Ako odnaučím dvojmesačné bábo od cumlíka?

saraandsara
6. máj 2020

Dobry den,
mam v sebe velku dilemu ci nechat dcere cumlik aj so vsetkymi negativami alebo ho vyhodit do kosa.
Ked mala dcera 3tyzdne tak som jej prvy krat ponukla cumlik ako celkom fajn utisenie pri nocnych placoch (velmi ju trapilo grganie a plynatost a po nakojeni odmietala prsnik). Odmalicka akokeby nemala potrebu dudlovat alebo zaspat na prsniku (prvy syn zaspaval iba na prsniku). V podstate som proti cumliku kedze to narusuje kojenie a niekedy som vdacna kedze ju to rychlo utisi a upokoji (niekedy sa neda reagovat hned kedze mam aj druhe male dieta).
Ako dieta "naucit" zaspavat na prsniku a ako ho kojenim upokojit? Pocas dna ju vacsinou mam v satke, spime spolu a fyzicky kontakt mame dostatocny.
Alebo kaslat na to ake mam ja presvedcenie a nechat jej ho aj s rizikom ze sa kojenie/prisatie moze pokazit (uz teraz mam pocit ze kojim menej).dakujem


Dakujem

777januska777
6. máj 2020

No ja som doteraz mala opačný problém, dieťa bolo naučené len na prsník a cumlík odmietalo. To bolo ale neskutočne únavné, keďže na mne bolo dieťa nalepené skoro celý deň, nemohla som skoro nič robiť a ani sa venovať prvému. Tak sme robili všetko čo sa dalo aby sme ho naučili na cumlík a konečne má rád aj cumlík a ja mám viac času. Keď sa potrebuje nakojit, tak cumlík jednoducho nechce a vypluva ho, ale keď sa potrebuje upokojiť, tak mu už stačí aj cumlík. Podľa mňa buď rada, že ti chce cumlík a nesnaž sa silou mocou tlačiť všade prsník, lebo potom to budeš mať ako ja, dieťa vkuse na prsníku a nemala som skoro žiadny čas.

saraandsara
autor
6. máj 2020

@777januska777 len ja sa bojim tych negativnych ucinkoch na kojenie ktore aj tak nie je uplne idealne a cumlik az tak nie je v mojich zasadach (ale funguje malu to utisi) dilema

bluka2
6. máj 2020

Myslím, že keď už teraz s kojenim nie je problém, cumel to nepokazí. Moja prvá mala od 3 m do 2,5 rokov. Kojena tiež zhruba tak dlho. Teraz druhýkrát som radšej nedávala, lebo na začiatku to síce trochu pomohlo a potom už len ostara to bola a ťažko sa toho zbaviť. Keď zoberieš, zvykne si teraz asi ľahšie než neskôr, tipujem

bluka2
6. máj 2020

@777januska777 Hm, tak môj druhý nie je vôbec stále na prsníku cez deň. Iba na obedny spánok chce tak zaspať. Ale zato v noci áno. To najneskôr od polnoci spíme ako jedno telo az do rána. No čo už

777januska777
6. máj 2020

@saraandsara ak si nemala problém doteraz, tak už ani problém nebude 😀 veď mlieko sa netvorí, tak že má dieťa z prsníka cumel (keďže vtedy sa väčšinou len hra s bradavkou a nesaje a teda ani mlieko mu netečie), ale záleží to od toho koľko dieťa vypije. A z cumlika sa dieťa nenaje.

777januska777
6. máj 2020

@bluka2 no každé dieťa je iné, prvý bol ešte ako tak aj bez cumlika, kojila som ho tak každú polhodinu hodinu, ale tento druhý, ak nemal v ústach prsník, tak ani nespal. Hrozne to bolo. A ako sa naučil na cumlík, tak už je to oveľa lepšie.

christie11
6. máj 2020

Prva si zo mna urobila cumlik a kojila som ju dva a pol roka. Tiez nosic,spolocne spanie,kojena na poziadanie. Cumel a flasu odmietala. Druha ma tri mesiace a hned po navrate z nemocnice som jej dala cumlik a nelutujem. Kojenie sa nepokazilo,naje sa a uz dalej prso nechce. Ani za svet🙂 tiez je to pre mna nova situacia ale som spokojnejsia a viac sa mozem venovat starsej. Podla mna dobre kojenie spociva skor vo zvolenej polohe,toku mlieka alebaj celkovo od dietata.

