes.
To nie je odmena ,to je aspon nieco co v skolke zje-ci vypije.
Kamuflovaie napr.na mojho st.syna nikdy neplatilo-rozlisil aj inu znacku cokoladoveho jogurtu-co som ani ja ani mm nerozlisila a iny proste nezjedol.natrety chlieb zjdeol prvy raz az ako cca 8 rocny,omacky nezjedol dodnes ziadnu,ale ani nevie co je kecup,horcicca...a to ma 15r. Proste do do seba neda ani za nic na svete.
Zmrzku prvu zjedol v takmer 10 rokoch-viem nie je to ziadna tragedia nejest zmrzku-to davam len ako priklad razantnosti mojho syna.
ja mam odskusaneho ozaj dost a preto viem pochopit ze ked to nejde,tak to nejde .
A mozes vymyslat,nedat nic sladke,kamuflovat...tieto deti rozlisia novu potravinu zakamuflovanu v dakom jedle na kilometer. 🙄
A vo veku tej malej bol aj moj st.syn pevnejsi-lebo to co lubil zas jedol dobre-ale bolo to dokelcka dokola,kazdy tyzden ten isty jedalnicek a dnes ma 185 cm a vazi 58 kg-ta tvoja tabulka z neho robi dokonca podvyziveneho.
A pritom uz toho zje viac -aj druhov aj mnozstva,niekedy az moc a je stihly,no pevny-ma samy sval a ani gram tuku.

monyccka
1. jan 2014

@didi19 tiez som len napisala svoj nazor. Je to diskusia. Moj nazor nemusi byt zhodny s tym tvojim, alebo ano?

didi19
1. jan 2014

Vieš keby to bol názor napíšem a hotovo ale ty si mala pripomienku hádam ku každej čo tu napísala

monyccka
1. jan 2014

@kaja73 pri 185 cm je 58kg naozaj zalostne malo. A zodpoveda to tomu, co pises. Ze je v jed,e hodne vyberavy a ze je v puberte, kedy je metabol na maxime a pribrat v tomto veku je pre chlapcov takmer nemozne. Este raz opakujem, ja nevravim, ze dieta do niecoho donutis, alebo ze to treba skusat nutit a prikazovat. Ani to, ze sa vzdy da presvedcit dieta na nejaku potravknu. No zaroven si myslim, ze ak mi dieta odmieta zdravu stravu, neponuknem mu majku. Ved to si samo v obchode nekupilo, alebo ano? Niekto mu to na ten chlieb natrel a mne nepride spravne, ze to urobi rodic u dietata, ktore inak odmieta normalnu stravu. Proste ponuknut vyslovene zlu nahradu. Pizza sa da urobit aj relativne ok, to suhlasim, nemusi byt na nej nic zle..tomat, sunka, syr, paradajky, ani kukurica dietatu neuskodia. Problem je, ked sa do toho zamiesaju salamky a dresingy a pod. A jupik ako nahrada stravy tiez nie je ok. To ma teda nepresvedcis, ze voda s cukrom je dobra. Naozaj radsej suchy chlebik a cista voda. Tu hadam vypije dieta tiez, ci nie? Moje napriklad pred nastupom do skolky sladke vody nepoznali.Naco aj, ved je to hlupost ucit ich na nieco take. Stavy 100 perc ano, caje vseho druhu, vodu, mineralky..to ano..ale pili hlavne vodu. Rovnako ako my s muzom.

harper
1. jan 2014

@monyccka
@kaja73 tak tu pizzu ma mozno raz do mesiaca, a ked sa da tak aj tu jej robim doma z 80% morcacej sunky, syr kupujem ten struhany v saciku (listok som nestudovala)
v tej skolke robi mojho otca sestra veducu kuchyne, jedlo sa tam vlastne nosit nemoze a predstav si, ze oni im tam normalne nalievali jupik sirup rozmiesany z vodou. no a nez som tam malu nanutila ochutnat to (chutilo to presne tak isto ako ten co mala vo flaske) tak mi to dalo kopu roboty a aj tak povedala ze to pit nebude, takze som ju mala nechat o smade? ak jej dam do flasky vodu, viem ze jej nevypije tolko co ineho, a teraz jej robievam ovocne caje, hadam v tom tiez nebude problem. pasteku ma rada ale tiez ju nema na jedalnicku kazdy den, niekedy si na nu ani raz za tri tyzdne nezmysli, chcela som len tym napisat, ze len tu jednu mi zje. do skoly nosieva sunku s rohlikom alebo bagetou a predstav si ze s bielou. boze som to ja ale hrozna matka, biele pecivo nutit vlastnemu dietatu 😝
a podla dievcat od nas z temy, ktore ju mimochodom niektore videli aj nazivo vobec nie je obezna. a ani sladkostiam vela neda, cokoladu jedla prvy krat vo svojom v zivota asi v dvoch rokoch a aj teraz zje len par tabuliek z cistej milky, z kinderka ma najradsej prekvapenie vo vnutri a cokoladu potom posuvam dalej, zo zmrzliny ma najradsej puncovu (ups tam sa tusim dava rum) a plus vanilkovy lednacek.

