Ako odstaviť ročné dieťa od materského mliečka?

mominko1988
7. jan 2012

ahojte mamičky, ja mám taký problém, že môj ročný synček (tento utorok slávi🙂 ) je stále kojený, nechce skoro nič iné papať, UM to určite nie, presnídavky, pribináčikovia...2-3 lyžičky, z chlebíka či rožteka len trošku, ako aj zemiačkov, len trošku.....papá len čo mu dám - teda moje materské mlieko. A samozrejme aj cez noc. Trápi ma to, fľašu odmieta - ešte ako tak polievočku vypije, a trošku čajiku, alebo vodičky, ale čo sa týka pevnej stravy, strašne málinko. Neviem ako ho mám "donútiť". Nechcem byť drastická. Manžel už hovorí, aby som ho odstavila a keď bude hladný zje. Ale mne to trhá srdce. Ďakujem za vaše komentáre, pripomienky, rady... 🙂

lenka311
7. jan 2012

@mominko1988 Viem o čom hovoríš, zažívam to pravidelne pri kamarátke, ktorá má 16mesačnú dcérku a je stále takto... ale neodstavila ju.
Sama som si tým neprešla, ale byť Tebou tak malého neodstavujem a dbám hlavne na to, aby mal dostatočný prísun železa, keďže v materskom mlieku nie je skoro vôbec.. / dajme tomu aj formou vitamínových kvapiek z lekárne /
V Tvojom mlieku má všetky výživné látky ktoré potrebuje - vieš pokiaľ nie si chorá a vládzeš ho kojiť, tak pokračuj..
Som tiež zvedavá či sa kamoškina malá konečne rozje keď ju odstaví - dnes do nej dostala až celých 5 lyžičiek jogurtu a trošku polievky... veľmi jej pri jedle plače... Ich už rieši aj doktorka - má málo železa, preto ma to napadlo...
Isto Ťa to trápi, som rada, že moja drnda by zjedla najradšej aj mňa keby mohla...
Ale vraj deti ktoré nechcú jedávať bývajú veľmi inteligentné... ak Ťa aspoň toto poteší.
A ak sa predsa len rozhodneš odstaviť - tu nájdeš témy s touto problematikou:
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/odstavenie-babatka-ako-ste-to-zvladli-vy/
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/ako-odstavit-dietatko-od-prsnika/
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/ako-ste-odstavili-vase-dieta-od-dojcenia/

Na túto tému je tu toho popísaného fakt dosť, možno Ti toto aj adminy zamknú...

kvetinka211
8. jan 2012

@mominko1988 Toto urcite predebatuj s lekarkou, to co popisujes nie je dobra strava pre babatko, mozu mu uz velmi chybat niektore vitaminy ... ked ti nezacal poriadne papat zeleninove a zeleninovo-masove prikrmy, preco mu davas pribinacika a predsnidavky (predpokladam ze tie nevhodne s pridanym cukrom)? Skus rozne formy upravy ... mne nechcel dlho papat kvoli zubkom, uz sme boli takmer zasa iba pri kojeni, potom sa pekne rozpapal ... zacali mu napodiv chutit hotove prikrmy (hipp, hami a pod.), ale uz nam nastastie zasa chuti aj doma uvarene ... skus pridat bylinky, trosku cesnaku (u nas napodiv zabralo 😉 ) urobit to hustejsie alebo redsie, najemno pomixovane, alebo len potlacene s kuskami ... ci dat mu odkusovat napr z domäkka uvarenej mrkvy, celeho uvareneho zemiaku ... niekedy maju deti divne vrtochy 😉 ale prestat narazovo kojit sa mi vobec nezda dobry napad .. ak nemas zdravotny dovod na odstavenie, kludne mu este dopraj materskeho mliecka, kym si privyknete na tuhu stravu.

evka4
8. jan 2012

@mominko1988 ahoj, kedze ti odmieta aj UM, neodstavuj, pekne vydrz, on sa ti rozpapa. v MM ma viac menej obsiahnute vsetky ziviny, ktore potrebuje (az na to zelezo). moja ma 15 mesiacov a rozpapala sa az pred tyzdnom. dovtedy to tiez nebolo bohvieco s jej jedenim. na tvojom mieste by som urcite prestala davat pribinacika, nahrad ho smotanovym jogurtom, taktiez nedavaj kupovane presnidavky, ponukaj cerstve ovocie. plus samozrejme masovo zeleninove prikrmy na obed. chlebik a pecivo tiez ponukaj.
suhlasim s @kvetinka211, skusaj rozne konzistencie potravy, hadam natrafis na tu jeho oblubenu. tiez skusaj krmit roznymi sposobmi - malou lyzickou, velkou lyzicou, prstami, pripadne napr. naberaj prikrm na chlebovu korku, u nasej toto zaberalo, ked bolo najhorsie.
co sa tyka toho zeleza, aby ho mal dostatok, skus davat cucoriedky, zelenu zeleninu, cviklu, vela ho obsahuje aj melasa...
ak je syncek zdravy, spokojny a prospieva, tak musis iba vydrzat. samozrejme, ak sa tento jeho jedalnicek uz prejavuje aj na jeho zdravi, urcite to ries s lekarom.
drzim palce 🙂