janulla1
6. máj 2020

Obe moje deti som kojila 18 mesiacov a mali cumel do 2 rokov - potom sme ho zabudli z babky na návšteve trochu plaču a bol pokoj, aj tretí ma cumlík 8 mesiacov a stále kojím, nemyslím si ze cumlík ovplyvní kojenie

kallanchoe
6. máj 2020

Prvy cumel mal, bez problemov som kojila do roka a pol...(ale pocas dna ho bral len malokedy,skor v noci a na zaspavanie...)Druheho som skoro 5 mesiacov musela ucit na cumel(teraz ma 7 mesiacov a v noci je cumel zachrana,nemusim mu stale ponukat prsnik...idu mu zuby, kazdu hodinku hore s placom,teploty....tak naozaj som rada ze ho to vie ukludnit a moze spat hlavne kusok aj JA😂).....len s nim zaspava,inac ho nechce...(vzdy lepsie ako visiet na cicke a urobit si cumel z nej..😉)....a som vdacna ze sa mi ho vobec podarilo naucit na cumel.....ono pridu chvile,ked niekedy treba dieta rychlo "spacifikovat" a cumel je zachrana,myslim ze este vela krat budes vdacna zato ze ho mas.....ja nebadam nijake negativne ucinky,ani na mlieku,kojeni....deti dobre vedia co je cumel a co prsnik......rob tak ako si myslis ,ze je spravne a urcite bude dobre....
Osobne by som.ho tak skoro este dietatu nebrala....
A ake su tie negativa?ani neviem....ale zaujima ma celkom....

saraandsara
autor
6. máj 2020

@kallanchoe
negativa- 1) dieta sa nauci upokojit vecou (cumel) cize nejaka forma materializmu (veci nas utisuju a nie matka/prso)
2) davat nieco umele gumene do ust
3) moze to zhorsit prisatie na prsnik = znizena laktacia
4) nereagovanie na skutocne potreby dietata (dieta place = dostane cumlik)

Pri prvom dietati boli xy situacii kedy ten cumel by mi zachranil nervy ale nakonci som bola aj happy ze ho nemal. Teraz pri dcere to mam take na dilemu (vela krat ju upokoji cize mi to zachrani nervy) ale aj taky pocit ze som tu na to aby som ju upokojila ja

adrianapupava
6. máj 2020

Tak ja, som kojila 15 mesiacov a cumlík mal ten čas myslím si ze to je nejako vo veľkej miere to neovplyvnilo. A k tymto bodom napríklad 1 a 4 nemôžem súhlasiť, lebo ak nie si rodič, ktorý strčí cumel a viac sa z dieťaťom nebavi.. Tak nie je o com vždy sa príde utíšiť, pomojkat, ak sa niečo stane v prvom rade sa pýta na na ruky, pofukat, postiskat až trosku po upojeni hľadáme cumlík ak ho vôbec ešte potrebuje... Záleží rodič a rodič Nikdy sa nestalo ak sa niečo stalo, ze mu stačil cumlík a bolo vybavené.... 3 asi záleží aj od dieťaťa nám to pristátie nezhorsilo... A 2.. No asi máš v tomto pravdu.. 🤷‍♀️
🙂Toľko môj pohľad na vec

777januska777
6. máj 2020

@saraandsara po 1. To zas nie je také zlé, veď logicky si to zober je lepšie ak sa človek vie upokojiť aj pomocou materializmu ako len pomocou nejakej osoby. Teoreticky si zober, že máš muža, ktorý vkuse vyžaduje tvoju prítomnosť a stále musí tráviť čas s tebou. Po 2. deti veľmi radi žijú káble a čokoľvek mäkké a aj plastové, to dieťaťu všetko takéto vezmeš z rúk? Po 3. keď už je dieťa naučené normálne sat z prsníka, tak laktaciu to nezhorauje. A po 4. veľa krát sa chce dieťa len upokojiť, lebo je nervózne z ľudí okolia a nwm z čoho, tak myslím že cumlík to zvládne a tu potrebu mu splní.