harper
1. jan 2014

@nicky182 v tej skolke to je aj o tom, ze je v kolektive deti a ze vidi ostatne deticky jest. my sme si tiez mysleli, ze hadam sa tam rozje, ale tak maximalne kusok sucheho chlebika, raz dokonca po dohode a zisteni jedalnicka u tety az do konca dna ale z polievky zjedla asi tri lyzice cistej polievky, tak to naozaj nemalo vyznam ju tam trapit.

harper
1. jan 2014

a pocas celeho jej doterajsieho zivota mala predpisane az dvakrat antibiotika, co bolo urcite tiez sposobene tym, ze do nej pcham nezdrave veci a nie tym, ze nieco chytili v skole od chorych spoluziakov, ktori prisli aj napriek chorobe medzi zdrave deti 🙂

kaja73
1. jan 2014

@monyccka zalostne malo to nie je lebo ak by mal 59kg-co niekedy ma -tak je podla tabulky uplne Ok a primerany.
A jeho spluziaci-cca 50%- su uplne tintitka pri nom-moj chodi do posilovne- pod dohladom trenera- a ma teda ozaj len pekne svaly -male ale viditelene a pekne.
Podla mna je uplne OK. 😉
Susedovych chalan-tiez 15r- ma vysku 190 a vazi 50 kg-to je supa-nohy ako z koncentraku.

monyccka
1. jan 2014

@harper to ze vypije viac vody s cukrom je logicke, kedze cukor samotny potrebuje na svoj metabolizmus vodu a teda nehasi smad. Biele pecivo je podla mna uplne v poriadku, netusim, preco by si mala byt zla matka, ked ho davas dietatu. Svoje dieta si poznas a ano vacsina znamych ti bude raviet, ze je uplne v poriadku, pretoze povedat niekomu, ze jeho dieta ma nadvahu nie je prijemne ani jednoduche. Pozri ako si vyletela na mna, ked som ti napisala, ze je to na 7 rokov dost 🙂 kto z priatelov by to chcel absolvovat? ;) dnes uz nemam cas dalej diskutovat na temu "tucne dieta a majka" a preto ti prajem dobru noc.

natalienkan
1. jan 2014

@barunka No a ja som si vravela,ze je to cisty chaos u nas aspon viem ze su deti na tom horsie....moja ma 78 cm a 13,5 kila a nneskutocne vela energie , chcem sa podakovat lebo ja som na nu sama a s rodinou sa nerozpravam a nikoho tu nemam.Mam prve a aj posledne vytuzene dieta a nechcem nic zanedbat a nic nechcem prehliadnut lekar je len nutnost a posledna faza a vsetky info ohladom vychovy vyhladam na nate a to prave tu na MK tak dakujem lebo ako sa vravi nik s neba
nepadol takze aj ja drzim palce nech je to lepsie a lepsie.Drzim palceky

monyccka
1. jan 2014

@kaja73 asi sme sa nepochopili. Vzhladom na vek, je to uplne prirodzene, ze vazi kolko vazi. Ale na tu vysku je to malicko. Ako sama pises, uz kilo naviac by bolo dobre. V tomto veku je vzacne totizto aj to jedno kilecko 🙂

ewisam
1. jan 2014

@natalienkan no mne sa osvedcilo aj vyhladovat, nechces ok, von vybehat a hup mame len zeleninkovu polievku.... Ja mam skor problem, ze odmieta skusat nove, do nemoty varim to iste a uz ani to velmi nechce

harper
1. jan 2014

@monyccka vies co tu mas fotku mojho obezneho dietata, bola fotena v decembri, ked sme skusali novy uces.