lleniak
8. jan 2012

@mominko1988 moj starsi bol podobny, stale len mlieko, ine mu nechutilo...az sa nam okolo roka nanosil do cestovin a potom sme vsetci tri mesiace ine nejedli..pokial to bolo pomixovane ako omacka na cestovinach, zjedol hocico. to bolo radosti, ked konecne vzal na milost zemiaky, ryzu, kuskus...zaklad bol v tom, ze chcel jest sam a muselo to chutit, ziadne zeleninove mixovane blivajzy (pardon za vyraz). rovnako sam zacal jest ovocie, chlieb.... mladsi teda zje cokolvek (pomezi mlieko), ale tiez zasadne sam. vratane jogurtu ci polievky. je z toho binec, ale ten casom ustupuje. vyskusaj, uvidis. ak mas obavy, ci ma dostatok vsetkeho, co potrebuje, porad sa s lekarom

ajca123
8. jan 2012

@mominko1988 ahoj nepdstavuj,lebo ked to spraviš príde tvoj maly o vitamíny od teba... Koj a to je jedno že nepapka toľko normálneho jedla... Hlavne že zje pár lžiciek..
Aké UM si skúšala dávať malému????? Skús spravit aj normálnu krupicku ,ale nie moc hustu. Skús aj trocha osolit jedlo... Uvidiš začne aj jesť 🙂

barbyna6
8. jan 2012

@mominko1988 ahoj ja mam skoro ten isty problem čo aj ty,moj mali ma 8-mesiacov a na rozdiel od tvojho papa mi všetko čo mu dame,važi12,5kg a kojim ho len z jedneho prsnika,chceli smeho odstavit ale sa to nedalo

kvetinka211
8. jan 2012

@barbyna6 Ahoj, tvoj syncek este potrebuje tvoje mliecko, este je maly na odstavenie .. a 12.5 kg je na 8 mesiacov velmi velmi vela, uplne mimo normu, aj na 1 rok je to vela, na hornej hranici normy .. co vam na to hovorili v poradni? Co mu davate jest? V tom veku by okrem zeleninky, trosku mäska, zemiacik, ryza, ovocie, nesladena kasa, maximalne jogurt a obcas stipka chlebika nemal vlastne este nic ine jest. Aby ste mu takto nevypestovali do buducnosti obezitu ...

vejula
8. jan 2012

@mominko1988 my sme do roka nepapali skoro nič , a doteraz nieje boh vie aký papkačik. Samozrejme o odstavení som nerozmyšlala lebo tym by sa nič nevyriešilo a navyše v mliečku ma kopec živin, tak som až tak neriešila. Ani moja detska lekarka neriešila. Teraz ako spapa podla toho aky ma den. Ale ja som bola taka ista až do puberty som moc nejedla.
Drobec je ešte velmi maličký na odstavenie, uvidiš ako sa ti mliečko zide ked mu pojdu zubky a on sa bude na prsiach upokojovať alebo ked bude chorý a nebude ti chcieť nič jesť okrem materskeho mliečka, to su situacie kedy je fakt materske mliečko nad zlato 😀

barbyna6
8. jan 2012

@kvetinka211 ak sa mi narodil važil4,65kga57cm,a papka vsetko co mi tak aj on

kvetinka211
8. jan 2012

@barbyna6 tak to uz bol velky od narodenia, ale aj tak je to velmi vela. Este by nemal papat to co vy, to je este skoro .. a do roka by nemal papat nic solene, pretoze na to este nema zrele oblicky. Kedze uz si zvykol na vasu stravu, asi tazko bude odrazu jest to co by na svoj vek mal jest .. skuste mu davat aspon co najviac zeleninky a ovocia a co najmenej tucnych veci a ziadne sladkosti, kolace, salamy, sunka, parky, chipsy a pod. Ak uz nespapa neosolene jedlo, tak mu aspon solit menej. Drzim palce 😉

barbyna6
8. jan 2012

diki

yvetulka
8. jan 2012

@mominko1988 ja osobne by som dojcenie pomaly redukovala a postupne, nie naraz. vynechat jedno dojcenie, po tyzdni dalsie, pomaly to oddalovat, aj tebe sa pomaly zacne tratit mliecko aj malinky si takto lepsie odvykne a s tym jedenim sa netrap, deticky papaju, len ked su fakt hladne. neumrie od hladu neboj 🙂