luba41
6. máj 2020

never tomu, že už v tomto veku problemy nemožu nastať kvoli nemu,,,práve teraz sa to može prejavit - plačom, odmietaním sa prisat, menej priberat, nervozna a pod..takže len zahodit a upokojovat nosením a prsníkom...uspávat po ležiačky, spolu takisto spať v noci

trinneo
6. máj 2020

Ja som tiež veľmi nechcela, aby dcérka mala cumlík, ale potom prišli situácie, keď bolo potrebné jej dať niečo na upokojenie a hranie sa a preto sme vždy v pohotovosti mali cumlík... (napríklad v obchode, u doktorky, keď s ňou boli starí rodičia a nechela sa inak upokojiť) a zaberal... ale pokiaľ to nebolo nutné a po zaspatí som jej ho vždy vyberala... a tak sme fungovali asi polroka....alebo viac, ale naša ho napríklad na noc nechcela.... zaspala vždy pri kojení a v noci keď sa budila kvôli zubom doslova každú hodinu a častejšie, tak vtedy cumeľ nezaberal ani za nič... čo by som vtedy dala za to, aby mi ho nevypľúvala...vtedy jednoducho si musela podudlať cicík a o minútu spala... ale nedovolila som jej ho mať, keď to naozaj nepotrebovala ona alebo aj ja....všetko s mierou a ona si naň nejako extrémne nezvykla... A kojím dodnes... aj keď sme mali obdobia, že ho mala častejšie, tak kojenie to nepokazilo, pretože som odmietla byť cumeľ a nechať ju na mne si dudlať aj 4 hodiny... jednoducho som dala cumeľ, upokojila sa a keď potrebovala jesť najedla sa... treba nájsť asi rozumnú mieru medzi tým, aby si sa s tým zmierila a možno nedávala v kuse, ale len vtedy keď je to naozaj nutné... a dieťa pochopí, že občas sa tým upokojí, ale tiež to nie je niečo, čo bude mať 24 hod v ústach

ajka0207
6. máj 2020

@saraandsara uplne chapem tvoje presvedcenie, ale pri druhom dietati som si ja povedala, ze vsetkeho s mierou. Cize moja rada je, ked mala ten cumel chce, nechaj jej ho, ale neponukala by som iniciativne ked neplace. Moja mladsia nechcela ani prso ani cumel, to bolo "vesele".

stefi_k
6. máj 2020

Čo všetko sa môže stať a nemusi. Nala by si možno akceptovat že každe dieta je unikatne a ma svoje vlastne potreby. Jedno bude zaspavat na prsniku, druhe zas nie. A moja dcera mala dudlik, kojenie to vôbec neovplivnovalo ale mavala neskutočnu štikutku a s tou jej pomohol. Tiež nevidim v zmysel v tom že žena robi zo seba chodiaci dudel, to asi tiež nie je zmysel celeho kojenia.

janulla1
6. máj 2020

A ináč kamoskina dcérka keďže jej nechcela dat cumel si začala cmulat veľký palec, do 6 rokov, palcek zdeformovany a skúšali potom cumlík a už ho nechcela,

saraandsara
autor
6. máj 2020

@luba41 zacinam mat taky pocit ze uz to nejak to kojenie ovplyvnilo (zlosti sa a odmieta, ale to moze byt sposobene uz davnejsie kedze od narodenia ju trapia po kazdom kojeni grgy a plynatost)

sejan
6. máj 2020

@saraandsara ahoj no moja dcérka má štyri mesiace a keď mala dva tak sme jej dudlik vzali.Zacala byť na prsníku krátko,zle sa prisavala a chcela len cumel hneď som to pocítila na tvorbe Mliečka.Tak sme zobrali a odvtedy je to ok...

leeo
6. máj 2020

Co by som ja dala za to aby moje dieta ked bolo babo, chcelo cumlik. Kojenie bolo pre mna horor prave kvoli tomu, ze nechcelo cumlik. Bola som geroj, ze to dam bez neho no a vypomstilo sa mi to.Pri druhom prinesiem do porodnice vsetky druhy a ponuknem mu hned ako doktor uvidi hlavicku. 😂

ivangeline
7. máj 2020

Moja kamoška dojčila veľa,v noci fakt veľa a to aj napriek tomu,že dieťa malo cumlík. Už mala mala viac ako jeden pol roka a má cumel a bola dojcena, len kvôli jej liekom musela začať postupne odstavovat. Moje dieťa tiež nezaspí na prsníku,3m boli včera,má koliky (aj prd ju bolí...}no cumel nemá. V noci akosi zázrakom vydrží od 8 do 4 až 6tej a potom cez deň nosič a fitlopta,aby aspoň niečo spala. Čakám,že do 6m to odzneje! 😭😭

moninah
7. máj 2020

@saraandsara na strankach o dojceni robia nielen z cumlika najvacsie zlo. A pritom su to veci, co matkam a detom maju pomahat. Ved ak sa drobec s cumlikom ukludni, preco mu ho brat. Radsej budes nanho pozerat, ako sa nervaci? Prenho je to ako ked si niekto klopka nohou, sucha prstami a neviem co. Mne cumle kojenie nepokazili, ani nijak negativne neovplyvnili. Aj laktacna sestra mi povedala, ze babo nie je take hlupe, ze dobre pozna rozdiel, kedy ma sat mleko a kedy ma cumlik. Starsiemu sme cumlik v 1,5 roku vymenili za hracku a bolo to bez placu. Ja by som sa skor obavala, ze ked ho takemu malemu vezmes, zacne si cmulat palec. A to je ovela ovela horsie.