natalienkan
1. jan 2014

@ewisam totiez nie je moc dobre,ale myslim,ze raz ochutna ......moja aj ked je len polievka a ze je vyblaznena (uz pomaly 2 mesiace chodime uplne bez kocika lebo uz v lete v nom iba stala), tak si da 2-3 mozno 4 lyzicky a potom uz len brble,vylieva a robi napriek a viem,ze uz dojedla a za 10 min vybere jogurt so slovami mnamko papati a mna ide porazit...cista samovrazda!!!!!

monyccka
1. jan 2014

@harper nerozumiem, naco je toto dobre. 🙂 ze je obezna si napisala ty, ja som ti napisala, ze 35kg je lri vyske 136cm vo veku 7 rokov nadvaha. Nie obezita, to je rozdiel. Na fotke zhora zboku, kde vidno vlasky, vyzera naozaj stihlo ;) ma krasne vlasky, to je fakt. A ked to pokladas za spravne, krm ju dalej, cim len chces. Ak by moje dieta malo tieto hodnoty, spozorniem a zacnem konat. Nic viac nic menej som tym nechcela povedat 🙂

siska53
1. jan 2014

Ahoj,trosku pre povzudenie-moja svagrina bola hrozny jedak-obrazne napisane-rano si odkusla z banana a este na obed ho zula. Vyrastla z toho,teraz skor potrebuje a chce zhodit.
ja so bola mizerny jedak kvoli srdcovej chybe,nasi mali co robit,aby som pribrala a mohla ist na operaciu.mala som obdobie,ked som chcela vecerat len,parok alebo krupicnu kasu a na olovrant pytala,palacinky a oni boli stastni,ze aspon,nieco jem.
tiez som z toho vyrastla. Som stihla,jedavam skor zeleninu a ovocie.mam vyrazne bohatsi jedalnicek.jedine maso nejem,resp.ma nutili v tehu a pri dojceni(ked deti jedli papali svoje masko,prestala som). Maso,mi nikdy nechutilo a tym,ze,ma,ho nutili jest,som k nemu ziskala len,vacsi odpor.
preto moje deti nenutim,jest.jedia dost pestro,aj ked maly vymysla s urcitymi druhmi zeleniny a mala s jedenim obcas strajkuje (ona zas vymysla,ze nechce sediet,pri stole -jedavame spolu vsetci),tak ju nahanam. Ked ma naladu,zje vsetko,ale,v mensich mnozstvach. Ma cez 80 cm a 9,5 kg. Medzi jedlami nedostavaju nic,aj,sladke obmedzujem u oboch,jasne,ze mala,pyta,ale dostane len,kusok.
robievam vela zeleniny,detom masko,rozne,prilohy-aj quinoy,pohanku,pseno...
osvedcilo sa mi skor nalozit (nie vela,primerane ),ak,chcu este,pridam. A nedavat na,vyber,lebo si potom vyberu nezdrave. Na,otazku co chces papat-odpoved cukriky,brumika -pred obedom. Tak smola,bol,cirkus,odvtedy nalozim a zavolam k stolu.
ono,detom vraj,aj omnoho dlhsie trva,nez si zvyknu na novu chut. Urcite ist prikladom a robit aj to,ze,nalozis,,das len,sebe,dietatu nie,na daktore aj to zabera,zacnu,byt zvedave a pytaju

0silvia0
1. jan 2014

Pamätám sa, bola som hrozný jedák ako dieťa. Celá rodina ma nútila jesť, bolo to pre mňa stresujúce. Dodnes sa pamätám, že som vôbec nepociťovala hlad. Zmenilo sa to až v puberte. Aj dnes som štíhla a nepotrebujem jesť veľa ani jedlo veľmi neprežívam tak, že by som si musela na jedle pochutiť a robiť z jedla nejakú vedu.
Ak môžem poradiť všetkým rodičom detí, ktoré málo jedia, nenúťte ich, neporovnávajte ich s inými "žravými" deťmi, ich telo vie, koľko potrebuje, kedy potrebuje. Úplne stačí, keď zrušíte sladené nápoje, sladkosti, treba obmedziť vo vhodnom čase mlieko, lebo niektoré deti sú schopné žiť len na mlieku.