lusja
25. okt 2012

Ahojte. Surne potrebujem mojho drobca odstavit - zo zdravotnych dovodov...problem je ten, ze neche pit NIC ine okrem mojho mliecka... ☹ nechce caj, vodu, UM... poradte, co s tym. V pohode vydrzi cez den nenakojeny, ale potom pije v noci, cez den do neho dostanem max. pol deci caju, viac nechce - flasku nikdy nemal a zo ziadneho poharika nechce pit... ☹

lulu19
25. okt 2012

ahoj aj my sme tak boli.teraz posledne 2 mesiace zacal papat a posledny mesiac papa pekne ale ciciku svoju musi mat aj cez den .mne sa osvedcilo ponukat ponukat ale nenutit .a hlavne nam pomohlo ked s niekym maly papal bud s tatkom ,alebobo somnou ale aj vonku sme obedovali behala som za nim s tanierom polievky a zjedol .tu trba len cas a ponukat neboj nauci sa papat

duracelko
25. okt 2012

to kôli robote ?? prečo ho chceš odstaviť ?

fogos
16. mar 2013

ahojte ja ma takyto problem mne moj mali papa všetko len stale chce cicik papkať a už nemam tolko mliečka a odmieta mi nutrilon,sunar,aj tie kašičky a vnoci sa mi budi každe try hodiny neviem čo mam robiť poradiťemi dakujemmm moc 😢 mali ma 1 rok aj 4dni

miruska756
9. sep 2013

@mominko1988 ahoj ja mam tiez podobny problem nic nechce papat,len biely jogurt...pekne papal chvilu,ako zostal chudokrvny a nasadili mu maltofer prestal jest ,ale ma aj zlu vahu bude mat 1 rok a iba 7 720g co ma dost trapi

sjuzan77
9. sep 2013

@miruska756 ja som sa s tym nejedenim natrapila viac nez dost. Odstavit som musela, ked mala rok a nechcela mi papat. Nakoniec zabralo to, ze som zacala jest s nou. Slecna mi sedela na kolenach a sledovala ako jem a ked som po par lyzickach ponukla aj ju, neodmietla a zacala si sama pytat. Samozrejme som si nakladala upravenu stravu, aby to bolo vhodne aj pre nu, dnes uz papa takmer vsetko a velmi jej chuti 😉 inak, nam maltofer naopak pomohol a vahu tiez nema nejak velku - 15 mesiacov a necelych 10 kg. ale je velmi ziva, neustale v pohybe, takze nema ani kedy pribrat 😀

miruska756
9. sep 2013

ja uz som vyskusala vsetko mozne a uz cakam,len na zazrak kedy mu vijdu zubaky a snad sa rozpapa...tiez je sinter a ake akrobacie robi ked ho kojim niekedy sa az smejem

miruska756
10. okt 2013

@mominko1988 dobry vecer mam podobny problem moj rocny syn tiez odmieta prikrmi a co ma najviac trapi je jeho nizka hmotnost

luba41
10. okt 2013

@miruska756 a kolko má malý a aká je jeho hmotnosť?..to že odmieta príkrmy je normálne/ pokial nemá nejaké zdravotné problémy/.. niektoré detičky sú viac mliekové, niektoré zase baštia príkrmy jedna radosť...ono sa to vekom upraví a "dospeláckeho" jedla aj tak naje za život ešte dosť...skôr by som sa zamerala, prečo málo priberá /teda ak ozaj málo priberá/ a zlepšila možno techniku dojčenia..

miruska756
14. okt 2013

ahoj..ma 13 masiacov a 7840g mal naposledy

luba41
14. okt 2013

@miruska756 moja dcéra mala presne tak isto/ jedna mi tu napísala, že je podvýživená a je to " na zavolanie sociálky"/..pritom dieťa je zdravé, spokojné a pomaličky si priberá svojim tempom....rozjedla sa až okolo 2.roka a stále ju dojčím, ja v tom stále vidím velké pozitívum...keby si aj zrušila dojčenie, nie je isté, že sa syn rozje..ja by som to nesilila, dalej dojči, jedlo ponúkaj, ale nie nasillu...dieťa sa dospeláckeho jedla naje za život ešte dosť..prípadne sa skontaktuj s laktačnou poradkynou, tá Ti vysvetlí viacej... 😉

miruska756
14. okt 2013

ja si tiez hovorim,ze sa rozpapa a mozno aj dobehne deticky v jeho veku,ale niekedy ma to stve inac je zdravy sinter malinky je zlaty no asi nebude papajko