letfenixa
7. máj 2020

Hm, ja som dávala cumel synovi už v pôrodnici, definitívne ho vyplul, keď mal 2 mesiace, kojila som (do roka) aj prikrmovala od začiatku, v jeho 3 rokoch som bola prvýkrát na sono prsníkov a doktor tak prekvapene mi hovorí, a vy ste naozaj kojili? Veď máte veľmi málo a malých mliečnych žliaz. Odvtedy si o laktacnych aktivistkach myslím svoje.

kallanchoe
7. máj 2020

@saraandsara noooo mozno na to nieco bude,ked to tak mudre knihy pisu....ale dovol mi nesuhlasit...
1. Napriklad ja vo svojom okoli nepoznam matku,ktora by upokojovala cumlom na prvom mieste....samozrejme ze dieta upokojujim prv, prihovaranim,bozkom,zobratim na ruky....... prso jedno z poslednych.....napr.po ockovani dietata neponukam v ordinacii hned prso,ale cumel....alebo niekde inde na verejnosti
...upokojujem ho ja...nie cumel ani prso....
2. Nesuhlasim velmi s freudom, ale v tomto mal pravdu.....je to proste oralne stadium....dieta sa uspokojuje prvotne prsom,satim,krmenim....ale v tomto obdobi (najmä pri prerezavani zubov) si dieta strka do pusy naozaj vsetko co moze,...od hraciek az po zaclonu.....taktiez flasa,pribor atd je vsetko umele....ked mu nestrcis ty, tak si strci aj tak same😂...alebo mu budes davat stale prso?nebude pit napr. z flase?......potrebuje sa upokojit v tomto obdobi,l nemoze mat stale to prso....
3.toto som na sebe nebadala,nezhorsilo sa ani prisatie ani mlieko.....
4.to koresponduje s bodom 1. matka najprv upokojuje dieta inac....nemyslim,ze.pri kazdej prilezitosti strka cumel.....

Tatko to bolo aspon u nas....to nieje oponencia...vsetko treba s mierou aj ten cumel.....nepouzivam ho primarne....osobne vidim stale viac za cumel ako proti......samozrejme aj bez neho sa da v pohodode.....😉..... ten kto ho vymyslel bol podla mna genius😂
Kamoskin nemal cumel a do skolky chodi este s prstami v ustach....,lebo cumel zoberes ale prsty nie......😉

luba41
7. máj 2020

@saraandsara "tlačíte" si nejaký problem pred sebou.. a cumel to určite nezlepší..nesprávne prisatie od začiatku a s tým sa to nabaluje..a to zlostenie je už štrajk kvoli znižovaniu tvorby MM..

luba41
7. máj 2020

@letfenixa aj ty povedal, kolko máš tých žliaz mať? a tie čo dojčia len z jedneho prsníka hned od začiatku? žlazy sa prisposobia, aj keby boli len dve v prsníku..tvorba nereaguje na počet žliaz, ale na dopyt a správne podnety, aby tie žlazy tvorili to MM

saraandsara
autor
7. máj 2020

@luba41 od zaciatku mame problem s grganim, laktacna v prvom tyzdni povedala ze je vsetko ok. Ale nie som spokojna s prisatim (niekedy tecie mliecko cez kutiky), tvorba mlieka je myslim v poriadku (ked kojim mlielo tecie aj z druheho prsnika)
Ten "strajk" pripisujem k tomu ze po kazdom kojeni ma grgy co ju tlacia (tym padom si kojenie moze spajat trosku ako bolest v brusku- tak si to vysvetlujem)

saraandsara
autor
7. máj 2020

@luba41 a tvorbu mlieka podporujem nosenim v satke, spanim telo na telo atd. O tyzden idem na 8tyzdnovu kontrolu tak si vyziadam laktacnu

luba41
7. máj 2020

@saraandsara a cumlom si zase tvorbu znižuješ..napíš tu do skupiny Laktačna poradna