janinah
2. jan 2014

netlačím dieťa do jedla a už sa preto ani ja netrápim,vyskúšala som všetko možné a nič 😒 chladnička pln jedla a on žije o kakavku,hriankach s maslom,varím 4 polievky dookola,len aby ich jedol aj on,z druhého jedla na obed len zobká...ovocie ani zeleninu doň nedostanem žiadne,mäso máličko,žiaden syr,šunka,vajce,pomazánky....do školy nosí škoricovú alebo kakaovú buchtu alebo rohlík s maslom a,a toto nonstop celý rok...raz ho učiteľka donutila odkusnuť z banana,on ten banan držal v puse,kým preň neprišla sestra pooludní a vonku ho vypľul....veeeľmi by som chcela,aby djedol normalne a zdravo,ale nezabijem sa,že to tak nie je

0silvia0
2. jan 2014

@janinah myslím, že by si mala aj prestať veeeeľmi chcieť 🙂 keď to prestaneš riešiť vo svojej hlave, tak sa to vyrieši aj samo🙂 aj ja chcem najlepšie pre svoje deti a strava je naozaj dôležitá, ale niektoré deti treba nechať z toho všetkého vyrásť 🙂

barunka
2. jan 2014

@natalienkan rado sa stalo... poradiť v tomto neviem, len napísať moje skúsenosti a to ti môžem povedať, že v porovnaní s mojou ste na tom ešte veľmi dobre... Mne ešte aj teraz, ak sa jej nespýtam, vydrží nejesť aj celý deň...
Keď bola menšia, tak jedla max. jeden druh jogurtu, šošovicovú polievku, suchý rožok, suchý chleba a dva druhy mäsa... 😢 Ale postupne nejakým zázrakom sa to fakt lepší... Nepomohlo nechať ju vyhladovať, ona akoby nepociťovala hlad, jej to bolo proste jedno, či je alebo nie...
Teraz sa sem tam stane, že si pýta, ale málokedy... Musím ju volať.
@janinah hlavu hore, som na tom podobne 😀 😀 ja už neriešim, snažím sa variť tak aby to chutilo aj jej, ale nedá sa variť vkuse to isté dokola, tak sa musí prispôsobiť... už sa mi ju podarí presvedčiť, aby aspoň ochutnala ale tak či tak to väčšinou nekončí úspešne... Ja si vravím, že do puberty sa jesť naučí a keď nie, tak ju rýchlo vydám, nech si varí sama 😀 😀 😀 😀

ewisam
2. jan 2014

@natalienkan no hold, mnamko nemame, mame polievku, mnamko dame az ked spapas polievocku... pevne nervy aj my sme dnes trucovali, osklbal stromcek kam dociahol on chce maskrtku, smola, masktka je az poobede ku kavicke.... popistal, neuspel smola a prestal, vie ze so mnou nepohne, ked zatnem 😀

natalienkan
2. jan 2014

@ewisam aj ja saviem zatnut, ale niekedy mam strach,ze bude hladna.... a teraz aj odplienkovavam tak ona vie,ze ked sa vycika, ci vykaka do nocnika nieco dostane, ze to neurobila do pancuch ci na podlahu... no mam pocit, ze som nescopna mama 😒 ☹

ewisam
2. jan 2014

@natalienkan hlavu hore, hladna urcite nebude, je dost velka aby si vypitala a ked je hladna neprebera a zje cokolvek...
Odplienkovat? to co je? U nas sa este ani nesniva...uz mu aj dedo brumika slubil ze ked sadne na nocnik, povie, ze ho radsej nechce

natalienkan
2. jan 2014

no ja som ju do toho hnala minuly rok od maja ..... v lete chodila naha ale nepodarilo sa a od septemra to bol boj .. no my pekne uz druhy den nocnikujeme okrem spanku a vychadzok a prave teraz ju ucim,aby si dala sama dole teplaciky,ci pancusky a nocnik vobec neodkladam, ked sa vycika,ci vykaka dostane pochvalu a nieco sladke ....zatial nam to ide musim si zaklopat
to vazne u vas nocnik bebezi v mode???

siska53
3. jan 2014

@natalienkan este mi napadlo,nasim kazali davat mi glukopur,ked som ako mala trmela nechutenstvom..
a chut do,jedla vraj podporuje i yzop lekarsky - bylinka.